10/10
Istenember 2009 okt. 24. - 20:49:02 10/10
(84/144)
Kedves Rajongók!

Külön extra tartalma nincs a hozzászólásomnak, ugyanakkor a mai szakrális és spirituális idõpont mégis hozzátesz ehhez.

Egyenlõre még nem olvastam el az összes hozzászólást, mindenkitõl elõre is elnézést kérek.

Lee nyilvánvalóan olyan magaslatokba emelkedett, amit nem lehet megérteni egyszerûen, engedelmetekkel had használjam azt a szokatlan kifejezést, amit az ókorban is használtak volna, mely szerint Istenségnek vagy Félistennek lehet minden szemszögöket összegezve elgondolni; ami olyan fajsúlyos, oly igaz, és oly szép is.

Egy-két dologhoz feltétlenül szeretnék hozzászólni.

Chuckkal végig nagyon jó viszonyban voltak, és egy kiemelkedó harcmûvész ismerõsöm aki kint volt az USA-ban, elmondta, hogy Lee elismerte Norris tudását, ennek megvolt az oka. Eleinte én is azt gondoltam volna, hogy Norrist point fighter, de ha Lee elismerte, mégsem volt, lehetett az.

Lee egész életében ritkán mondott ilyet, néhány ilyen emberre összesen.

A leghevesebb szívdobogást bennem azt a Colosseumban lévõ harci jelenet kelti, amit életemben láttam.

Azt gondolom A Sárkány útja és A Sárkány Közbelép egy magasságban vannak, más szemszögbõl, és ez a fantasztikum világa.

Ezt ne keressétek könyvekben, mert nem fojátok megtalálni.

Mondhatnánk Arvisura, azaz Igazszólás ez.

Lee-t valóban a színen soha és senki nem tudta megverni, miután elkezdte szakrális és spirituális életútjának legtudatosabb tételét.

28 évesen valamilyen találkozó okán elment Yip Manhoz, akkor már több filmen túl, egyúttal fenntartva harcmûvészeti iskolai hálózatát, tanítványi rendszerét.

Szó-szót követett, Lee levegõt sem tudott venni harc közben, a mestere földre vitte. Yip Man volt a nagyobb a harcmûvész, és ezt Lee nem tudta egészen feldolgozni!
Hogy mi lett volna, ha tovább él, ezt nem tudjuk ebbõl a szempontból.

Tudomásom van róla, hogy mindketten kerültek életveszélyes helyzetbe, innen egyik alkalommal a mester mentette meg a tanítványt, másik alkalommal a tanítvány a mestert.

Lee érzett valamit a világ új irányából, és "tudott a magyarokról", akinek értenie kell, ezt érti is, és külön szomorú számomra, hogy a talonba tett elvileg 2 filmjét nem tudta leforgatni, megírt forgatókönyvvel, amik Magyarországon lettek volna leforgatva, de ezekbõl legalábbis az egyik igen!

Lee olyan dolgokat és olyan iskolákban is tanult, amik nincsenek leírva a könyvekben, tankönyvekben. Tudok néhány dologról.

"Ismerek olyan harcmûvészeket akik sokkal gyorsabbak, és sokkal nagyobbak nálam!" - az életrajzi könyevkbõl idéztem, amik megjelentek Magyarországon.

Nagyon érdekes, hogy fiával, mind a ketten egy Halálról szóló film forgatása közben haltak meg: Ez szakrális egybeesés, ezt meg kell érteni!

Ami külön mód zavar - nem ide tartozó, de mégis ide tartozó téma -, hogy amikor Brandont lelõtték A Holló forgatás közben, ugye egy kellékes pisztollyal, amiben - én nem hiszem hogy ekkora balgaságot valaha olvastam volna, de ezt írták az újságok -, tehát hogy a kellékes pisztolyban a golyók véletlenül kicserélõdtek éles törvényre!
Felelõsségre vonás?
Nem volt, nem is lesz!

Ha rajtam múlik, lesz, had tegyek ennyit hozzá, kicsit mások számára érthetetlen módon!

Mindezekhez szerettem volna hozzászólni a film, és szakralitása okán.

A Sárkány nemcsak emlékeinkben Él!

Üdv Mindenkinek

Josua
10/10
DrAnthony 2009 okt. 24. - 18:59:21 10/10
(83/144)
Az egyik "leg" mindenben. A legklasszikusabbak egyike, az egyik legjobb (tán a Sárkány útja, ami még felveszi fele a versenyt) Bruce Lee film.

Szerintem rajongók közül nem sok van, aki még nem látta, annakidején kölyökkoromban a mozikban vagy 30X is megnéztem :)

Kihagyhatatlan!
10/10
Jason Becker 2009 okt. 24. - 18:13:37 10/10
(82/144)
Legolas: Igazad van! A film 10/10! Sajnálom, hogy csak 8,9 az átlag! :(
10/10
legolas 2009 okt. 24. - 08:17:11 10/10
(81/144)
Hát mi van itt emberek??? Bruce Lee tudását megkérdõjelezni... ehhh
Balta Te meg szerrintem ha találkoztál volna Bruce-al napjainkban, olyan simán az intenzív osztályra kerültél volna hogy csak na, de persze ezt biztos nem ismernéd el :)
Egy szó mint száz, a film és Bruce is 10/10
birch 2009 máj. 06. - 21:25:47
(80/144)
Esküszöm gyerekek, eszem ágában sem volt regelni ezen a fórumon. De miután Bruce Lee-vel kapcsolatos negatív hozzászólások hangzottak el (amire amúgy hálisten elég ritkán van példa a világon), egyszerûen nem bírtam megállni, hogy ne dobjak be egy commentet.

Mindenek elõtt NEM vagyok harcmûvész, mindössze pár wing chun fokozatot tudhatok magaménak. (Ezt csak azért említem meg, mert Balta kifogásolta, hogy valaki mindenféle harci "látásmód" vagy "gyakorlat" nélkül mondjon véleményt. Nem mintha túl sokat számítana, mikor Bruce-ról van szó.)

1. Tiszta stílusok közti összecsapásnál érdekesebb dolgot nézni aligha lehet. De álljon meg a menet. Akik a karatét (korántsem lenézve) képesek a wing chun hatékony ellenfelének tekinteni, hát... no comment. Errõl szvsz felesleges még vitázni is.

2. Kifejezetten Balta kedvéért, ha kételkedne Bruce tudásában, íme néhány adat:

- bong sau + pak sau + lap sau + fak sau (5 egyidejû ütéssel felsõtestre) + egy dupla push palm bevitelére volt képes írd és mondd= 1,5 másodperc leforgása alatt! De ezzel szerintem még nem erõltette meg magát.

- egy másik példa: alsó gun sau + bon sau + lap sou + fak sou= 1 másodperc alatt.

- Ne haragudjon meg az ég, de az a mondatot egy sok éve karatézótól, hogy a gyorsaság és technika nem minden... hát elképesztõnek tartom, akárcsak azt, hogy Norris mozgása BÁRMILYEN szempontból is jobb lenne, mint Lee-é.

3. Több mint két évig Yip Man nagymester legjobb tanítványának lenni sok másik mester között, akik féltékenységbõl távolíttatták el az iskolából Lee-t negyedvér német származására hivatkozással, nos megint csak magáért beszél.

4. A wing chun-ban használt chi sao pedig, kérdezz meg bárkit, Balta, aki harcolt ilyet használó mester ellen, a világ legprofibb technikái közzé tartozik. (Had legyek alfogult, A LEGPROFIBB.)

Végül pedig ami C.N. saját véleményét illeti Bruce Lee-rõl, idézem: "harcmûvész géniusz" -nak nevezte õt.
10/10
planeta 2009 márc. 15. - 12:12:06 10/10 Előzmény planeta
(79/144)
Mi volt abban sértõ, hogy én NEM nevezem sötétnek Baltát? ????
10/10
offtopic
planeta 2009 márc. 14. - 23:05:43 10/10 Előzmény Balta
(78/144)
***moderálva*** Nem vagyok filmforgalmazó, sõt, jegyárus se, úgyhogy nem érdekel, melyik film milyen jegyeladást produkál. Te viszont, ahogy olvasom, akkor zseni vagy, hogy általad sose látott, vadidegen emberekrõl el tudod dönteni, hogy mit, és mennyit edzettek, mikor, miért és hogyan. Sõt, még azt is el tudod dönteni, hogy hajlonganánk elõtted az edzõteremben. Hát tudod mit? Én, elõtted, soha. Nem a tudásod, hanem a stílusod miatt.
10/10
ogertsz 2009 márc. 14. - 12:56:23 10/10 Előzmény Balta
(77/144)
"Nem azt írtam, hogy 3 éve kezdett kung fuzni, hanem, hogy annyit edzett irányítással. Vagy ez sem igaz?"

1955-ben William Cheung vitte Yip Manhoz. A nagymester azonnal meglátta benne a született ttehetésget, régi önmagára emlékeztette. Bruce Lee hamar lehagyta a sokkal régebben edzõ tanítványokat, ezért mondvacsinált idondokkal eltávolították Yip Mantól. Viszont Yip mester nem hagyta annyiban a dolgot, és titokban tovább tanította, W. Cheungon keresztûl. Valóban 3 év az, amit Yip mestetõl tanult, de ez csalóka, hiszen ez idõ alatt, kivételes tehetségének köszönhetõen, jóval nagyobb tudásra tett szert, mint a többiek. 18 évesen amerikába költözött, és rövidesen kidolgozott egy olyan hatékony rendszert, ami a mai napig az egyik leghatékonyabb. Ez önmagáért beszél. Amikor kihívták, nem a Yip mestertõl tanult Wing Chun stílusban küzdött, hanem a saját Jeet Kune Do-ját használt. Egyszer sem vesztett, pedig nagymesterek akarták a vérét.
Egyrészt az amerikában élõ kínaiak orroltak meg rá, mert mindekinek okatatott, másrészt õ maga kereste a kihívásokat, hogy biztos legyen a Jeet Kune Do hatékonyságában. És ez az, ami számít, a tényleges harc, és õ ezt tette. Chuck Norris sosem küzdött élesben, õ point fighter volt. Ettõl függetlenül, Norris is nagyszerû harcmûvész. Javaslom, nézz utána Norrisnak is, mert az eredményei sokkal jobbak, mitn azt állítod.
10/10
ogertsz 2009 márc. 14. - 12:42:38 10/10 Előzmény Balta
(76/144)
"Igazán érdekelne az a többszáz mester és ezeknek a hiteles dokumentációja."

Utcai harokról, ritkán készül film vagy dokumentáció. Bruce Lee rengeteg kihívásos küzdelemben vett részt, és mindet meg is nyerte.
Amirõl tudunk, azt tanítványai, legjobb barátai, mint szemtanúk tudjuk.

Bruce Lee

FIGHT RECORD:

1955: William Cheung, Hong Kong..................................Exch.

1957: Wong Shun-Leung, Hong Kong.............................Exch

1958: Pu Chang, Hong Kong............................................KO 2

1958: Gary Elms, USA............................................... ......Won

1959: Against Chung on a rooftop in Hong Kong. (Won in 2nd Round).

1960: Unknown, Seattle, Washington, USA.....................KO 1

1960: Uechi, Location unavailable...................................KO 1(0:10)

1963: Unknown, Hong Kong.............................................K O

1965: Wong Jack-Man, Oakland, California, USA............KO 1

Ez csak az, amirõl biztosan tudunk. Emelett több kihívásos harcot nyert meg pl a The Big Boss és az Enter The Dragon filmek forgatása alatt.
10/10
ogertsz 2009 márc. 14. - 12:26:47 10/10 Előzmény Balta
(75/144)
Milyen szemszögbõl mondod azt, hogy Norris iskolázottab mozgású? Karatés? Akkor megértem, hiszen Norris karatés. Bruce Lee sosem karatézott, õ csak átvett elemeket, amit a tényleges harca hatékonynak tartott. Hogy Norris erõsebb? Hát a karate erõteljes, és annak is látszik, míg Bruce Lee Jeet Kune Do-ja nem az erõre épít, viszont sokkal hatékonyabb, hiszen csak azt tartja meg, ami használhat és hatékony. Chuck Norris versenyzett, de azt tudod-e, hogy õ ponversenyzõ volt?! Igen, igen, õ nem full contact harcokban jeleskedett! Tudtommal egyetlen egy tényleges, igazi kihívásos küzdelme nem volt. Bruce Lee sok kihívásos küzdelmet nyert meg karate és sok más mester ellen, ami azért sokkal többet nyom a latba, mint a point fight. Egyébként anno maga Chuck Norris is elismerte, hogy nincs olyan jó, mint Bruce Lee. Meg különben is, teljesen más stílust gyakorlotak.
erroris 2009 márc. 13. - 12:50:03
(74/144)
OFF!
Utána olvastam az írásaitoknak és kicsit elbeszéltetek egymás mellett itt-ott;)De nem baj legalább van mirõl beszélni:D Chuck-nak inkább a régebbi filmjeit kedvelem(a MIA pl. az egyik kedvenc vietnámi-háborús filmem)!Szerintem ez az a szerepe ami igazán jól áll neki:egy lecsúszott de még mindig ízig vérig katona!
DefSenseii 2009 márc. 13. - 00:42:25 Előzmény erroris
(73/144)
Baltához inkább nem írok.
Bruce Lee filmjei 1000-szer látványosabb Chuck Norris filmjeinél azt hiszem ez nem is kérdés, mint ahogy az sem hogy Leenek nagy színészi tehetsége is volt, míg Chuck Norrisnak nem igazán van, emelett szinte mindig ugyanúgy rúg, üt, Van Dammeot meg sem említem, és a többieket annyira távol vannak tõlük.
Amúgy Lee azért volt a legjobb mert minden nap minden órában gyakorolt, de Balta honnan is tudná csak annyit tud hogy színész volt meg 3 éve kung-fuzott... De õ aztán tud mindent róla.
erroris 2009 márc. 10. - 13:21:05
(72/144)
Meddõ vitát folytattok hiszen már nem is az iskolázottságról,technikáról van szó!Ez már arról szól,kinek melyik "mûvész" áll közelebb a szívéhez!Norris mint mindenki tudja karate világbajnokként vándorolt át a filmezéshez!Rendezõ és komoly szervezési munka által bonyolított versenyeken küzdött és nyert amit!Nála a gyõzelem és a siker nagyon fontos szerepet játszott!Lee-nek ez a harc volt az élete...harcmûvész volt,aki ebben élt és eszerint alakította a világát!A két dolog szerintem nem hasonlítható össze...semmilyen szempont alapján!Lehet filozofálni ki nyert volna egy "éles"küzdelemben!De ezt szerintem nálunknál a témában sokkal jártasabb emberek sem tudják megmondani!Nem azért mert nem felkészültek hanem azért mert értelmetlen latolgatásba nem mennek bele...ez küzdõsport ahol lehet,talán,esetleg nem létezik!Talán az utcán van...ahol is meg kell védened magad és talán nem hívnak még 5embert rád!De ott sem ez a jellemzõ!Nekem ez a stílus tetszik,neked az a harmadiknak pedig egy újabb!Azon is vitázhatunk ilyen alapon,hogy melyik étel finomabb,melyik szín szebb...etc.
Balta 2009 márc. 10. - 12:45:16
(71/144)
Csák Norrisz rajongó? Nem, ezt nem mondanám, csak szakmai felkészülés szempontjából többre tartom, mint a többieket (JCVD, J.C., S.H., D."D."W., Stb). De a filmjei úgy szarok, ahogy vannak.
Akárcsak a többiekéi...Nem hiszem, hogyha Brúsz Lí ma élne, nagyobb jegyeladást tudna produkálni, mint a fent említett urak. Õ a halála pillanatában lett nemzetközi legenda, addig csak a kínaiak ismerték és szerették. Emlékezzünk csak Van Dammra, vagy Dolf Lündgrenre, Szegálra, stb.Nagyon jól indultak, de aztán ellaposodtak és ez mondható a pályályukra is. Nem hiszem, hogy Brúsz Lí 12. filmje is kasszasiker lett volna, ha leforgtja.

Ha jobban figyeltél volna, talán észreveszed, hogy a küzdelemrõl társalogtunk és ott említettem, hogy a sebesség és a technika nem minden és én ott hivatkoztam Kokóra. Mivel az Argentin jóval lassabb és képzetlenebb volt, ráadásul, különösebben nem is jegyezték, mégis kiütötte az elsõ komolyabb rohamával a profi világbajnokot. Nem értem miért kellett ezt az okfejtést lefikázni.

Olyan jó, hogy olyan emberekkel vitatkozom, akiknek csak elképzelésük van a harcról, legfeljebb pár éve gyakorolják, különösebben kiemelkedõ eredmény nélkül, mégis jobban tudják, mint én. Érdekes, ha edzõteremben találkoznánk, hajolgatnátok és feltétel nélkül elfogadnátok amit mondok. Na mind1, én befejeztem.
10/10
offtopic
planeta 2009 márc. 09. - 21:55:11 10/10 Előzmény Balta
(70/144)
Hát, hogy sötét vagy, azt nem mondtam, de hogy Chuck Norris-rajongó, az egyértelmû. (Ami egyáltalán nem baj, csak azt nem értem, miért zavar annyira, hogy nem mindenkinek ez a véleménye)
Balta 2009 márc. 09. - 09:01:41 Előzmény planeta
(69/144)
Eh, mionek beszélek, ha nem sokan értik mit mondok?
Tudjátok mit? Brúsz LÍ a király, Csák Norisz egy kalap szar, csak arra jó, hogy vicceljenek vele én pedig tök sötét vagyok a küzdelemhez.
10/10
planeta 2009 márc. 08. - 17:58:12 10/10 Előzmény Balta
(68/144)
Hát valóban kétségtelenül egy pehelysúlyú bokszoló (aki látványosan elhülyéskedte az utolsó meccsét, mégis, milyen "gyorsaság"?) a legjobb érv ebben a vitában. De tényleg: Norris iskolázottabb mozgású? A saját iskolájában, lehet. Az erõteljesebb testalkat és a nagyobb erõ pedig nem egyenesen arányosak...
10/10
erdling 2009 márc. 07. - 00:01:13 10/10
(67/144)
talán csak szimplán elbeszélünk egymás mellett, miközben ugyanazt gondoljuk.
éppenhogy chuck norrist tartom technikailag képzettebbnek, lee-t pedig rögtönzõnek. azt gondolom, hogy ez utóbbi a kiszámíthatatlansága miatt elõnyös lehet egy különféle stilusokban magas szintre jutott, de talán ezért "fegyelmezettebb" technikájú harcossal szemben. mindez azonban csupán fantáziálgatás :)
amúgy gratulálok, klassz, ha valaki beépíti az életébe a testedzést.
DefSenseii 2009 márc. 06. - 22:14:13
(66/144)
Chuck Norris 1.78 m
Bruce Lee 1.73
LOL
Mi van akkor a hihetetlen karatevilágbajnokoddal... Õ se volt nagyobb darab mint Lee...
Gondolkozz mielõtt írsz...
DefSenseii 2009 márc. 06. - 22:09:45
(65/144)
Edzõje Kelet-Ázsia egyik legjobb thai-boxosa volt, de másfél év gyakorlás után legyõzte õt is, és ezért abba is hagyta. Több százszor kihívták más mesterek és soha senki se gyõzte le.
Az hogy 65 kilo volt egy dolog, 2 ujjal nyomta a fekvõtámaszt, 1/36 másodperc alatt ütött, 1 ujjal olyan erõsen ütött hogy a másikat a mentõ vitte el... Esetleg ha olvasnál róla.. Miért Chuck Norris mekkora? Megsúgom én 10 centivel magasabb vagyok nála és több kilo is, és? Attól még tuti laposra verne... Komolyan, egyesek nem bírják felfogni hogy valaki 65 kilosan olyan erõs lehetett.. Ránézésre döntöd el hogy milyen a másik hát gratulálok. Akkor hagyjuk az egészet Fekete Laci a király...