maron_i 2008 okt. 02. - 17:43:18
(34/74)
Apósom mondta, hogy Fehérváron is volt két ember aki megszökött gulágról és mire hazaért az egyik, férjhez ment újból a felesége. Azt mesélte, hogy elfogták többször õket, de nem keletebbre hanem nyugatabbra lettek szállítva és így értek haza 47 körül.
Humpy 2008 jún. 03. - 20:35:17 Előzmény Z
(33/74)
Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy ma a civil lakosságot fenyegetõ elemeket terroristáknak hívják.
Dokumentomok szerint, az elsõ terror bombázást a britek hajtották végre, jóval a II. vháború elõtt, valahol a mai Irak légterében. A nem titkolt cél a polgári lakosság (aligha voltak felfegyverkezve) megfélemlítése volt.
Sokan figyelmen kívül hagyják (nem is tudom milyen okból), hogy pl. a Pearl Harbour elleni támadáskor a szigeten gyakorlatilag nem voltak civilek. Hasznos és káros terrorizmus. Nos errõl szól dióhéjban az elmúlt száz év történelme.)
10/10
OMEGA247 2008 máj. 27. - 17:52:11 10/10
(32/74)
Sztem azért nem Ölte meg a tiszt Forellt, mert Elméletileg legyõzte.
Emlékezzetek!Azt mondta Kamenev,hogy "legyõztelek Forell".
Bebizonyította,hogy õ a jobb.És neki ennyi elég.
1/10
fc.kenyér 2008 máj. 13. - 14:35:19 1/10
(31/74)
Az orosz tiszt célja a személy és nem a test elpusztítása volt. Csak ilyen rossz forgatókönyv és színészi teljesítmény mellett ez nem igazán jött át.
Ellenben sok más film képes különbséget tenni az emberi méltóság és az ember élete között (pl.: Faun labirintusa stb. stb.). Ha itt ez volt a cél,... hát nem nagyon jött össze.
kevinspéci 2008 máj. 13. - 09:46:48 Előzmény z8
(30/74)
Legalább arra rávilágított, hogy - ahogy írod - a háborúban mindenki áldozat. Ez annyira nem szokványos szerintem. Hollywoodi filmek garmadája mutatja be az amerikai katonák világháborús viszontagságait, miközben a másik oldal szenvedéseirõl szót sem ejtenek. Az ellennél mindenki rossz és kegyetlen, ezér' megérdemli a halált. Kb. errõl szól nagy részük. Pedig a VH-kban nem az USA-t rombolták földig. Dehát hiperérzékeny egy nemzet, ezt tudjuk.

Nekem tetszett a film története, fõleg, hogy elõzetesen Schindler listája- v. Zongorista-féle borzalmakra számítottam, de nem errõl szólt. Szép a fényképezés, a zene. S a hossza ellenére nem unalmas.
6/10
efes 2008 máj. 11. - 19:33:19 6/10 Előzmény _cola_
(29/74)
A politikai vezetés döntéseirõl írtál valamit, arra reagáltam, aztán még eszembe jutott egysmás... Ne szívd mellre.
1/10
fc.kenyér 2008 máj. 11. - 13:28:01 1/10
(28/74)
Hogy miért nem ölte meg?
Ezt a szálat a Híd a Kwai folyónból csórták.
Ott volt ilyen személyes csata, onnan szedhette a film készítõje.
z8 2008 máj. 11. - 11:51:57
(27/74)
Valóban voltak "túlzó" jelenetei a filmnek, ez azt "üldözést" én se értettem, hogy lehet egy ekkora területen mint szovjetunió egy embert keresni, hisz annyi földönfutó ember lehetett akkoriban.
Továbbá hiányoltam a "gondolatokat" ami még talán film elején volt, szóval "akciós" jelenetek között nem nagyon volt semmi.
Már pedig ha ennyit bandukol egy ember biztos hogy valamin jár az agya.

így azonkivül hogy a háborúnak mindenki áldozata volt a film nem nagyon mondott semmit, fõszereplõ szenvedései is csak képekben látszodott, és fizikai szenvedésen kivül biztos hogy máshogy is szenvedett.
1/10
fc.kenyér 2008 máj. 11. - 11:12:43 1/10
(26/74)
Persze, ha valakinek személyes élményei is vannak a történelmi eseményekkel kapcsolatban, az más szemmel nézi az ilyen filmeket.


Én csupán egy filmszeretõ nézõ vagyok.
1/10
fc.kenyér 2008 máj. 11. - 11:08:27 1/10
(25/74)
Lehet.
Azonban az is biztos, hogy érzelemket klisékkel, sablonos jelenetecskékkel, rossz színészekkel nem igazán lehet kiváltani.

SPOILER:

Mire is gondolok:

- anyuka utsó pillanatban közli, hogy gyermeke lesz
- apuka utsónak száll fel a vonatra, miközben gõzfurdõt vesz.
- jó, okos, elõrelátó doki
- nagyon gonosz táborparancsnok, aki kegyetlen is volt és még rossz is. + üldözi a szerencsétlen hõst - ez már csak azért is vicces mert az emberélet értéke Szibéria külsõn kb. zéró körül mozgott, de a gonosz orosz bácsi üldözi a hõst egészen Iránig, ahol elengedi - elengedi a legsötétebb sztálini diktatúra közepén, eh....
- segítõ természerti népek + szex a sátorban (tisztára mint az amcsi filmekben a hajótörött+ a haiti õslakos kalandja)
- a hõs pont karácsonykor érkezik haza, mikor máskor áááááá
- a hõs gyermeke tök cuki.

SPOLIER vége.

Ajánlom Sigfried Lenzet (Németóra, + fõleg a Honismereti gyûjtemény) , Grasst, ha tényleg érdekel a német nép és az egyén helyzete a korban.

u.i.: Természetesen tisztelem a véleményedet, és nem tartalak túl érzelgõsnek ha neked mégis inkább az ilyen és az ehhez hasonló filmek tetszenek.
_cola_ 2008 máj. 11. - 02:26:15
(24/74)
Írtam én ilyeneket? Vagy csak véletlenül címezted nekem? Ez valami kitörés féle? De azért kösz, hogy megosztottad a véleményed, holnap majd reagálok rá - ma már késõ van. Illetve még ma reagálok, csak majd alvás után. Na. :)
cinemafan 2008 máj. 10. - 23:20:15
(23/74)
Nekem tetszett a film, persze nem tökéletes, de önmagában már az dícséretes, hogy készülnek filmek a másik oldal szenvedéseirõl is. Eddig ugyanis csak a Holokausztot dolgozták fel könyvben, filmen, a másik oldal (pl. a német v. magyar polgári lakosság)szenvedéseirõl, vagy a sztálinizmus áldozatairól eddig nem volt szalonképes beszélni. Pedig szenvedés volt bõven, lásd Guido Knopp: A nagy menekülés c. könyvét arról a 15 millió németrõl (fõleg öregek, nõk és gyerekek) akiket kegyetlen és embertelen módon ûztek el Kelet-Európából, vagy pl. a 6 millió ukrán aki éhen halt a mesterségesen elõidézett nagy éhínségben 1932-33-ban. Szerencsére egyre több ilyen film fog készülni (pl. Katyn) és nem értem, hogy egyeseknek ez miért gond. Ettõl még a zsidóüldözés borzalmai nem kisebbednek. Az meg, hogy a Donnál a magyar hadsereg gyerekeket ölt, nõket erõszakolt meg nem más, mint tudatos provokáció vagy egy tájékozatlan elme agymosása.
astor2 2008 máj. 10. - 23:19:57
(22/74)
Elolvasva a hozzászólásokat, elgondolkodtam azon, (tisztelet a kivételnek) képesek emberek egy ilyen fórumon vitatkozni, szitkozódni, zsidózni, kommunistázni... Az a baj velünk magyarokkal, hogy kiveszett belõlünk a tisztelet, nem tiszteljük egymás véleményét. A hozzászólásokon el kell gondolkodni, mert sok igazságot rejtenek. Kinek ilyet, kinek olyat. De az a vélemény valamilyen módon megformálódott a fogalmazójában, tapasztalat, hallomás, könyvek, média... Örök igazságot senki sem fog leszûrni és leírni, mert az teljesen szujektív és pontatlan.
Ez a film a szeretetrõl és a kitartásról szól egy olyan korban, ahol ezek az értékek igencsak haloványan pislákoltak. És bizton állítom, hogy nagyon sok német, magyar katona jött haza hasonló megpróbáltatások közepedte.

UI: Egy remek film, mostanában egyre kevesebb az olyan film, aminek mondanivalója is van, sajnos.
10/10
Z 2008 máj. 10. - 23:14:51 10/10
(21/74)
Ne beszeljetek az akkor elt emberekrol illetlenul, fokent hogy nem tudjatok milyen volt akkor a vilag es az elet.
Gondoljatok arra, hogy mindenki emberbol volt, mindenkit anya szult es mindenkiben isten lelke ult.

Oruljetek, hogy nincs haboru, ahova bevezenyelnek titeket es nem kell azzal szembesulnotok, hogy vagy oltok, vagy titeket olnek. Bekeljetek meg magatokkal es a vilaggal es ne terjesszetek ezt a fekete es fullaszto fustot. Emberek vagytok! Anya szult titeket is es isten lelke ul bennetek is.

Beke Veletek!
10/10
Z 2008 máj. 10. - 23:09:34 10/10
(20/74)
A teny az, hogy a besorozott magyarokat kivezenyeltek a Don kanyarhoz. Aki megfordult, azt a tisztek lottek le. Sokan elestek es sokan fogsagba kerultek. Az elobbiek talan jobban jartak. A fogsagba esettek kenyszermunkataborokba kerultek, rabszolgakent eltek, emberi statuszuk megszunt. Nem hogy hust, de burgonyat sem lattak. Csalan levest ettek. A hadifogsag evei alatt ~38kg-ra csokkent a testomeguk.

Egy kis kronologia:

1943. január 15.: A 2.magyar hadsereg doni veresége után elõször kerülnek magyarok nagy tömegben a szovjet lágerekbe

1944-1945: Magyar hadifoglyok és civilek tömeges elhurcolása az UPVI (késõbb GUPVI) és a GULAG táboraiba. Több mint 600 000 magyart szállítanak ki a szovjet táborrendszerbe. Közülük legalább 200 000 polgári lakos. Az elhurcoltak közül legalább 200 000 fõ nem tért haza.

1945. február: Malinovszkij marsall jelentése szerint Budapest ostroma során 138 000 foglyot ejtettek a német-magyar védõseregbõl. Valójában a 70-80 ezres védõseregbõl körülbelül 47 ezren estek fogságba. A létszám fennmaradó részét civilekkel töltötték fel.

1945. augusztus 22.: Vorosilov marsall, a magyarországi SZEB elnöke tudatja a magyar kormánnyal, hogy a Szovjetunió hamarosan megkezdi a hadifoglyok hazaszállítását.

1945 nyarán a Szovjetunió tömegesen bocsát el munkaképtelen foglyokat a kényszermunkatáborokból, valamint a magyarországi gyûjtõ és a romániai tranzit táborokból. Mivel a visszatért foglyok regisztrálása csak 1946 júniusában kezdõdött a szabadon bocsátott foglyok számáról nem áll rendelkezésre hiteles adat.

1947-ben a Szovjetunió összesen 100.400 foglyot küld haza Magyarországra.

tovabbiak:
http://www.magyartragedia1945.hu/malenkij011284.html
Angeleye 2008 máj. 10. - 23:00:19
(19/74)
csak ha valaki nem az embert látja, hanem a zsidót, vagy a nem zsidót, akkor az meg sem próbálja ezt a módszert...sajnos...
verdeleth 2008 máj. 10. - 22:56:41
(18/74)
Nem szeretnék belebonyolódni a vitákba, de azt meg kell jegyezni hogy egyik fél sem volt szent. az viszont tény, hogy a fronton harcolók közül bizony az oroszok voltak a kegyetlenebbek. Erre nem kevés dokumentum van. A németek meg inkább lengyelországban tették a magukét. A lényeg mégis az, hogy a legtöbb katona nem gyilkológép volt, hanem feladatát teljesitette. Azt hittem ezt majd jó kihegyezi a film, de sajnos elég sok sablont kaptunk. Kezdve az amerikai akciófilmekbe illõ jeletekbõl, a megbocsátó szovjet tábornoktól, a szibéria közepén topmodell tipusú szerelmes ázsiai nõrõl, valóságban lehetetlen jelenetekbõl, véletlenekbõl. Néha egy Jókai regényben éreztem magam. A film eleje elég jól indul, de a szökéstõl bizony elkezdtem vakarni a fejem. Kizárt hogy ez igy megtörténhetett. Sajnos a sablonok ezt még jobban kihangsúlyozzák. Jó alapötlet, szürke és idegesitõ befejezés.
6/10
efes 2008 máj. 10. - 22:53:40 6/10
(17/74)
Persze, de erre van egy jó módszer: képzeld magad a helyébe, abba a szituációba. Ez mûködik vica versa.
Angeleye 2008 máj. 10. - 22:45:39
(16/74)
egyetértek, de ha valakinek fogalma sincs arról, hogy mit jelent zsidónak lenni, még csak érintõlegesen sem, attól ne várd, hogy ne irigyelje õket...
philoerno 2008 máj. 10. - 22:42:52
(15/74)
Jó film, sajnálom hogy valaki nem igy érzi. Az én nagypapámat az utcáról vitték el szintén málankijrobotra. de õ nem tért vissza..semmi hír,se semmi..egy kis remény mégis.és ebben ez a film is segített..