A Villanykörte Összeesküvés - A Tervezett Elavulás története

Bakancslistához adom
The Lightbulb Conspiracy
korhatárra való tekintet nélkül megtekinthető dokumentumfilm, 60 perc, 2010

Értékelés:

8 szavazatból
Szerinted?

Megtörtént eseményeken alapuló dokumentumfilm olyan cégekről, akik szándékosan gyártanak hibás termékeket. Ez a film garantáltan más nézőpontba helyezi a Világot...

Egykoron a termékeket úgy tervezték és készítették, hogy akár több generációt is kiszolgáljanak. Valamikor az 1920-as években egy csapat üzletember rájött, hogy ha termékeik hosszú ideig használhatóak maradnak, az a kevés eladás miatt tragédiát jelent az üzletüknek. Ekkor született meg a tervezett elavulás fogalma, a termékek élettartamának szándékos csökkentése. Nem sokkal ezután összeállt az első világméretű kartell, mely céljául tűzte ki a fejlődés, a nagyszerű ötletek egyik jelképének, a villanykörte szavatosságának csökkentését, ami a tervezett elavulás első igazi áldozatává vált.

Egyéb epizódok:

Hozzászólások

Szerinted?
a.dani0227@gmail.com 2019 okt. 30. - 10:12:05
A filmben is elhangzik, hogy a szocialista iparágban hiánycikk volt minden, és messze nem tudtak annyi terméket gyártani, amire igény volt ,ezért itt nem volt tervezett elavulás, ez igaz is, tapasztalhatja mindenki. Hány olyan Hajdú mosógép van, ami pl. 30 év után is működik pl. Nekünk van otthon olyan NDK-s Fjord márkájú mélyhűtő, amit 1983-ban vettek anyumék, friss házasként, nálam is idősebb és mai napig működik, igaz ma már nem megy állandóan, csak ha a többibe nincs hely, mert nem A+-os mint egy modern csoda, és nyilván jobban tekeri az órát, és nagykanállal zabálja a villanyt, de működik, és szerelő sosem látta. Az 1991-ben felszerelt FÉG c24-es cirkókazán is azóta működik, évente egyszer pucolja ki és nézi át egy szerelő, nyilván a hatásfoka nem olyan jó, mint egy modern kazáné, de alkatrész bele van fillérekért ha cserélni kell bármit, de eddig csak az égésbiztosító romlott el benne párszor, pár ezer ft-ért kicserélte a szerelő, a szivattyú is eredeti benne. Egy modern csodában meg ha bármi elromlik garancia után több 10 vagy akár 100 ezres tétel a javítás.

Tungsram ill. korábban egyesült izzó pl. nem volt a kartell tagja, a Tungi izzók jók is voltak sokáig mikor a General Electric felvásárolta egyből vékonyították az izzószálakat, mert túl tartósak voltak.

Epson nyomtatónk is volt Stylus Color 300 valószínűleg ugyanez volt vele is, egy idő után simán nem nyomtatott többé. Sőt pl. egyes Canon nyomtatók nem csak számláló epromot használnak, hanem a festékpatronban is van számláló így ha utántöltöd nem fog működni, mert üresnek hiszi a nyomtató, ezt is csak hackeléssel lehet kiütni, utángyártott patronokban. Másik trükk még az, hogy bár pl. egy 1997-ben gyártott tintasugaras nyomtató menne a mai napig is, de már XP-re se adtak ki hozzá drivert, ott még úgy-ahogy működésre tudtad bírni valami kókányolt 3rd party univerzális driverrel, de Win 10 alatt már az se megy, a gyártó meg lemondott már róla, nem ad ki rá drivert.
vino-et-veritas 2018 febr. 12. - 17:08:39
Azér' egy kicsit árnyaltabb a kép azon túl, hogy a "csúnya multik mindig átverik a világot a profit érdekében".

Ha nincs "avulás", akkor szükség van-e komoly technikai fejlesztésekre?
Ha nincs "avulás", kell-e divatosabb vagy ergonomikusabb terméket gyártani?
Ha nincs "avulás", akkor szükség van-e annyi dolgozóra (pl. fejlesztõk, technikusok, munkások, kereskedõk, szervizesek, stb.)?
Ha nincs "avulás" vajon lesz-e igény újabb termékekre, egyáltalán milyen hosszú termékciklusokban kellene gondolni?
.
.
.
Ha nincs "avulás", vajon most írhatnám-e ezt a szöveget a notebookomon.... vagy még írógépen pötyögnék? De minek is, ha még net se lenne, mert jó a vonalas telefon is a kommunikációhoz, hiszen a "tartós" készülékek és technikák 100 évig szinte változatlanok voltak...
Ljerk 2018 febr. 12. - 14:12:59
Van egyébként a modern gazdaságban több helyzet is, ahol van értelme a tervezett elavulásnak, azaz, hogy nem a legjobb alkatrészeket építik be egy termékbe:

- Ilyen például az 1990-es években a számítógépes merevlemezek esete: másfél évenként megduplázódott az átlagos kapacitásuk, azaz a 100 MB-os merevlemez helyett 6 év múlva már 1,6 GB-os merevlemezeket árultak tömegesen - azaz teljes joggal feltételezhetõ volt, hogy a régieket 6-8 éven belül lecserélik. Minek építsenek bele 10-20 évre szóló drágább alkatrészeket, amit úgyis nagy valószínûséggel kidobnak?

- Olyan összetett termékek, amiknél a fõdarabok élettartama a meghatározó. Ilyen például az autók - minek építsenek be olyan alkatrészeket, amik a tervezett 15-25 évnyi élettartamot is túlteljesítik 20 évvel? Nemcsak hogy felesleges, de a piaci versenyben is hátrányba kerül az olyan cég, ami tömegtermelésben a drágább alkatrészeket építi be, miközben a fõdarabok összessége (futómû, motor, alváz) a mechanikus/idõjárási terhelés miatt amúgy is rövidebb ideig bírja.
10/10
kovecs 2018 febr. 12. - 10:29:08 10/10
cellasto 2015 dec. 05. - 19:19:21
aki nem látta volna még:

https://www.youtube.com/watch?v=HUeWpImr9uc