lszl139 2011 márc. 20. - 18:08:09
(28/48)
Nekem megvan a filmgyûjteményemben.
sanjust 2011 febr. 22. - 20:17:50
(27/48)
Kicsit off,de az jutott eszembe,hogy láttam mostanában egy filmet fõszerepben Sean Pennel(az apja bûnözõ volt és belerántja õt is a bûnözésbe ,a végén tanúskodik az apja ellen)Szóval meglehetõsen James Deanesre veszi a figurát.Eléggé emlékeztet rá .
Kezeslábas 2011 jan. 17. - 02:06:16
(26/48)
Ilyen filmeket kéne leadni a tv-ben a gagyi mami és a tapló télapók társai helyett.Vagy egyszerûen elolvastatni mindenkivel.
10/10
Beyond silence 2011 jan. 16. - 17:57:05 10/10
(25/48)
Az említett egyik kulcs rész a könyvbõl:

- Az amerikai Standard Biblia megparancsolja az embereknek, hogy gyõzedelmeskedjenek a bûn fölött, és ezen az alapon a bûnt egyszerûen tudatlanságnak lehet nevezni. Jakab király Bibliája megígéri, hogy „uralkodni fogsz” a bûnön, ami annyit jelent, hogy az emberek bizonyára gyõzedelmeskednek majd a bûn fölött. De a héber szöveg a „timsel” szót használja, ami annyit jelent: „lehet”, vagyis választást enged az embernek. Talán ez a legfontosabb szó az egész világon. Arra utal, hogy nyitva áll az út. A felelõsséget vissza­hárítja az emberre. Mert ha igaz, hogy lehetõséged van megtenni valamit, akkor arra is lehetõséged van, hogy ne tedd meg. Érti már?
drabál 2010 dec. 14. - 23:02:05
(24/48)
A fene tudja,nem rossz,de azért az idõ vasfoga egy kissé látszik rajta.Meg aztán a jellemek is egy kissé sematikusak.Szerintem Aron nem a jó szimbóluma,hanem egy öntelt tökfejé.Míg Cal egy belevaló szinte hibátlan fickó,nem véletlenül esett bele a kis naiva.A kor ideáljának megfelelõ meglehetõsen álszent társadalmi normák és a valódi emberség ütközése ma már kissé avittnak hatott fõleg az említett normák miatt.
gyuribacsi 2010 dec. 14. - 07:08:08 Előzmény maribo
(23/48)
Rengeteg filmet láttam életemben, pont ezt még nem. Pedig a könyv...
Nos igen. Az én véleményem szerint is az egyik legjobb, legfontosabb, legszebb könyv a világon. Elolvastam az összes kommentet, remélem, nem fogok (nagyot) csalódni.
pahi.tamas 2010 febr. 05. - 10:21:07
(22/48)
Ha valakinek megvan a film dvd-n vagy van magyar felirata srt,sub vagy egyéb felirat formátumban légyszi írjon már privát üzenetet. Köszi!
10/10
pupacs 2009 nov. 22. - 18:56:13 10/10
(21/48)
Nem olvastam a könyvet, de ezek szerint igencsak érdemes, érdekelnének az elõzmények, hogy ki miért lett olyan, amilyen. Ha a film lenyûgözõre sikeredett, nehéz elképzelni mit adhat a könyv..
maribo 2009 jan. 23. - 00:03:18 Előzmény Sz23
(20/48)
Igen, a szó timsel. Én is olvasom megint, de még az elején tartok. Nincsen még egy könyv, amit háromnál többször olvastam, de ezt újra és újra elöveszem...(Talán a Quo vadis-t majdnem ilyen gyakran.)
offtopic
Sz23 2009 jan. 20. - 23:21:51 Előzmény maribo
(19/48)
Én is magyarul olvastam (majd megnézem, kinek a fordítása, de elég régi a könyv).
Meg az a szó is fontos, amin vitatkoznak, timsel (ha jól emlékszem).
Annyit beszéltem errõl a könyvrõl, kiolvasom megint:)
maribo 2009 jan. 20. - 15:28:52 Előzmény Sz23
(18/48)
Igazad van. Számomra viszont az a bizonyos mondat a Bibliából, ill. annak fordítása - amin Lee, Samuel és Adam vitatkoznak, értelmeznek, tanulmányoznak - az igazi mondanivalója az egész történetnek, melyben a mi sorsunk is benne rejlik. Miután Káin megöli Ábelt, s Isten Káint elzavarja, útravalóul azt mondja neki: A bün mindig az ajtód elött fog leselkedni, s te eldöntheted, hogy beengeded-e azt vagy sem. Tehát mindig választhatunk. És ettöl ember az ember... Aztán még valami. Nekem a magyar fordítás Szinnai Tivadartól van meg, aki oly gyönyörüen fogalmaz, hogy örülök annak, magyar az anyanyelvem. Fogalmam sincs, hogyan hangzik eredetiben, de nem hiszem el, hogy szebb, mint a magyar fordítás.
Sz23 2009 jan. 07. - 15:43:14
(17/48)
Ja, és amit kihagytam: gyakorlatilag az Ádám-Éva-Káin-Ábel-sztori áthelyezve a 20. századba, az emberi oldalról megközelítve!
Sz23 2009 jan. 07. - 15:38:26
(16/48)
Tökéletesen egyetértek veled!

Én is, elõször elolvastam a könyvet, aztán láttam a filmet, és igencsak gyenge volt, a könyv után!

Nem tudom, Steinbecknek ezt a könyvét miért nem említik (még egyetemen sem!!!), holott messze az egyik legjobb klasszikus!

És tényleg, elég nehéz megérteni Calt és Aront úgy, hogy nem ismeri az ember a fiatal Adamet, Charlest, Cathyt (SPOILER a könyvhöz: nagyon durva volt, ahogy és amiért megölte a szüleit!)
A jeges sztori benne van a filmben? Lehet tudni, hogy miért vált cikissé Adam a 2 fiú számára? Már nem emlékszem.

Jajj,de sokszor olvastam ezt a könyvet, és mindig mond vmi újat, mindig találok benne valamit, ami más megvilágításba helyezi a történetet!:)
maribo 2009 jan. 07. - 10:40:26 Előzmény smileatesz
(15/48)
Sziasztok!

A témához annyit szeretnék hozzáfüzni, hogy a film James Dean-nel tényleg nagyon jó, de vajmi kevés köze van a könyvhöz. Azaz a film a regény utolsó epizódját dolgozza fel. Aki még nem olvasta a könyvet, tegye meg, mert szerintem az a világirodalom egyik remekmüve (én eddig kb. csak 7x olvastam, de elöveszem megint). A filmváltozatból nem derül ki, ki miért formálódott olyanná, amilyenné. Min ment Adam Trask keresztül; ki volt Samuel Hamilton; milyen ember Lee; és milyen torzszülemény Kate (Cathy)? Minderröl szó sincs a filmben, vagy csak utalások, mindahogy arról sem, mely kérdés foglalkoztatja éveken keresztül a regény 3 legcsodálatosabb szereplöjét. A bibliai Káin és Ábel tragédiája, Isten intése Káin felé, ill. annak értelmezése, melyben az egész emberiség tragédiája is benne van... Bocs, hogy ilyen hosszú voltam. Egyébként ezért is keresem a tv-film változatát a könyvnek - eredetileg 6 részes - Jane Seymour-ral a föszerepben.
10/10
smileatesz 2008 okt. 30. - 19:29:28 10/10
(14/48)
James Dean miatt is érdemes megnézni a filmet, de a történet is nagyon izgalmas, nekem is szinkronosan, színes változatban van meg. Gyönyörû film.
10/10
offtopic
meszag 2008 okt. 30. - 13:53:52 10/10
(13/48)
Nem szabad kihagyni pedig, bár elég hosszú - azért nem háború és béke :D - de nagyon megéri idõt keríteni rá.
10/10
Roy Mustang 2008 okt. 30. - 13:29:28 10/10
(12/48)
Én is láttam szinkronosan.
Sajna a könyvet nem olvastam biztos az is jó....
10/10
offtopic
meszag 2008 okt. 30. - 12:57:52 10/10
(11/48)
Engem a két fiú mellett Kate jelleme is nagyon érdekel....
10/10
offtopic
meszag 2008 okt. 30. - 12:56:53 10/10
(10/48)
Ühüm. Magam is láttam. Nagyon jó, a könyv is csodás.
10/10
Roy Mustang 2008 okt. 30. - 11:13:24 10/10
(9/48)
Elia Kazan filmje csodás,Jamas Dean olyan, mintha Cal szerepét ráöntötték volna,rengeteg "érzelem"van végig filmben,ahogy próbál bizonyítani az édesapjának, hogy õt is ugyanúgy szeresse és fogadja el, mint a testvérét.
Vagy amikor Cal és Abra együtt vannak.......