blowup 2006 márc. 28. - 19:01:53
(6/26)
Wenders-t nem nagyon csípem, talán kivétel a Párizs,Texas és az azt lezáró Kívül tágasabb, a többi jöhet....:)
blowup 2006 márc. 28. - 18:48:12 Előzmény emberi hang
(5/26)
Csatlakoznék az elõttem szólóhoz (3), az Oscar csak egyfajta "közönségdíj", jól megcsinált, üzletileg feltétlenül sikeres filmek kapják, mint pontot az i, de ez semmiféle "mûvészi" kvalitást nem jelent: említhetném példának a Rocky-t '76-ból....kb. olyan mint a Miss World: nem a legszebb, de political correct....

Anno tízegynéhány évvel ezelõtt moziban láttam a trilógiát, de most h a Duna mûsorra tûzte nem éreztem szükségét újra megnézni....

A választott júzerbõl viselõjére következtetni botorság, kellet egy név amit a szerver nem dob vissza mert már 1000 van belõle na, nehogy'má' lelõdd!!! :)
Succorbenoth 2006 márc. 28. - 16:33:22 Előzmény emberi hang
(4/26)
Kedves emberi hang, bár ennek a Kieslowski-mûvekhez nem sok köze van, leírok néhányat kedvenc filmjeim közül, csak felsorolás-szerûen.

Wim Wenders: Berlin fölött az ég
Wenders: Távol és mégis közel
Wenders-Antonioni: Túl a felhõkön
Antonioni: Nagyítás
Terry Gilliam: Brazil
Stanley Kubrick: 2001 - Ûrodüsszeia
Jacques Tati: Kisvárosi ünnep
stb.

...és nem blackmetal-zenekar nevét viselem :D
x-tro 2006 márc. 28. - 11:28:19
(3/26)
Egy másik topikban már utaltam arra, hogy a díjak nem feltétlenül a filmek objektív minõségének, inkább csupán az adott film köré épített marketinggépezet hatékonyságának a mércéje. Ez az Oscarra éppúgy érvényes, mint a Felsõ-Baden-Württtembergi Bádog Csavarkulcsra.

Egyet értek a deathmetállos kollégával abban, hogy Kieslowski lila trilógiája a lehetõ legtöbbet ÁRTOTT az európai filmmûvészetnek, vagy inkább iparnak. A mûvészet kora ugyanis, a gyártási és egyéb költségek egekbe szökése miatt, lejárt. A filmkészítés betagozódott a szórakoztató iparba Európában is, Amerikában és Indiában már szinte a kezdetektõl ott van (hogy a két legnagyobb filmhatalmat említsem). Az ilyen filmeknek adott díjak csak megtévesztik a mûvészfilm-klubokban edzõdött, közérthetõ fogalmazásra képtelen filmeseket, és úgy gondolják, nyugodt szívvel el lehet még pazarolni egoista önmegvalósításra a köz pénzébõl további milliárdokat. Mert magántõke már rég nem ad ilyesmire egy fityinget sem.

Kieslowski hajdan képes volt még épeszû és jó filmet is készíteni, mintegy "Véletlen"-ül... de késõbb, még nem beleértve a Rövidfilmeket, de a Színes-trilógiát már igen, csupán szellemi maszturbációt végzett... akkor még lehetett, ma már egyre kevésbé.

Nem vagyok egyébként mûvészet- és szabad önkifejezés-ellenes, csupán a mai gazdasági helyzetben ezek a filmmel, mint eszközzel való gyakorlása több mint luxus. Kieslowski megtehette, lelke rajta, Isten nyugosztalja.

Persze, saját pénzébõl ma is azt csinál mindenki, amit akar. De ha az enyémrõl van szó, akkor már nem szeretek lila önmegvalósítást, mégha az ilyen "kiváló jellemábrázolás" meg "filozofikusan tartalmas háttértörténet", és más ilyen dolgokat látni. Már ha ez olyan, mint Kieslowski "színei".
emberi hang 2006 márc. 28. - 00:46:42
(2/26)
Ha célod hozzászólásoddal az volt hogy az invezét add vissza mindannak ami a valóság, akkor tökéletesen sikerült, mivel se káoszról, se gyenge rendezõrõl, sõt, még szánalomról sincs szó, amit mi sem bizonyít jobban mint a három Oscar-díj, ami jogosan illeti meg a rendezõt mert kiváló jellemábrázolást láthattunk kifejezõ oeratõri munkával karöltve, és a forgatókönyvírókat, akik nem a legegyszerûbb -és manapság sajnos igen elterjedt-módon, a cselekmény összekuszálásával tartják fönnt a nézõk figyelmét, hanem a kellõen érdekes cselekményû, azonban emellett filozófikusan tartalamas háttértörténet megfelelõ, a katarzis felé feszülõ kibontakoztatásával.
Egy folyamatos élményt nyújtó, hosszú távú gondolatokat, és -nyugodt szívvel írhatom- bölcsességet is adó filmmel lesz gazdagabb az aki megnézi Kieslowski ezen filmjét.
Magam részésrõl már ez a harmadik film amit láttam a rendezõtõl, és olyannyira színvonalasnak tartom ezen munkáját hogy bizony el kellett hogy cseréljem a dobogós helyet az eddigi "gyõztes" Rövidfilm a gyilkolásról-tól.
:-)

Succorbenoth:
A tisztesség úgy érzem megköveteli, hogy ha már ennyire erõsen kritizáltad Kieslowski trilógiájának összes részét, akkor kérlek (õszintén érdekel!) mutass föl, tárj fel elõttünk olyan filmeket, amit szerinted ezen "káosz" helyett érdemes lenne/lett volna megtekinteni, viszonyítási pont kevéért, hisz referencia pont nélkül nincs mód hiteles jellemzésre, összehasonlításra.

ui.: kíváncsiságból rákerestem a Google-ben a felhasználói nevedre, és a következõket találtam:
Egy death(halál) metál banda neve, ami érthetõ is, mert jelentése:
"Succorbenoth - (Unk) demon of jealousy and said to protect gates and bridgeways." vagyis a féltékenység démonja, aki kapuk és hidak õrzõje.
Sejtettem hogy vmi ilyesmit fog jelenteni. Honnan? A fimbõl idézek: "Nem volt nehéz kitalálni." :-)
Succorbenoth 2006 márc. 26. - 22:36:27
(1/26)
Tetõzik a káosz - avagy egy gyenge rendezõ reménytelen harca a középszerûséggel a végére ért. Kár volt erõltetni - a nincsbõl nem lehet "valamit" létrehozni. Szánalom.