my.span 2010 jan. 19. - 22:21:53 Előzmény adryangelcat
(19/119)
Argót ne szidjuk:) azért elég korrektül lett összerakva:)
offtopic
fredi60 2010 jan. 16. - 22:23:43
(18/119)
Attól, hogy nem volt Szlovákia, éltek szlovákok (tótok) a Felvidéken már akkor is.
adryangelcat 2010 jan. 16. - 22:00:11
(17/119)
Szóval...szerintem jobban is tetted volna,ha egy általad még nem látott filmet nem kritizálsz.Nyomós indokkal én is megtenném,de csak tudatom veled,hogy csekély történelmi ismerettel max. mese filmeket volna jogalapod kritizálni nem pedig,komoly történelmi múltal rendelkezõ filmeket.
Báthory szüetése évének tényleg nézz utánna,valamint nem lehetett gonosz szegény szlovák lányokkal,mivel szlovákiáról...szlovákokról csak sok évvel késõbb esik szó bármily történelmi adatban.Mátyás kora tele volt megmagyarázhatatlan eseménnyel,de nem hozta létre Szlovákiát:)!
Ha ezt mégis így gondolnád javaslom nézd meg mondjuk valamelyik szánalmasan szerul sikerült magyar csodát,amiröl az ember sztinte menekülne a moziból!(Argó,Szabadság szerelem,Ámbár Tanár Úr stb.)
Valamint sok sikert kívánok a késõbbiekben a történelem áttanulmányozásához is!
Nézd meg a filmet,majd véleményezd újra,én is megteszem,de ez a történelmi tényeken nem fog változtatni!
9/10
h.tibi91 2010 jan. 11. - 19:47:31 9/10
(16/119)
Nagyon jó film, az események pörgõsen, dinamikusan vannak ábrázolva benne.
Nagyon tetszik, hogy néhány helyen magyar szacvakat, mondatokat lehet benne hallani. Az viszont már elszomorít, hogy nem szerepel benne magyar színész, az meg pláne érdekes és talán kicsit szomorú, hogy ezt a filmet nem vagy csak részben a magyarok készítették. Inkább ilyen (történelmi) filmeket kellene a magyar a filmiparnak készítenie mint a sok ál filozófiai és különös, bénázó filmet. Rengeteg történelmi eseményt lehetne megfilmesíteni, azt gondolom több mint 1000 év történelmébõl lehetne válogatni.
Nekem nagyon tetszett, mindenkinek ajánlom!
9/10
10/10
Stella70 2010 jan. 06. - 09:29:57 10/10 Előzmény lacika92
(15/119)
Nem is emlékszem, mikor láttam ilyen tartalmas, kiválóan elkészített történelmi filmet. Végre egy olyan alkotás, ami az IGAZSÁGRÓL szól!
Az elsõ perctõl az utolsóig lebilincselõ: remek színészi teljesítmények, kiváló operatõri munka és rendezés. Végre egy olyan forgatókönyv, amely a másikféle lehetõséget is bemutatja!
Kötelezõen megtekintendõ filmmé tenném minden gimnazista számára: a magyar történelem egy darabjának jobb megismerése érdekében!
MINDENKINEK AJÁNLOM MEGNÉZÉSRE ezt a remek alkotást!!!
Félek, hogy hazánkban méltatlanul alulreklámozott film lesz...
2/10
hdanfx 2010 jan. 04. - 16:53:23 2/10
(14/119)
Alapvetõen egyet kell értenem azon elõttem szólókkal, akik elborzadnak jelen alkotástól. A filmet már egy korábbi idõpontban be akarták mutatni hazánkban, de akkor jó érzékkel az utolsó pillanatban visszavonták. De most...
Nem szeretnék senki rajongót megbántani, hiszen lehet egy filmet szeretni vagy nem kedvelni.
Azonban ha filmes vagy történeti szempontok szerint vizsgáljuk, csupán egy zagyva, ötlettelen, ostoba, megalapozatlan fércmûvel van dolgunk, melyben még színvonalas alakításokkal sem találkozhatunk.
Szépen fényképezett, de megúszós, unalmas és egysíkú, helyenként demagóg alkotással van dolgunk.
Írom mindezt úgy, hogy anno alkalmam volt látni a filmet, emellett pedig szakmából adódóan filmekkel foglalkozom, illetve korábban történelemmel is.
A csejtei várúrnõ történetét, koncepciós perestül, királynak adott kölcsönnel, "vagyonirigységgel" együtt kiforgatták, felhígították, értelmetlen mozit csináltak belõle.
A karakterek eszement motivációi, fals történeti háttere, egyes meghatározó cselekedetek hiánya nem azonos a filmkészítõ adaptációs szabadságával. Egy bizonyos ponton túl ugyanis már fantasy történetrõl mesélhetünk, annyira nincs köze a történeti valósághoz, amirõl azért készült vagy fél tucat történeti könyv hazánkban.
***SPOILER***
Ráadásul Caravaggio nyálas figurája, a 007-es kütyükkel operáló, agyalágyult szerzetesek *** SPOILER VÉGER ***
majd Nádasdy, és más karakterek érthetetlen tettei csak erõsítik a nézõben a hitet, hogy a rendezõ és stábja magasról tett a hitelességre, de még az értelem csíráira is. Ez a film nem akar kérdéseket felvetni, igazságot keresni, netán egy korszak társadalmi-politikai mozgatórugóit feltérképezni. Csak kizsákmányolja a Báthory-vérmítoszt, ráadásul amatõr és tiszteletlen módon. Ennyi erõvel félmeztelen leszbikus vámpírok is téblábolhattak volna a vásznon.

Ami a befalazást illeti, ez is része a túlmisztifikált legendának. Báthory élete végén házi õrizetben volt, nemesi származása pedig erõteljesen kizárja a befalazást. Volt alkalmam Csejte várában járni, és a vár tornya tökéletesen megfelelt erre a célra, kõmûves munka nélkül is. (Emellett olvastam a vonatkozó szakirodalmat.)

Ugyanakkor az is igaz, hogy alapvetõen nincs jogunk morogni, mert mi nem csináltunk egy normális Báthory-filmet. A szomszédok igen. Odakozmált, de legalább megpróbálták.
Julie Delpy filmje (A grófnõ) egy fokkal jobb próbálkozás, s bár pszichológiailag és hangulatában már-már hiteles, (Báthory jeges, pszichésen torzult alakját mintegy kilépteti a fennmaradt önarcképrõl), végül õ is annyi egyéb képzelt butaságot zsúfol filmjébe, hogy az is megfeneklik.
1/10
janbathory 2010 jan. 01. - 13:50:42 1/10
(13/119)
Katasztrófa! Elsõsorban mint szórakozni vágyó nézõ, másodsorban mint magyar, harmadsorban mint a korszakban elmélyült történész muszáj tiltakoznom. Néhány hete láttam szlovákul (magyar felirattal), és el voltam tõle borzadva. Unalmas, primitív összevisszaság, ami láttán az ember úgy érzi, északi testvéreink már nem képesek különbséget tenni a történelem és a '80-as évek csehszlovák mesefilmjei közt.
Nádasdy Ferenc megerõszakolja állapotos feleségét. A magyarok idióta barbár állatok, akik csak káromkodni meg jajongani tudnak. Minden emelkedettebb megnyilvánulás csak szlovákul, egy a korban még nem is létezõ nyelven történik - a latinról még csak nem is hallott senki. A biszexuális Caravaggio egy meg nem történt kelet-európai turnén éli ki rejtett vágyait. A titkosügynök-szerzetesek föltalálják még a spanyolviaszt is. Az esztergomi csatában tulajdonképpen csak sátrak körül kergetõznek, nyoma sincs érseki székhelynek...
Sorolhatnám még, de nem érdemes. Az IMDb-n megjelent külföldi kritikák is megerõsítették a gyanúmat, hogy aki nem járt magyar iskolába, az egy kukkot sem fog érteni abból, hogy mi az az Erdélyi Fejedelemség, hogy uralkodhatnak ott magyar nemesek, és miért lakik a magyar király Prágában.
Az egyetlen figyelemreméltó a filmben a kosztümök eredetisége volt. (Lengyel Tünde ehhez ért.) Aki nem filmtörténeti baklövésekbõl, divattörténetbõl vagy történelemtorzításból írja szakdolgozatát, az ne pocsékoljon erre a szörnyûségre bõ két órát az életébõl!

Az IMDb-n megjelent kritikám:
http://www.imdb.com/title/tt0469640/usercomments-10
10/10
lacika92 2009 nov. 26. - 20:09:17 10/10
(12/119)
Hétfõn láttam a moziban, Szombathelyen. Nagyon jó a film. Nekem nagyon tetszett. Sokak szerint vontatott volt egy kicsit, de én ebbõl semmit nem vettem észre. Nagyon jól alakítanak benne a szereplõk, a zenéje csodálatos, a külsõ felvételek, tájak is gyönyörûek... Egyszerûen fantasztikusra sikerült szerintem. Az elején kételkedtem a filmben hiszen szlovák film, de kellemeset csalódtam. Szombathelyen majdnem telt ház volt a moziban és azért kiváncsi lennék, hogy Szlovákiában mennyien ülnének be egy magyar napok keretében vetített ilyesmi filmre, mert hogy nálunk Szlovák napok keretében volt vetítve.
Ajánlom mindenkinek és töri leckének se utolsó.
kaloz14 2009 okt. 14. - 23:27:15 Előzmény Ludvik Jahn
(11/119)
Teljesen igaza van Ludvik Jahn fedõnevû embernek!
Ajánlom figyelmébe mindenkinek a szintén külföldi, szintén Báthory Erzsébetrõl készült filmet (a hozzászólásokban kifejtettem a véleményem):

http://port.hu/pls/fi/films.film_page?i_film_id=102810

A filmet volt szerencsém megnézni:

http://www.movie2k.com/movie-56074-Bathory.html

A filmben a háttérben számos magyar háttérhang figyelhetõ meg. Pl. amikor a gyerekek fogócskáznak: "Kapj el, ha tudsz!", vagy a törökök elleni ostromnál, Erzsébetnek levelet író férj közelében becsapódó robbanásnál egy magyar katona: "A jó q..a anyját, ez közel volt!".
Azért látszik, hogy tótok készítették. Az utazások során kiírják: Sárvár, Gyulafehérvár, de Csejte nevét Cachtice-nek, Nagybiccsét Bytca-nak. A két szerzetes - valóban oda nem illõ gegg parádéjának is - az az oka, hogy a szlovák öntudatot erõsítsék. Míg Báthory a szõrnyûségeket míveli, gyilkolja a leányokat - amit pont minig az arra járó szlovák szerzetesek látnak, addig lábmeghajtó feltaláló és ejtõernyõzõ mester színeiben is tündökölnek. Mindezzel a film történelmi hitelességét rombolva.
Jómagam is a Nagy László írt könyvet olvastam. Báthory Erzsébetet a vagyona és rebellis magyarságtudata miatt "csinálták ki", a fentmaradt tanuvallomásokat valóban brutális kínvallatásokkal szedték ki a szolgálóiból. Amit hiányoltam a végén: Báthory Erzsébetet valójában élve befalazták a csejtei vár egyik szobájába, ahol egy kis résen át még 6 éven át elfogadta a beadott táplálékot.
akos015 2009 okt. 11. - 19:58:35 Előzmény adeline.v.s.
(10/119)
én még nem láttam ezt a filmet,mivel nemtaláltam hozzá feliratot tegnapig(már régebbtõl meg volt a film,csak nem néztem meg!),de majd valamelyiknap rászedem magam,és megnézem,mivel nagyon dicsérik ezt a filmet!
adeline.v.s. 2009 aug. 26. - 21:38:49
(9/119)
Óóó.. Sûrûn nézem a filmet, ma pédául besírtam rajta.. =)
Eddig még soha nem volt ilyen, de ma meghatott.
Szerintem nagyszerû film, nem sok kivetnivalóval.

Az pedig, hogy Erzsébet ÁRTATLAN egyértelmû.. Nem csak a film miatt mondom ezt, hanem mert sokat olvastam már róla (könyveket! =)) és idõ közben rájöttem, hogy a vámpír-legendától el kell tekinteni. Kamu! =)

Ja igen, és elõttem már említették Péter Katalin könyvét, háát.. Csak az a véleményem a könyvrõl, (és a hozzászólásról,) hogy "attól, hogy a tanúvallomások igen egybehangzóak, attól még igenis lehet koncepciós perrõl beszélni, és KELL is, mert.. Te mit nem vallanál be, ha tûzzel-vassal kínoznának? :O "
Eddi04 2009 aug. 06. - 16:57:04
(8/119)
ti egyébként hallottatok errõl töri órán? :) ezért szeretem a történelmi filmeket....sokkal többet tanulhat belõlük az ember. ha így volt, ha nem, vmit azért mutat azokból az idõkbõl..
murci 2009 jún. 11. - 13:36:29 Előzmény zsolt.696
(7/119)
emberek, történelmet olvassatok, ne bulvárt:
Szádeczky-Kardoss Irma: Báthory Erzsébet igazsága : a koncepció jelei Báthory Erzsébet ügyében
Nesztor, 1993

Szóval kellett a rokonoknak az özvegy vagyona: övé volt u.is a kor egyik legnagyobb földbirtoka. És úgy néz ki, csúnyán kitoltak vele - a rokonokkal az élen.
10/10
Hajreddin Barbarossza 2009 máj. 31. - 21:26:11 10/10 Előzmény Ludvik Jahn
(6/119)
"A SAJÁT HÕSEINKRÕL MIÉRT NEM MI KÉSZÍTÜNK FILMET????????"

Teljesen jogos kérdés. Sajnos már annak is örülni kell, hogy a film történész szakértõi által a "filmhez" írt könyvre nagy nehezen sikerült Magyarországon is kiadót találni... :S (Ha minden igaz, az év végére meg is jelenhet...)
Ludvik Jahn 2009 máj. 31. - 18:25:44
(5/119)
Volt szerencsém látni a filmet.
Nem hibátlan: Mindazonáltal mind a tíz ujjamat megnyalnám, ha Magyarországon ilyen színvonalas produkciót sikerülne összehozni.
Maga a kivitelezés elsõrangú (igen, még a csatajelenek közben sem jutott eszembe, hogy bármin mosolyognom kellene), a történet egy-két momentum kihagyásával sokkal jobb is lehetne (spoiler: például a szerzetesek által elõadott geg-parádénak semmiféle helye nincsen egy ilyen komoly drámában - nem is értem a rendezõi koncepciót...), mivel néhol meglehetõsen vontatott (az utolsó 30 percben például minden pillanatban azt hiszi a nézõ, hogy most következik a stáblista), de összességében korrekt alkotással van dolgunk.
A színészi teljesítményre nem lehet panasz: Anna Friel és Karel Roden párosa már-már hibátlan, konfliktusuk és reakcióik hitelesnek hatnak.

Egy kérdés azonban végig nem hagyott nyugodni:

A SAJÁT HÕSEINKRÕL MIÉRT NEM MI KÉSZÍTÜNK FILMET????????

És akit csak ez tartana vissza: Franco Nero igen rövid filmidõt kapott... :)
zsolt.696 2009 márc. 20. - 21:48:05
(4/119)
Ha elolvasod Péter Katalin (Debreceni Egyetem) "A csejtei várúrnõ" címû könyvét, ahol a korabeli periratokat és vallomásokat felsorakoztatja és szó szerint idézi, akkor nem vetõdik fel benned többet, hogy kitaláció az egész. Bármennyire is jól hangzik a koncepciós per elnevezés, annyi egybehangzó vallomást nem tudtak volna kiverni a szolgáiból.
murci 2009 febr. 19. - 10:30:48
(3/119)
remélhetõleg II.Mátyásról van szó :p
http://hu.wikipedia.org/wiki/II._M%C3%A1ty%C3%A1s
avvoltoio 2008 nov. 03. - 10:51:22
(2/119)
Én azért kíváncsi vagyok milyen lesz ez a film, csak jövõ március még soká lesz. :)
strangearl 2008 ápr. 11. - 17:56:56
(1/119)
Egy kis ízelítõ:

http://www.youtube.com/watch?v=2meKu7qQNIs

Megvitatjuk?