Téma: Engedj be!

tanhu 2011 dec. 29. - 20:10:42 Előzmény Hannibal Lecter
(247/327)
mi az a tvájlájt? Pfujj giccs,üres semmitmondó tartalmatlansággal, rohadt sok nyáladzással szenvelgéssel, erõteljesen szexista felettébb ostoba, rohadt hosszú vértelen álromantikus (de még csak erotikus se...) sztori?-val. Az alulmúlhatatlan könyvnél (kb. fejõstehén éva szint)még folyósabb ürülék a film,egyetlen elõnye hogy elkészült a vámpírok szívnak, na az kõkemény beszarás...
tanhu 2011 dec. 29. - 19:57:45
(246/327)
Akinek ez unalmas az nézzen böfit, vagy túróbb láddot, vagy takonylatot.Ez a film zseniális,remek hangulata van,tökéletesen visszaadja a regény igen nyomasztó légkörét.Pazarul fényképezett,remek színészekkel,igaz még szinkronnal egyszer sem vetemedtem arra,hogy megtekintsem valami köcsögnek díszére válna nyafka gyerekhanggal brrr.Sokszor láttam már, de egyike a legjobb -FIGYELEM!- VÁMPÍRFILMEKNEK,(nem zombie) amibõl egy kezemen meg tudom számolni azokat amiket valóban érdemes megtekinteni, ezt igen.Ugyanis mind rémfilmnek mind pedig mûvészfilmnek tökéletes.Nem véletlen,hogy elkészült az amerikai változata is amire én ezek után valóban nem vagyok kíváncsi.Szóval aki egy filmcsemegére vágyik, és nem zavarja a félelmes légkör az csak üljön le mellé nem fog csalódni.10-bõl 12pont.
VADÓCFIU 2011 nov. 22. - 21:30:52 Előzmény eszterlikesrain
(245/327)
sziASZTOK ----A FILMRÕL AZ A VÉLEMÉNYEM HOGY ,UNALMAS....VÉGIG UGYAN AZ A HANGULAT..SEMMI IZGALOM.....KISZÁMÍTHATÓ FILM VOLT ÉS SEMMI EXTRA....HA MAGYAR FILM LETT VOLNA BIZTOSAN AZ EGEKBE EMELI A MAGYAR KÖZVÉLEMÉNY.....ÚGY ÉREZTEM HOGY TÖBB MINT KÉT ÓRÁS FILM VOLT...NEM VOLT JÓ....
eszterlikesrain 2011 szept. 23. - 16:27:24
(244/327)
"A Hívj be c. regény filmadaptációjában a dramaturg, úgy érzem, ügyesen nyesegette egyenletessé a könyv terjengõsségét és kilengéseit, a szinte már r ö h e j e s zombiját jó stílusérzékkel ki is pottyantotta a pixisbõl." http://perezvonsgeometry.blogspot.com/2010/07/hivj-be.html
10/10
Schbence 2011 aug. 24. - 00:36:38 10/10
(243/327)
A hangulat, az atmoszféra szerintem utánozhatatlan, a gyerekszereplõk a legjobbak közé sorolandók akiket valaha láttam, fõleg Lina Leandersson. A kísérõ filmzenét Söderquist mester tökéletesen a hangulathoz igazította. Nem véletlen az az összesen 47 díj amit nagyrészt Lina és Tomas Alfredson zsebelt be. A mûfaját meg sem tudnám hastározni... dráma-thriller-mûvészfilm.... Minden megfelelõen van adagolva. Én megdöbbentem a filmen, 10-es skálán 5 ponttal jobb mint a mostani alkonyat vámpírnaplók stb. Na ezt a filmet nevezem mûvészeti alkotásnak, nem pedig szenzációhajhászásnak. Persze amerikai barátaink 2 év alatt megcsinálták ugyanazokkal a jelenetekkel és párbszédekkel a remake-jét, ami valószínûleg 20-szor annyi pénzt hoz a kasszájukba mint az eredeti, de hát ez várható volt....
10/10
tetro 2011 ápr. 05. - 14:52:59 10/10 Előzmény LCsajszi
(242/327)
spoiler
az az eredeti storryban nincs benne szerintem, hogy a kissrácnak ugyanaz lesz a sorsa. sõt szerintem az is csak az amerikai filmben van, hogy az elivel az "apja" 12éves korától van együtt.
LCsajszi 2011 márc. 27. - 22:17:23
(241/327)
Igen, azzal teljesen egyet értek, hogy a svéd jobb:). Amúgy köszönöm, hogy részletesen felvázoltad a történetet, így sokkal világosabb nekem. Szánom-bánom, hogy az amerikai is tetszett, bár én pont azok közé tartozom, akik nem szeretik a feldolgozásokat, fõleg az amerikaiak koppintási mániájukat.
10/10
Hannibal Lecter 2011 márc. 26. - 12:58:12 10/10 Előzmény LCsajszi
(240/327)
1-2 kiegészítés: szerintem Eli itt is szép, de bármennyire is szubjektív ez, nem az a szépség ami egybõl a képünkbe van vágva. Én az amerikai változatban is látom Eli fiús vonásait, (ott Abby, de miért?) ezzel szemben a karakterek a Svéd változatban jobban ellettek találva. Oskar a könyvben kövér, ezért is furcsa amiért kismalacnak nevezik a vékony gyereket, de így azért könnyebb vele azonosulni, ezért is nem lett a könyvel ellentétben Norman Bates is kövér. A futottak még óta tudjuk a kövér vicces, ezek a témák meg nem.
Eli - Abby lett a Let me in-ben, de ez nagy hiba, mivel Eli a lény Isteni szimbolikájára utal. Jézus szavai ezek voltak a kereszten, szenvedve, a felszabadítást várva: 'Eli, Eli, lama sabachthani' Az író ezért adta az Eli nevet a vámpírnak: "uram, uram, miért hagytál el engem"
Oskar is el van hagyva, õ is elhagyott mindent. Eli halhatatlan Isteni megmentõként érkezik, halált és életet oszt, ha érted mire gondolok. Szépsége androgün, se lány se fiú. Azt mondják Eliah vagy Elias volt a kasztrálás elõtt, de én erre konkrétan nem emlékszem a könyvbõl, mindenesetre zsidós az arca, erre utalnak a könyvben, Oskar a holokausztról készített filmeken látott egyénekhez hasonlatosnak találja a Elit.
Eli Oskar megmentõje, akinek nem szabad csak lányosnak lennie. Igaz a Svéd változatban is csak utalnak rá, hogy kasztrálták, egy vágást mutatva, de ez szerintem sokaknak nem jöhetett át egyértelmûen. A könyvben egy asztalra kötözték hassal, melynek végén az ágyéknál egy rés volt. A szadista vámpírok pedig késsel kivágták a péniszét és a heréjét, de ennek érthetõ oka volt. A vámpír nem szaporodhat így, mint mi, gondolom. Már csak az a kérdés, hogy egy nõi vámpírt hogyan kasztrálnak? Eli tehát nem lehet kimondottan lányos, mivel Eli a szépségével alapból rendelkezett, abban az életkorban már, ahol a lány és a fiú szépség a nemi érés beindulása elõtt még egységes.
A könyvben azt írják egy nagy úr birtokán egy földmûves családba szülketett sokadik gyerekként és annyira szép, lányos fiú volt, hogy nem fogták be munkára. A here kivágása után a férfi hormonok termelése leáll, a test a vámpír fertõzés miatt megrekedt a növésben és mivel Eli még a másodlagos nemi jellegek elõtt lett vámpír, megmaradt abba a nemi érés elõtti egységes állapotban, mely nem sokban választja el a fiút és a lányt. A magyar szinkron miatt fanyalgók ebbe gondoljanak be, a svéd változatban mély Eli hangja, de egy 12 éves fiúnak nem mély a hangja, ha kasztrálták akkor meg késõbb se lesz az.
Az amerikai változat nekem nem tetszett, mivel Eli karaktere nem jött át. A svéd Elirõl elhiszem, hogy megment, elhiszem, hogy Hakan feláldozta magát érte, de az amerikairól nem. Hakan nem olyan fiú volt mint Oskar, a történetet ez megint elferdíti. Hakan pedofil volt, aki egy parkban ismerkedett meg Elivel és gondolom ezért azért segített a gyereknek, hogy miért cserébe, arra nem tér ki a könyv. A könyv empatikusan ábrázolja a pedofil egyén pszichés tragédiáját, hiszen mit kell megtennie azért, hogy egy gyerek a közelébe maradjon, hogy szeresse. Szó szerint a legaljasabb bûncselekményeket is beválallja és a végén belefárad, felemészti ez az egész. Az, hogy önmagát felismerhetetlenre savazza is az egész gyilkolási szimnolikát mutatja: önmaga pusztul bele ebbe az egészbe és bár Eli sajnálja, igazán nem szereti. Talán Eli igazán senkit se szeret, mert egy olyan életminõségben amiben õ él, ezek az érzelmek nem várhatóak el.
Végezetül: nem hiszem, hogy Oskar és Eli között szerelem lenne. Mindkettõnek a másikra volt szüksége, ezt olyan szerelemnek is hihetõ felszínes aktusokkal juttatták egymás tudtára mint a csók, a járjunk szöveg stb stb, de ez nem igazi szerelem, vagy pont ez az igazi, minden mû felszínességet nélkülözõ szerelem. (emberi kötelék)
A Svéd film hibája, hogy bizonyos részeket elnyújtott, fontos részeket meg nem tett bele a könyvbõl, de összességében Eli lénye jobban ellett találva, mint az amerikaiban.A Svéd Eli egyszerre szeretni való, olyan aki sokunknak eljöhetett volna akkoriban és egyszerre olyan is,akinek a tekintetében minden megváltozik ha vért lát. Egyszerre parancsoló, egyszerre higgadt, egyszerre életet óvó és egy pillanat alatt gyilkoló. Ha valaki akkor az Elit játszó Lina Leanderson volt a legjobb választás erre a szerepre. Nem vagyok elõítéletes az aurópai mûvész horrorral és az amerikai remake horrorral se, de bennem az amerikai nem generált semmilyen érzelmet. Megpróbálták azt a szocreál, nyolcvanas évek európája fílinget lekoppintani, ami ott sose volt, nehéz ezt itt most leírni, miért nem mûködik az amerikai. A Svéd jobb :)
LCsajszi 2011 márc. 22. - 19:28:22
(239/327)
Már meg is találtam. Akit érdekel az amerikai remake címe: "Let me in". Annyi különbséggel, hogy akit zavarta a svéd gyerekek kinézete, na ebben a változatban szebb színészeket kapunk. Még a kislány is szebb.
LCsajszi 2011 márc. 22. - 19:20:06
(238/327)
Én nem tudtam, hogy ebbõl a történetbõl két film készült. Az eredeti svédet szokás szerint lekoppintották az amerikaiak, mert mániájuk lemásolni külföldi filmeket. Az a helyzet, hogy én elõbb az amerikait láttam, és tudom nagyon jól, hogy mindig az eredetibb a jobb, de õszintén szólva ez az egyetlen kivétel, amelynél az amerikai jobban tetszett, talán azért, mert azt láttam elsõként.

Azok, akik Blade-hez hasonló akciójelenetekre és Twilight-hoz hasonló romantikus elemekre vágynak, azok ne nézzék meg, mert nem nekik való ez a film!

SPOILER
AZ amerikai változatban abszolút nem derül ki, hogy a lány fiú volt, ezért nem is értettem, azt hittem vámpír mivoltja miatt mondja a fiúnak, hogy õ nem lány. Viszont az amerikaiban kiderül, hogy a lány öreg barátja 12 éves kora óta vele van, egészen haláláig. A végén a fõszereplõ fiú veszi át a helyét, már elõre tudjuk mi lesz a sorsa, halála végéig fogja szolgálni a lányt. Egyébként az amerikaiak jól rátettek egy lapáttal a filmbe, bizonyos jelenetek horrorisztikusabban vannak megcsinálva, mint a svéd filmben, és szerintem a két gyerekszínész jobban játszik, no meg érezni köztük itt is a szerelmet.
10/10
Hannibal Lecter 2011 febr. 23. - 23:46:03 10/10 Előzmény Hannibal Lecter
(237/327)
SPOILERES
még annyi, hogy a sok egymást minden gondolkodás nélkül másoló kritika írók (a fent belinkeltek) abban tévednek, hogy ez nem szerelmes történet, Eli és OSkar között nem szerelem van, hanem kényszer és egymásra utaltság. Sõt sokak szerint Eli csak felhasználta Oskart, mivel Eli már rég halott belül. Még annyit, hogy beleolvasgattam a könyvbe és ott írják, hogy az órán a koncentrációs táborok felszabadításáról készült felvételeket nézték és az ott lévõkhöz hasonlított Eli, mármint Oskar szerint. Igen zsidós arcvonásai vannak a lánynak, vagyis Eliah, Elias vagy valami ilyen lehetett a kasztrálás elõtt. Az meg nagy baromság, hogy 12 éves korig a fiút és a lányt csak a pénisz különbözteti meg, talán máshol olvastam, de sajnos vannak ilyen gondolatok is.
10/10
Hannibal Lecter 2011 febr. 23. - 10:18:13 10/10 Előzmény Kisbalas2
(236/327)
SPOILERES!

Én nem vetettem el az elgondolásodat, mivel a Svédektõl simán kijönne egy ilyen történet. Végülis mit látunk? Egy kreol bõrû, a befogadó országba semmilyen szinten nem illõ, valószínûleg az egész életét utazással (meneküléssel) töltõ lány, összejön egy tipikus befogadó országbeli fiúval, megértve: csak együtt élhetik túl.
Ha az írótól ez nem is tudatos, akkor is benne van. Nem olvastam a könyvet, de valószínûleg ott is ilyennek írja le a lányt. A fiú szexuális identitásáról írt véleményed se annyira hülyeség, hiszen annyira nem gyõztek meg az ellenkezõjérõl, sõt a könyvben ugye kiderül a lányról, hogy fiú, ennek ellenére is csókolózik vele, mondjuk, hogy nem volt egy határozott énképû gyerek Oskar.
1-2 baj mégis van ezzel történettel: pl. felesleges volt belerakni a könyvbe Eli nemi identitását, vagyis, hogy kasztrálták, mivel ezzel egy felesleges irányba vitték volna el a történetet, a rendezõ nagyon okosan erre csak utalt, de nem keverte bele. Miért is? Azért mert felesleges. Attól még, hogy nincs péniszed, felesleges lánynak kiadnod magad, mert hisz kit érdekel? Este élsz, nincsenek barátaid, csak gyilkolni jársz ki stb, felesleges volt új név, új identitás. Meg attól, hogy nincs valakinek pénisze, még nem lesz lány, nem lesz hüvelye, méhe stb, vagyis Oskar átverése értelmetlen volt. Mégha Androgünnek nevezi magát, az is jobb lett volna. Azt elmondta, hogy vámpír de azt nem, hogy fiú?
Valahol azt olvastam, hogy Eli legalább 200 éves. Egy ilyen idõs lény már bölcsebb és nem akad ki a gyilkosságnál. Ha jól számoltam és 200 éve legalább napi 1 embert kinyírt az is 73.000 gyilkosság és ezek után már nem érzelgõsködik senki + nem kockázgat a játszótéren és nem kérdezget ilyeneket: "mi az, hogy járni valakivel" Nem vonul el öltözködni, mert szégyenlõs, még azért se tenné, hogy a gyerek szerepét fentartsa,mivel akkor már tudta róla Oskar, hogy vámpír. Nem szemérmes a 200 éves ember, és nem naiv a 12 éves fiúk nagy része se, ha látnak a hóba egy velük egyidõs lányt, aki mezítláb van, kabát nélkül és csak annyit kérdeznek: te nem fázol? - erre õ: nem, elfelejtettem hogyan kell. - erre megy minden tovább. Ezek rosszul megkreált jelenetek, de sok ilyen van.
A történet érett karakterére erõltetett indokolatlan infantilizmus rontja Eli azon lehetõségét, hogy azt az erõt szimbolizálja Oskarnak, ami benne nincs meg, ehelyett azt kapjuk, hogy mivel az egyik megmentette a másikat,ezért fordítva is és ez a szerelem.
A másik ostobaság a vér volt, aminek legkésõbb 10-14 perc alatt meg kell alvadnia. Azt már hiába viszi akárhova kannában az öreg, ez ordító hiba volt. Vagy azt hittük berakja otthon a mikróba?
A végén látható fürdõs jelenetet nem véletlen mutatták a víz alól, mivel még csak elképzelni se lehet, hogy egy 12 éves lány szintjén aktiválható izomerõ és termet miként volt képes elintézni 3 embert, akik 3 külön helyen álltak. Ugye a nõnél, akinél lebukott, a nõ majdnem lecsapta magáról, szóval ezek azért jobban is kivitelezhetõek lettek volna.
Összességében szép film, 1-2 feleslegesen hosszúra nyújtott jelenettel, hogy a szocreál pangás átjöjjön. Szépen ábrázolja azt a gyerekkori szerelmet, amire mindannyiunknak szüksége lett volna és azt is, amennyire egy gyerek le van szarva manapság meg akkor is, de szerintem azért Oskar is szart mindenkire. Oskar is önzõ volt, mivel szart arra, hogy az anyja magányos és az életre nincs ideje annyit melózik, hogy a fia ne a kukából szedje ki a reggelit és szart az apjára is aki nagyon nagy bajban volt a piakényszere miatt. Csak õ eltünjön ebbõl és meg is csinálta, szóval azért annyira nem is tudtam mindig sajnálni a gyereket,amikor a többiek bántották és valamiért õ is mindig hagyta.
Alapvetõ bajom, hogy a vámpír szó jelentése napjainkban teljesen azonos a nemi és szexuális identitást még fel nem vállalt prepubertás és serdülõ, kapunyitási pánikban szenvedõ értékorientációs válságban örlõdõ multikulti infantilis outsider személlyel. Nevezhetjük a fehéret feketének, de azért ez rólunk egy minõségi tanúsítvány, mivel a vámpír soha sem ezt jelentette és most szocializálódik egy generáció akinek teljesen mindegy, hogy mi micsoda, ha õ úgy gondolja akkor a vámpír ezt jelenti.
Itt jönnek akkor: "nem ezt jelenti, hanem csak ezt még nem mondták el róla" a tendencia nem ezt mutatja.
A pozitívum, hogy az Elit játszó lány nagyon tehetséges, van benne valami kétnemû, idõtlen szépség. Az biztos, hogy messze jobb mint a Twilight.
Dius 2011 febr. 08. - 14:06:37 Előzmény Pera007
(235/327)
Köszi megint! :)
Nincs mese, el kell olvasnom a könyvet,zseniális.
Dius 2011 febr. 08. - 14:06:01 Előzmény Kisbalas2
(234/327)
???
Egy szót sem értek, de biztosan csak vicceltél. Ugye? :)
Kisbalas2 2011 febr. 05. - 20:00:06
(233/327)
elég durva, bizarr stb.

Spoiler
Szõke homo gay kissvédsrác összejön a bevándorló félarab gypsivel :S .
Aztán véresen smárolnak.
Spoiler end.
RobertDowneyJr 2011 jan. 30. - 11:37:38 Előzmény Charles Foster Kane
(232/327)
Film az jó volt.. nekem elment 7/10
de viszont utolsó szamuráj = utolsó kö*ög
filmkataloguson is szemétláda .. errõl ennyit :) mindenkibe beleköt, nem kell rá figyelni
10/10
Pera007 2011 jan. 29. - 18:34:47 10/10 Előzmény Dius
(231/327)
SPOILER!!!!
Nem, az a jelenet mást rejteget.....Eli egy 200 éves vámpír.....Aki eredetileg fiú volt....csak egy rituális szertartáson történt vele az amit látunk a filmben....ezen történések keretében lett õ vámpír.....
SPOILER VÉGE!!!!
Naphinel 2011 jan. 25. - 21:01:30
(230/327)
Azt hittem, jobb lesz, de néhol eléggé uncsi és vontatott történet.

A környezet ellenben nagyon tetszett, hiába a hideg, zord észak, elbûvölt a rengeteg hó - bár majd' megfagytam, mire végignéztem. :)

4/10, a táj, a fehérség és Eli miatt - nem félreérteni, de szerintem bájos, szép volt a kislány.
Justice19 2011 jan. 25. - 20:43:33
(229/327)
Sztem hihetetlen gyenge film! unalmas, vontatott fogalmam sincs hogy kapott ilyen értékelést itt meg az imdb-n is...
az már csak adalék volt, h milyen szörnyen öltöznek a svédek meg, h két ilyen csúnya gyereket honnan szedtek...
max: 10/3
9/10
seemur 2011 jan. 24. - 13:00:10 9/10
(228/327)
Mondok vmi okosat. Ez szinte minden könyvadaptációra igaz:)