Téma: Katyn

Petrezselyem 2008 máj. 04. - 11:02:45
(114/434)
Azt hiszem, nem ártana kicsit jobban utánanézned a témának. Kicsit durvábban alatt egészen más dolgok történtek. Ez olyan mintha azt mondanád Auschwitzról, "hogy mit kell úgy felkapni, dolgztak egy kicsit, munkatábor volt, vagy nem?"
9/10
ondok 2008 máj. 04. - 10:59:38 9/10
(113/434)
Ez valami kurucinfós tudomány? Mert ilyen holokauszttagadó tanokat én meg se nézek.Nem tartom ugyan bûnözõknek õket,mint a legtöbb nyugati országban ,csak szimpla behülyített,gondolkodni képtelen gyûlölködõknek.
9/10
ondok 2008 máj. 04. - 10:54:34 9/10
(112/434)
És ki volt mondva nyíltan ,hogy minden ukrán ellenség? Az éhinség azért sújtotta fõleg az ukránokat,mert õk éltek kizárólag a földbõl.Az meg butaság,hogy direkt csináltak éhinséget,ugyanúgy mûködött csak még durvábban mint nálunk a beszolgáltatás, padláslesöprés.
9/10
ondok 2008 máj. 04. - 10:50:05 9/10
(111/434)
Természetesen a háborúban mindíg egyik nép öli a másikat,pl a szerb a horvátot,francia a németet stb.De itt az volt a speciális,hogy a német a német zsidót is irtotta.Igen pl a Gulag is koncentrációs tábor volt,de nem faji alapon,hanem ellenségkép alapon rengeteg bolsi is ott végezte.
Petrezselyem 2008 máj. 04. - 10:47:21
(110/434)
Vagy a mesteréges éhínség Ukrajnában (2, vagy 7 millió áldozat? Civilek). Programszerû, faji alapon.
Petrezselyem 2008 máj. 04. - 10:43:56
(109/434)
Úgy látom, hogy tárgyilagosságra törekszel, ezért tényleg olvasd el az alább említett könyvet,a TÁBOROK ÉVSZÁZADÁT. A precíz, iparszerû kiirtás valóban eszázadi sajátosság. Bár, sokak szerint technikai kérdés.

Gondolj csak bele, hogy a népek, mikor egymásnak ugrottak, általában az volt a bajuk egymással, hogy a másik nem az õ népükbe tartozik, pontosabban, azokat ölték meg, akik más néphez tartoztak. Meg szerintem, hogy pl. az örményeket, vagy kivezényelik a sivatagba étlen-szomjan, az annyiban különbözik a konc. tábortól, hogy nem voltak precíz mûszaki tervek (vérrokonság és faji alap alapján ment a dolog).
9/10
ondok 2008 máj. 04. - 10:38:47 9/10
(108/434)
Ezt úgy értem,hogy sokszor egymásnak estek különféle népek,le is gyilkolták egymást,felgyújtották egymás városait,falvait,de soha nem mondták ki ,hogy egy népet faji alapon,bizonyos % vérrokonság elérése esetén ki kell irtani,és ehhez precíz mûszaki tervek kidolgozása után iparszerûen hozzá is fogtak.
9/10
ondok 2008 máj. 04. - 10:32:56 9/10
(107/434)
Hol kötelezõ a Schindler listája?
9/10
ondok 2008 máj. 04. - 10:30:20 9/10
(106/434)
Valóban Nérónak is kapóra jött a keresztények bemártása,de õ azért nem volt egy lelkizõs típus ,úgy tudom a rokonai kinyírását nemigen titkolta pl.

Horthy nem volt egyértelmûen fehér v. fekete.Azért a zsidókkal szembeni karakánságot megkérdõjelezném,mert mégiscsak az õ uralma alatt születtek a kirekesztõ törvények korábban(Sztójay kormány).Nem lehet mindent Szálasira kenni ,aki egy fanatikus idióta volt.De arról már kevesebb szó esik ,hogy pl az elvett zsidó javakból milyen nagy tömegek profitáltak Horthy jóváhagyásával.Fokozatosan kellett a mérget adagolni,hogy aztán már ne tünjön abszurdnak magyar állampolgárok kiszolgáltatása.Ezért kell idejében fellépni az ordas eszmék a "gárdisták "ellen ma is.
Tudom ,hogy a lengyel ugyanúgy éhes,csakhogy ez egy visszaemlékezés,és az akkori idõkbõl nem ez maradt meg a legmélyebben a lengyelekben,hanem mondjuk az ,hogy a híd egyik oldalán az oroszok elõl a másik oldalán pedig a németek elöl menekültek.
Wajda nem volt könnyû helyzetben a film kapcsán,mert vagy egy dokumentumfilm eszközeivel él,vagy egy Schindler listáját csinál.Szerintem jól döntött,jó érzékkel kevert a dokumentumok bemutatásához emberi sorsokat.
Petrezselyem 2008 máj. 04. - 10:24:22
(105/434)
Egy részükel biztosan így végeztek, más részük halálra itta magát, aki pedug nem, az magas nyugdíjjal szép nagy lakásban él Oroszországban és nem tartja ízlésesnek bolygatni a múltat (Szolzsenyicin nyomán, bár szerintem azóta már õk is meghalhattak).
Petrezselyem 2008 máj. 04. - 10:22:22
(104/434)
"...Genocidium sokszor volt a történelemben,de holokauszt csak egyszer" Ezt hogy érted? (A szavak jelentését én is tudom...). Komolyan kérdezem, hogy érted, nem kötekedni szeretnék.
Petrezselyem 2008 máj. 04. - 10:16:54
(103/434)
Igen. Érdemes. És még a TÁBOROK ÉVSZÁZADA címût is olvassa el mindenki, mielõtt összeveti a genocidiumokat a holokauszttal.(Kotek, Joël:Le siecle des camps, A táborok évszázada : fogva tartás, koncentrálás, megsemmisítés : a radikális bûn száz éve / Joël Kotek, Pierre Rigoulot ; [ford. Szilágyi András, Vajda Lõrinc])
rokics2 2008 máj. 04. - 09:59:51
(102/434)
Ismétli valamikor a Duna TV a filmet?
PEIPER71 2008 máj. 04. - 08:41:44
(101/434)
Üdvözlöm. Érdeklõdöm hogy véletlenül nem vette fel a filmet? Sajnos lemaradtam róla. Várom válaszát :Wagner István
10/10
Szocske74 2008 máj. 04. - 08:07:42 10/10
(100/434)
Így, miután aludtam egyet a filmre, már tisztulnak a dolgok.
Valóban, a film egy fontos történelmi eseményt dolgoz fel. Itt-ott közhelyes, de a lényeges helyeken pontos, mint a svájci óra. Tökéletesen megmutatja, mi is történt akkoriban a lengyel értelmiséggel, valamint a katonatisztekkel. Gyakorlatilag lefejezték az akkori lengyel társadalmat, mert a gondolkodó ember veszélyes volt a diktatúrára nézve.
Zárójelben megjegyezném, ma is ez zajlik a világban. Csak ma a pénz diktátorai végeznek ki - mégha nem a szó szoros értelmében is - minden gondolkodót. Megmondják, mirõl, mikor, mit gondolj, ha nem azt teszed, akkor fasiszta, antiszemita, stb. vagy.
A film szinte végig a reményt sugározza mind a hátországban, mind a foglyok között. Csak a végén derül ki a szerplõk számára, hogy nincs menekvés. Tulajdonképp ez az, ami a rendszer ördögi minvoltát jelzi.
Hiánypótló alkotás! Óriási szükség volt erre a filmre, talán megtörik a jég, és végre készülhetnek filmek a GULAG-ról, az ukrajai mesterséges éhínségekrõl, Kongóról, vagy hogy közelebbit is mondjak, a '44-es orosz megszállásról, és annak borzalmairól.
Végül kíváncsi vagyok egy dologra: mikor lesz ez a film is kötelezõ, mint a Schindler listája.
7/10
Heathcliff 2008 máj. 04. - 02:26:41 7/10
(99/434)
1.) Néró milyen bûnt vállalt fel nyíltan? Úgy tudom, most is vannak, akik szerint Rómát télleg a keresztények gyújtották fel...
2.) Amennyire tudom, a Horthy-család, meg az akkori magyar kormányzat tényleg nagyon karakánul viselkedett a menekültekkel, lengyelekkel, zsidókkal egyaránt. (Pl. csak Szlovákiából 40 000 zsidó szökött át Magyarországra). A fiát és a vejét valszeg a németek lõtték le '42 aug-ban, 6 napnyi különbséggel, a kisebbik fiát pedig '44-ben hurcolták el Mauthausenbe, Kállay Miklós kormányfõvel + annak fiával együtt. Az vádolja õket, aki már szintén az életét áldozta a hazájáért, embertársaiért :D. Aki ezt még nem tette meg :D, az jobb, ha hallgat;).
Ez utóbbit nem neked szántam, még az eleje felé voltak errõl acsargó viták. Kíváncsi lennék a vádaskodókra, õk milyen bátrak lettek volna abban a helyzetben? Én pl. elgondolkoztam, A misszió c. film dilemmájában mit választottam volna. Csak a fegyveres ellenállásra tudok gondolni, viszont ezzel az a bibi, hogy már eleve nem lettem volna képes egy missziót megalapítani, fenntartani; ott nem a misszió védelme volt az elsõ kérdés, amivel a szerzetesek szembesültek. És ugyanez érvényes a magyar vezetés háborús döntéseire is. Nem árt az óvatosság, mielõtt vki most a mellét döngeti.
3.) Kipróbáltad már, milyen napokig nem enni semmit? Garantáltan eszedbe fog jutni. Ráadásul a lengyel gyomor ugyanúgy mûködik, mint a magyar.
4.) Kösz szépen, hogy jónak találtad, amit írtam. Sajnáltam, hogy nem volt olyan katartikus élmény a film, mint amilyenre készültem. Bár lehet, hogy csak én vagyok érzéketlen.
7/10
Heathcliff 2008 máj. 04. - 01:53:27 7/10
(98/434)
Kedves Lisa, lehet, hogy ennyire hülyének tûntem a hozzászólásommal :D, de a látszat csal, ezt a két várost még képes vagyok megkülönböztetni:D :D :D, azér' kösz ;)
7/10
Heathcliff 2008 máj. 04. - 01:47:34 7/10
(97/434)
Hát igen, a náci haláltáborokat azért (is) hozták létre, mert a német katonák képtelenek lettek volna ennyi civilt, nõt, gyereket agyonlõni (legalábbis Az összeesküvés c. film szerint). A gázkamra biztosította a halál rendkívüli diszkrécióját, semlegességét. És még azt is hallottam, hogy a foglyokat azért lövik TARKÓN, vagy azért kötik be a szemüket, hogy a kivégzõknek ne kelljen belenéznie áldozataik SZEMÉBE. Mert az elviselhetetlen.
10/10
lazlee 2008 máj. 04. - 01:44:51 10/10
(96/434)
mindenképpen létezik a jó irányba vezetõ, "ideológiák feletti norma". a keleti filozófiában ezt hívják a Természeti Törvényeknek. vannak arra mutató jelek, hogy a sok embertelen bûntett ellenére a jó irányba haladunk. de ez már ebben a topicban nagyon off lenne :)
9/10
ondok 2008 máj. 04. - 01:41:55 9/10
(95/434)
Jók szerintem az észrevételeid,bár lehet hogy a film el akarta kerülni a szájbarágós részeket,inkább hangulatilag építkezett.És szerintem más is a lengyel mentalitás.Amin õk keresztül mentek azok után nem volt téma ,hogy éppen mit ettek napokig pl.Mi is befogadtunk rengeteg menekültet,amibõl a 70-es évekig profitáltak a stopposok Lengyelországban.Ekkor valóban karakán volt Horthy.De elõzõleg is volt atörténelmük során,hogy egyszerûen megszünt az országuk.Ennek ellenére ma is optimistábbak mint a magyarok.