Téma: 4 perc

10/10
Karolka 2007 okt. 23. - 20:30:26 10/10 Előzmény efes
(4/24)
Most olvastam el, mirõl szól a nézeteltérés.... Kedves Sándor! Ön tanult zongorázni? (gondolom...különben nem írt volna egy ilyen filmrõl kritikát...) én bizony tanultam 8 évig, és igen-igen elõfordult, hogy a zongorát "ütögettem", a húrokat pengettem, hogy hogyan hangzik úgy! :D ezen mindenki átesik, aki beleéli magát a zenélésbe!! Zseniális a vége! és igenis, megtapsolná a mai közönség!!!!! A maga feladata annyi, hogy beleélje magát a lány szerepébe! Hát nekem ment.... :S
10/10
Karolka 2007 okt. 23. - 20:21:03 10/10
(3/24)
Ahány ember, annyi vélemény! én sose olvasok el kritikát a filmrõl! magam döntöm el, hogy az jó e vagy sem! Szerintem ez a film kiváló! Rögtön ez a szó jutott eszembe, amint befejeztem! Nem mindig angol-amerikai filmek...ez megindító volt! Nem kimondottan moziba való szerintem...a szövege durva volt néhol!(legalábbis németül úgy hatott) Mindkét fõszereplõ zseniális!! Aki szereti a drámai mûvészfilmeket mindenképp nézze meg!! (jah és szerintem jobb a Beethoven árnyékában-címû filmnél...és nem csak a zene miatt)
efes 2007 okt. 15. - 19:12:29 Előzmény Vass János
(2/24)
Kedves Vass Úr!

Mint azt bizonyára tudja, egyének és vélemények bizony különbözõek. Kritikámban, mint azt Ön is olvasta, valóban nem voltam rajongója a film befejezésének, de azt viszautasítom, hogy bárkit is lebeszéltem volna a film megtekintésérõl. Ilyet eddig mindössze néhány alkalommal tettem eddigi pályám során, ám azok is indokolt esetek voltak. A többi, jónéhányszáz filmkritikában elsõsorban ajánlani próbáltam az adott mûvet, valamint méltatni annak erényeit.

De témára. Eme filmrõl született írásban ki is emeltem, hogy - sok más kortárs német filmhez hasonlóan - igen erõs színészi jelenlétek és biztos kezû rendezés mellett színvonalas és érdekfeszítõ alkotást láthattunk, egészen az ominózus fináléig. Eddig nincs ledorongolás, ugye? Itt tettem szóvá azt, amit most is fenntartok, hogy a címszereplõ által elõvezetett zongoramû a zeneértõknek szúrni fogja a fülét, ám (ITT A LÉNYEG!) az átlag nézõnek, és itt elsõsorban a komolyzenei koncertszcénákon kevésbé jártas nézõket értem, ez nem értékítélet, nem minõsítés, csupán elõjel nélküli megkülönböztetés, tehát az átlag nézõnek valószínûleg fel sem fog tûnni. Ám nekem nem tetszett a lány produkciója (a pukedli már igen), és azt kifogásolom, hogy egy ilyen produkciót a koncerttermek igényes közönsége A VALÓSÁGBAN sohasem tapsolt volna meg. Ez egy showmûsorba való produkció volt, nem pedig egy hangversenyterembe. Ha egy showmûsorban követte volna ezt el, egy szót sem szóltam volna, így viszont a filmet tette hiteltelenné. Ez az én véleményem. Önnek tetszett ez a produkció, ez meg az Öné. Ennyi. Viszont én sajnálom. A film befejezését is sajnálom, meg azt is, ha esetleg megbántottam. Félre viszont nem vezettem.

Maradok tiszteletel:
Frecska Sándor
10/10
Vass János 2007 okt. 15. - 01:44:18 10/10
(1/24)
Kedves Mindenki! (fõként, aki még nem látta a filmet)

Elsõsorban azért írom le a véleményem, mert a honlapon olvastam Frecska Sándor kritikáját. Természetesen illik mindenkinek tiszteletben tartani a véleményét, amivel még nem is lenne baj, de amikor már másokat tántorít el a film megnézésétõl...márpedig ma, amikor megtekintettem a filmet, kifelé jövet épp beszédbe elegyedtem egy középkorú hölggyel, aki elmondta: olvasta ezt és a Népszabadságban megjelenõ fanyalgó kritikát, s nem sok hiányzott hozzá, hogy otthon maradjon. Én pedig csak annyit tudtam neki mondani, jól tette, hogy eljött, mert számomra legalábbis az utóbbi évek egyik legnagyobb filmélménye volt!!!! Valóban, európai módon szépen kimunkált jelenetekkel, karakterekkel, nagyszerû alakításokkal, s nem mellesleg gyönyörû zenével megalkotott mûrõl van szó.
Egyszerre voltam azonban szomorú és dühös, amint megnézve a filmet, visszagondoltam Frecska úr kritikájára, amelyben az áll: a rendezõ elszúrja a végét, s ezért nagy kár. Szerintem pedig a vége is telitalálat!!! Mégpedig azért nincs "túlspilázva" (ahogy a kritikus jellemzi), mert, mint tudjuk, a karikatúra és a paródia is egy picit azért több, mint a valóság, mert ezek a hangsúlyozás eszközei. Ebben az esetben is errõl van szó, hiszen a rendezõ ezzel a módszerrel emeli ki, hogy Jenny (ilyen szülõi háttérrel, s traumákkal a háta mögött) KÉPTELEN jellemében megváltozni!! Az pedig, hogy engedelmeskedett, amikor komoly zenét kezdett el tanulni, s nem az õ általa kedvelt "nigger zenét", csak azért van, mert így tud valamelyest kiszakadni a közegébõl. Ám amikor eljön az alkalom, s igazán megmutathatja, mit tud, nem tud kibújni a bõrébõl, s elõtör belõle az, ami végülis történik az Opera színpadán. Szerintem pont az lenne hollywood-i, ha végig komoly zenét játszana a 4 percben, s azzal aratna sikert!!! Épp az lenne a valóságtól elrugaszkodott!! Könyörgöm, miért olyan nehéz ennek a lélektanát megérteni??? A végén pedig a pukedli ötlete is zseniális, hiszen ezzel is jelzi Jenny, hogy szereti a tanárnõt, hálás neki, de ezzel együtt nyilván egy fricskát is odadob, mondván: "mégis az õ akarata érvényesült, hiszen eljátszotta azt stílust is, amit õ akart".
Úgyhogy, mindenkinek szívbõl ajánlom, ha ritka filmélményt akar magának, ne hagyja ki!!! Másrészt kiváncs lennék más véleményekre, ti hogyan látjátok az általam felvetetteket!

Üdvözlettel, Vass János