Téma: Katyn

10/10
LajtaJ 2010 ápr. 17. - 17:36:13 10/10
(354/434)
Az amerikai, angol vezetés szándékosan nem akarta figyelembe venni az oroszok bûnösségét bebizonyító tényeket, mert nem akartak lemondani az orosz hadeseregrõl (amely 1943-ban már jelentõs erõt képviselt, fõleg az amerikai fegyverszállítások eredményeként) a Hitler elleni háborúban. Közvetve ezzel õk is a katyni hóhérok közé sorolhatóak.

Rooseveltet akkor már fõleg a környezetébe telepített szovjet ügynökök, illetve az USA-ban is elõnyös helyzettel rendelkezõ kisebbség irányította. Az USA gazdasági erejére és segítségére rászorulva pedig Churchill is nagyon szemét politikát folytatott a háború idején.

Hogy mást ne is mondjunk, csak pl. Drezda terrorbombázása 1945. február 13-án. Vagy a magyar polgári lakosság ellen végrehajtott angolszász terrorbomábázások.
10/10
fredi60 2010 ápr. 17. - 17:08:31 10/10
(353/434)
Itt van egy az eredetivel egyezõ másolata az SZKP KB 1940. március 6-i döntésérõl 14700 hadifogoly és 11000 egyéb, az új rendszerrel szembenálló gyárosok, földbirtokosok, tisztviselõk, stb. agyonlövetésérõl.
10/10
DrAnthony 2010 ápr. 17. - 16:57:05 10/10
(352/434)
Csatlakozom az elõttem szólókhoz: Döbbenetesen jó film! Nem szabad kihagyni! Eddig csak egyszer volt szerencsém látni, de kb 2 napig a hatása alatt voltam.
Megrendítõ, megindító, végig élvezetes film. Senki ne ijedjen meg, nincsenek "üresjáratok", élvezhetetlen lelkizések, végig ott a feszültség, a dráma, egy percre sem hagyja az ember figyelmét elkalandozni.

Kihagyhatatlan film!!

Annyit még a történelmi eseményrõl:

Egyrészt "ennyit" a "felszabadító" orosz hadseregrõl... Másrészt pedig a németek amikor felfedezték a tömegsírokat, akkor már igencsak rosszul állt a szénájuk, Oroszországban nagyban visszavonulásokban voltak, Sztálingrádnál döntõ vereséget szenvedtek, szóval mindenképp igyekeztek ezt a dolgot a saját elõnyükre fordítani. Megpróbálták a világ nyilvánossága elé tárni a tényeket, hogy az angolszász országokat szembefordítsák a Szovjetunióval, és esetleg ezzel megfordítsák a háború menetét. Azonban az angol-amerikai politika (szándékosan vagy tudatlanságból) nem foglalkozott a dologgal, a szõnyeg alá söpörték a dolgot.

Ettõl függetlenül Oroszország csak 1990-ben (!) ismerte el a felelõsségét a történtekért, de MÁIG titkosak az errõl szóló KGB dokumentumok.

Egyébként a legutolsó adatok kb. 22.000 kivégzettrõl tudnak.
10/10
LajtaJ 2010 ápr. 17. - 14:18:34 10/10
(351/434)
Katyn vonatkozásában nekünk magyaroknak is vannak kapcsolódási pontjaink a történtekhez.

1./ A katyni áldozatok között volt egy magyar származású lengyel tiszt is. A nevét jegyezzük meg jól: Korompay Eduárd százados.
Korompay Eduárd Léváról származott. Az I. világháború idején megsebesült, késõbb Lengyelországban telepedett le, megházasodott. A magyar mellett lengyel állampolgársággal is rendelkezett, a varsói egyetem magyar nyelvi lektoraként tevékenykedett. 1939. szeptember elején Budapesten tartózkodott, itt érte õt Lengyelország megtámadásának híre. Azonnal visszautazott és tartalékos tisztként katonai szolgálatra jelentkezett. Fogságba esése után õ is a többi lengyel tiszt sorsára jutott, Katynban õt is kivégezték.

2./ 1943-ban, amikor a németek felfedezték a katyni tömegsírt, nemzetközi orvos bizottságot állítottak fel, hogy bebizonyítsák a kivégzések idõpontjét. Ebben a nemzetközi orvos bizottságban részt vett Orsós Ferenc professor is, a debreceni egyetem tudósa. Orsós professzor az általa kidolgozott egyedi módszerrel - csontok meszesedésének az állapota - elég pontosan meg tudta állapítani a halál és holtestek földbe kerülése óta eltelt idõt. Ennek alapján kétséget kizáróan bebizonyította, hogy a katyni mártírok kivégzésének az idõpontja 1940 tavaszára tehetõ, tehát még a szovjet idõkre.
A háború után, az orosz megszállást követõen Orsós professzort csupán ezért az egyetlen tudományos megállapításáért háborús bûnösnek nyilvánították és kénytelen volt elmenekülni Magyarországról.

http://mn.mno.hu/portal/554147
pozsizsuzsi 2010 ápr. 17. - 13:58:48
(350/434)
Oscar-esõt a legjobb idegennyelvû film kategóriában semmiképpen nem kaphatott volna, csak egyet.
Íme a film jelölései és gyõzelmei.
http://www.imdb.com/title/tt0879843/awards
Viharmadár76 2010 ápr. 17. - 13:15:05
(349/434)
Döbbenetes erejû film megrendítõ történelmi tabló. S fõképp az utolsó 10-15 perc. Többször láttam, de most sem szeretném kihagyni.
Ha Spielberg Schindler listájával a zsidók drámájának állít méltó emléket, akkor Andrzej Wajda rendezõnek ez a filmje a bolsevizmus pusztításának megjelenítése. Nem csoda, hogy nem kapott Oscar- esõt - pedig csak a vizuális megjelenítés megérne egyet. Olyan történelmi tényrõl rántja le a leplet, amelyet sokan szeretnének a mai napig is elhallgatni.

Viharmadár
Sziluett2 2010 ápr. 17. - 12:57:29
(348/434)
Persze nem azt mondom, hogy az egész orosz népet kell hibáztatni, hiszen sajnos elég volt nekik a saját életükért aggódni a saját vezetõjüktõl, de azt hiszem évtizedekig hazudtak a történtekrõl, miszerint a németek voltak. Én nem hiszem. A táborokban sem ölték meg a hátrahagyott kislétszámú embereket, pedig ott igazán lett volna ott okuk rá. Ne tudjanak mesélni.
Sziluett2 2010 ápr. 17. - 12:50:35
(347/434)
Azt lehet tudni, hogy Oroszország elismerte-e a tömeggyilkosságot, mert én azt sérelmezem, hogy egy bizonyos nép túlélõi igen szép kártérítést kaptak és a lengyeleknek meg ne akartak vagy akarnak adni?? Engem ez érdekelne, mert itt nem csata közben haltak meg az emberek (Don-kanyar), hanem a nyomokat is elakarták tüntetni. Úgyhogy eleve nem tiszta az ügy.
offtopic
pozsizsuzsi 2010 ápr. 17. - 12:46:33
(346/434)
...................
Sziluett2 2010 ápr. 17. - 12:38:40
(345/434)
Gondolom a te dédanyádat nem erõszakolta meg egy orosz katona, úgyhogy azért osztod itt az észt. Igen visszaolvastam a hozzászólásokat, azért tudom.
offtopic
pozsizsuzsi 2010 ápr. 17. - 12:17:53
(344/434)
..........................
Sziluett2 2010 ápr. 17. - 12:13:36 Előzmény LajtaJ
(343/434)
Igazad van, az elõzõ válaszoló meg mehet Tel Avivba.
perry 2010 ápr. 17. - 09:02:59 Előzmény LajtaJ
(342/434)
off topic Wajda filmje tényleg mementó a háború és az embertelenség ellen, bár neked mindenképpen kellett valami, vagy valakik amin levezetheted a gyûlöletedet.
Talán kicsit elmélyültebben is nézhetted volna a film mondanivalóját.
10/10
LajtaJ 2010 ápr. 16. - 14:04:55 10/10
(340/434)
Döbbenetes erejû, megrázó alkotás, amit mindenkinek látnia kell. Többször is megnéztem már, DVD-re is felvettem, de az utolsó jelenetek láttán mindig összeszorul a torkom.

Mindenképpen megérdemelte volna az Oscar-díjat, de mivel nem a holokauszt mûfajába tartozik, ezért gyorsan félretették az elõnyös helyzetû kisebbséghez tartozó "mûértõ filmesek".

Április 17-én este, a lengyel delegáció halála miatti gyászanapon ismét mûsorára tûzte a Duna TV.

Minden idõk egyik legjobb filmje!
gaby8174 2010 ápr. 14. - 08:13:22 Előzmény Mlada Bosna
(339/434)
Késõn vettem észre Mlada Bosna nevü emberetelen véleményét.
Egyenesen emberiségellenesnek mondható.
Két feltételezésem van:
1.Agymosáson ment át.
2.Cukolja a forúm kedélyeit.
Nem részletezem a katyni embertelenséget,legyen az bármi nevében,nincs olyan eszme amiért embereket lehet ölni.Ezt jól vésd az eszedbe kedves Mlada Bosna nevü.
Azt sem tudom felfogni,hogy akik ipari menyiségben másfél hónapn keresztül 24órás mûszakban gyilkolnak,hogyan tudtak még élni ezen a földön? Nem hiszem hogy a komunista imperializmus elleni harc hazug eszméi céljai ellensújozni tudták a puszta gyilkoság tudatát? Vagy igazán enyire belehet valakiket fanatizálni egy eszmével? Kedves Mlada Bosna napjainkban az e fajta eszmei tömeggyilkoságokat terorizmusnak nevezik.Az Ön véleményei nem másak mint a terorizmus támogatása.
offtopic
zora 2010 ápr. 10. - 14:48:21 Előzmény kagylóhéj
(338/434)
En is pont most olvastam! Ez szörnyü!!!
offtopic
kagylóhéj 2010 ápr. 10. - 10:28:27
(337/434)
Lezuhant Oroszországban a lengyel elnököt szállító repülõgép
2010. április 10. 10:00
Lezuhant szombaton Oroszországban a lengyel államfõt, Lech Kaczynskit szállító repülõgép - közölte egy lengyel tisztségviselõ a szmolenszki repülõtérrõl. Kaczynski gépe a nyugat-oroszországi Szmolenszk repülõterére tartva, leszállás elõtt nem sokkal zuhant le. Az elsõ jelentések több tucat áldozatról szólnak. Kaczynski Katinyba (Katyn) látogatott volna, hogy lerója kegyeletét az 1940-ben ott kivégzett több ezer lengyel emléke elõtt. Az elnökkel tartottak kivégzett tisztek hozzátartozói is. http://mti.hu/cikk/471162/
Giny K 2009 dec. 25. - 12:46:50
(336/434)
Sokkoló és gyönyörû...
Én ezzel a két szóval tudnám ezt a filmet jellemezni...
Rékucika 2009 dec. 12. - 19:15:40
(335/434)
Szerintem akárki akármit mondd ezek az emberek nem érdemelték meg, hogy lelõjjék és tömeg sírba dobják õket! A film valóban nem a legjobban mutatta meg ezt!