offtopic
makovecz1972 2015 máj. 25. - 15:07:12 Előzmény boom49
(131/191)
A vallási képzet pont akkor kezdett kialakulni az emberiségnél, amikor a gondolkodás egyre nagyobb szerepet kapott az életében, elkezdett eszközöket használni és érdeklõdni kezdett a különbözõ jelenségek iránt, és erre megpróbált valamiféle magyarázatot adni! Hasonlóval találkozunk a ma is paleolit szinten élõ népeknél! :D :D :D :D
offtopic
makovecz1972 2015 máj. 25. - 15:02:24 Előzmény boom49
(130/191)
Kösz, hogy belinkeltél nekem három olyan linket, ami az én állításaimat támasztja alá. Pontosan ezekrõl beszéltem! Viszont zavaros állításaidat ezek éppen, hogy cáfolják! Ha tovább keresel még találsz nem egy olyat, ami még jobban az én állításaimat fogja alátámasztani!

:D :D :D :D :D

Köszi, ha van még olyan forrásod, ami engem támaszt alá küldjed csak nyugodtan, ezzel csak önmagadat fogod cáfolni!
offtopic
makovecz1972 2015 máj. 25. - 14:48:57 Előzmény boom49
(129/191)
Szimbolikáról hallottál, esetleg elvont gondolkodásról? Vagy megemlíthetném neked a morális értékeket? Szerintem kár volt ennyi idõt pazarolnod, idézetek kimásolására és téves következtetések levonására!

És akkor:

"Bocs, de a Föld NEM a legöregebb égitest, bármit is próbál tanítani a vallásosok!" - Ilyet soha nem állítottam!
"Hm, szóval szerinted a nappalt és éjszakát nem emberek nevezték el, és semmi közük teszem azt a NAPHOZ?" - Mint, ahogy ilyet sem állítottam!
"Mi más ez mint tudományos próba istenségek létezésének bizonyítására? Melynek értelmében minden judaista, keresztény, muszlim, mormon stb. papot ki kell végezni saját hitük szerint, és híveik atesitvá kell váljanak!" - ezt is csak te állítod, mert ilyet sem mondtam, ez a te agykapacitásod terméke, ezekhez semmi közöm!

"Egy újabb tudományos próba! 150 ember halt meg mert azt merészelte mondani hogy Illés a próféta, pedig õ volt! Bizonyítékképpen!" - és ezt is csak te állítod!

Ettõl függetlenül, a kérdéseimre válasz nem érkezett, csak valami zavaros eszmefuttatás!

Tudtommal a vallások eredetérõl beszélgettünk, ehhez ezek a hülyeségek, amiket leírtál és akkor még finom voltam, semmi közük! A vallás nem tudomány, kizárólag hiten, tanításokon és teológián alapszik, vannak tudományok, akik a vallással mint a kutatásának a tárgyával foglalkozik, de az egy teljesen más dolog!

Még egyszer a hitet NEM magyarázzuk nem és nem is kell tudománnyal magyarázni, míg a tudományt SEM szabad hittel magyarázni!

Amit te csinálsz buta okoskodás, zavaros, értelmetlen és komoly fogalomzavarban szenvedsz! A tudományos ismeretek és gondolkodás teljes hiánya! Felszínes dolgokat mondasz! Ezzel nem tudok mit kezdeni!

Maga a vallás évezredek alatt alakult ki a különbözõ kultuszok folyamatos fejlõdésével! Maga az elsõ vallásos jellegû kultuszok kb. félmillió évvel ezelõtt alakultak ki, erre a legegyszerûbb bizonyíték, hogy ekkor kezdték eltemetni a hallottaikat az akkori emberek, mivel az állat nem temeti el a hallottait ez csak az ember egyik sajátossága! Mint ahogy a gyász! A halott eltemetésének a helyébõl, a sírban való elhelyezésbõl, a sírban mellé temetett egyéb tárgyakból és csontokból lehet következtetni, hogy valamiféle rituálé szerint temetkeztek, és valamiféle túlvilágban vagy kultuszban hittek, amire hatással volt a környezet, az éghajlat, az életmód, a szomszédos törzsek és népek stb. Ezekbõl a törzsi-nemzetségi kultuszokból az évezredek alatt fejlõdtek ki a mai vallások! Persze az elsõ emberi kultuszok valószínûleg nagyon egyszerûek, kezdetlegesek voltak. Az írásbeliség megjelenésével a technika és a tudomány fejlõdésével kialakultak a különbözõ kultuszuk papsága és szervezettebb formában jelentek meg, az elsõ államok is amolyan templomkirályságok papi államok voltak, ahol a papságé volt a vezetõ szerep!

A vallás és a vallás által képviselt mindig megfelelõ ideológiát szolgáltatott arra, hogy alátámassza a hatalmon lévõk uralmának helyességét és elejét vegyék a lázadásoknak. Ennek legfejlettebb formái a középkori Európában alakultak ki is maradtak fel legtovább.

A legtöbb ma létezõ nagy vallás fennmaradását annak köszönheti, hogy a hatalmon lévõk érdekeit szolgálta, egyfajta ideológiai alapot biztosított a hatalmuk alátámasztására!

A tudományok a mai értelemben vett professzionális tudományok a 19. század elsõ felére alakultak ki, de még napjainkban is fejlõdnek és alakulnak ki új tudományágak, vagy önállósodnak résztudományok vagy tudományterületek. Maga a tudomány a filozófiával jelent meg ebbõl fejlõdtek ki a természet és társadalom tudományos gondolkodás, ami alakultak ki a különbözõ tudományok!

Maga a szekularizált állam a 19-20 század terméke, nem állítottam, hogy a tudomány ne állt vagy állna kapcsolatba egymással, de mára teljesen szétváltak. Értsd lehet valaki a legnagyobb csillagász és hithû katolikus a kettõ nem zárja ki egymást. Csak te akarod beállítani azt, hogy aki vallásos az valami visszamaradott ember, aki azt hiszi azért van világos, mert Isten azt mondta. A vallás szimbolikával van tele, és a tanítások mondanivalója a lényeg. Pl. a Jézushoz kapcsolódó példázatok, amelyek komoly erkölcsi tanításokat tartalmaznak!

Ha lehet a jövõben a csúsztatást, a félremagyarázást, a bugyuta megjegyzéseket hagyjuk és ne tulajdoníts nekem olyan állításokat, amiket nem mondtam! És bizonyítékot a eszmefuttatásod alátámasztására nem láttam!
boom49 2015 máj. 24. - 21:08:24
(128/191)
Az õsember és a hit, források:

http://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Feduline.hu%2Fsegedanyagtalalatok%2
Fletolt%2F2218&ei=uCBiVezGGoKhsAHblYCwCw&usg=AFQjCNHAjurtPN1Pk2h2aonbG0yQ3_xHzw&sig2=E1srWC2rnn-3R8BOdcpfMg&bvm=bv.93990622,d.bGQ

http://hirmagazin.sulinet.hu/hu/pedagogia/kepkeszites-mint-magikus-cselekves

5. általános osztály tananyaga:
http://szmtortenelem2013.blog.hu/2013/09/26/5_osztaly_orai_jegyzet_az_osember_muveszete

Úgyvélem nem szükséges ennél tovább keresgélni, mert ezt 5 mp alattböfögte fel a legnépszerûbb keresõ.
offtopic
Sz Peter 2015 máj. 24. - 21:05:40
(127/191)
A kötözködést te mûvelted a 129-essel. Te kötöttél bele abba mit leírtam. Hogy szerinted az "sületlenség".
Van rá bizonyítékod, hogy az?
boom49 2015 máj. 24. - 21:03:48
(126/191)
"Kezdetben teremté Isten az eget és a földet.

Bocs, de a Föld NEM a legöregebb égitest, bármit is próbál tanítani a vallásosok!

-----------------

" És monda Isten: Legyen világosság: és lõn világosság.
4
És látá Isten, hogy jó a világosság; és elválasztá Isten a világosságot a setétségtõl.
5
És nevezé Isten a világosságot nappalnak"

Hm, szóval szerinted a nappalt és éjszakát nem emberek nevezték el, és semmi közük teszem azt a NAPHOZ?

----------------

" És elkülde Akháb mind az egész Izráel fiaihoz, és egybegyûjté a prófétákat a Kármel hegyre.
21
És odamenvén Illés az egész sokasághoz, monda: Meddig sántikáltok kétfelé? Ha az Úr az Isten, kövessétek õt; ha pedig Baál, kövessétek azt. És nem felelt néki a nép csak egy szót sem.
22
Akkor monda Illés a népnek: Én maradtam meg csak egyedül az Úr prófétái közül; míg a Baál prófétái négyszázötvenen vannak;
23
Adjatok azért nékünk két tulkot, és õk válasszák magoknak az egyik tulkot, amelyet vagdaljanak darabokra, és rakják a fákra; de tüzet ne tegyenek alája; én pedig a másikat készítem el, amelyet a fákra rakok, de tüzet én sem teszek alája.
24
Akkor hívjátok segítségül a ti istenteknek nevét, és én is segítségül hívom az Úrnak nevét; és amely isten tûz által felel, az az Isten. És felelvén az egész sokaság, monda: Jó lesz!"

Mi más ez mint tudományos próba istenségek létezésének bizonyítására? Melynek értelmében minden judaista, keresztény, muszlim, mormon stb. papot ki kell végezni saját hitük szerint, és híveik atesitvá kell váljanak!

------------

" Felelvén Illés, monda az ötven ember elõtt járó fõembernek: Ha én Isten embere vagyok, szálljon tûz alá az égbõl, és emésszen meg téged és az alattad való ötven embert. És tûz szálla alá az égbõl, és megemészté õt és az õ ötven emberét.
11
És ismét külde õ hozzá a király más ötven ember elõtt való fõembert, mind az ötven férfival egybe, aki szóla és monda néki: Isten embere, a király azt parancsolja, hogy hamar jõjj alá!
12
És felele Illés, és monda nékik: Ha Isten embere vagyok, szálljon tûz az égbõl alá, és emésszen meg téged és a te ötven emberedet. És Istennek tüze szálla alá az égbõl, és megemészté õt és az õ ötven emberét.
13
És újra elküldött egy harmadik ötven ember elõtt járó fõembert is, az õ ötven emberével együtt, és felmenvén ez az ötven ember elõtt járó fõember, elméne és térdre borult Illés elõtt, és könyörögvén néki, monda: Óh Isten embere, kérlek, legyen becsülete a te szemeid elõtt az én lelkemnek, és ezeknek a te szolgáidnak, ez ötven ember lelkének!
14
Ímé tûz szállott le az égbõl és megemészté az ötven ember elõtt való elébbi két fõembert, az õ ötven emberével egybe: Most azért legyen becsülete az én lelkemnek a te szemeid elõtt!"

Egy újabb tudományos próba! 150 ember halt meg mert azt merészelte mondani hogy Illés a próféta, pedig õ volt! Bizonyítékképpen!
offtopic
makovecz1972 2015 máj. 24. - 20:50:28 Előzmény Sz Peter
(125/191)
Bocs, de a butaságoddal nem tudok mit kezdeni.

Ha nem tudsz elvontan gondolkodni akkor ne vitatkozzunk a vallásokról!

Hány forrást nevezzek meg az állításom alátámasztására? Mert az õsemberesre te egyet sem tudsz!

És egy vallás szerinted, akkor min alapszik ha nem a hiten? A keresztény vallás az Istenben és a tanításokban való hiten alapszik például vagy nem? Akkor is keresztény vagyok, ha nem is hiszek benne? Bocs, de csak kötözködsz velem!

Igen az õskorban is hittek természetfeletti lényekben, szellemekben, erõkben vagy hol állítottam én mást, hol állítottam olyat, hogy ez nem így volt? Ezekbõl az õskori sámánista-animista-totemista törzsi kultuszokból, hosszú fejlõdés eredményeképpen alakultak ki a mai vallások! Az meg, hogy egy ember valamikor régen kitalált valamit, bocs de ez légbõl kapott! Semmijen bizonyíték nem támasztja alá!

Egy kultusz évezredek alatt alakul ki, minden bizonnyal, voltak olyanok akik hozzátettek, vagy elvettek vagy elfelejtettek tovább adni ezt azt vagy a saját meggyõzõdésük alapján értelmezték, ennek az oka, hogy nem ismerték az írásbeliséget, így szájhagyomány útján adták tovább a következõ generációnak az adott kultusz hagyományait! Természetesen hatással volt a kultuszokra a környezet, a szomszédos törzsek, népek, a velük együtt élõ növény és állatvilág világ, az éghajlat. De ezeket meg nem egy ember találta ki valamikor százezer évvel ezelõtt. Sõt elõfordult, hogy kultuszok összeolvadtak, vagy a távolság miatt esetleg szétváltak és önálló új kultuszok jöttek létre!

Az, hogy az õsembernek milyen volt a hitvilága könnyû tanulmányozni, elég elmenni a paleolit szinten élõ törzsekhez és tanulmányozni a kultuszaikat, van belõlük bõven még napjainkban is!

A rómaiaknak és a görögöknek is volt vallásuk, ma már senki nem hisz ebben a kultuszban, vagyis ezek a vallások inaktívak, nem léteznek!

És szerinted, akkor mi a vallás, definiáld már kérlek?

Amúgy, amiket én állítok, annak a történelemkönyvekben vagy az interneten a googleban nyugodtan utánanézhetsz, én nem a légbõl szedem az állításaimat!

És semmit nem határozok meg pusztán tényeket közöltem! De várom a bizonyítékokkal alátámasztott cáfolatodat!
offtopic
makovecz1972 2015 máj. 24. - 20:27:32 Előzmény boom49
(124/191)
Pontosan mire gondolsz? A vallás alapja a hit! Ennyi és pont! Pontosan, hol és melyik vallás magyarázta a hitet tudománnyal? De ha szerinted így van, akkor nevezz már meg forrásokat is az állításod alátámasztására, mert ez így nem több légbõl kapott állításnál!
offtopic
Sz Peter 2015 máj. 22. - 10:56:47
(123/191)
A zagyvaság pont az amit te írsz.
Szerinted egy õsember nem találhatta ki hogy van mindenható.
Aztán írod, hogy "A vallás alapja a hit, vagyis aki hisz valamiben az vallásos!"
Aztán: "A vallás kialakulása egyidõs magával az emberrel"

Az õskorban is volt hit, szellemekben, démonokban, istenekben hittek.
Most itt te akarod önhatalmúlag megmondani mi számít vallásnak és mi nem?!
offtopic
cellasto 2015 máj. 22. - 10:45:46
(122/191)
marhaság maximum az,amit itt is összehordasz.

a passio topic után ezt is be akarod záratni,úgy látom..
boom49 2015 máj. 22. - 02:10:43
(121/191)
A probélma, hogy nemhogy bizonyítatlan, de egyenesenszembe megy a bizonyított tényekkel a vallás.

Az meg nagyon szép apológia hogy "a hitet nem magyarázzuk atudománnyal, és a tudományt sem a hittel", de éppenhogy a vallás mindigis próbálta magyarázni a tudományt - minden alkalommal bizonyítottan hibásan.

Nem is tehet mást egyébként semmi mint a tudomány területén igazoltatni magát, mertami nem így tesz, az helybúõl és nekifutásból is IDÕPAZARLÁS, és mint ilyen alapból elvetendõ.

A vallás tanításairól pedig 100%-ban kiderült hogy marhaság, leginkább az abszolutista megközelítés miatt.
offtopic
makovecz1972 2015 máj. 21. - 23:34:30 Előzmény malachit
(120/191)
Igen és, attól még lehet benne hinni!

A hit a vallás lényege, nem az hogy tudományosan bizonyítsd annak minden pontját, a vallás kizárólag a hiten alapszik nem a tudományos bizonyítékokon, másodlagos ebbõl a szempontból, hogy élt-e vagy sem jézus, persze lehet kutatni az egy más dolog! a vallásnál mindig a tanításokon van a hangsúly, nem azon, hogy ki mikor élt, vagy nem élt, mit reggelizett, hova járt kocsmázni, ezek a hit szempontjából lényegtelenek!

A hitet nem kell és nem is szabad tudománnyal magyarázni és a tudományt sem szabad hittel, természetesen tudományosan lehet és kell is kutatni egy vallást, annak történetét, filozófiáját és tanításait!
offtopic
makovecz1972 2015 máj. 21. - 23:26:53 Előzmény Roah
(119/191)
Tehát aki szereti az édességet az nem édesszájú, kb ezt mondtad.

A vallás alapja a hit, vagyis aki hisz valamiben az vallásos! A hívõ és a vallásos egymás szinonimái! Az egy más dolog, hogy ki miben hisz, ha a muszlim tanításokban akkor muszlim vagy ha a keresztény tanításokban akkor keresztény. Vagyis elég értelmezhetetlen, amit leírtál, már megbocsáss!
offtopic
makovecz1972 2015 máj. 21. - 23:22:17 Előzmény Sz Peter
(118/191)
Ennél nagyobb zagyvaságot már régen hallottam!

A vallás kialakulása egyidõs magával az emberrel, pontosítok az értelmes emberrel vagy az emberi értelemmel. A vallásos képzet volt az elsõ, ami az embert kiemelte az állatvilágból. Maga a komoly tanításokon, teológián és mitológián alapuló vallások igen fiatalok max pár ezer éves múltra tekintenek vissza van ami csak pár százra.

Az ember elsõ vallásos jellegû megnyilvánulása a temetkezés volt, hiszen valamiféle vallásos képzettel kellett rendelkezni ami miatt eltemették a halottaikat, az állatvilágban nem jellemzõ a temetkezés az állat nem temeti el a hallottjait, csak az ember, aminek elég sok formája és rituáléja alakult ki! Ezek persze több százezer év alatt fejlõdtek ki. És ma is bizonyíthatóak, elég csak megnézni a paleolit szinten élõ népeket.

Az, hogy volt egy õsember, aki egyszer csak kitalálta hogy mostantól van mindenható, ritka nagy sületlenség!
offtopic
Roah 2015 ápr. 16. - 19:01:51
(117/191)
Proklima!

A Passiót sajnos lezárták, csak azt szerettem volna mondani, hogy amit tõlem idéztél ott, azt nem én írtam, hanem Kabócza? Kabó...? Talán õ, majd ellenõrizze le, ha gondolja: most vettem csak észre, néztem is, hogy mi az, sosem beszélnék, írnék úgy. :))) Nem az én világom. Gyanítom, bekeverte a kommenteket. Az illetõ nekem írt, ez lehetett a kavar oka.

De a csodák igen, amit itt kérdezett tõlem, azt én írtam, valahol lentebb, ennél a filmnél. :))) Csak egyet kell mondanom? Egy csodát? Jó.
Akkor legyen ez: élek! :)))
proklima 2015 ápr. 13. - 19:11:44 Előzmény Roah
(116/191)
"Mert csodák igenis vannak!"
Mondanál egyet?
offtopic
Sz Peter 2015 ápr. 08. - 21:01:49 Előzmény proklima
(115/191)
Pontosan. ;)
proklima 2015 ápr. 08. - 19:58:09
(114/191)
Az "elõzmények elõzményének elõzményéhez" visszanyúlva:
Szerintem is.
"Mondottam ember: Küzdj, és bízva bízzál!"
A vallás eredete.
Szerintem félelem az ismeretlentõl, a felfoghatatlantól.
Ezért ez egy védekezési mechanizmusok vagy elhárító mechanizmus.
Feltételezik, hogy a vallás kezdetei kb. 500 ezer évvel ezelõttre datálhatók.
A kognítiv képességek kifejlõdésének, valamint az absztrakt gondolkodás kialakulásának elõfeltétele a megnövekedett agyméret.
Ez nagyjából erre az idõszakra (középsõ-õskõkorszak) tehetõ.
Az ok-okozati összefüggések, valamint a mentális állapotok felismerésének képessége lehetõvé teszi egyes dolgok megértését.
A "megmagyarázhatatlan" jelenségek mögé az ember természetfeletti szellemek tevékenységét képzeli okozóként.
A közösségi vallásos hitek e szellemeket már egységesített formában, istenségkét jelenítik meg.
Még mielõtt bárki is belekötne:
1. Nem állítom, hogy ami "megmagyarázhatatlan", az nem létezhet. Akár létezhet is.
2. Állítom, hogy a hitre szükség van, s ez nem vallásfüggõ.
3. Nem vagyok vallásos, de van hitem és tisztelem a hitet. (régebbi hozzászólásom-copy)
offtopic
Sz Peter 2015 ápr. 08. - 19:12:31
(113/191)
Mondjuk én teljesen másról beszéltem de mindegy. ;)
offtopic
Roah 2015 ápr. 08. - 17:42:08 Előzmény Sz Peter
(112/191)
Bemásolom ide azt, amit a Passiohoz írtam, oké? :)))

Intimszféra! :D

Nem gyakorlok semmiféle vallást - nem tudom, ki hogyan teszi, ugyanis egyrészt a magánügye, másrészt semmi közöm hozzá, harmadrészt nem is nagyon érdekel.
A magam részérõl már csak azért sem tudok egy bizonyos vallásnak megfelelni, mert a családomban kettõ is van, tehát anatómiailag, és biológiailag is kizárt :D - de összehozzuk. Legalábbis õk. Tudom, merre meddig, ától-zéig, de nem élek aszerint. A vallás mutat egy irányt, egy viselkedési mintát, amibõl egy nem vallásos azt tart be, amit jónak lát.
Az egyik ünnep idén Húsvétkor péntek-szombatra esett Even Jehudában élõ rokonok betartják - mondjuk ha akarnának sem tudnának eltérni a sajátos ételektõl, ugyanis a boltokban le van takarva minden, a kasszás nem üti be, ha valami más ennivalót vásárolnál -, a "másik Húsvét" vasárnap-hétfõre esett.

Egy a közös: a hitem. Istenben és Jézusban. És az a sajátom. A metszéspontokat megtaláltam, nem kellett egy kezemet sem leharapnom, választanom.

Ja, és még valami: nem érdekelnek kételyek sem Jézusról, sem Istenrõl. Jézusnak se hitt a maga idejében mindenki. Várták, hogy ha Õ Isten fia, miért nem menti meg, várták a nagy természetfelettit.

Hát, ha valami kétezer évet lenyom, és szeretet, bölcsességet hirdetett, és máig össze lehet kapcsolni valami jóval, az önmagában egy csoda. Csipkebokor nélkül. Meg hasonlók nélkül.

Azt hiszem, Csernus mondta azt, hogyha egy ember csodákról kezd beszélni, õrültnek nézik, vagy annak fogják tartani.

Na, hát én erre magasról teszek.

Mert csodák igenis vannak! :))))
Aki nem hiszi, járjon utána. :)))))