Téma: Alapítvány

5/10
Towner 2021 okt. 12. - 15:53:25 5/10
(3/43)
Jó filmet az Alapitványból nem lehet csinálni. Olvasom sorban a könyveket. Most egy újabb Trevize- Janov diskurzuson vagyok túl. Nagyon dagályos, archaikus párbeszédek… a távoli jövőben ( persze tudom a könyvet régen írták) de ez mai szemmel .. hogy is mondjam..furcsa. Várom hogy a végére érjek. Mert a könyvek végén van a csattanó.
1/10
qwerty7 2021 okt. 08. - 20:09:19 1/10
(2/43)
Második résznél tartok, de akkorát zuhan a színvonal a legvégére, hogy objektíven nézve is csak egy csillagot érdemel. Igazi holywoodi szar az egész. Szerelmi szál, a csaj a medencében fürdik lehet nézni a seggét, aztán egy kis dugás, majd jöhet az erőszak. Nagyjából ennyi. És emelett vontatott. Rég olvastam már az alapítványt, de valahogy nem rémlik hogy Hari Seldont megkéselnék benne, de javítsatok ki, ha tévedek... Kellett valami váratlan fordulat mint a trónok harcában... Csakhogy míg ott van lelke az egésznek, egy darabig, működik. Itt meg csak hatásvadászat folyik. Szar az egész úgy ahogy van. 0,00001% ha adaptálva lett az eredeti sztoriból. 2-bites karakterek... Hardcore multikulti. Bár pápuaiak és indiánok egyelőre nem voltak benne, ami szerintem rasszista... (Ja és irónok sincsenek benne, Iróniából, amin még jobban felháborodtam...)

Na de nézem és imdb-n már húzzák le a harmadik részt pontszámban, aminek örülök. Egyáltalán nem méltó az eredeti alkotáshoz.
6/10
Zachariah 2021 okt. 02. - 02:54:33 6/10
(1/43)
Mi a probléma az új Alapítvány-sorozattal? Az, hogy nincs sok köze az alapműhöz. Azt, ha nem is könnyen, de elfogadom, hogy nem tudták volna teljesen a regényhez hűen megvalósítani, de erre nem is volt szándék az alkotók részéről. Egy csomó olyan dolgot raktak a szériába, aminek nyoma sincs a regényekben. A négyszáz éve klónozott császárok, tudományellenes vallási fanatikusok, súlyos terrortámadás, a Terminus egy jégbolygó...
Persze, ki lehet színezni a sztorit, de csak úgy van értelme, ha tiszteletben tartják az alapanyagot. Azonban a készítők nem törekedtek erre. Jó pár dolgot fekete-fehérben láttatnak, holott a regényben sokkal árnyaltabban mutatja be ezeket a szerző. Az eredetiben a Galaktikus Birodalom egy fejlett társadalom, nem pedig egy kegyetlen diktatúra. Igaz, hogy van egy császár, de a valódi hatalom nem az ő kezében van, hanem a Közbiztonsági Bizottságéban. A Birodalom vezetői nem ölnek meg senkit csak azért, mert valaki birtokolja Hari Seldon egyik röpiratát, még ha nem is tetszik nekik a dolog. A mindenható, kegyetlen Cleon (Nap testvér) és rendszere erős kisarkítása a könyvben szereplő Birodalomnak. Pláne a sisakos, nem látható arcú katonákkal, mintha a Star Warsban lennénk.
Az Apple sorozata nagyon eltért az eredeti műtől, csak a legalapvetőbb szereplőket és eseményeket tartotta meg. Ráadásul Hollywood mániája az utóbbi években, hogy a férfi karaktereket nőre írja át a klasszikus történetekben is. Pl. a Sherlock és Watson (eredeti címén Elementary) című szériában az utóbbi személy Johnból Joan lett, az új Magnum-sorozatban Jonathan Higginsből Juliet. Az új Dűne-filmben Dr. Liet-Kynes vált férfiból nővé, az Alapítvány-sorozat első részében pedig már Gaal Dornick, az ikonikus Salvor Hardin és az android Eto Demerzel (más néven R. Daneel Olivaw) is az. Plusz visszahoztak egy, már korábban meghalt karaktert ( Raych), hogy később románca legyen Gaallal.
Az az érvelés, hogy azért változtattak a történeten, mivel a regényben évtizedek telnek el az egyes fejezetek között, azért nem áll meg, mert már az első három részben többet ugráltak az időben, mint a könyvben összesen. A császárokkal pedig szintén többet foglalkoznak , mint a hét könyvből álló regényciklusban együttvéve. Sci-fiként egyébként a sorozat működik és nagyon látványos, csak nem kellene Alapítványnak nevezni, inkább a távoli jövőben játszódó Trónok harcának.