8/10
efes 2008 máj. 16. - 14:27:25 8/10
(23/103)
Az IMDB nem Szentírás, sõt olykor akkora baromságokat írnak be oda olyan okos juzerek, mint te vagy én, hogy a fal adja a másikat. Az, hogy a filmben nõ a feszültség, még nem jelenti azt, hogy mûfajilag thriller. A drámai feszültség is nõ, ha nõ. Itt nõ. És az alkotók szándéka sem az volt, hogy a nézõt öncélúan ijesztgesse thriller-módra, hogy az 'rosszul' érezze magát mintegy szórakozásképpen, hanem inkább Deerfield õrmester lelki tusáját jelenítették meg igen érzékletesen, hogyan ébred rá a népéhez és nemzetéhez végletesen lojális katona a megdöbbentõ valóságra. A csillagsávos lobogó 'állásának' dramaturgiai kerete balladai tömörséggel jelezte és ábrázolta ezt a drámai feszültséget. Ami nem thrilleri.

A rasszizmussal és nacionalizmussal kapcsolatosan igazad van. Elhamarkodottan bélyegeztem meg az amerikai nemzet átlagát, miszerint ostobák, mint a föld. Egy olyan társadalom számszakilag túlnyomó része valóban nem lehet ostoba, hiszen megválasztotta Busht elnöknek, sõt utána ugyanilyen természetességgel az ellenkezõ oldalról való Obamát fogja meválasztani. Nem lehetnek ostobák e társadalom anyái, hiszen önszántukból, a nemzetük iránti lelkesedébõl küldték fiaikat meghalni Koreába, Vietnamba, Afganisztánba, az Arab-öbölbe, Irakba. Nem lehet ostoba egy olyan nemzet, amelyek ezer kilóméterekkel a határain túl folytatja hazafias honvédõ harcát. Nem lehetnek osotbák ennek a társadalomnak fiai sem, hiszen Irakban számítógépes játék virtuális figuráinak látják az élõ, hús-vér irakiakat, és úgy övik õket szanaszéjjel, mintha számítógépes játékban lennének, nem egy páncélozott Hummelben a sivatagai faluban. Nem lehetnek ostobák, hiszen joggal ragaszkodnak benzinfaló terepjáróikhoz, lõfegyvereikhez egy olyan világban ahol tombol az erõszak és gyûrûznek befelé az energiaárak. Hogyan ostobázhattam le azt a társadalmat, ahol még negyven évvel ezelõtt is megkülönböztették a feketét a fehértõl, bõrszínileg, társadalmilag? Apartheidileg? Hogyan ostobázhattam le egy olyan nemzetet, amelyik olyan vezetéssel rendelkezik, akik egy fenyegetõ ökológiai katasztrófa közeében nem képesek elfogadni az összes más nemzet által ratifikált környezetvédelmi egyezményt? Nem lehetnek ostobák, akik olyan szinten állnak, hogy ábrákkal tudatják társadalmuk éhes tagjaival, hogy ->itt válaszd ki, mit akarsz enni, ->ide dobd a pénzt, ->ide tartsd a nyitott szád. Hogy nevezhete ostobának egy olyan társadalmat, melynek legfelsõ rétegébe olyan emberek tartoznak, akiknek tök mindegy, hogy Budapest vagy Bukarest?

Igen végletesen nacionalista vagyok, mert azt hiszem, egy átlagos amerikainál mûveltebb és okosabb vagyok. Már csak annyiból is, hogy biciklivel járok, nincs lõfegyverem és nem pazarlok semmit sem. Igazad van barátom... 8/
8/10
efes 2008 máj. 15. - 22:05:05 8/10
(22/103)
Jó, de ne offoljuk szét ezt a topicot, mert igazából nem az ostoba amerikaiakról szól.... vagyis dehogynem, épenhogy róluk szól ez az egészen kiváló és okos amerikai film...:)
8/10
efes 2008 máj. 15. - 22:02:06 8/10
(21/103)
Mert, ha itt kuksolsz Magyarhonban, akkor felvilágosítalak, hogy az USA-ban igenis kézikönyvet adnak még a lakás épülettechnológiai berendezéseinek használatához, így a villany felkacsolásához/leoltásához is. Erre varrj gombot, kishaver, ne a télikabátodra.

"A thriller elsõsorban filmes mûfaj, neve az angol „thrill” szóból jön, ami borzongást jelent. Ennek megfelelõen az ismeretlentõl való félelemet, ezt az archetipikus élményt idézi fel, mely az õsidõktõl kezdve hat az emberre. Többnyire igaz a mûfaj szereplõire, hogy megéreznek egy bizonyos bajt, mely fenyegeti õket, de sokáig nem szembesülnek azzal – ahogy a nézõ sem –, ezzel jön létre a kívánt feszültség, izgalom a nézõben." (Wikipédia) Ebben a filmben hol volt borzongás, hol volt tettenérhetõ a rendezõnek azon szándéka, hogy borzongást okozzon benned? Eh.

A rasszizmus olyan gondolkodásmódot jelent, amely kihangsúlyozza a rasszok (emberfajták) különbözõségét, és azok között – különbözõ feltételezett tulajdonságaik vagy értékeik alapján – hierarchiát állít fel. (http://hu.wikipedia.org/wiki/Rasszizmus)
Az amerikai lakosság (vö.- 'népek kohója') gyakolratilag tartalmazza az összes rasszot, mely megtalálható a Földön. Konkrétan akkor szerinted melyiket bélyegeztem meg úgy, hogy 'olyan hülye, mint a viccbéli rendõr'?

A nacionalizmus a nemzetek kialakulásának, a nemzetté válás folyamatának ideológiája. Az egyik legtöbbet vitatott politikai nézetrendszer.

Legfontosabb jellemvonása a nemzet fogalmának elõtérbe helyezése, az a nézet, hogy a nemzeti azonosság (nemzeti identitás) az emberi élet alapvetõ értéke, amely sokszor meg is elõz minden más szûkebb és tágabb csoporthoz (pl. társadalmi osztály, párt, vallás) való tartozást, kötõdést. (http://hu.wikipedia.org/wiki/Nacionalizmus)
Na ezt a vádat végképp nem értem.... o_O
8/10
efes 2008 máj. 15. - 21:49:32 8/10
(20/103)
Hol élsz?
8/10
efes 2008 máj. 15. - 18:58:00 8/10
(19/103)
Továbbá nézz utána a következõ kifejezéseknek, mielõtt tudatlanul dobálózol velük: rasszizmus, nacionalizmus, thriller.
8/10
efes 2008 máj. 15. - 18:55:07 8/10
(18/103)
Mielõtt lerasszistáznál, olvass utána légy szíves az aktuális amerikai közoktatásügyi jelentéseknek. Közhely és köztudott, hogy az átlag amerikai népesség mind IQ-ját, mind mûveltségét tekintve jó európai alsós szinten van.

Különben is, aki a zsidót zsidónak, négert négernek, a cigányt meg cigánynak nevezi, az miért rasszista? Vagy ez is valami piszi oktondiság, avagy valami szoksásos jobbos logikai bakugrás?
elaci 2008 máj. 15. - 18:13:50
(17/103)
Meneküljetek emberek! Ez a (mozi)fanatikus mindent eláraszt!
8/10
efes 2008 ápr. 22. - 12:29:04 8/10
(16/103)
Szerintem is erõsebb lett volna sûrûbben, a csillagsávos-lobogós keret meg nekünk, európai filmb*ziknak biztosan didaktikus, de az átlag amerikainak, akinek kézikönyv kell a villany felkapcsolásához is, azt hiszem, mellbevágó. Már, ha megnézi/végignézi ezt a filmet.
2/10
kalad 2008 ápr. 14. - 23:52:50 2/10
(15/103)
Az elöttem hozzászolókkal ellentétben nekem nagyon nemtetszett a film, több okból. Az egyik legfontosabb az, hogy megint hozzányúltak az amerikai filmesek a régi vesszõparipához, miszerint ha háborúból hazajössz, akkor lelkileg összetört, pszichéssen kikészült ember leszel, aki a normális körülmények között bekattan. Biztos vagyok benne, hogy ennek van alapja, de közel sem ez a legnagyobb baj a mai amerikai társadalomban, ott, ahol naponta ölnek meg embereket, pusztán brahiból. És akkor még Falludzsában sem kellett elõtte járni... A zászlós jelenetet kicsit hatásvadásznak éreztem, de mondjuk valóban fel lehetne húzni, de más indokból. Mert ugye ez egy eset, de ennél sokkal brutálisabban, értetetlenebbek és zavarbaejtõbbek esnek meg nap, mint nap amerika szerte.
9/10
Rorirori 2008 ápr. 11. - 12:29:36 9/10
(14/103)
Tényleg jó film, de azt azért elmondanám róla az érzékeny, gyenge idegzetû embereknek, hogy amikor sejtik hogy most jönnek a durva képek csukják be a szemüket, mert tényleg durvák lesznek.
8/10
remete bácsi 2008 ápr. 03. - 21:06:22 8/10
(13/103)
ez a kép büntet :)
8/10
efes 2008 ápr. 03. - 21:03:36 8/10
(12/103)
A taták.:)
8/10
efes 2008 ápr. 03. - 21:02:05 8/10
(11/103)
deee volt: ûrcowboyok!
8/10
remete bácsi 2008 ápr. 03. - 20:59:12 8/10
(10/103)
ilyen film még tényleg nem volt, pedig adná magát :)
8/10
efes 2008 ápr. 03. - 20:55:54 8/10
(9/103)
Hát figyelj. Legyenek testvérek.:D
8/10
remete bácsi 2008 ápr. 03. - 20:52:59 8/10
(8/103)
sokáig nem kedveltem, mert csak egy macsónak tûnt a sok közül. :) aztán jött a Melquiades és megváltozott róla a véleményem. ezek a szerepek jobban is állnak neki. amúgy van egy haverom, aki mindig összekeveri Eastwooddal. ilyenkor azzal védekezik, hogy akár testvérek is lehetnének. :)
8/10
efes 2008 ápr. 03. - 18:44:15 8/10 Előzmény remete bácsi
(7/103)
Azért olyan szép, mivé nõtte ki magát ez a pali: Tommy Lee Jones. A minap véletlenül belenéztem valami Seagal Pisti-filmbe, ahol még Tommy Lee kölyökképûként õ volt a fõgonosz...rossz volt. Ma pedig: ha igényes, komoly film készül Amerikában, akkor abban majdnem biztos, hogy Tommy Lee Jones játszik. Ebben is.
8/10
remete bácsi 2008 ápr. 03. - 09:10:43 8/10
(6/103)
nekem is tetszett. leginkább azért, mert nem igazán akar válaszokat ráerõltetni az emberre, inkább csak felvonja nekünk fordítva a zászlót, jelezve, hogy nagyon *moderálva* :) irányba halad a világ. van valami tehetetlenség érzés a film nézése kapcsán. nagyban hasonlít az ütközésekre, mert ott is megjelenik a korunkra jellemzõ túlzott agresszió. az a filmje amúgy nekem picivel jobban tetszett. rétegeltebb, izgalmasabb volt. cserébe ez letisztultabb. amúgy vicces, mennyi hasonlóság van. pl. mindkettõben hasonló helyszín játszott kulcsszerepet. viszont valami azért sötétedett a világkép. mert az elõzõben folyamtosan azt éreztük, hogy most fog valami katasztrófa történni, szinte kiidegelt minket vele... itt meg inkább a lehangoltság és reménytelenség domináns. amolyan csata utáni kép - a háborúnak viszont még közel sincs vége.
poliboy 2008 márc. 21. - 15:09:44 Előzmény Balivet6
(5/103)
Gyönyörû és nagyon érzékeny film a háború emberi és társadalmi következményeirõl. Nagyon megindító alkotás.
Lassú tempójú film, de mindenkinek csak ajánlani tudom!
Balivet6 2008 márc. 18. - 01:33:44
(4/103)
így van... nagy a baj!
jó film! nem a legjobb, de azért elég ütõs!