ladykiller 2011 febr. 03. - 11:28:11
(90/610)
Na ide se fogok többé írni!!! A moderátorok mindent kitörölnek, de egyesek beteg véleményét benntartják...felháborító!!!
offtopic
lilahagyma 2011 febr. 02. - 23:58:33
(89/610)
:) köszönöm
payahu 2011 febr. 02. - 21:41:30
(88/610)
@ lilahagyma

érdekesen fogalmazol ...

intuició és érzékelés nem egymást kizáró, sõt ...

de inkább egy másik történéssel foglalkoznék, a megértéssel

olyan értelemben, hogy látsz valamit, sötét és világos felszíneket, pontokat, vonalakat stb. - ezt "érzékeled" - közben mûködik az "intuiciód" - kicsit vibrálsz és az az érzésed, hogy történni fog vmi - és egyszerre csak "megérted" hogy a pontok és vonalak stb az egy katedrális (ez a külsõ megértés) és lehet, hogy további vajúdás után megértesz vmi mást is: hogy AZ benned van, végtelenül személyes, titkolnivalóan mélyen érint - és ez a "megértés 2.0" verzió, a belsõ katedrális ...

mert megérdemled ...
offtopic
lilahagyma 2011 febr. 02. - 20:29:57
(87/610)
Kedves paya,
még nem láttam a filmet. Egyébként sem aggódnék miatta :)
Amit bemásoltam, azt most épp érdekes elméletnek tartom. Feltételezem, ha tényleg igaz az, hogy az intuíció és érzékelés dichotóm módszerek a világ észleléséhez, akkor minden mûvész (azaz a film rendezõje is) érzi, hogy a minél teljesebb kreativitás eléréséhez bizonyos fokig ki kell zárnia a külvilág reális érzékelését, vagyis bizonyos fokig el kell szakadnia a realitástól. Ez pedig veszélyes lehet. Ebbõl nem következik, hogy a mûvészek õrültek. De az igen, hogy Aronofskyt foglalkoztatja ennek a veszélye.

Látszik, hogy ez a film igazán neked szól, és ez jó. De azért kérlek, fogadd el, hogy léteznek néhányan (sokan), akiknek nincs akkora fantáziájuk, mint neked; emiatt õk a filmrõl nem saját magukra, hanem elmebetegekre asszociálnak.

Nekem nem tudom, ki jutna eszembe, mert még nem néztem meg.
De az fix, hogy általábaaa semmit se szoktam litalátni seprecz alatt :)
offtopic
lilahagyma 2011 febr. 02. - 15:33:00
(86/610)
Most olvastam:
"Jung felfogásában kétféle mentális funkció vagy más néven pszichés folyamat létezik. Az egyik az észlelés, a másik az észlelt információk szelekciója, döntéshozatal róluk. Az észlelést Jung irracionális funkciónak nevezte, mivel ez a válogatás nélküli adatgyûjtést valósítja meg. Az észlelésben megjelenõ preferencia-dichotómia az érzékelés és az intuíció.

Érzékelõ (S):
Az a személy, aki észlelése során az érzékelést részesíti elõnyben, jobbára a kézzelfogható tapasztalatokra törekszik. A reális, érzékszervileg megragadható létezõ a számára valóságos. Az érzékelõ azt tudatosítja elsõsorban, ami a múltban és a jelenben történt, történik. Élvezi a jelen pillanatot, realista, jó a részletek megfigyelésében, és azokra emlékezik is.

Intuitív (N):
Az a személy, aki észlelésében a lehetõségek, az összefüggések, a többértelmû jelentések megragadására törekszik. Jung szerint ez a típus észlelésében a „tudattalan” utat követi. Hirtelen jön, valami „bekattan”, vagy egy felfedezés, ráismerés formájában jelenik meg a jelentés. Az intuitív észlelõ világa a jelenben érzékelhetõn túlmutató világ, beleértve a lehetséges jövõ eseményeit, az elvont összefüggéseket. Míg az érzékelõ számára egy alma: kerek, zamatos, piros, illatos, addig az intuitív ugyanerrõl Ádám és Éva, egy sült malac vagy a nagymama almás pitéjének képét jeleníti meg."

Mindebbõl az következik, hogy minél intuitívabb valaki, annál kreatívabb - ugyanakkor annál kevésbé támaszkodik az érzékelésre (hiszen ezek egymáshoz képest dichotóm preferenciák). Vagyis annál kevésbé képes a realitásérzékét megõrizni, azaz annál inkább ki van téve az elmebetegség veszélyének.
A film tehát egy általános alkotói problémát jelenít meg.
7/10
offtopic
Thousand Lakes 2011 febr. 02. - 12:49:56 7/10
(85/610)
Nocsak, csillogtatod a tudásodat? Örülök neki, hogy voltál olyan kedves reagálni a bejegyzésemre. Végre egy mûvelt hozzáértõ - a francia nyelvû köz... megjegyzésbõl rögtön tudtam; hiába, nem lehet véka alá rejteni a mûveltséget -, egy a mûvészetekre érzékeny lélek is válaszra méltatott. Bevallom, nekem nagyon tetszenek az ilyen szofisztikált megnyilvánulások, amelyekben a kulturált fórumozók a tüneményes filmes szemléletükrõl vagy a kiváló szakértelmükrõl tesznek tanúbizonyságot. Nem úgy mint a faragatlan mezei fórumozók, õk soha át nem csúsznának holmi arrogáns, sértegetõ személyeskedésbe. Ez a mottójuk: "Tartsd tiszteletben más véleményét." Szerencsére nagyon következetesek, és nemcsak beírják ezt a fórumra másokat kioktatva, hanem õk is mindig ennek megfelelõen fórumoznak. Nincs is ennél szebb, hûnek lenni az elveinkhez!
Catharin 2011 febr. 02. - 12:47:19
(84/610)
És mi a magyarazat az elõzõ kérdésemre ?az anyja nm tudott róla?miért nm tett ellene?miért vakarta magát?
10/10
Pástétom 2011 febr. 02. - 09:30:01 10/10 Előzmény Catharin
(83/610)
Skizofrén volt. Nem feltétlen jár a skizofrénia az elme kettéhasadásával.

"A skizofrénia nem egységes kórkép, összefoglaló neve a pszichotikus állapotok közé sorolt agyi betegségeknek, melyeknek közös jellemzõje, hogy a beteg akarata, gondolatai és érzelmei szétesnek. A pszichotikus állapotok a realitásérzék elvesztésével, érzékcsalódásokkal, hallucinációkkal, az érzelmi élet zavaraival, téveszmékkel, tudatzavar jelentkezésével járó elmegyógyászati betegségek."
Catharin 2011 febr. 01. - 12:28:37
(82/610)
És miért vakarta a hátát folyton?és az anyja ha tudott róla h ennyire súlyos a lánya állapota akkor miért nm kezeltette ? Nekem nm úgy tûnt h ninán keresztül akarja beteljesiteni az õ fiatalkori vágyait mivel folyton mondta neki h tönkre tesz téged ez a szerep meg h maradj otthon inkább ...
7/10
Thousand Lakes 2011 febr. 01. - 10:23:24 7/10
(81/610)
Igen, elmebeteg volt, súlyos pszichotikus zavarral küzdött, de nem volt több személyisége, "csak" a hallucinációit, képzelgéseit valóságnak hitte, elvesztette a valóságérzékét.
Catharin 2011 febr. 01. - 09:28:54
(80/610)
Nagyon tetszett ez a film viszont valamit nem értek.. Tehát Nina skrizofén volt? Én nem ismerem hogy milyen fajtáit vannak ennek a betegségnek de ha jól tudom ilyenkor a beteg tehát Nina ebben az esetben kialakit egy másik személyt akinek lilynek kene lennie? De lily valós szemelY volt mert beszéltek hozza stb..szóval akkor Nina nm is skrizofén volt de akkor mi baja volt h folyton kepzelgett??? Szimplán elmebeteg?:D
7/10
Thousand Lakes 2011 jan. 31. - 20:40:29 7/10
(79/610)
Pedig nem olyan sokban különbözik a texasi láncfûrészestõl. Mindkettõ hatásvadász thriller, az egyikben rohangálnak, a másikban hallucinálnak.
LCsajszi 2011 jan. 31. - 19:49:24
(78/610)
Ja, még valami. Néhány hozzászóló szerint ez a film unalmas volt és szerinte se füle, se farka. Én erre azt mondom ízlések és pofonok. Aki nem szereti a mûvészetet és a komoly zenét meg az elvont gondolkodást, annak óvásból mondom, hogy ne nézze meg! Nekem meg a Texasi láncfûrészes gyilkos volt unalmas és se füle se farka, amelyben beteg család volt és mindegyik részben a fõszereplõnõk másfél órát rohangásznak, közben mindig visszakerülnek hozzájuk. Ezért mondom, ízlések és pofonok. :D
LCsajszi 2011 jan. 31. - 19:15:18
(77/610)
Számomra ez a film magával ragadó volt. Voltak pillanatok, mikor féltem, nagyon jól megalkotta a rendezõ a feszültséget. Nem tudtam eldönteni közben melyik a valóság, melyik csak képzelet, de aztán már eldönthetõ volt. Leginkább a Mulholland Drive-hoz hasonlítanám.

A techno és Diszkópatkány kedvelõknek nem ajánlanám a filmet, mert nekik úgyis unalmas lesz! Szerintem nem volt gond azzal, hogy balettoztak benne, mint valamelyik hozzászólónál, aki tekergette. Pedig én nem vagyok balettrajongó, mégis tetszett az egész. Viszont, akinek ez nem jó, annak a Mindhalálig zene se fog tetszeni, mert ez a film inkább a mûvészlelkû, intellektuális, elvont embereknek szól.

SPOILER
Szerintem a végét a filmnek ki lehetett találni, amikor azt mondta a koreográfus a fõszereplõnõnek, hogy a végén öngyilkos lesz a fehér hattyú, akkor éreztem, hogy Nina valójában is úgy fogja végezni, a szerepe közben saját magát sebesíti meg. Amikor a szeme olyan volt, mint egy ördög, akkor nagyon megijedtem tõle:).

Tisztelt doghood! Felvetetted, hogy Natalie Portmannál az volt a probléma, hogy túl törékeny és gebe volt, viszont elárulom, hogy DIREKT a filmben volt is róla szó, mikor a rendzezõ mondta Ninának: "Túl törékeny vagy. Fehér hattyúnak tökéletes vagy, de próbáld meg a Feketét is eljátszani. Engedd el magad!" - Valójában saját magát kellett eljátszania. Na ezért volt a filmben is törékeny, mert ott is ugyanazt kellett alakítania.
10/10
Butterfly1986 2011 jan. 31. - 12:43:31 10/10
(76/610)
Rendkívül jó film...teljesen magával ragadott. Izgultam, undorodtam, csodáltam...Mindenféle érzések kavarogtak bennem és ezt nagyon kevés film tudja kihozni az emberbõl szerintem. Natalie Portman fantasztikusat alakít. 10/10
payahu 2011 jan. 31. - 02:10:52 Előzmény bundi123
(75/610)
Megnéztem az angol fõbalettosok véleményét - nos van, aki azt írja, súlyos hiba, hogy nem profit kértek fel Nina szerepére, de van, aki szerint alig vehetõ észre, mikor mutatják a dublõz testét és mikor Portmanét. De abban egyetértés van, hogy a balett világa nem egészen ilyen.
Van egy hozzászólás e cikk után, ami kicsit helyrerakja az ügyet: aszondja a film annyira szól a balettról, mint a Hattyúk tava a madarakról. Aszondja a film a tökéletességmániáról szól.
Van benne vmi. De van más is.
Szóval az a helyzet, hogy Nina az életében is ugyanúgy várja az õt megszabadítandó herceget, mint szerepe szerint. Erre a szerepre két jelentkezõ is van - a fõnök és Lily - ki-ki a maga receptje szerint.
De mi is ez az átalakulás vagy megszabadulás? Mit látunk ebbõl? Megmondom: plüssbabák kidobását, összeveszést anyukával, a fõnök ajkonharapását majd a lesmárolását a végén, ill. közben a leszbi fantáziákat.
Nem látom a belsõ átalakulást. Nem látom rajta. Sõt a fekete hattyú táncán sem látom! És ez nagyon hiányzik. Azt látom, azon küzd magával, hogy még tökéletesebb legyen. Á, mindegy.
Különben rengeteg gyönyörûség van a filmben, sok-sok néznivaló. Csak ajánlani tudom. Szépség. Törékenység. Szív.
Még fogva tart.
bundi123 2011 jan. 30. - 16:49:36
(74/610)
ez határozottan nem mûvészfilm volt ,igatad van.
Inkább egy zseniális operához tudnám hasonlítani filmre megírva.Tragédiával ,fordulatokkal és jellemekkel.
Még sokszor meg kell néznem hogy rájöjjek jelentésére és magára a filmre.
Ezért pontot nem tudok még jelenleg adni rá.
10/10
Cuki68 2011 jan. 28. - 22:07:27 10/10
(73/610)
Ez film egyszerûen gyönyörû film volt. Már kétszer néztem meg és kijelenthetem, hogy ez a kedvenc filmem. Nagyon szépen megcsinálták!
Minden elismerésem a filmé.;)
7/10
offtopic
Thousand Lakes 2011 jan. 26. - 01:01:12 7/10
(72/610)
Hát igen, írt egy-két furcsaságot.
Vexi 2011 jan. 25. - 22:47:25
(71/610)
Hát, elég sokáig halasztottam a filmet, de egy másfél órája sikerült a végére érnem. Elég sokáig tartott összeszednem magam utána, majd egy órát bámultam a sötét képernyõt.
Egy remek film remek színészi játékkal.