2/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 jan. 22. - 10:12:23 2/10
(71/191)
Iiij. Kösz. Ez tényleg meredek. Azért ezen sírtam:

"Pár nappal a poszt megjelenése után Szabónak valószínûleg szólhattak tapasztaltabb producerei, hogy nem ildomos legyíkarcfaszkalapozni a meghallgatáson résztvevõ színészeket,"

Kemény... :D

Én még találtam egy ilyet:

http://szaboistvan.blog.hu/2009/07/31/csizmadia_gergo_vs_hamori_gabi

Azt hiszem ez nem volt az Origo cikkben.
Hihetetlen ez az ember.
offtopic
ernesztin 2010 jan. 22. - 09:44:24
(70/191)
Kicsit utánanéztem a forgatókönyvírónak, és már mindent értek: egy beteges hiszteroid, bunkó, öntelt és tompán sötét. Ennyi. A filmben nem kell mondanivalót keresni, mert ott csak Szabó Pityuka széthibbant agyvelejét találhat-lyuk.
http://www.origo.hu/filmklub/blog/keszuloben/20090731-hamori-gabit-lerangatta-a-gyikarcfaszkalap-szabo-istvan-halalkeringo.html
2/10
Charles Foster Kane 2010 jan. 22. - 09:12:21 2/10 Előzmény Sigfried
(69/191)
Én tényleg meg fogom nézni ezt a filmet. Szerintem még ma. DE. Azért annyit már most az értékelésed ellen vetnék, hogy nem árt, ha legalább magát komolyan veszi az a film, ami elvárja, hogy komolyan vegyék.

"Az apák bûnei a fiúkra szállnak, még akkor is, ha azok a fiúk néha lányok."

Aki egy ilyen tagline után még ép ítélõképességgel képes bemenni a terembe, az nézõi különdíjat érdemel. Nem beszélve a trailerben felbukkanó "Soha ne becsüld le az ellenséged, fõleg ha az az apád." Meg "ami egyszer eltört, az törött is marad, hiába ragasztgatják". Ki mondd ilyet?! Nagyon falsok ezek a szövegek.

Az meg nekem finoman szólva nem tûnik hitelesnek, amikor azt mondja, "Én meg fogok halni." És az sem, hogy "ilyen rossza apa lettem volna?".

Persze számít majd a kontextus is, ezért nem alkotok teljes véleményt, de most ugye az elõítéletekrõl volt szó.

Amúgy Kern maga kérte, hogy írjanak neki egy thrillert. Mert azt gondolta, az neki milyen jó lesz. Az elsõ nem tetszett neki, ez már igen. És mivel kifejezetten õ kérte, ezért én el is várom, hogy minden eddigin felül teljesítsen benne. Egyelõre nem így látszik.
ernesztin 2010 jan. 21. - 23:09:28
(68/191)
A Sztracsatellát nem láttam, nem is fogom, de az ismertetõje szerint az is egy ironikus-önironikus film. Kernt egyszer láttam "kemény legény" szerepben, a Húsz órában - nagyon fura volt, szerencsére csak pár mondat jutott neki. A filmszínészek alakításához "hozzálátódnak" az elõzõ szerepeik, ezzel gondolom semmi újat sem mondtam. Williams általad említett filmjeit sem láttam, csak azt hallottam, nem alakított túl hihetõen. Nem hiszem, hogy pont az "elsõ magyar thriller" esetén kéne azokat a skatulyákat felborítani, amik már jól mûködnek. Ilyen pl. a szereposztás-skatulya. Nem tudok elvonatkoztatni a laza, komikus Kerntõl. És saját lazaságától Kern sem tud megszabadulni. Egy ilyen fazon viszont nem árasztja azt a feszültséget, ami miatt rosszul, vagy akár csak kényelmetlenül éreznéd magad a jelenlétében. Ez volna viszont az egész film lényege, ha nem tévedek, nem? Ráadásul ilyeneket adnak a szájába: "hercegnõm"....hogyan érzékeltetik ezzel az apa-lánya feszültséget?
Eltekintve attól, hogy a másik fõszereplõ egy kokain(!)függõ alkoholista mindenórás terhes gyilkos rendõrnõ, ami veri az emigráns vak csehszlovák leányanya gyári munkás ötletét - legalább utánanéztek volna, milyen egy valódi rossz családi kapcsolat, hogy a kritikusnak ne az Életképek jusson eszébe a beszélgetésekrõl. Milyen pszichés hatások tesznek egy nõt drog- és alkoholfüggõvé? Lehet, hogy ehhez nem is kell egy kafkai rideg, kõkemény és ítélkezõ apa, aki szétzúzza a személyiséget. Viszont, ha az apa laza és barátságos, mint amilyen Kern, akkor talán azt kellett volna érzékeltetni, hogy Elza a saját pszichopata bunkóságát ok nélkül akarja az apjára hárítani. Hogy Elza nem áldozat, csakis magát okolhatja, alaptalanul vádaskodik, a drog meg a pia beszél belõle, nem józan, nem tud normálisan ítélni stb. Ha már egyszer az a fõ beszédtéma, hogy ki a felelõs a múltért és a jelenért, akkor ezt elõször az írónak kellett volna tisztáznia, mielõtt nekifog a sztorinak. Mert az az érzésem, hogy a filmben senki semmiért és különben is kit érdekel? De egy jó filmhez nem elég a jó fényképezés, jó sztori is kellene; egy jó történet pedig csontig hatol, és tükröt tart: aha, hát tényleg, ilyenek vagyunk. Elvetemültek, kegyetlenek, ítélkezõk, szétesettek, hülyék és vádaskodók stb. Mert az emigráns vak csehszlovák leányanya musicalszínésznõ gyári munkás története is megrázott...
2/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 jan. 21. - 21:13:02 2/10 Előzmény Sigfried
(67/191)
Pl. a Sztracsatellát nem túl nehéz "beszerezni". :)

http://film.indavideo.hu/video/f_sztracsatella

Mielõtt moderálnák ez legal. Köszi.
9/10
Manócsárda 2010 jan. 21. - 20:53:26 9/10
(66/191)
Moziból való kijövetelünk után fél órával ötlött belénk egy nagy kérdés. A végén hárman ültek egy asztalnál, és mindenki megsérült/meghalt a lövések után. De ki kire fogta a fegyvert? Ötlet valakinél?

Krisz
Sigfried 2010 jan. 21. - 17:41:59 Előzmény ernesztin
(65/191)
Mielõtt megnéznéd a filmet, had próbáljak elhessegetni pár sztereotípiát, elsõsorban Kern Andrással kapcsolatban.
Kernt már csak színházi pályafutása alapján is erõs túlzás lenne komikusként elkönyvelni, bár tény, hogy a 90-es évek második fele óta, szinte csak ilyen színházi és film szerepeket kapott.
Régebbi filmjei, színházi és televíziós szerepei majdhogynem beszerezhetetlenek, de nézd meg pl. Sztracsatellát, amit 95-ben írt és rendezett, és amely korának egyik legjobb drámája. Amellett, hogy Kern remekül alakít, kiváló a forgatókönyv, hitelesek a dialógok és a karakterek, és kiemelkedõ a rendezés. A kor magyarosan rossz tempójú, színházias drámáinál lényegesen jobb. Igaz kicsit amerikaiasabb, de hát mit csináljunk, tempóban õk a profik, sztoriban meg talán inkább Európa.
Én többek közt ezzel a tapasztalattal vágtam neki a filmnek, és nyugodtan konstatáltam, hogy Kern meggyõzõ természetességgel, és minden manírt és teatralitást nélkülözve alakította a szerepet.
A beskatulyázottságról alkotott nézeteidet ettõl függetlenül is ostobaságnak tartom, és erre pont meggyõzõ ellenpélda az általad is említett Robin Williams, aki komikus múltú színészként teljesen elfogadtató volt a 'Sötétkamrában', és kifejezetten jó az 'Ébredésekben'.
Dóbó Kata eddigi [pocsék] alakításaihoz képest meghökkentõen jól szerepelt. Róla azt hiszem bõven elég ennyit írni.

Maga a film, egyébként egy remek ritmusú, jól megírt és kiváló operatõri munkával rögzített zsánerfilm, ami pont annyi klisét tartalmaz, amennyit még nyugodt szívvel elfogadunk egy hollywoodi produkciótól is.
Engem kifejezetten dühít, bár nem lep meg a kritikusok reakciója, akik nem igazán rejtik véka alá azt sem, hogy eleve fáznak magától thriller mûfajtól. A kritikusok nagy része, hasonlóan a magyar filmszakmához egy izolált rendszerként szeretné látni az itthoni szakmát, amely a maga kis szociós témáival van elfoglalva. Ezért kapott a Nyomozó "csak" közönségdíjat a szemlén, amivel nincs is nagy baj. Azt viszont, hogy nem veszik észre a Halálkeringõ kvalitásait kifejezett nagy problémának tartom, mert ez egy kurva igényes thriller, ami bárhol a világon megállná a helyét. Ha nem is zseniális, de erõs középszer lenne Hollywoodban is, itthon meg sajnos egyedülálló.
offtopic
ernesztin 2010 jan. 20. - 21:25:31
(64/191)
Máris. Tetszik ez a "máris". Azaz mint általában mindig :))
Na jó, persze örülök, ha nem hülyeséget írtam látatlanban.
2/10
Charles Foster Kane 2010 jan. 20. - 20:08:15 2/10
(63/191)
Na látod. Máris sikerült értelmesebben megnyilvánulnod, mint a "cikk" írójának. Nagyjából egyet is értünk. A karakteralkotás valóban a legnagyobb buktatónak ígérkezik, a feszültség hiánya mellett.
ernesztin 2010 jan. 20. - 19:34:16
(62/191)
Amit írok, látatlanban, az elõzetes alapján gondolom:
1. thrillerben ne komikus legyen a fõhõs, mert nem képes hitelesen eljátszani a kíméletlenséget. Kern afféle kávéházi figura, nincs meg benne az az ellentmondást nem tûrõ keménység, ami pl. Koncz Gáborban megvan.
Kern maximum Miss Marple-nak vagy Columbonak lenne jó, de ennek a filmnek az lett volna a célja, hogy olyan helyzetet mutasson be, ahol: "b.meg, ezek nem viccelnek!" Robin Williams sem tud pszichopata lenni, Wooody Allen pedig meg sem kísérli...
2. Egy alárendelõdõ, alkalmazkodó naiva nem lesz kemény csaj attól, hogy tupírozott rövid frizurát csinálnak neki. (Majd ha Michelle Rodriguez vagy A. Jolie hagyja, hogy rövidre vágják a haját, hogy rámenõsebbnek tûnjön, akkor elhiszem…) Péterfy Bori a klipjeiben sokkal hihetõbben önfejû és vadóc.
3. A szori hátterét biztosító párbeszédeket ki lehetett volna váltani pár pillanat flashbackkel. Nem életszerû, hogy két egymást gyûlölõ ember hosszasan csevegjen a múltról – hacsak nem üvöltve.
4. Az apa-lánya konfliktushoz olyan apaképet kellett volna teremteni , akit van miért gyûlölni. Ehhez elég lett volna Kafka néhány novelláját és levelét átolvasni: az apa hideg és megközelíthetetlen, miközben gúnyos és lenézõ, számonkér és uralkodik: teljesen természetesnek veszi a hatalmát és a neki való feltétlen engedelmességet. Egy ilyen apa persze hogy kemény lázadást vált ki; de élettelen, igazi szellemi konfliktus nélküli marad egy olyan joviális öregúr elleni engesztelhetetlen gyûlölet, aki ilyeneket mond: "téged szerettelek a legjobban a világon!" "Tényleg ilyen rossz apa voltam?" Egy ellenséges és elnyomó apa nem mond ilyeneket, mert nem partnerként beszél, hanem hatalomként.
2/10
Charles Foster Kane 2010 jan. 20. - 14:32:43 2/10 Előzmény ernesztin
(61/191)
Egy kritikának akkor van igazán éle, ha intelligens. Ez véletlenül sem az.

Én kíváncsi vagyok a filmre, bár remegõ kézzel fogom kiadni rá a jegyre valót. Az tény.
efes 2010 jan. 20. - 14:15:32
(60/191)
Viszont az elgondolkoztató lehet a bõnyálú és/vagy vérgõzös kritikus kollégák számára, hogy ez a 2400 nézõ (az elsõ hétvégén) minden áskálódásuk ELLENÉRE ment el erre a filmre. Mi lett volna, ha nem alap rosszindulatból, prekoncepciókkal álltak volna a filmhez? Régen láttam a magyar sajtóban ilyen egyöntetûen gyalázkodó hozzáállást, miközben ugyanilyen, vagy rosszabb filmeket tolnak felfelé ezerrel.

Messze nem hibátlan a film, de kifejezetten vak ember, aki nem veszi észre azokat a magyar filmben eddig soha, sehol nem látott pozitív tendenciákat, melyek azért szép számmal fellelhetõk e filmben.
efes 2010 jan. 20. - 14:07:00 Előzmény ernesztin
(59/191)
Igen, ez valóban nevetséges egy kritika.
10/10
fafacsabi 2010 jan. 20. - 13:30:59 10/10 Előzmény Tihuana
(58/191)
Láttad a filmet? Innen nem úgy tûnik :)
donatg 2010 jan. 20. - 13:28:07 Előzmény Tihuana
(57/191)
Igen, egy kritikusnak pont az a dolga, hogy reálisan, szakmai szemmel mondja el elfogulatlanul a véleményét. De itt pont arról beszélünk, hogy sokan nem képesek erre. Mert ugye egy éremnek két oldala van. Sok kritika csak az egyikrõl, vagy csak a másikról szól, na ez az elfogultság. Mert azért valljuk be ritka az a film, amiben nincs hiba, vagy ami teljesen rosszul van megcsinálva...
9/10
Dhalia 2010 jan. 19. - 20:53:41 9/10 Előzmény ernesztin
(56/191)
hát ilyen "kedves" kritikát akármelyik filmre írhatnék még én is.remélem a nagyközönség nem az ilyet nevezi építõ jellegûnek. maradjunk inkább a gyerekesnél (ha én 18 évesen mondhatok ilyet..XD)
9/10
Dhalia 2010 jan. 19. - 20:19:02 9/10
(55/191)
sztem 9/10
igenis jó film volt. a szereplõk alakítása sztem nagyon jó volt, fõleg a fõszereplõké. a történet nem volt annyira különleges, de sztem nem is azon volt a hangsúly, hanem az apa-lánya viszonyon és az egymás közti "harcon".
a vége mondjuk elég érdekes, de semmiképp sem rossz :D és a betétdal! egyszerûen imádom... a szöveg és a dal is csodás! csak lenne fent valahol, h meg lehessen hallgatni..=(
Sanya08 2010 jan. 19. - 19:35:42
(54/191)
Tegnap megnéztem, és voltam közönségtalálkozón is. Nem volt rossz film, de lehetett volna jobb is. De azért mégis, figyelemreméltó alkotás, én azt mondom, leginkább Kern tetszett benne, az operatõri munka és a befejezés.

Bõvebben írtam róla itt:

http://mindenamifilm.wordpress.com/2010/01/19/halalkeringo-kritika-kozonsegtalalkozo/
3/10
Tihuana 2010 jan. 18. - 17:30:15 3/10 Előzmény bundi123
(53/191)
Elmentem, megnéztem. Máskülönben nem írtam volna róla.
Valor 2010 jan. 18. - 16:49:10
(52/191)
Olvasom a hozzászólásokat! Csak annyit szeretnék nektek mondani, hogy ebben a szóban minden benne van: KRITIKUS. Ha esetleg valaki olyan is írt ide, aki tanult újságírást, õ tudja, hogy éppen most mirõl beszélek. Alapvetõen nincs probléma a filmmel, nézhetõ is, de.....
A kritikus dolga pontosan az, hogy esetleg "kritizálja" a filmet. És ha már elfogadott kritikus, akkor fogadjuk el mi is, mert valamiért odakerült emberünk, arra az átkozott posztra. Ellenben vannak olyan emberek ( pl én is ), akik pontosan a kritikák miatt néznek meg egy adott filmet. Azt mondom, ne általánosítsunk.
A 27-es hozzászólásban megírtam a véleményemet, ami természetesen 100%-osan szubjektív, mindenki értelmezze úgy, ahogyan csak szeretné.
A film valóban felüdülés a MAGYAR filmiparban, de a JÓ-tól fényévnyire van. Azonban ha megnézitek a rendezõ személyét...na igen, fiatal. Nem hozza magával azokat a hibákat, amiket a 27-esben megírtam. Hajrá magyar film........