10/10
Heathcliff 2009 jan. 10. - 12:17:10 10/10
(35/95)
Szerinted ez a film sablonos?
Te tudod, mi az élet értelme? Vagy esetleg szerinted semmi értelme, és mindenki gügye, aki keresi?
És mi számít filmes mérföldkõnek? Szerinted mi nem avul el, ha ez már avíttas neked?
Italo Balbo 2009 jan. 10. - 08:46:43
(34/95)
Ha 17 éves szerelmi bánatos kamasz vagyok, még érdekesnek is találtam volna. Persze a 2. világháború után és a 3. küszöbén, amikor még nem volt annyi filmes sablon, mint most, nagyon népszerû lehetett a film. Filmes mérföldkõ lehetett akkor, de szerintem, aki ma azt kérdezgeti, hogy mi az élet értelme, az unalmas.
10/10
offtopic
meszag 2009 jan. 09. - 10:36:28 10/10
(33/95)
Ma ismét lesz!
albert_1988 2008 dec. 04. - 13:51:57
(32/95)
Lebilincselõ film. A csendnél kicsit szenvedtem, annak ellnére, hogy értem a lényegét, de itt kellemesen csalódtam. A zene még nyomasztóbbá teszi a lezüllött világot, az arcok bizonyos részei látszódnak csak néhány jelenetnél, a többi sötétségbe burkolózik. Ez tetszett. A film szerintem az embergyarlóságát csodálatosan mutatja be: bujaság, ostobaság, gyávaság, döntésképtelenség, szívtelenség, Tökéletesen megjeelenik, hogy az ember mennyire esetlen és rászolgált a halálra. Amiért Joffék megmenekültek, mert õk talán a legjámborabb szereplõk, akiknek nincsen bûnük, és akik tényleg megérdemlik a túlélést.
10/10
meszag 2008 júl. 22. - 10:35:13 10/10
(31/95)
Azt nem értem én se, miért kell a sakkjátszmában a bábuk álásást figyelni. Úgy ahogy van, imádom ezt a filmet, a hangulatát, a sarkitott jellem ábrázolásokat, nyelvezetét. Amikor a lovagban tudatosul, hogy elvesztette a játszmát, és felesége a kandallónál felolvassa a Jelenések könyvébõl a hetedik pecsét feltörését, és Az elsõ négy harsonaszót, a hátamon futkos a hideg, pedig nem vagyok vallásos. Mindannyiunkban felmerül néha, ha nem is vallási alapon közelítve, hogy és mi van a halál után? Persze erre a választ senki sem tudhatja.
8/10
Obránszky Ármin 2008 júl. 22. - 02:25:50 8/10
(30/95)
Hasonlóan érzek! Elképesztõen szuggesztív film, döbbenetesen szuggesztív színészekkel, temérdek olyan jelenettel, amire az ember még évek múltával is emlékszik. Hatása alá keríti az embert és gondolkodásra készteti, de így 51 (!) év távlatából nekem sem mondd semmi forradalmian újat.
Gyanítom, nem most láttam utoljára a filmet!
8/10
ondok 2008 júl. 21. - 22:52:44 8/10
(29/95)
Tök hülyeség,hogy hol állnak a bábuk a sakktáblán,aki azt figyeli,hát azt nem igazán köti le a film lényege.Egyébként igen hangulatos film,kicsit emlékeztet az anderseni mesevilágra,benne van a skandináv emberek lelkét meghatározó vad ,zord táj lenyomata.Gondoljatok Ibsen drámáira stb.Felveti a nagy kérdéseket,akárcsak a Faust v. akár Hoffmann meséi.ÉÁppen ezért bár a hangulatteremtés mesteri,de azért annyira újat szerintem nem mond,és a témában sem korszakosan egyéni.
10/10
Hannibal Lecter 2008 júl. 21. - 15:49:03 10/10
(28/95)
Szakácsi Sándort akartam írni
10/10
Hannibal Lecter 2008 júl. 21. - 15:47:10 10/10
(27/95)
Tényleg van ebben a filmben valami, ami miatt ilyen híres lett és most nem a sok felszegett fejû, mûvész kortárs áradozó közé akarok belépni, de ez a film fontos kérdést feszeget, tiszta és igaz. Szakács Sándor egy régi lemeze jut eszembe, ahol azt énekelte: "Gyere fogd a kezem, gyere halni velem, gyere mosolyogj, dobban a léptünk, nevetõn kacagón menjünk odaát, gyere áll be te is a táncba." Érdemes megnézni.
efes 2008 máj. 24. - 12:57:24
(26/95)
:D Anand-Kaszparov :D
Redfield 2008 máj. 23. - 15:39:46
(25/95)
Én még úgy 13-14 lehettem maximum, amikor egy még nálam is fiatalabb tag egy nyári táborban áradozott nekem egy filmrõl, amiben a halál meg egy lovag sakkoznak, és hogy milyen szuper jó. :) Na már akkor így tudtam ennél többet elképzelni, mint hogy ülnek a sakktáblánál és körülöttük biztos omlik össze a világ, vagy tudomisén... de még most se értem, hogy egy kb.: 10-11 éves lurkó hogy a f*szban ragadhatott rá Bergman-ra? :) Amúgy nem hülye a gyerek, ahogy cseperedett felfelé egyre jobban kikultúrálódott.
efes 2008 máj. 23. - 15:18:11
(24/95)
Lehet, hogy Bergman nem tudott sakkozni? :)
efes 2008 máj. 23. - 15:16:47
(23/95)
Hát, baromi rég láttam, de ha tényleg minden snittnél másképp állnak a bábuk, az bizony komoly hiba. Ennél a filmnél a sakkjáték mindennek a kulcsa, az ezzel való következetlenség értelmezési zavarokhoz is vezethet. (Ezzel azt is elmondtam, hogy nem hiszem, hogy direkt lett megváltoztatva átálláskor a bábuk állása. Ez értelmetlenség, ha a Lovag csalna is, azt mindenképpen meg kell mutatni.)
10/10
meszag 2008 máj. 23. - 14:29:45 10/10
(22/95)
NEm, csak a fiatal párnak akar idõt adni, elterelni a halál figyelmét.
Redfield 2008 máj. 23. - 12:15:12
(21/95)
Az eddig látott filmjei alapján nem különösebben volt szokása Bergman-nak választ adni, megoldást nyújtani. Azt hiszem ebben a filmben, amiben a legtöbb a kérdés, mégis megteszi.
10/10
mérlegelõ 2008 ápr. 07. - 02:41:34 10/10
(20/95)
Ha minden nagy rendezõ csak egyetlenegy filmjével kellene jelen legyen/maradjon (tudom, buta-gyerekes, ám gyakran felvetett játékos ötlet) - Bergmant ez emblematizálhatja. És alighanem primus inter pares = elsõ az egyenlõk között lenne ama seregszemlén is...
Tenebra Mors 2008 márc. 18. - 20:22:32
(19/95)
OFF/sry flood:

Ja, bocs, irodalmat akartam írni XD. Csak annyira a történelemre koncentráltam, hogy sikerült elírnom 8D.
Tenebra Mors 2008 márc. 18. - 20:21:19
(18/95)
LOL! Töriórán ilyenekbõl idézgetnek? 8D Érdekes. Nekem pont az jött át a film nézésekor, hogy ez egy univerzális, általános kép a középkorról, mindenféle nemzettõl független. S a történelemtõl is független. Ez akár egy színpadon is játszódhatna - nem is hiába vannak színészek a középpontban.
Esetleg az ideológiát lehetne lemérni, de Bergman ebbõl sem sokat rakott bele, csak épp annyit, amennyi a vallásban, Istenben való csalódottságot jelzi, a középkor "sötét" mivoltát.
De amúgy szerintem ne ebbõl tanuljon az ember történelmet XD.

Meg tényleg, most semmi izé nincs bennem, nem is szokásom senkit cseszegetni, de ehhez a filmhez is kell egy bizonyos "érettség", szerintem. Nem biztos, hogy az ember egy bizonyos korban még képes felfogni és értékelni.
Én is voltam így pár filmmel XD (ha olyan tizenévesen látom, biztos lesz*rozom e filmet 8D ).
Zsoca8711 2008 márc. 18. - 13:58:20
(17/95)
Szerintem a sakknál a film mondanivalójához hozzátartozik, hogy a bábuk nincsenek meg az eredeti felállásban, mert emiatt következik be a vereség.

December Soul: nem tudom hány éves vagy, de nézd meg. :) Egy filmet nem lehet megítélni pár jelenete alapján(najó, az Amerikai Pitét igen, az nem film, hanem genny :D)
tamasgabor 2008 márc. 18. - 12:55:26
(16/95)
Számomra akkor is a sakkozós jelenet viszi a pálmát. Mikor a levert bábukat akarják visszatenni, de a lovag nem emlékszik a pontos állásra. Erre a halál, hogy õ emlékszik és visszateszi azokat. Ezzel nyeri meg a meccset. Vissza kellett tekernem és a félelmem be is igazolódott. Hibásan teszi vissza a bábukat. Nem tudom, hogy szándékos volt-e a rendezõ részérõl vagy merõ véletlen, de így is úgy is nagyot üt.