Téma: A zongorista

bigiron 2008 jan. 26. - 09:52:04
(71/251)
Teljes mértékben egyet értek a felháborodással. Mi, -a filmszakma - is tiltakoztun ez ellen. Az operatõrök egyesülete -HSC, a hangmérnökökkel - HAES, megpróbáltuk legalább a nagyjátékfilmekrõl levetetni a köröket,és vetélkedö reklámokat, vagy legalább korlátozni.Közös beadványunra -kérésünkre az illetékesek (ORTT) még nem is méltattak válaszra. Itt tartunk.
bigiron 2008 jan. 26. - 09:51:16
(70/251)
Teljes mértékben egyet értek a felháborodással. Mi, -a filmszakma - is tiltakoztun ez ellen. Az operatõrök egyesülete -HSC, a hangmérnökökkel - HAES, megpróbáltuk legalább a nagyjátékfilmekrõl levetetni a köröket,és vetélkedö reklámokat, vagy legalább korlátozni.Közös beadványunra -kérésünkre az illetékesek (ORTT) még nem is méltattak válaszra. Itt tartunk.
perry 2008 jan. 26. - 09:50:53 Előzmény mezsge
(69/251)
Számomra igazán fontos , hogy a mai húszon éves generáció miképpen viszonyul a ma már történelemnek minõsülõ tényekhez. Az teljességel
valós élethelyzet, hogy amihez nincs élõ kötõdésünk az csak szikár és józanul feldolgozható tény anyaggá válik. A mozi mást és mást jelent a két világháborút megélt embereknek, azoknak akiket a szüleik révén érint, Polanskinak és természetes azoknak is akik már harmadik generációs szemlélõk. Ez így is van jól.
Nekik a mai hatalom anatómiájára van rálátásuk és
csak történelmi anyag a gettó, sárga csillag, az emberi aljasulás credoja, nyomor és megaláztatás.
Igaz, ezt minden korban át lehet élni. Az igazi fájdalam az , ha ez velünk történik és nekünk a zsigereinkben kell megélnünk.
Innen nézve a film talán túlzottan heroikusnak érzelmesnek és kuszának tûnhet.
De talán ha bele pillantunk Polanski életébe azonosulni tudunk a film mondanivalójával .
Polanski 1933- ban született. Három évesen került családjával Krakkóba. Szülei koncentrációs táborba kerültek 1942.- ben édeanyja ott vesztette életét. Édesapja túl éli a Mauthausenben töltött 4 évet, Roman pedig a gettóból kijutva a felszabadulásig magányosan
bújkál. Ezek az érzések félelmek pokoljárások
jelennek meg a filmben az egyszerû mindennapiság szikár valóságával.
Az emberi humánum utolsó "üvöltése" pereg elöttünk a filmvászonról. Szeretõ és gyûlölködõ lengyelek
megalázott zsidók és az, hogy miképpen szakad át egy gát az emberek képzeletében a borzalmak láttán
és milyen út vezet az utcai megaláztatásoktól
a deportálásig és a marhavagonokig. Félelmetes kontrasztokkal az idõs ember botladozásval a csatornában és a szikrázó napsütött koncentrációs táborba történõ exodus látványáig.
A film túl a Holocaust drámáján egy végtelenül
érzékeny emulciókkal teli világot tár elénk, gondolatébresztõnek az emberi humánum nevében.
mezsge 2007 aug. 29. - 14:06:43 Előzmény zszoltan
(68/251)
szerintem azért tûnik kicsit szaggatottnak a film, mert A.Brody szemszögébõl látjuk a dolgokat, és õ nyílván nem tudja, hogy mi történik az országban, hogy hol tart a háború..

én múlt héten láttam elõször ezt a filmet DVD-rõl.. hát elég durva film. azt hittem, ilyen 'La vita é bella'-szerûség lesz.. dehát nagyonnem :) nekem tetszett. különösen, hogy egy zongoristáról szól :) (megjegyzendõ: amikor a német katona megtalálja õt, és mondja, hogy játszon valamit.. azért kicsit elrugaszkodtak a valóságtól.. évekig nem játszott zongorán, ráadásul még tél is van - legalábbis nagyon hideg - és lejátsza tempóban azt a mûvet.. azért ilyen nincs :) persze ez a munkája, de az ujjaink is berozsdásodnak ám :) ) de ezt a kis hibát leszámítva tényleg nagyon értékes film!
mameha 2007 jún. 29. - 20:30:55
(67/251)
az a film fantasztikus. úgy gondoltam, hogy az ilyen jellegû filmek engem már nem boríthatnak ki, de ennek õszintén szólva, sikerült... igazán nagyszerû munka, valóban megérdemelte az Oscar-okat, és Adrien Brody is lenyûgözõen alakította a szerepét. tényleg minden elismerésem a készítõinek!
elizabeth 2007 ápr. 29. - 08:56:37
(66/251)
Köszi
zszoltan 2007 ápr. 27. - 18:31:45
(65/251)
Most már láttam végig. És megértelek, hogy nem emlékeztél, mikor is volt az adott jelenet. Szerintem nem volt íve a filmnek. Csak történtek ott egymás után a dolgok, de nem láttunk át a folymatot, kibontakozást. Nem éreztem semmi összekötõkapcsot a film részei között, a címszereplõt kivéve. De õ meg csak tengõdött, nem volt abban az állapotban, hogy akár csak gondolatban is összefogja az eseményeket.
Szép fényképezés, jó zene, olykor szívbemarkoló ábrázolása a borzalmaknak. Valóban az érzelmekre akart hatni a film, és sikerült is neki. Talán ezért is nem vagyok túl nagy véleménnyel róla. Azt megmutatta, mi történt, de azt nem hogy miért és hogyan. Például mi volt az oka, hogy éppen a zongoristának sikerült megmenekülnie onnan, ahol ismerõsei tucatszám odavesztek? Hogy jutott ki a transzportból, miért élte túl a gettólázadást? Miért éppen a zongorista? Mert ugye ez nem volt véletlen, és ez lett volna szerintem - a borzalmak ábrázolása mellett - a legfontosabb mondanivaló. De ezt úgy kellett kibogarászni belõle, valahogy nem emelték ki eléggé.
Úgyhogy számomra megmaradt egy egyszeri megtekintésre érdemes, szép filmnek. (Akik jobban értékelik az érzelmeikre ható elemeket, azok nyilván többre értékelik nálam.)

Forma:3 + Tartalom:1
5/10
zszoltan 2007 ápr. 27. - 18:21:32
(64/251)
Te ragadtad meg legjobban a probléma lényegét: "fél kilóméteres Hõsök lógó". Én meg is állapítottam, hogy a nõ ruhájához egyáltalán nem illik a narancssárga kalap, amit visel. Aztán sarkonfordult, és kiderült, hogy nem is narancs színû, csak a lógó lógott bele; pontosabban teljes egészében a 'narancs színszûrõn' keresztül láthattuk a kalapot. Pazar volt!
Gondoltam is egy pillanatra, hogy össze kellene számolni, hány százalékát takarják a filmnek a logók: jobb felül a TV2, bal felül a Hõsök, bal alul pedig a 12-es. Vagy lehet, hogy csak Zongorista-light licenszt kaptak, és aki élvezni is akarja, az vegye, meg DVD-n?
elizabeth 2007 ápr. 27. - 14:11:06
(63/251)
A világ legjobb, legszebb, leglíraibb filmje. Kapott valami díjat?
Brambilla 2007 ápr. 23. - 10:13:36
(62/251)
Emlékszem, mikor a Schindlert elõször leadták a retekklub heteken keresztül nyomatta, hogy egyedülálló módon reklán nélkül adják le. Azóta úgy emlékszem volt már m1-en és a tv2-õn is, de a tv2-esek raktak bele egy rövid reklámot.
Zsolti7 2007 ápr. 23. - 01:38:17
(61/251)
amit a csigatv csinál az már szánalom. a jó filmeket éjjel adja, este 20-23 óra között meg vmi B kategóriás vackot. meg azért kicsit sok a felirat a képernyõn. hamarosan a film helyett is egy bazi nagy logó lesz. aki teheti az vegye meg dvd-n vagy szedje le netrõl. ilyen kertvn bûn így nézni mert maga a film vmi eszméletlen jó. Adrien Brodynak van még egy nagyon jó filmje, The Jacket. aki tudja nézze meg.
rozsaszin 2007 ápr. 23. - 00:27:13
(60/251)
Hõsök reklám itt is van, aminek legalább annyira nem örülök, mint annak, hogy egyéb felirat persze nincs. Gondolok itt az olyan szerencsétlen halandókra, mint én is, akik nem tudnak németül. Persze sejteni lehet, hogy nem épp kedvesen bókolnak egymásnak, de én nem bánnám, ha lenne felirat. Szerintem semmit sem rontana a filmen.
Gurgensson 2007 ápr. 22. - 22:52:46
(59/251)
Nagyon szép film egyik kedvenc dráma filmem.
De remélem itt nem lesz Hõsök reklám a sarokban mert az el rontaná az egész film hangulatát!!!!
Brambilla 2007 ápr. 22. - 20:38:08
(58/251)
Ha történelmileg vesszük, akkor a német tiszt nem biztos, hogy "állat" volt, mert attól, hogy valaki német katona még nem kell szörnyetegnek lennie, persze nagyon sok az volt.
Egyébként a német tiszt jellemét jobban kidolgozhatták volna, bár akkor már túl hosszú lenne a film, õt úgy tudom elképzelni, mint egy a hazáját védõ katonát, akit elragadott a háború és nem is gondol már a civil életre, de meghallja a zongorát és elõtörnek belõle az emlékek és eszébe jut a régi, szép élete. Azt, hogy valaki hogyan válik állattá és hogyan próbál meg újra emberré lenni azt ennél a filmnél sokkal jobban szemlélteti E.M. Remarque ...És azután címû könyve, bár annak pont az a lényege, hogy a háború "állatait" nem lehet újra érzõ emberré alakítani.
Vikke 2007 ápr. 22. - 12:20:24
(57/251)
Számomra azért volt nagyon érdekes mert egy emberi sorsot követve mutatta be a történteket. Egy olyan emberrel akinek a kezdetekben mindene megvolt a végére viszont mindent elveszített vagy így vagy úgy.
Omachel 2007 ápr. 22. - 08:30:34
(56/251)

Érdekes, új aspektusa a filmnek...

Igen, ebben is van valami, de nézd csak meg, hogyan válik pillanatokon belül a létéért küzdõ állatból ismét mélyérzésû emberré, amint leül a zongora elé...

Egyébként ma megint megy - persze jó késõn, de aki mégis képes rá és van ideje, még nem látta, vagy nem olyan állapotban látta, mint ahogy kellett volna, az nézze meg...
Ez azon filmek egyike, amelyeket meg kell nézni, mert egyszerûen alapmû.
10/10
Zolkó 2007 ápr. 10. - 20:34:26 10/10
(55/251)
Én nem tudom, hány százalékos voltam, mikor láttam, de én zsibbadtam tõle, az biztos:) Nagy hatással volt rám, arra emlékszem. Elég nagy távolságra van ettõl a Sorstalanság.
Omachel 2007 ápr. 10. - 20:10:06
(54/251)

Bocs, ez inkább a többieknek szólt, mert már vagy hárman jelezték, hogy nem a legmegfelelõbb idõszakban látták, sõt akadt, aki végig sem tudta nézni...
Omachel 2007 ápr. 10. - 20:06:59
(53/251)

Hát igen, meggazdagodott rajta... Talán mert jól sikerült film, hiteles alakításokkal...
Nem mint a Sorstalanság, aminek egyébként egyáltalán nem csaptak kisebb nemzetközi promóciót, mégsem voltak rá olyan sokan kíváncsiak (azt azért nem mondom, hogy a kutya se volt rá kíváncsi, de...).
Omachel 2007 ápr. 10. - 20:03:54
(52/251)

Eddig is volt egy olyan érzésem, hogy néha mintha nem is egy filmrõl beszélnénk...

Nekem megvan, egyszer jöjjünk össze és nézzük meg újra. Lehet, hogy van olyan, akire most másként hatna...