A félelem bére

Bakancslistához adom
Le salaire de la peur
francia-olasz kalandfilm, 131 perc, 1953

Értékelés:

77 szavazatból
Szerinted?

Las Piedras - egy elfeledett város valahol Közép-Amerikában. Különböző okokból a bajkeverők a világ minden tájáról megtalálják ezt a helyet. Két francia, egy olasz és egy német, elvállalnak egy veszélyes küldetést, csakhogy egy kis pénzhez jussanak, és hogy eltűnhessenek ebből a porfészekből. Egy amerikai olajipari társaság megbízza őket, hogy vezessenek el két, folyékony nitroglicerinnel megtöltött teherautót egy ötszáz kilométerrel arrébb található fúrótoronyhoz. A hősök nem haboznak sokáig, és hamarosan nekiindulnak az öngyilkos küldetésnek, amely során a szállítmányuk bármikor felrobbanhat.

Stáblista:

Díjak és jelölések

  • BAFTA-díj

    1955
    Legjobb film
  • Cannes-i fesztivál

    1953
    Fesztivál Nagydíja
  • Berlini Nemzetközi Filmfesztivál

    1953
    Arany Medve: Henri-Georges Clouzot

Hozzászólások

Szerinted?
4/10
deadscott 2022 jún. 14. - 20:31:43 4/10
Montand figurája egy vadparaszt, Vanelé pedig egy piti bűnöző. Nem tudtam velük se azonosulni, se sajnálni őket. A fényképezés szép, de a film nagyon hosszú, és a szereplők irritálóak.
5/10
Révész István 2021 márc. 03. - 23:49:54 5/10
Bennem nem hagyott mély nyomokat, alig bírtam ki ezt a több mint két órát... Nem rezonál a lelkem az ilyen dolgokra :(
vino-et-veritas 2017 aug. 14. - 21:18:02
Az elsõ változat azért nem lehetett semmi (sajnos soha nem láttam): Gábor Miklós mellett Mányai, Greguss, Latabár Árpád (!), Kiss Ferenc (55-ben!), Pethes, Szabó Sándor és Kálmán György is!

Érdekes, hogy 2 évvel a forgatás után, már itthon is megjelent. Igaz, lehetett az "ideológiai" vonalra is hivatkozni: imperialista kizsákmányolás a harmadik világban, meg Montand akkoriban még erõsen balos volt...

A második változat (mondjuk abban is van pár nagy név) valahol meg is van.

A harmadikat hagyjuk...

Amúgy eddig nem is néztem, hogy Véra Clouzot viszonylag fiatalon halt meg, nem volt még 47 sem...
Igaz, legalább maradt utána pár - nem sok - nagy film.
10/10
berto49 2017 aug. 14. - 18:52:50 10/10 Előzmény csabaga
Sokakkal ellentétben nekem tetszett a színezett változat, mert teljesen új filmnek tûnt ez a sokszor látott darab.
10/10
berto49 2017 aug. 14. - 18:49:48 10/10 Előzmény Lyanos
Egy kis kiigazítás: Három szinkront ismer az ISzDb! Az elsõ szinkron 1955-ben készült, Montand=Gábor Miklós, a második idõpontja 1970, Montand=Kálmán György, a harmadik dátuma 2007, Montand=Kamarás Iván.
csabaga 2015 okt. 08. - 16:19:04
Megnéztem vágatlanul,persze más szinkronnal és sajnos kiszínezve.
Mi a csodának vágtuk meg?
Fõképpen arra a 12 perces összefüggõ részre gondolok,a kocsik indulása után nem sokkal.Az elsõ akadályt vágtuk ki...
10/10
breeder 2014 máj. 09. - 21:48:56 10/10
Nagyon izgalmas film!
***SPOILER*** Azért az nem semmi, hogy régen is mennyire kitudták használni az embereket, hogy
pusztán pénzért vállaljanak el egy olyan munkát, amit ha jobb körülmények között lennének eszükbe nem jutna elvállalni!!! :(

10/10
Lyanos 2013 júl. 27. - 14:57:59
A könyvben van egy mondat, ami a film lényegét is kifejezi. Sajnos nem tudom szó szerint idézni, de valahogy így hangzik: Ha a sz@rban van a dohány és az orroddal kell kiszedni onnan, akkor mész és kiszeded.

Más: két szinkronja létezik. Az egyikben Kálmán György, a másikban Gábor Miklós a fõszereplõ hangja.
8/10
SandroVM 2013 febr. 24. - 23:50:46 8/10
Megint megnéztem és még mindig óriási film. Fõleg a képi világ nekem nagyon tetszik és egy ilyen olajos filmet pont fekete-fehérben nagy élvezet látni, bár nekem úgy rémlik, hogy kiszínezetten láttam anno a tévében, de lehet, hogy tévedek. Így másodjára kicsit "csalódás" volt, sokkal nagyobb feszültségre számítottam, vagyis arra emlékszem, hogy elsõre nagyon oda voltam a filmért. Most sem volt ugyan teljesen más a helyzet, de maximum pontszámot nem tudtam neki adni, noha egyetlen hibát vagy negatívumot sem tudok elmondani róla, sõt mint filmmûvészeti darab kiemelkedik nem csak saját korában, hanem a teljes történelemben. A fotografikus élmény olyan zseniálisan kivitelezett, hogy a beállítások nagy részénél, nem csak a közeli objektumoknak van jelentõsége, illetve szépsége, de éppannyira a háttér is hozzájárul az egészhez. A legtöbb képkocka gyakorlatilag egy festményként is szépen megállná a helyét. Ebbõl aztán, az elsõ egy óra után kevesebb van, hiszen ekkor kezdõdik egy "új" film mintegy másfél órában (én valószínûleg a rendezõi változatot láttam most, ami nagyjából 148') és itt kap nagyobb jelentõséget a feszültség. Mindezt nulla filmzenével éri el, ami szavakban nem kifejezhetõ teljesítmény véleményem szerint, hiszen a legtöbbször - olykor a tudtunk nélkül is - nagyban hozzájárul az élményhez a filmzene. Sajnos az alkotóktól és a szereplõktõl nem láttam másik filmet, de majd pár éven belül talán pótolni tudom ezt a hiányosságot, mert biztosan megéri.
vino-et-veritas 2013 febr. 23. - 21:13:33
Ehhez a történethez valahogy nem illett volna egy banális, "hepiendes" befejezés - ünneplik a hõst, mindenki egymás nyakába borul, a szerelmesek egymáséi lesznek és "szép zenével véget ér a film"...

Mint ahogyan korábban is írtam, a fõhõs eleve kudarcra ítéltetett a pillanatnyi siker (a szállítmány célbajuttatása) ellenére is, hiszen elõtte is az volt, magában hordozza a sikertelenséget. Ez a sorszerûség a regényben talán jobban érezhetõ, mint a filmben.
6/10
convar 2013 febr. 23. - 20:04:54 6/10
Ismét egy némiképpen rendhagyó kritika következik. U.is a lényege az lesz hogy összehasonlítom az azonos novellából készült két filmet: az 1952-es Le salaire de la Peur-t és az 1977-es Sorcerer-t.


A Le salaire de la Peur erõssége:

- a feszültségteremtés. Ebben a filmben remekül átjött, hogy milyen veszélyt is vállaltak magukra ezzel a megbízatással (bár pár dolog, egy-egy jelenet nekem már "túlkapásként" hatott).
- plusz Vera Clouzot cicivillantása :D (Bocs, de ezt sem hagyhattam ki :D)

Negatívum:

- borzasztó, sõt számomra nevetséges befejezés.


A Sorcerer erõssége:

- ebben a filmben sokkal jobban megismerhetjük a szereplõk elõéletét, ezzel is jobban megértve döntésük mozgatórugóit, azt, hogy miért vállaltak el egy ennyire veszélyes megbízást.
- a vége is sokkal jobb ennek, remekül keretbe foglalja a filmet ill. mintha még üzennivalója is volna, miszerint minden amit elkövetünk annak következményei végigkísérhetnek életünkön. (?)

Negatívum:

- úgy ált.ban a küldetés folyamán viszont itt alig érzékelünk abból a feszültségbõl ami a másik filmre jellemzõ. Ez viszont alapjaiban rontja le a film élvezeti értékét.


Am ehhez a filmhez érdekesség, hogy az olajtavas jelenetnél a két fõszereplõ valódi olajban "mártózik meg". Állítólag hetekig kezelték õket a forgatás után vérzéses kötõhártya-gyulladással.

Ja és tényleg, mi lett Smerloff-fal?


6/10
10/10
barcamarsa 2013 febr. 15. - 09:12:19 10/10
Jó kis film.Nem is tudtam,hogy színes verziója is van.Élvezhetöbb.9pont.
8/10
Sadenal 2012 nov. 17. - 17:12:14 8/10
Jó király film volt, a feszültség pedig nagyon áramlott belõle. Az elején elég lett volna 50 perc helyett egy fél óra, mert tényleg behunytam rajta a szemem párszor. A végkifejlet is szomorú lett, de így kellett végzõdnie.


8/10
vino-et-veritas 2012 szept. 24. - 16:05:33
Ez a történet nem érhetett véget máshogyan csak tragikusan. Nekem úgy tûnt, hogy a fõhõs figurája eleve magában hordozta a bukást, õ nem lehetett gyõztes...
Sz. Péter 2012 szept. 24. - 14:40:35
És aki a saját hülyesége miatt halt meg. :)
vino-et-veritas 2012 szept. 24. - 11:02:58
Az eleje és a vége nagyon kontrasztos. De lehet, hogy ez volt Clouzot célja. A kezdeti kilátástalan, lassú, álmos vidéki környezetbõl drámai végkifejletig jut el a történet és amennyire az elején egy "senki" Mario, a végén ugyancsak a semmibe hullik vissza a halálával, akire hamarosan nemigen fognak emlékezni, bármennyire is hõs volt néhány pillanatig...
8/10
Alaque 2012 szept. 24. - 03:29:47 8/10
Tényleg jó film, bitang csattanóval a végén. Az a fajta, amit idõrõl idõre megnézek/megnézetek olyan ismerõseimmel, akik még nem látták, de az elsõ egy óra még nekem is rettentõ unalmas, pedig én aztán szeretem az ilyen hangulatkeltõ életképeket. Valószínûleg nem néztem volna végig, ha nem mondják nekem, hogy kihagyhatatlan. Ha valaki az elejét kibírja, akkor nagy eséllyel tetszhet neki, de találkoztam már olyannal, aki úgy elunta, hogy a második fele nem tudta kárpótolni érte.

Ezzel a nagy hibájával együtt egy halvány 8/10-et adok neki. Amibõl legalább kettõ a csattanónak jár. :)
vino-et-veritas 2012 aug. 12. - 08:38:45
Kár ragozni - alapfilm.

Az egyik nagysága talán az, hogy a feszültséget majd izgalmat viszonylag egyszerû eszközök felhasználásával éri el (persze levéve a nitroglicerin alapvetõ veszélyességét) és ez benne van már az elejétõl fogva.

A többit az elõzõ hozzászólók lényegében leírták.
Mese92 2011 ápr. 06. - 06:47:39
Fantasztikus és tényleg félelmetes film. Nem azért, mert a nézõre ijesztenének. Nem. Azért, mert átérezzük a szereplõk helyzetét. Megértjük, hogy mi motiválja õket, látjuk, hogy nyomorban vannak és kell a pénzért, ezért nem tartjuk õket bolondoknak és szorítunk is értük, hogy sikerüljön nekik.

És a karakterek! Egyetlen rossz szereplõ nem volt. Fõleg Jo karaktere volt a legkidolgozottabb, de mindenkit meg lehetett szeretni, a "szalonképesen megyek halálba" Bimbát, a vidám és szeretetteljes Luigit és Mariot, a sármos és kitartó férfiember.

Tökéletes film, eleinte mulatságos, jókedvû és sziporkázó, majd megráz és megrendít.

10/10
ibacs 2010 szept. 04. - 13:39:14
Ja bizony, nagyon-nagy film. Még zsenge gyermekkoromban láttam, de már akkor is vagy harminc éves film volt.
Valamikor nemrég elcsíptem egy csatornán szerencsére.

Az a jelenet amikor a cigit sodorja.....
Meg amikor a kanyarnál a pallón tolatgatnak....

Csak ajánlani tudom mindenkinek, nem kell attól beszarni, hogy majd 60 éves film, a mai hollywoodi éves filmtermés 99% kenterbe veri.
Összes hozzászólás