Téma: Agora

10/10
offtopic
aggodalmas 2011 okt. 16. - 16:09:18 10/10
(109/169)
Bõ lére eresztett kommented kapcsán úgy tûnik szellemileg se nagyon... ;-)
1/10
cserenkov 2011 okt. 16. - 12:39:20 1/10 Előzmény sioux
(108/169)
Ez egy nagy kalap szar volt! Érzelmileg nem érintett meg!
10/10
sioux 2011 okt. 16. - 10:56:17 10/10 Előzmény locsmándi39
(107/169)
AZ elõzõ kommentem utolsó mondata helyesen befejezve:

Továbbá Hüpatiát (ha nem is jött rá az ellipszispályákra, amikbe belekötni megint csak gyerekség, mert nyilvánvalóan nem tudjuk, mit gondolt errõl - ez egy érdekes filozófiai, mûvészi szála a filmnek - hiszen valóban sokat frusztrálták magukat a korabeli filozófusok a kör tökéletességének és a kozmikus rend nem mindig körberendezhetõ voltának ellentmondásosságán), minden hiteles történelmi forrás szerint a keresztények kegyetlenül meglincselték, és akkor is szellemi törpék voltak akik meggyilkolták, ha Hüpatia csak nagy tanító (ezt viszont tudjuk róla) és nem inventor volt.
10/10
sioux 2011 okt. 16. - 10:49:26 10/10 Előzmény locsmándi39
(106/169)
Ez egy történelmi FILM, dramaturgiával és költött elemekkel (nem tudományos tézis), de a történelmi lényeget hamisítatlanul adja vissza. Elolvastam a blogot amit adtál, de az a lényeget nem érintõ értekezés (díszletet dícséri, kosztümöket lehúzza stb). Egyedül a könyvtár része érdekes, de azt a cikk is elismeri, hogy a keresztények lerombolták a hellén templomot (sõt azt írja, hogy jobban mint a filmben a "fiktív" könyvtárat, azaz földig rombolták és felégették a Serapeum-ot, ahol egyébként lehettek tekercsek, mégha a források nem is említik). Amiket írtam korábban tények: Kürillosz-ból a környezõ püspököknek is elegük volt,mert hergelt, mert a "pogány" hellén és más vallásúakkal szemben végletekig intoleráns volt, zsidókat öletett és számûzetett (a blog is elismeri, hogy egy zsidók elleni keresztény attrocitás váltotta ki a zsidók bosszúját, majd ez viszont a zsidók lemészárlását és számûzését, csak a pontos helybe köt bele, meg hogy nem feltétlenül a Parabalani tette -lényegtelen kifogások), a Parabalani, más néven Parabolani egy millitáns, rendkívül agresszív rend-szerû (de nem szerzetesrend) betegápoló-hullatemetõ-testõr képzõdmény volt (ismert pl olyan szerepük, hogy fizikai ráhatással vettek rá a védencüktõl eltérõ nézeten lévõ püspököket egy zsinati határozat aláírására), Ammonius is létezõ személy volt, akit a merénylet miatt kivégeztetett Oresztész, majd ellentmondásos személyisége miatt az egyház visszavonta a Kürillosz adományozta mártíromságát. Továbbá Hüpatiát (ha nem is jött rá az ellipszispályákra, amikbe belekötni megint csak gyerekség, mert nyilvánvalóan nem tudjuk, mit gondolt errõl - ez egy érdekes filozófiai mûvészi szála a filmnek - hiszen valóban sokat frusztrálták magukat a korabeli filozófusok a kör tökéletességének és a kozmikus rend nem mindig körberendezhetõ voltának ellentmondásosságán), és akkor is szellemi törpék voltak akik meggyilkolták, ha Hüpatia csak nagy tanító (ezt viszont tudjuk róla) és nem inventor volt.
locsmándi39 2011 okt. 16. - 01:09:17
(105/169)
Sajnos tele van történelemhamisítással a film. Oldalakon keresztül lehetne sorolni a csúsztatásokat, kitalált eseményeket, már korszakokból kölcsönzött kellékeket. Itt egy elég részletes elemzés a film történelmi tévedésirõl:
http://armariummagnus.blogspot.com/2010/05/hypatia-and-agora-redux.html
10/10
offtopic
aggodalmas 2011 okt. 16. - 00:59:15 10/10 Előzmény Seemann
(104/169)
Uszító? Lehet, hogy nem egy filmet néztünk? ;-)))

Ki kell, hogy ábrándítsalak, az, hogy egy csoportot/vallást szembesítenek a történelem során elkövetett tetteikkel az még minden csak nem uszítás. Ha már itt tartunk az uszítás az, amikor valaki, lettlégyen az bármilyen vallás követõje, annak nevében, (akár annak szent írásait (félre)magyarázva/értelmezve!) ellenségképet jelöl ki, és ideológiai hátteret ad bárminemû ellenségeskedéshez...

És éppen ez az, amiben nem különbözik a Keresztes háborúk története, a Jihad/dzsihád szent háborúkénti értelmezése (sic!), de még csak Kína Tibettel szemben tanúsított magatartása sem... (megszállás/gyarmatosítás/asszimiláció)
Sumomo 2011 okt. 15. - 23:49:06
(103/169)
Na ja.
Hatsepsut szegény forog a sírjában...
10/10
aggodalmas 2011 okt. 15. - 23:41:13 10/10
(102/169)
Ott a pont!

Legyen akármekkora a lapostévéd, akármilyen HD minõségben, ezt a filmet minden fanyalgónak egy 120/150 fõ befogadására tervezett moziteremben kellett volna megnéznie, amiben rajta kívül vagy ketten ültek...

...és a vetítés NEM maradt el érdeklõdés hiányában, csak jutott tér befogadni a filmet, majd elgondolkozni a látottakon, mert van min – attól függetlenül, hogy a rendezõ milyen prejudikációkkal állt hozzá a történethez. (és a történelemhez ;-)

A legjobb, amit el lehet mondani a mûrõl, hogy ELGONDOLKODTAT (és a mellékelt ábra alapján vitaindításra ösztönöz ;-) nem pedig a könnyebbik utat választva rámutat egy (faji-nemi-vallási) csoportra, hogy na, õk a rosszak, a mindenért felelõsek!

Ha egyszerûbben akarnék fogalmazni azt mondanám a film megmutatja, hogy az vallásüldözés "úgy kezdõdött, hogy visszaütöttek..." ;-)))
10/10
sioux 2011 okt. 15. - 23:38:12 10/10
(101/169)
Semmi történelemhamisítás nincs benne. Olvass el néhány Matematika története könyvet - a filmmel teljesen összhangban van. Amit bizonytalanság van, hogy a keresztények megnyúzták vagy megkövezték Hüpatiát, de az tudott, hogy Kürillosz, azaz Cyril (félreértéseket elkerülendõ, nem az abc-s Cirill) püspök Oresztésszel szembeni harcának eszközeként veszejtette el a kikeresztelkedni nem akaró hellén hitû Hüpatiát. Az is tény, hogy a keresztények lerombolták az Alexandria könyvtárat, és az is hogy Kürillosz zsidókat öletett és ûzetett el. Az is igaz azonban, hogy sok püspök Kürillosz ellen fordult. De mások mégis szentet csináltak belõle.

Tehát: Hüpatia sorsa, keresztények általi meglincselése történelmi tény. Az üldöztetés után alig egy-két évszázaddal a kereszténység hamar arrogáns térítõvé vált.
10/10
sioux 2011 okt. 15. - 23:27:04 10/10
(100/169)
Te vagy gyenge... érzelmileg, értelmileg, ha nem érintett meg. Zseniális film, mélyen humánus indíttatásból, remek kivitelezéssel. Moziban pedig lenyûgözõ, a TV alig ad ebbõl vissza valamit. 10/10.
anybody 2011 okt. 15. - 23:17:00
(99/169)
Ha már a történelemnél tartunk, az is hozzá tartozik, hogy Kobát, alis Sztálint megkérdezték a papok, honnan ez a kegyetlenség, amivel írtja az embereket. Maguktól tanultuk, válaszolta a kiugrott/kicsapott papnövendék. Amúgy a az arányosságot nézzük, akkor a vallások, vallásháborúk a per/fõben valószínûleg teljesítették a XX.századi mércét a népirtásokban. A harmincéves háború alatt a mai Németország lakosságának van hol a fele kipusztult. Többek között. Nem is gyakorolva a tudományra tett igen negatív hatásukat. Mondjuk hogy ma e fórumon levelezhetünk, vagy cserélhetünk véleményt az is a szekuralizációnak köszönhetõ. Ennek töredékéért már a máglyán égették el az enyhén, vagy erõsen aberrált emberek felebarátaikat. Ugye milyen jó, hogy ma nem az van? És érdekes hangulati aláfestést ad a történetnek az, hogy ma Egyiptomban ismét vallási fanatikusok gyilkolásznak a megtehetik elv alapján. A történet õsi, sajnos.
10/10
offtopic
aggodalmas 2011 okt. 15. - 23:07:12 10/10
(98/169)
Rachel Weisz származása "meglepõ módon" a sikereivel egyidõben került szóba itthon, mint oly' gyakran, például a tudományos életben... (vö. Fasori kutatóink emlegetésével! ;-)

Ha már témánál vagyunk, azt valahogy mindig elfelejtik hozzátenni ehhez a "származási kérdéshez" hogy MIÉRT is menekültek el a fent nevezettek (köztük persze a Weisz szülõk is!) a hazájukból? Csak gondoltam megemlítem, ha már az üldözések szóba kerültek a film kapcsán... ;-)
Sumomo 2011 okt. 15. - 22:58:15
(97/169)
Kimaradt egy nem


Namégegyszer "ez NEM a vallás/hit hibája
Sumomo 2011 okt. 15. - 22:56:14
(96/169)
Így van. Bár szerintem ez a vallás/hit hibája, hanem az adott hit nevében gyikolászó embereké.

ps.:
A legtöb vér az ateizmushoz tapad.
Sztalin Gulagja, Kína (a nagy ugrás) XX század
énvokaz 2011 okt. 15. - 22:50:35
(95/169)
Igen tudom,hogy az ateizmus is egy hit(így is írtam),és nem CSAK ez a film erõsíti ,hanem többek közt ez is,
mert minden valláshoz a vér tapad meg a butítás.
Sumomo 2011 okt. 15. - 22:47:27
(94/169)
én meg arra, hogy de jó, hogy most élek


bár szerintem az ókorban is eléldegéltem volna:)
leirionn 2011 okt. 15. - 22:41:44
(93/169)
Vagyis örültem, hogy nem vagyok az.
leirionn 2011 okt. 15. - 22:40:44
(92/169)
Igen. A film végén azt gondoltam, hogy de jó, hogy nem vagyok keresztény (se vallásos).
Sumomo 2011 okt. 15. - 22:34:44
(91/169)
engem inkább Hypatia érdekelt a filmben kizárólag és szerintem errõl szólt a film no meg az emberi butaságról
1/10
cserenkov 2011 okt. 15. - 22:33:52 1/10
(90/169)
Kár, hogy elõtte nem olvastam el a kritikákat! Ez nagyon gyenge volt!