Téma: Mephisto

10/10
athylla 2009 febr. 13. - 09:17:08 10/10
(38/98)
Errõl a filmrõl csakis szuperlatívuszokban lehet beszélni. Annyira jó a lélektana, társadalomrajza, hogy egyételmû: a film remekmû. Ami nekem személyesen a habot jelenti a tortán, az, ahogy Höfgen minden karrierizmusa ellen alapjában véve nem rossz ember. Ez az a pont, ahol néha Szabó Istvánnak felróják, hogy „humanizálta” a fõszereplõt, holott Klaus Mann regényében sokkal sötétebb a Gründgensrõl alkotott kép. Én ennek ellenére igenis Szabó mellett döntök, ugyanis õ tudatosan fordított egyet a csavaron és megvizsgálta azt az állapotot, amikor az ember becsvágya harcol a realitásérzékkel és nem látja be, nincs tovább, mert nemcsak etikából bukott meg, hanem a rendszernek sem volt szüksége rá igazán. Ez a mai magyar társadalomnak is nagy lecke lehet, és valljuk be, manapság is tele vagyunk olyan karrieristákkal, akik rég elfelejtették, hogy mi is az a moralitás, azzal a különbséggel, hogy némelyek rosszabbak, mint a filmben szereolõ Höfgen. Tehát igen, DVD-re kell tenni és hozzáférhetõvé minden család részére.
9/10
offtopic
Z 2008 nov. 15. - 20:41:12 9/10 Előzmény alex4427
(37/98)
Elegseges szamu egeszseges lelkuletu es identitasu ember tudna forditani az orszag helyzeten, mivel a politikusoknak ez nem all erdekeben. A magyar politika elerte celjat: elidegenitette az embereket a politizalastol. Pedig a demokracia resze kellene legyen, hogy annak tagjai kepviselik erdekeiket, jogaikat es reszt vesznek a kozugyekben. Valahogy mindenki elfelejtette, hogy a politikusoknak az a dolga, hogy az orszag lakossaganak erdekeit kepviseljek. Ehelyett a tokesek erdekeit kepviselik es minket kiszolgaltatnak. A rendorsegnek, amelyet az adonkbol fenntartanak, minket kellene szolgalnia es vedeni, ehelyett a parthatalmat vedik. A korrupcio ellen nem tudnak/akarnak fellepni, de a nyugdijas nenit elvezetik az utcarol, mert 200 forintert engedely nelkul viragot arul. Ez egyszeruen szegyen!
Szoval mivel a valtozas folulrol nem varhato, annak alulrol kellene elindulnia.
Talan majd 50-60 ev mulva, mire kihal ez a megcsonkitott es eletkeptelennek tuno nemzedek.

Az orszagnak olyanok a politikusai, amilyenek a lakoi. A valtozast mindenki otthon kezdje!
10/10
Mianserin 2008 nov. 12. - 22:25:30 10/10
(36/98)
Ha nem láttam 5-szor ezt a filmet, akkor egyszer sem. Legutoljára úgy öt évvel ezelõtt és ezt megelõzõen is valahogy így, ötéves periódusban. Ahányszor láttam, mindig kicsit más szemmel figyeltem. Pl. egészen kicsi voltam, amikor elõször láttam (valószínûleg a résnyire nyitott nagyszobaajtó mögött ültünk a nõvéremmel a földön és kukucskáltunk - hány filmet néztünk meg így!) és mai napig megmaradt az a különös érzés, amit az a jelenet keltett bennem, amikor a csupatükör elõtt szerelmeskednek a táncteremben és nem is igazán értettem, pontosan mit is csinálnak, csak azt tudtam, hogy ez valami nagyon felnõtt dolog. Lehet, hogy megint meg fogom nézni, na persze nem ezért. :)
alex4427 2008 febr. 28. - 10:46:47 Előzmény perry
(35/98)
Igen! Jó lenne olyan NORMÁLIS országban élni, ahol a politika (kiváltképp: a pártpolitika!) csak nagyon mellékes téma! De hát a mi országunk nagyon távol van a normálistól!
A három T országa helyett a három A országa lettünk!
(Amnézia! Apátia! Agónia!)
perry 2008 febr. 27. - 15:24:20
(34/98)
Kösz :) Számomra a politika az a szükséges rossz, mely nélkül kiderült,hogy az õsközösség óta az emberi faj sajnálatosan képtelen létezni. Költõi kérdés: miért is? DD
alex4427 2008 febr. 27. - 15:18:51 Előzmény perry
(33/98)
Melyik polgárira gondolsz?
Az új polgárira? Aki már a fogalmakat is lenyúlja!?
(Ezek csak költõi kérdések. Csak Gy. "polgártárs" legújabb attrakciója jutatta eszembe a filmet. És, egyébként is szívesebben olvasom izgalmas film-elemzéseid, mintsem hogy jelentéktelenségeken elmélkedjünk!)
norton15 2008 febr. 19. - 06:50:09 Előzmény alex4427
(32/98)
Sajnos most, vagy most se. Sajnos sok ilyen embert láttam (pl iskolában a tanárokhoz sündörög :S).
10/10
Zajac 2008 febr. 18. - 14:48:58 10/10
(31/98)
Röviden csak hozzátenném...jó film
alex4427 2008 febr. 18. - 08:56:07 Előzmény norton15
(30/98)
Ismerõs ez a gyáva, nyalizós hozzáállás – írod.
Hát, persze. Ma ismerõs csak igazán!

A minden rendszert kiszolgáló nyálas, sunyi, gerinctelen kis ripacs mostanság jutott el a tömegekhez. A televízió, ill. a politika segítségével!:(
Most értjük csak meg igazán a filmet!
Mostanra lett csak igazán zseniális!
perry 2008 febr. 17. - 23:54:42
(29/98)
Akkor még nem is beszéltünk a ma polgárinak mondott tömörülés néhány jelesérõl.
efes 2008 febr. 17. - 15:10:07
(28/98)
azért ilyen...
alex4427 2008 febr. 17. - 15:04:03
(27/98)
Persze, nem a jelentõkkel van baj (legalábbis, nem a megzsarolt jelentõkkel!) – hanem aki(k)nek jelentettek, akik zsaroltak!
Azt mondják, hogy az elsõ „szabadon választott” magyar parlament tele volt ügynökökkel.
A jelentõkkel és a jelentés olvasókkal!
Na, hát olyan is a magyar demokrácia!:(
efes 2008 febr. 17. - 13:32:36
(26/98)
mgp jó példa lenne, ha ebben az országban (sem) nem hinnék milliók, hogy a homoszexualitás egy választott úri perverziója a szexualitásnak...

sok példát lehetne hozni, de azt hiszem, nem tévedek nagyot, ha azt mondom, 10 besúgóból 9 kényszer és zsarolás hatására jelentett. a mûvész, pedig nem feltétle az, aki inkább elégeti magát, mint hogy beáldozzon a hatalomnak. úgy gondlom, a többség alkotni akart, ennek érdekében jelentett. de például miket: "1976 szeptember 12-én 16.12-tõl az V.kerületi ibolya presszóban együtt ült xy, zw és qv. kávét és konyakot ittak és beszélgettek. szóba került hármójuk között bizonyos festészettechnikai kérdések megvitatása mellett különféle irodalmi példák különbözõ megjelenése a festészetben. 17.45-kor a csevegés vitává erõsödött, majd 17.48-kor zw felpattant és szemmel látható sértõdötséggel kirohant a vendéglátóipari egységbõl. xy és qv ezután még 10 percig zw elmeállapotáról beszélgettek, majd külön-külön eltávoztak. más jelentenivalóm nincs." aki olvasott mûvészkörökrõl jelentett III/III-as jelentéseket, az tudja, nagyjából ilyenek voltak azok a becstelen besúgások. akikrõl lehetett tudni, hogy komoly veszélyt jelentenek a rendszerre, azokat úgyis a titkosszolgálat figyelte, nem pedig ilyen kényszerítetten beszervezett besúgók... az utóbbiak csak annak a k.u.k.-beli csendõrmentalitásnak a torz maradványa, hogy hetente a csendõr végigkardlapozta a problémás utcákat, mintegy megelõzésképpen.
perry 2008 febr. 17. - 12:38:39
(25/98)
Vagy ha már itt tartunk példa értékû a Molnár Gál Péter /kritikus/ ügynöki múltja.
Simán közölték vele, hogy a homoszexualitása miatt nem fog többet kritikákat írni, ezzel nem felmenteni akarom, csak rávilágítani, hogy mi lehet egy ember életébõl ha kényszerítik, és már is eljutottunk a valósághoz.
perry 2008 febr. 17. - 12:06:40
(24/98)
Ráadásul talán õ volt hajlandó embernek lenni ebben a témában. Vállalni azt amit tett, elmagyarázni az ok és okozati összefüggést.
Valamint szembe nézni a múltjával.
perry 2008 febr. 17. - 12:03:22
(23/98)
Köszönöm , hogy gondolatba öntötted, én indulatosabb lettem volna, így levettél a vállamról 1 rossz "modulációt" :)
A Megáll az idõ pedig, igen ez a film is kiállta
az idõk próbáját.
efes 2008 febr. 17. - 11:39:35 Előzmény perry
(22/98)
egyszerûbb elõhúzni kész véleményeket a "besúgók voltak" zsebbõl, mint nyitott szemmel, és nyitott értelemmel megnézni pl. ezt a filmet, ha már -valószínûleg korunkból fakadón- nincs fogalmunk arról a korról.

így utólag, baromi izgalmas, hogyan dolgozta fel szabó pl. ezt az ügynökösdit, nemcsak ebben a filmjében, hanem egész életmûvében...
perry 2008 febr. 16. - 23:04:00
(21/98)
Úgy gondolod , hogy azonos filmet néztünk ?
orvvadász67 2008 febr. 16. - 18:18:44
(20/98)
...elgondolkodtatott ez a film, tehát esettanulmánynak mindenképpen jó. 1-es számú hitelességet rontó tényezõ: a hatalmat szolgáló kaméleonokban nincs meg az a naivság, amit ez a film prezentál. A színészek halála körüli õszinte meglepettség abszolút értelmezhetetlen számomra a hatalom elsõ számú csinovnyikja részérõl. 2-es számú hitelességet rontó tényezõ: egy propagátor nem egy színházat, embereket mentõ hõs és, mint alternatíva nem csak az emigráció létezett (hiába próbálja ezt állítani bárki). A sok monologizálásban, elsikkadnak a lényeges történések, de nem, mint szándékos elem, a film inkább erõlködik. Az elhatározás hiányát igyekszik hangsúlyozni.
Szerintem egész egyszerûen át akar verni és tisztára akar mosni egy kört, tevékenységének körülményeit talán még jól határozza meg, de a fõszereplõ jellemérõl már homályosak az elképzelések és persze a látványosabb elemeket mellõzni igyekszik (úgy, mint a karlengetést vagy a zsidó gettók megnyitását). A film jobb jelenetei, amik elkezdik feszegetni a „Mephistok keringõjét” hamar lerázásra kerülnek. Hangsúlyoznám, itt a hatalom egyik elsõ számú s***nyalójáról van szó, szerintetek tényleg így nézett ki? Bizonyos dolgokról nem lehet nem tudni és azt mondani "én csak egy színész vagyok" De Szabó szerint igen, méghozzá ilyen gyermeteg, õszintén meglepõdõ módon. Hab a tortán, hogy ezt Amerika értékelte ilyen nagyra.
efes 2008 febr. 16. - 13:11:16
(19/98)
sõt elõször az angi verában, elsõ amerikai munkáját is úgy kapta, hogy "kell nekem az angi vera operatõre", asszem costa-gavrastól.