10/10
Obránszky Ármin 2008 jan. 18. - 10:58:46 10/10
(17/77)
Jó, h mondod, foglaltam is helyet az Iszka utazására. Kedden lesz a Magyar Kultúra Napja, ha esetleg valaki nem nem tudná, most ingyen megtekinthetõ jópár magyar film. Csak iparkodni kell, mert már most van bõven olyan film, amire minden jegyet elkapkodtak. Közérdekû közleményünket hallották. :-)
Amúgy én is csak Dogma filmeknél találkoztam olyan megoldással, amikor mellõzték a zenét. Egyik esetben sem hiányzott különösebben.
10/10
alex4427 2008 jan. 18. - 10:12:33 10/10
(16/77)
Nagyon kevés ilyen döbbenetes filmet láttam , mint ez a (hosszú nevû) román film! Említetted a Hullámtörést: teljesen egyetértek!
És megemlítem még, hogy e román filmen kívül csak egyetlen olyan filmre emlékszem, amelyben nem volt kísérõ zene!
Ez az, ugyancsak zseniális Fassbinder, Miért lett R. Úr ámokfutó? c. filmje!

Egyébként ma olyan kitûnõ magyar filmek, mint az Off Hollywood, az Iszka utazása vagy a Lányok is sorra buknak, ha csak a nézõszámot nézzük!
10/10
Obránszky Ármin 2008 jan. 18. - 10:04:03 10/10
(15/77)
Attól függ, mit tekintünk sikernek. Ha azoknak a véleményét, akik látták a filmet, akkor továbbra is azt mondom, h mindkét film esetében szinte osztatlan a lelkesedés. Szerintem mérvadóbb a nézõszámnál, h a film végén hányan maradnak továbbra is ledöbbenve a székhez szegezetten. Utoljára pont ennél a két filmnél tapasztaltam ilyet. Hozzátenném, elég sokat járok moziba.
Abból a szempontból nagyon jó lett volna, ha Mungiu filmje is befutja azt a pályát -Oscar-, amit a német, h akkor legalább olyanok is beültek volna rá, akik nem sokat adnak rá, h Cannesban, ki viszi a pálmát és egy román filmet sem szívesen néznek meg.
Egyébként megjegyezném itt, h a film egyetlen hiábája a lehetetlen címválasztás. Kimondani is gyötrelem, nem valami figyelemfelkeltõ.
10/10
alex4427 2008 jan. 18. - 09:40:13 10/10
(14/77)
Tovább (szorosan a film témájánál maradva) Magyarországon abszolút legális volt az abortusz!
10/10
alex4427 2008 jan. 18. - 09:34:02 10/10
(13/77)
Nos, én éltem abban a korban! Ráadásul meglehetõsen jól ismertem az akkori román és endékás viszonyokat. (Õk örültek, ha eljutnak Magyarországra, miközben a magyarok Bécsbe, Párizsba, Londonba is eljuthattak!)
A német filmben az ügynök, a lehallgató tiszt figurája teljesen hollywoodi! Ez be is jött a tavalyi Oscarnál!
A német film, A mások élete, egyébként tényleg jól megcsinált film.
De, szerintem, nyomába sem jön ennek az egészen döbbenetes, egyszerûségében is felkavaró (ráadásul! abszolút hiteles!) román filmnek!
Nem is lesz akkora sikere, mint a német filmnek!:(
10/10
morzsa 2008 jan. 18. - 09:31:27 10/10
(12/77)
mindennel a legmélyebben egyetértek, de a Hullámtöréssel kapcsolatos gondolattal a legjobban-legtisztábban.
olyan bámulatos egy film ez, ami újra és újra eszembe juttatja azt, hogy milyen szerencsés vagyok, hogy itt és most élek, és nem ott és nem akkor.
és erre az abortusz csak rátett 10-20 nagylapáttal.
életem egyik legjobb filmje. nem tudok többet mondani.pont.
10/10
Obránszky Ármin 2008 jan. 18. - 01:01:39 10/10
(11/77)
Nem gondolom, h hiteltelen volna Florian Henckel von Donnersmarck filmje. A két film tematikájában alapvetõ különbség, h míg Mungiu egy mindennapi szituációt ábrázol -fenomenálisan-, addig a német rendezõ egy olyan magatartást állít filmje középpontjába, amely a valóságban feltehetõen igen ritkán következett be, hiszen könnyen belátható volt, h milyen következményekkel járhat. Ez önmagában nem csorbítja egy film hitelességét, mindaddig, amég a környezet a valóságnak megfelelõen van ábrázolva, sõt, a kontraszt elõsegítheti a jobb megértést. Nos, én nem éltem szerencsére az elõzõ rendszerben túl sokat, így nem lehet errõl személyes tapasztalatom, de olvasmányaim és ismerõseim beszámolói alapján azt hiszem, h életszagú ábrázolást láthattunk.
Azt hiszem, h ez nem a megfelelõ hely arra, h hosszasan taglaljam a német film erényeit, ezt a megfelelõ helyen már megtettem. Csak azt javasolhatom, h aki teheti mindkét filmet nézze meg. Megéri. Kivételes filmekrõl van szó.
10/10
alex4427 2008 jan. 17. - 23:53:35 10/10
(10/77)
Amit a film kapcsán írtál, én is így éreztem.
Ritka nagy film!
És abszolút hiteles!

Nem így a tavalyi Oscar-díjas, A mások élete!
Ott túl szép a történet!
Látszik, hogy a rendezõ nem NDK-beli volt!
Mondjuk az NDK diktatúra talán egy fokkal elviselhetõbb volt, mint a román! (Nagy öröm volt mindkét országban, ha Magyarországra eljutthattak!)
10/10
Obránszky Ármin 2008 jan. 17. - 22:59:32 10/10
(9/77)
Ismertem a film elõéletét (Cannes-i diadalmenet megkoronázandó a román filmet eluraló új szellemiség, korosztály eddigi teljesítményét, szinte egyöntetûen pozitív fogadtatás) mégsem számítottam ilyen komolyan megterhelõ filmre. Fizikailag is megviselt, pedig harcedzettebb vagyok az átlagnál. Szerintem, ha bemegyek a film után egy boltba, ahol jóérzésû eladó dolgozik, akkor felteszi a "jól van, fiatalember?" kérdést. Most, h némiképp megemésztettem a látottakat, "csak" olyan, mintha épp elmúlt volna a napokig tartó lázam. Polanski Iszonyatához vagy Lars von Trier Hullámtöréséhez tudnám hasonlítani a rám gyakorolt hatását.
Mungliu alkotásáról tényleg nem lehet nem elismerõen nyilatkozni, aki ilyen heves indulatokat képes kiváltani a nézõjébõl, azt a legnagyobbak között illik emlegetni. A színészi játék élményszámba ment. Mindig tudtam, h elõnyére válnak egy filmnek az ismeretlen arcok. Pláne, ha azok a legismertebbeket megszégyenítõ átéléssel, átlényegülve játszanak. Anamaria Marinca és Vlad Ivanov minimum egy-egy Oscart megérdemelnének, bár tudjuk, h ez semmit nem jelent, ha egy olyan filmet nem jelölnek az idegennyelvû kategóriában sem, mint a 4 hónap, 3 hét, 2 nap (bár tavaly történetesen ráhibáztak a legjobbra)...
Igazából nem tudom, h bárkinek is ajánlanám-e nyugodt szívvel a filmet, mert akiben van egy kis emberi érzés, azt nagyon megviseli. Szóval, aki egy kis kikapcsolódásra vágyik, az válasszon valami mást. Viszont ha valaki olyan filmet szeretne látni, ami meghatározó élmény marad az jól teszi, ha jegyet vált rá.
blaze86 2008 jan. 16. - 00:30:48
(8/77)
Engem is érdekel, biztos jó lehet - miért ne "elõznének meg" minket filmben a románok?? /ebben a népszabis cikkre reagáltam/
10/10
alex4427 2008 jan. 15. - 22:21:25 10/10 Előzmény Petrus 1
(7/77)
nagyon nehéz a film után megszólalni...
Egyetértek!
Döbbenetes, felkavaró!
És ahogy GT írja- hiteles!
csincsilla72 2008 jan. 15. - 07:49:39
(6/77)
Nem tudom, hogy belõlem is azt a hatást váltotta-e ki, mint másokból, de én bosszankodtam inkább. Számomra a film legfõbb mondanivalója sajnos az volt, hogy milyen gáz, ha az ember barátnõje (szobatársa) egy olyan sötét tyúk, mint a film Gabitája. És hogy a neki nyújtott segítség milyen jól tönkreteheti a másik lány életét is. Hazudik az orvosnak, a barátnõnek, nem intéz el semmit, az õ hibájából a másik lánynak is fizetnie kell a testével (egy esetleges újabb terhességet kockáztatva). És mindezek után mi az elsõ kérdés? Ugye eltemetted. Én itt álltam volna fel azzal, hogy megmondom, hol találja a magzatát. Mehet eltemetni.
Nem vagyok abortuszellenes, de sajnos ez a film számomra az emberi hülyeségrõl szólt. Hogyan tegyük a vacak életünket pokollá. És a segítõkész barátnõnkét is.
10/10
GT 2008 jan. 14. - 18:45:56 10/10 Előzmény vladisz
(5/77)
Mindenkinek ajánlom azon túl is, hogy az abortusszal kapcsolatban sokkal többet lehet ebbõl megérteni, sõt - nekem mint férfinak is - átérezni, mint bármilyen mélyenszántó értekezésbõl. Szóval ajánlom azoknak akik nem élték át a Rákosi korszakot itthon, de kíváncsiak rá milyen lehetett a szocializmus nem Kádár-féle változata. Én 53-ban születtem, így itthoni élményeim inkább a "legvidámabb barakhoz" kapcsolódnak, de 77 és 79 között két évig Kievben tanultam, és mindaz amit ott tapasztaltam hajszálpontosan megjelent a filmbeli 1987-es Romániában is (Lepukkatt környezet, sár, mocsok, elhanygoltság, sötétség, seftelések, "jóságos" rendõrök, ostoba és rosszidulatú szállodai recepciós, teljes kiszolgáltatottság állapotában való lavírozás)! Számomra ez is döbbenetes élmény volt. És két leány alakítása... bármelyik Oszkár-díjas elbújhat mellettük. Az utóbbi idõk egyik legjobb filmje.
10/10
Petrus 1 2008 jan. 11. - 23:43:30 10/10
(4/77)
Sziasztok!
nem tudom, nagyon nehéz a film után megszólalni...
szóval szerintem ennek nem az a lényege, hogy abortusz vagy nem abortusz. nem ez a film mondanivalója, hiszen a körülmények egyértelmûek,
Mindenesetre nagyon elgondolkodtató film, nekem az tetsztett benne, hogy nagyon helyre rakja az ember értékrendjét, hogy mi is az igazán fontos, milyen gondjaink vannak. Én szó szerint rosszul éreztem magam a film közben, hogy néha miért vagyok elégedetlen és mi miatt tudok hisztizni.
Ezért ajánlom mindenkinek ezt a filmet, hogy kicsit más szemszögbõl nézze az életét.
10/10
vladisz 2008 jan. 10. - 15:48:36 10/10
(3/77)
Megrázó, de nagyon jó! Ezt mindenkinek látnia kellene, aki ellenzi az abortuszt és annak is, aki nem! Tény és való, nem egy könnyed vígjáték, de nagyon jó volt a rendezés, a színészek, meg az operatõr is. Megérdemelték a díjakat ezért a filmért, bár nem lesz kasszasiker, mert nagyon sokan nem mennek már be a moziba egy jó filmért, inkább csak a vígjátékokat nézik az emberek.
10/10
chimie 2007 dec. 28. - 00:10:27 10/10 Előzmény morzsa
(2/77)
És még jó is! Erõs idegzet kell hozzá, meg kell hagyni, de felejthetetlen. Várom a trilógia többi részét.
10/10
morzsa 2007 dec. 23. - 11:55:32 10/10
(1/77)
végrevégrevégre! játszani fogják a Belvárosi moziban is! éljen Szeged és az õ kis mozijai.
és éljen ez a film, szintúgy.