8/10
efes 2008 máj. 24. - 12:54:13 8/10
(43/103)
Ui. a kultúra nem gazdaságos, az igaz, de csakis benne élhet, benne maradhat meg a nemzet. Illetve, egy nemzetet semmi más nem minõsít jobban, mint a kultúrája.
8/10
efes 2008 máj. 24. - 12:51:46 8/10
(42/103)
Ja, ezt egy kb. átlagos képességû ember össze tudja rakni, már ha rendelkezik az ehhez kellõ minimális szakismeretekkel. Én is játszottam fémépítõvel, és szétszedtem a Commodore 54-et (bár összerakni már nem tudtam). A lényeg ott van, és ezt meg is kérdezhetnéd tõlük, fel tudnak-e sorolni 10 magyar költõt, legalább egy verscímmel? Idézni nem kell. Továbbá 10 magyar festõt, szobrászt, zeneszerzõt, írót. Egy-egy mû címével. Szerintem ennyit kell tudnia az átlagnak, Magyarországon. Borítékolom a válaszok eredményét.
Heathcliff 2008 máj. 24. - 02:48:18
(41/103)
"Amerika az egyetlen társadalom, amely a barbarizmusból a dekadenciába fejlõdött, kihagyva közben a civilizációt." (Oscar Wilde)
Heathcliff 2008 máj. 24. - 00:38:52 Előzmény efes
(40/103)
Ray Bradbury:Fahrenheit 451 c. regényében az amerikai társadalom mûveletlenségén, kultúrálatlanságán kesereg, és megpróbálja vázolni azt a folyamatot, mi vezetett ide. Hasznos adalék a lentebbi vitához.....Bradbury szerint az amerikaiak önként adták fel a mûveltségüket. Meg hát: különben sem GAZDASÁGOS a kultúra.
Az átlagmagyar témához egy hírecske:
http://www.rtlhirek.hu/dock/videogallery/31:8397 (Mivel a húgom barátja az egyikük, tudom, hogy átlagosak :))
Heathcliff 2008 máj. 22. - 00:35:23
(39/103)
Biztosan igazad van, én nem akarok ilyesmin vitatkozni :) Ráadásul ezt a filmet nem is láttam, csak az Ütközéseket. Most hirtelen belegondoltam: ott melyik szereplõ volt átlagamerikai? Mert a szereplõk ott is egy-egy népcsoportot testesítettek meg; de annyira mások voltak, hogy egyikre sem tudnám ráhúznia az "átlagamerikai" jelzõt. De mindegy; a világot mindig csak közelítõ modelleken keresztül ismerhetjük meg; igazad van, elkerülhetetlen, hogy csoportosítsunk, kategorizáljunk, címkézzünk, s ezzel összemossunk. Ez van.
8/10
efes 2008 máj. 21. - 21:55:27 8/10 Előzmény Heathcliff
(38/103)
Az átlagmagyart most itt nem bántanám, mert offtopic lenne, de gondolom Te is sejted, lenne mit ostorozni rajtuk/rajtunk.
De az "átlagozáshoz": közbeszédben, s ilyennek tartom a netes fórumozást is, nem tartom sértõnek ha valaki a könnyebb érthetõség, tömörebb fogalmazás érdekében picit (nem nagyon!) összemos dolgokat, és azt mondja, átlagamerikai. Mindenki tudja, mirõl van szó, megkérdeztem echte amerikai, manhattani angoltanáromat, õ is azt mondja, nincs ebben semmi baj. Az átlagamerikai nagyjából olyan, amilyennek jellemeztem. Az már bántó, ha azt mondom: az amerikai ilyen meg olyan, mert abban már beleértetik az összes amerikai, ez természetesen csúsztatás, ferdítés, címkézés és összemosás, s mint ilyen, keresztrefeszítéssel büntetendõ. De azt nem mondom. Lehet, hogy szerencsésebb lett volna "sztereotip értelemben vett amerikai"-t használnom, átlagamerikai helyett? Bár az illetõ szerintem szimplán csak kötekedni akart, maga a vita tárgya igazából nem érdekelte. Fõleg ezért hátráltam ki belõle.

Stílusom itt direkt ilyen.:)
Heathcliff 2008 máj. 21. - 00:31:46 Előzmény efes
(37/103)
Ja-ja, nagyon sok mindenben igazad van. Elsõ, második, harmadik megközelítésben is. Én teljesen megelégedtem volna a hozzászólásoddal, nem vettem volna benne észre semmi logikai hibát (legfeljebb stílus-, vagyis modorbelit); de vannak nálunk sokkal okosabb emberek. Én a Katyn fórumánál hápogtam, amikor Sárkányzsíroskenyér közbeszólt. Nagyon okos és érzékeny, ez nyilvánvaló. Ezért, ha megpróbálnék az õ fejével gondolkozni, most azt mondanám: ha van átlagamerikai, akkor nyilván van átlagmagyar is; és azt hogyan jellemeznéd? (Egyébként, a katona, akit említettem, helikopterszerelõ volt, nem mesterlövész:). Viszont 4 évesen én ugyanígy csimpaszkodtam egy üvegszemû vietnami veteránba, és õ tutira harcolt is. Mégis imádnivaló volt a számomra.)
Egyébként pedig a Biblia is tele van címkézéssel, sarkos és tömör véleményekkel: az Ósz. egy kalap alá veszi egy nép minden tagját; és ha nem tetszik, akkor a csecsemõtõl az aggig mindenkinek egyformán pusztulnia kell. Az utolsó ilyen népítélet isz. 70-re datálható, a zsidó háborúra, amit még Jézus prófétált meg, a zsidók fölötti isteni ítélet gyanánt. (Sem a Soához, sem a modern Izrael államhoz a Bibliának már nincs köze; így nyilvánvalóan undorító az arabok irtását Izraelhez kötõdõen isteni szimpátiára, kiválasztásra, tervre vagy akármi más maszlagra hivatkozva pszueudoszakrálisan megindokolni).
8/10
efes 2008 máj. 20. - 16:28:52 8/10
(36/103)
Nézetem szerint a fórumozás egyben szórakoztató tevékenység is, amíg szórakoztat...:)
8/10
efes 2008 máj. 20. - 16:22:05 8/10
(35/103)
Jaja, külön-külön nyilván így van. De együtt, csapatban? A dolognak persze van egy másik oldala (a többi mellett!) is: egy háborúban nem lehet szépelegni. Most olvastam az Apokalipszis, most topkiban: egy háborúban gyilkosságért elítélni bárkit olyan, mint autóversenyen gyorshajtásért bírságolni. Kb. Bár a dolgok nyitja azért még mindig ott van, hogy mi a jó francnak kell háborúba bonyolódni. (Gazdasági érdekek...)

Persze, hogy veszélyes a címkézés, de nélküle meg lehetetlen sarkos és tömör véleményt mondani, a könnyebb "kezelhetõség" miatt olykor bizony beáldozunk a piszinek. Mindamellett leátlagamerikaizni az átlag amerikait közel sem olyan brutália, mint ezért lefasisztázni, -rasszistázni és -nacionalistázni, ráadásul egy mondatban. Vagy ragaszkodni a 'thriller' címkéjéhez, mert vki azt mondta, ez a film thriller...
Heathcliff 2008 máj. 20. - 01:48:56 Előzmény efes
(34/103)
"Nem lehetnek ostobák e társadalom anyái, hiszen önszántukból, a nemzetük iránti lelkesedébõl küldték fiaikat meghalni Koreába, Vietnamba, Afganisztánba, az Arab-öbölbe, Irakba. Nem lehet ostoba egy olyan nemzet, amelyek ezer kilóméterekkel a határain túl folytatja hazafias honvédõ harcát... Nem lehetnek ostobák, hiszen joggal ragaszkodnak benzinfaló terepjáróikhoz, lõfegyvereikhez egy olyan világban ahol tombol az erõszak és gyûrûznek befelé az energiaárak. Hogyan ostobázhattam le azt a társadalmat, ahol még negyven évvel ezelõtt is megkülönböztették a feketét a fehértõl, bõrszínileg, társadalmilag? Apartheidileg? Hogyan ostobázhattam le egy olyan nemzetet, amelyik olyan vezetéssel rendelkezik, akik egy fenyegetõ ökológiai katasztrófa közelében nem képesek elfogadni az összes más nemzet által ratifikált környezetvédelmi egyezményt?
Már csak annyiból is, hogy biciklivel járok, nincs lõfegyverem és nem pazarlok semmit sem. Igazad van barátom... 8/"
Hát ez nagyon tetszett. A felsorolással egyetértek, de Sárkányzsíroskenyérnek igaza volt abban, hogy veszélyes a címkézés. Én meg voltam gyõzõdve, hogy minden amcsi katona undorító rágófejû tapló, amíg csak be nem fészkelték magukat Kaposvárra, és nem kezdték látogatni a gyermekintézményeket. Nagy szemeket meresztettem, amikor láttam, némelyik milyen angyali mosollyal tûri, hogy egy rakás gyerek szó szerint fürtökben lógjon róla, a nyakába, hátára, kezébe kapaszkodjon, és ráadásul még teli torokból visítozzon is. Egyszerûen alig hittem el, amit láttam.
Heathcliff 2008 máj. 20. - 01:17:02
(33/103)
Mivel már Katynnál említetted, kíváncsi lettem erre az Elah völgyére, tehát ide kuksiztam.
Iszonyatosan jól érvelsz, de hol marad a lovagias kézfogás? Szerintem csak kevesen képesek arra, hogy beismerjék egy vitában a vereségüket úgy, mint Efes. Õ, ha nem is jó szívvel, de sportszerû volt. És mással nem is tudtál volna olyan éles pengeváltást folytatni, mint vele. Ez tényleg gigászi csata volt, csak lestem, mint a moziban:)
Heathcliff 2008 máj. 20. - 01:02:01 Előzmény alex4427
(32/103)
Szerintem azért is válhat a katonák egy része bûnözõvé, mert már eleve olyan fiatalokból tevõdik össze a hadsereg jelentõs része, akiknek nem volt más esélyük a megélhetésre (Michael Moore: Kóla, puska, sültkrumpli) Személyesen is ismertem egy olyan katonát, aki (természetesen) színesbõrû ( Fülöp-szigetekrõl szárm.) és kizárólag a szegénység elõl menekült az USA-ba, ott is a hadseregbe. 3 gyermeket kell vhogy eltartania. Legjobb katonabarátja mexikói. Mindketten keresztények, a bûnözés nem fenyegeti õket, de a munkanélküliség igen.
9/10
alex4427 2008 máj. 19. - 10:33:10 9/10
(31/103)
A döbbenetes iraki valóságról többet tudunk meg ebbõl az egyetlen filmbõl, mint az amerikai elnök vagy hadügyminiszter összes nyilatkozatából!

Nemrég olvastam valamelyik amerikai lapban, hogy az Irakból visszatérõ amerikai katonák (már, aki visszatér!) döntõ többsége egyáltalán nem tud visszailleszkedni az amerikai hétköznapokba. És, hogy jelentõs részük bûnözõ lesz!
Mert, mint ahogy a kitûnõ filmbõl is kiderül, teljesen más erkölcsi normákhoz szocializálódnak a háborúban!

És persze, tudjuk, az abszolút fõszereplõ, Tommy Lee Jones nem akármilyen színész!
8/10
efes 2008 máj. 18. - 14:30:45 8/10
(30/103)
Kösz az együttérzést.:)
8/10
efes 2008 máj. 18. - 14:29:43 8/10
(29/103)
Á, csak ez az idétlen nevû a gigász, én kis porbafingó vagyok hozzá képest. Minimum gigász az ilyen, aki képes körömszakadtáig bizonygatni a kicsi fehérrõl hogy nagy fekete... Akkor legyen thriller. Bár, szerintem a filmet még nem látta, mert érzelmi grafikonjaival volt elfoglalva... Utoljára ilyen marhaságot valamilyen ötvenes évekbeli német szexuális felvilágosító kiadványban olvastam, ezelõtt harminc évvel, ott ábrázolta a ma már megmosolygott doktor-szerzõ (Kopp, Knapp???) a különbözõ orgazmusfajtákat grafikonon...:))
8/10
efes 2008 máj. 18. - 14:09:13 8/10
(28/103)
Unlak.

Nincs kedvem végigrágni magam ezen az eszement szõrszálhasogató betûfolyamon, így legyen neked igazad. Gyõztél, remélem boldog vagy most már... :)
9/10
alex4427 2008 máj. 18. - 13:36:06 9/10 Előzmény efes
(27/103)
"A drámai feszültség is nõ, ha nõ. Itt nõ. És az alkotók szándéka sem az volt, hogy a nézõt öncélúan ijesztgesse thriller-módra, hogy az 'rosszul' érezze magát mintegy szórakozásképpen, hanem inkább Deerfield õrmester lelki tusáját jelenítették meg igen érzékletesen, hogyan ébred rá a népéhez és nemzetéhez végletesen lojális katona a megdöbbentõ valóságra. A csillagsávos lobogó 'állásának' dramaturgiai kerete balladai tömörséggel jelezte és ábrázolta ezt a drámai feszültséget. " - írtad!

Szerencsémre, mert megnéztem a filmet! Egyetértek, sõt, köszönöm a soraid!
elaci 2008 máj. 18. - 01:07:56
(26/103)
Úgy látom, itt gigászok csatája folyik...
8/10
efes 2008 máj. 17. - 12:46:22 8/10
(25/103)
A Wikipédián viszonylag egyszerû kijavítani a faszságokat, csupán regisztrálni kell hozzá. (Aztán majd jön egy újabb okostojás, aki majd ki fogja javítani a javítást, de ez a dolgok rendje.) Az IMDB-n viszont fent marad a javítandó és a javítására írott újabb poszt is, így csak a káosz nõ.
8/10
efes 2008 máj. 17. - 12:34:32 8/10
(24/103)
Alapvetõ tévedésekben élsz, és ezt még bizonyítottnak is látod alapvetõ tévedésekben fogant véleményekkel. De ezért nem haragszom rád, kortünet, sõt kórtünet. A fasiszta lefasisztázza azt, aki fasisztának nevezi a fasisztát. Ez megy most.

Mystery? Thriller? :D Valami egész más filmet láttak ezek a "jelentõs" véleménynyilvánítók. Illetve nem láttak még más mûfajú filmet. A Variety egy bulvárlap, a Metacriticrõl nem hallottam, mint ahogy a Filmírás címû szájtról sem, nyilván "jelentõs" orgánumok. De még ha valóban azok is lennének, miért kéne minden hülyeséget benyelni, amit tökéletesen tehetségtelen bölcsészek papírra, vagy az internetre írnak, ezzel tudva bizonyítottnak tökéletesen felesleges diplomájukat. (Mondom ezt úgy, hogy én is bölcsész lennék.) Enivéj, az általam olvasott jelentéktelen filmes szaklapokban, szájtokon, mint a Filmkultúra, Filmvilág, Metropolis, Film.hu, stb... nem sûrûn hivatkznak ezekre a forrásokra. Errõl asszem elég ennyi. A Rotten Tomatoes kritikagyûjteményében is csupán a százalékérték az érdekes, de csak iránytûként.

Gratulálok, hogy a film élvezeti értékét, sõt, mûfaji definícióját grafikonokban ábrázolva látod igazolva. :D Érezd magad kiröhögve.

Ha értenéd amit olvasol, rájöhetnél, hogy nem skatulyáztam be az amerikaiaikat; én az átlagos amerikai polgárról beszéltem. Te ezen úgy siklassz át, mint nyugdíjas a kutyaszaron. Értsd jól. Vitatkozni viszont ilyen "csak lökök a hülyeségem, de nem figyelek a másikra"-mentalitással, nem lehet. Vagy rajzold meg grafikonban...:D Majd rajzolok én is valamit...:D