133 nap - A Tanácsköztársaság története

Bakancslistához adom
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott magyar dokumentumfilm, 51 perc, 2015

Értékelés:

13 szavazatból
Szerinted?

Dicsőséges vagy éppen szégyenletes. A hazai történetírás nem fukarkodott a jelzőkkel, amikor a Magyar Tanácsköztársasággal foglakozott, Hetven éven át vagy csak pozitív vagy csak negatív köntösben mutatta be a 133 nap történetét. Ami 1919-ben Magyarország szétszakításával egy időben történt, az nagyban befolyásolta későbbi történelmünket. Hiába tartották életben a Tanácsköztársaságot kevesebb mint fél évig, kitörölhetetlen része lett a magyar történetírásnak. Manipulált iskolai tananyagok, hiányos történelmi feldolgozások jelentek meg könyvben és filmen. 1989-ben, a hetven évvel korábban történtek tisztázása mellékessé vált. Filmünk szándékolt célja, a Tanácsköztársaság későbbi feldolgozásának és így a megtörtént történelemhamisítás bemutatása is. Fontos tisztázni, hogy pontosan mi és miért történt 1919. március 21-e augusztus 1-e között.

Stáblista:

Hozzászólások

Szerinted?
vino-et-veritas 2016 dec. 21. - 08:48:11
OFF

Azért még mellé lehetne tenni a magyar hadbalépést a II. VH-ba, a német megszállást (+"kiugrási kísérlet") és a "fordulat" évét is. Ezek néha csak pillanatok voltak a történelemben, de meghatározták az ország jövõjét. Sõt jobban, mint a "dicsõséges" 133 nap (ami azért, ha "vörös mázzal" öntötték is le, részben honvédõ háború volt.).
Ennél talán még súlyosabb volt az I. VH kitörése, majd Trianon és Jalta, de azokban mi nem voltunk "megkérdezve"...
Ibrahim 2016 dec. 21. - 02:46:23
XX. századi történelmünk két legszégyenletesebb tragédiája a Kun Béla-féle vörös terror, azaz az ún. Tanácsköztársaság; és a Szálasi Ferenc-féle Nyilas terror. \"Szerencsére\" egyik sem tartott túl sokáig, de Magyarországnak már ezek a hónapok is annyit ártottak, mint a Tatárjárás!