Téma: Bábel

Ezüstliliom 2008 ápr. 09. - 21:40:01 Előzmény Heathcliff
(127/267)
Minek a jelképe szerinted a tyúklefejezés?
Ezüstliliom 2008 ápr. 09. - 21:39:12 Előzmény Heathcliff
(126/267)
Na igen, és meg is teszem, ha alkalmam van rá.:)
Heathcliff 2008 ápr. 09. - 02:16:49
(125/267)
Tetszett a tyúkmotívum kihasználása. Naturálisan és jelképesen is az történt, hogy egy mexikói tyúknak kitekerték a nyakát, és az elkezdett fejetlenül rohangálni. Ez ugyanolyan párhuzam volt, mint ahogy a kis Mike-nak és az apjának ugyanúgy szembe kellett néznie a veszélyes és ismeretlen külvilággal, és mindkett ugyanolyan nehezen viselte. Illetve a kis Mike jobban tûrte, és nem hisztizett úgy, mint az apja. Pedig sokkal rémítõbb és veszélyesebb helyzet volt számára a forró sivatag magánya, mint apjának a marokkói falu.
Heathcliff 2008 ápr. 09. - 02:01:09 Előzmény Ezüstliliom
(124/267)
Ezüstliliom, annyit tehetsz, hogyha van gyermeked, annak, ha nincs, akkor pedig bárkinek elmagyarázod, hogy a FELNÕTTSÉG kritériuma nem a fel-le-, ki-be-, szét-össze-, megb*szás, hanem:
- ha valaki FELELÕSSÉGET tud vállalni a tetteiért; megmondja az igazat akkor is, ha neki abból kára származik, vállalja a büntetését, minden következményét annak, amit tesz. Ezt tanulta meg Juszuf - felelõsséget vállalt.
- ha képes az önfeláldozásra vki más érdekében - ezt csinálta, legalábbis szóban a mexikói srác, amikor utasait kitette a sivatagban, hogy maga után csalja a rendõröket. (Bár lehet, hogy ez csak duma volt).
- ha képes az ismeretlennel szembenézni, még ha az veszélyesnek is tûnik. Ezt tanulta meg a kis Mike, és ha belegondolsz: az apja számára ez ugyanolyan nehéz feladat volt, mint a kisfia számára, õ ugyanúgy rohant a biztonságot jelentõ busz után, mint ahogy Mike sírt a dadája után....
- ha képes rugalmas gondolkozásra, és egy problémára több cselekvési alternatívát is ki tud találni, véghez tud vinni. Ha emlékszel, Brad Pitt mennyire dühöngött azon, hogy nem úgy alakulnak a dolgok,mint ahogy azt San Diegoban megszokta: nem jön azonnal a mentõ. A tolmács viszont azonnal próbált váltani, mihelyst kiderült, hogy az egyik lehetõség nem jön be - akkor hogyan lehetne másképp elérni a célt?
- ha képes mások szükségeire odafigyelni, azokat érzékelni, és gondoskodni is ezen szükségekrõl. Pl. ha képes felnevelni a saját gyerekeit (Nem szimplán eltartani, hanem nevelni. Ha kell, megpofozni, ha kell, a lelkére beszélni, ha kell, jó példát mutatni, ha kell, elfogadni, ha kell, ráfigyelni!).
- ha BELÜLRÕL irányított személyiség, azaz a motivációi önmagából fakadnak, és nem pusztán a környezet elvárásainak felel meg, tehát ha nem kívülrõl van irányítva. (A japán lány KIZÁRÓLAG a környezete elvárásainak akart megfelelni).
- ha megérti, hogy nem õ a világ közepe, rajta kívül másoknak is lehet bajuk, és a többi ember nem azért született, hogy neki asszisztáljon (buszos jelenet)
- ha nem kezd el hisztériázni, ha a kívánságai nem teljesülnek, hanem képes azt tudomásul venni (dada)
- ha nem akar más embereket pusztán ESZKÖZKÉNT, tárgyként felhasználni a céljai eléréséhez (japán lány!)
Hát kb. ennyi. Ezt megvalósítani borzasztó nehéz, és legtöbbünknek alig sikerül. És nagyon sokan észre sem veszik, hogy deresedõ fejjel sem nõttek még fel, hogy mennyire felelõtlen, önnzõ, hisztériás gyerekek. Hogyan lehetséges ilyen emberekre rábízni nemhogy egy országot, de még egy családot is - mi pedig pontosan ilyen emberekre bíztuk az országot. Felelõtlen, hisztérikus, önzõ kis p*csökre. Pedig a b*szás önmagában még senkit sem tett felnõtté.
Heathcliff 2008 ápr. 08. - 02:59:19 Előzmény Ezüstliliom
(123/267)
Köszi, örülök, hogy egyetértünk!:)
Ezüstliliom 2008 ápr. 07. - 11:41:59 Előzmény Deviator
(122/267)
Nekem ez így nem mond semmit. Ha esetleg lefordítanád...:)
Ezüstliliom 2008 ápr. 07. - 11:41:01 Előzmény Heathcliff
(121/267)
Persze hogy tudom, és akkor is tudtam.:) De ettõl még rosszul esett az állandó cikizés. De most képzeld el azt a lányt, aki elhiszi nekik, hogy az a helyes, mint pl. a filmbéli!:/ Igen, teljesen egyetértek Veled.:(
Heathcliff 2008 ápr. 06. - 20:41:53
(120/267)
Ezüstliliom, remélem, tudod, hogy te teljesen normális voltál, és az nem azok, akik téged kicikiztek. Az lenne baj, ha azóta - az aberrált környezet nyomására - feladtad volna az elveidet. A bensõségességet NEM HELYETTESÍTI, hanem beteljesíti a szex. A bensõséges érzelmek, szeretet és megbecsülés nélküli szex ERÕSZAKOS. Ez Inarritu üzenete. A csaj SZABÁLYOS SZATÍR. Ha egy 18 éves lánnyal csinálná vki ugyanezt, azt tudná mki, hogy köztörvényes bûncselekmény, amit a BTK büntet, és börtön jár érte, és semmilyen indokkal nem lehet elkenni (anyuci öngyilkossága). A szexuális erõszak bûn. Az erõszak bûn. A marokkói lánykából kibuggyanó erotika nem volt erõszakos, viszont valószínûleg titkos örömöt szerzett neki az, hogy meglesik (még ha az az öcsike is). Jó nagy pofont kapott érte, pedig ez a pszichoszexuális fejlõdésének természetes velejárója volt. De a japán lánynak mekkora örömöt okozott az, amit csinált?????? Csak keserû könnyeket. Egyetlen természetes megnyilvánulása az volt, amikor bedrogozva hintázott és bolondozott, önfeledten, gyermekként játszott. A szexuális megnyilvánulásaiban semmiféle természetes érzelem sem volt, csak olyan teljesítményként érzékelte, mint a röpimeccset. És bármi, amit tett, egyre keserûbbé és frusztráltabbá és erõszakosabbá tette. Mi ennek a folyamatnak a vége???? Lehet ebbõl még normális nemi viselkedés???? Így csak még aberráltabb lesz, mondjuk rájön, hogy õ inkább leszbikus. Vagy teherbe esik, és felnevel egy erõszakos szörnyeteget.
Egy olyan civilizációban, ahol a két nem közötti ilyen erõszakos érintkezéseket nem ítélik el, és nem adnak JOBB MINTÁT a felnövõ generációknak, ahol ezt az üres, szubhumán, állati viselkedést eltûrik, ott persze hogy alig születnek gyermekek. Ahol párzásra, b*szásra nevelik a bimbózó lányokat, ott azok nem lesznek képesek EMBERRÉ nevelni a köv. generációt.
Deviator 2008 ápr. 06. - 02:22:52
(119/267)
Akkor egy kis infó a Wikirõl.


"After leaving, the detective stops at a bar to read Chieko's note. Within the film, the note's contents are never revealed. Part of it is momentarily visible to the viewer. The following is an approximate translation of the Japanese script beginning with the first line of the lower half of the notebook page, where "[EDGE]" indicates the end of that particular line on the notebook page:

. . . I wanted [EDGE] . . . myself [EDGE] . . . that's why [EDGE] . . . connected [EDGE] . . . that is [EDGE] . . . although I cannot [EDGE] . . . I have to find out [EDGE] . . . message from my mother [EDGE] . . . I was not sure if I was loved by my mother [EDGE] . . . but that's not the case . . . [EDGE] thank you."
Ezüstliliom 2008 ápr. 06. - 01:35:52
(118/267)
Szerintem mindenki másképp reagál az ilyen tragédiára. Másrészt meg én úgy látom, hogy sajnos erre halad a világ. Bár mondhatnám, hogy bezzeg az én idõmben! De már akkor is ez volt. A középiskolában kicikiztek, amiért még szûz vagyok (mondjuk tojtam rájuk), pedig az már húsz éve volt.:(
Heathcliff 2008 ápr. 06. - 01:29:24
(117/267)
A félcigány fiúról még annyit, hogy amikor a barátnõje megcsalta, akkor sem viselkedett agresszíven; sõt, amikor hallott arról, hogy Isten a hûséges szerelmet "propagálja", ez annyira felkavarta, hogy kért egy Bibliát. Nem tudom, késõbb mi lett vele. A nemiségnek ez a felfogása egyébként a fiú környezetében más, hasonlóan elhanyagolt 18 év körüli csajsziknak is eszméletlenül megtetszett, teljesen odáig voltak a bibliai alternatívától. És messze nem ezt látták maguk körül.
Heathcliff 2008 ápr. 06. - 01:12:14
(116/267)
De mégis, a társai miért pont ilyesmire ösztönzik? Vagy ez az egész helyzet, amibe került, miért pont így csapódik le benne? És a többiek miért viselkednek ehhez hasonlóan, ha nem is egészen így? Hiszen az egész asztaltársaságnak tetszett a mutatvány, mindenki vigyorogva nyugtázta a lány vagányságát, a barátnõje is levette a bugyiját, és elõször az osztálytársa cukkolta azzal, hogy az a baja, hogy még nem baszták meg, noha tudta, hogy az anyját gyászolja. Én ismertem egy olyan családot, ahol a magyar apuka megölte a cigány anyukát, a gyerekek találtak rá a holttestre; a legkisebb fiú több évvel késõbb is állandóan tehetetlen, kétségbeesett dühvel nézett a világba, amiért ez megtörténhetett; de a 18-20 körüli bátyja kifejezetten érzelmes, hûséges volt a barátnõjével, esze ágában sem volt szatírként mutogatni magát. Pedig a körülményeik ennél sokkal durvábbak voltak, nem kell ecsetelnem, gondolom.
Ezüstliliom 2008 ápr. 06. - 00:29:58 Előzmény remete bácsi
(115/267)
Nem voltál figyelmetlen. Csak a rendõr reakciójából lehetne megtippelni, de nekem fogalmam sincs, mi lehetett.
Ezüstliliom 2008 ápr. 06. - 00:28:07
(114/267)
Szerintem egy olyan tini viselkedése, aki nemrég elvesztette az édesanyját (nem is akárhogyan), és aki a társai hatására hülyeségeket csinál. Persze lehet, hogy más nem ilyen elnézõ, mint én.:)
Heathcliff 2008 ápr. 06. - 00:16:33
(113/267)
Nagyon kíváncsi lennék, ti hogyan értékelitek a japán lány viselkedését?
Ezüstliliom 2008 ápr. 03. - 13:01:46
(112/267)
Én is azt hittem, direkt nem feliratozták.:D
7/10
remete bácsi 2008 ápr. 03. - 10:14:43 7/10
(111/267)
ez a kérdés szerintem sem lényegtelen! csak egyszer láttam a filmet, akkor nem jöttem rá. nagyon figyelmetlenül néztem?
elon 2008 ápr. 03. - 10:07:25
(110/267)
Tugja valaki, mit írt a lány a végén a papírra a detektívnek?
btimko 2008 ápr. 03. - 07:27:10 Előzmény Matyinkó
(109/267)
Vessetek meg, de én nem láttam korábban ezt a filmet, csak hallottam róla, és a címre asszociálva azt gondoltam, a rendezõ direkt koncepciója volt az, úgy tárni elénk a történetet, hogy direkt "ne értsük" egymást, ahogy azt annak idején Istentõl megkaptuk büntetés gyanánt. Ezzel lényegesen erõsítve a mondanivalót, miszerint különbözõ a nyelv, a kultúra, de mindenhol ugyanazok az emberi érzések mozgatják a világot, ugyanúgy reagálnak a problémákra, vagy épp kiváltják azokat. Ez a nyelv pedig közös, érthetõ és igaz a világ minden pontján, épp ezért értettem meg az arabul, japánul, spanyolul megszólaló szereplõk dialógusainak a 90%-át FELIRAT NÉLKÜL IS! És ez a lényeg!

Mikor másodszorra láttam, hogy feiratozzák, persze rájöttem, hogy ez nem direkt lehetett így, de a véleményem nem változott a filmrõl: zseniális!

Persze a realitás keserû mellékízével, hogy a gazdag amerikai pár és japán apa és lánya a tragédiák után is talpraáll, míg az eddig is nyomorult arabok és a mexicoiak börtönben végzik, számukra nincs remény a happy end-re.
molnibalage 2008 ápr. 02. - 22:20:24 Előzmény Matyinkó
(108/267)
Én a Sziriana-val jártam így. Tele van arab dumával amit nem feliratoztak. Ergo sz*rt sem lehetett érteni belõle. Nekem nem válaszolt az HBO...