Téma: Napfény

Maia 2007 ápr. 18. - 20:52:56
(41/301)
A mult heten neztem meg a filmet. Nagy sajnalattal olvasom, hogy volt akinek ennyire nem tetszett a film. En minden percet elneztem. Szerintem sok sci-fi film van, de kozuluk nem tul sok sikerul annyira jonak es szamomra nagyon is egyedi volt. Kezdve a latvanyvilagaval, a zenejevel es nemcsak a tortenet. Szamomra egy kicsit tul sok mindenrol szol ez a film. Istenrol, tudomanyrol, emberi gyengesegrol es meg sorolhatnam. En viszont azt tanacsolom annak, aki meg nem latta, hogy mindenkeppen nezze meg, mert szerintem igy lesz sajat elkepzelese az embernek, aztan mondja meg mi a velemenye. Hozzaszolasommal nem akarom befolyasolni senkit arra, hogy na irany a mozi es nezze meg mert hu de jo film es stb... Mindenkeppen keszuljon arra, hogy ez tortenet, ami az urben jatszodik es en nincs tul sok kapcsolata a Folddel es ez igy korrekt. Az embernek nincs egyfajta "Armageddon"(film) erzese, amikor nezi. Ez a film masrol szol. Tibbek kozott egy igen mely lelektani gondolatot hordoz. Mikor kell helyesen cselekedni es gyorsan, donteseket hozni, nem meghatralni... szamomra egy elmeny volt a film! En batran ajanlom!
BTS 2007 ápr. 18. - 17:51:00
(40/301)
Elõször is a Spoilerezésrõl: Sikerült úgy megnéznem a Hatodik érzék címû filmet, hogy elõtte lelõtték a poént. Azóta nagyon óvatosan olvasok filmkritikát, fórumot, és természetesen én is tartom magam ahhoz, hogy elõre figyelmeztem az olvasót, ha olyan dolgot írok le, ami csökkenti a film megnézésének élvezetét. Nagy tahóságnak tartom, ha valaki nem így tesz.

Nos, tegnap én is megnéztem a filmet, és leginkább 2 értékelést adnék rá: 85%, 50%.
Magyarázat: a 85% annak szól, hogy ez a film teljesen magával tudott ragadni, jó volt a sztori, a képvilág, az egész hangulat, 5%-ot az utolsó 30 perc, és további 10%-ot az utolsó 30 másodperc miatt vontam le.

50% - Nagyon sok ellentmondás, technikai/tudományos hülyeség van a filmben, amik bizony engem iszonyatosan zavartak. Innen SPOILER: Ilyen például maga az ûrruha. A filmbõl az derül ki, hogy a pajzs mögött -273 fok van, elõtte meg pár ezer. Na most a mostani ûrruhák korántsem ilyen bumfordian nagyok, mégis ki lehet velük menni az ûrbe, viszont ez a filmes hiába ilyen nagy, nem bírja ki a nap melegét, ergó tök fölösleges. A mesterséges intelligencia: a film elején lazán kinyírná a 2 pajzsot javító embert a küldetés sikere miatt, a szétkapcsolódás után meg nem szól, hogy basszus: 5-en vagytok, nem lesz elég a levegõ???!!! Aztán a számítógép fõ részeinek hûtése: ha jól láttam 4 db van, és mivel valamennyire jártas vagyok az informatikai rendszerek biztonsága terén, ezért az elég nagy baromságnak tûnik, hogy ki lehet emelni mind a 4 részt egyszerre. Pont azért többszörözik ezeket a rendszereket, hogy ha kiesik 1-2 (pl hiba vagy javítás miatt), akkor a maradék még el tudja látni a feladatot. Aztán ott a tûz: már egy mai tengeralattjárón jobb tûzoltó rendszer van, mint egy Nap felé tartó ûrhajón??? Sorolhatnám még (a Nap gravitációs hatását írta is valaki), de a lényeg látszik: ezekre a helyzetekre már mai tudással is van megoldás, nemhogy 2057-ben.
SPOILER VÉGE

Összeségében én mindenképp ajánlanám a sci-fi és az ûr szerelmeseinek a filmet, de egy átlagos nézõ nem biztos, hogy jól tud rajta szórakozni.
Jim Raynor 2007 ápr. 16. - 20:24:34
(39/301)
Most olvastam a leveledet:)

Igen, most gondoltam bele én is, hogy mondtad, az utolsó jelenet tényleg hanyagolható lett volna és elég lett volna a Capa-féle jelenettel befejezni a filmet.

Az ember gyermekétõl én szerintem sokat vártam, mert Alfonso Cuarón rendezte a Harry Potter 3. részét is, ami nekem nagyon bejött ( bár a többi részt is szeretem ).

Szóval nekem az a film annyira nem jött be, a forgatókönyvben én pl. nagyobb hangsúlyt fektettem volna az elõzményekre, akár csak dialógusok szintjén, hogy filozófiai, spirituális értelemben mi okozhatta, hogy nem esnek teherbe a nõk.

Nekem annyira nem álltak össze abban a filmben a cselekmény-szálak.

De ez csak a saját, személyes véleményem.

Ettõl függetlenül voltak jó részek a filmben.
Redfield 2007 ápr. 16. - 20:09:12
(38/301)
e-mail címedet nézd meg.
Jim Raynor 2007 ápr. 16. - 20:08:11
(37/301)
Személyes üzit írtam inkább a spoilerkedés elkerülése érdekében.
Megkaptad? Az az igazság, h én ( még ) nem tudom, hogy hol kell megnézni ezeket a személyes üzeneteket.

Huhh, nekem az ember gyermeke nem tetszett annyira...

G
Elessar 2007 ápr. 15. - 22:36:36
(36/301)
Bigpapa, engedtessék meg nekünk, hogy míg te nem szereted, mi szeretjük a filmet, és másnak is ajánljuk. Nincs semmi baj, ha nem tetszett a dolog (bár sokszor elég gyenge érvekkel jössz, no meg a "nekem nem tetszett és kész" felfogás nem vmi meggyõzõ), meggyõzni úgysem tudlak, és nem is akarlak. Ahogy neked sem fog sikerülni fordítva. Ennyi. És ne mûvészlelkezz le, ne minõsíts, amíg én sem teszem. Szevasz

Más: A legnagyobb (amerikai) filmkritikus website, a rotten tomatos értékelése a filmrõl itt következzék (pedig õk aztán a sárga földig hordják a filmeket, ha azok megérdemlik, persze õk sem tévedhetetlenek, ahogy mi sem):

<a target="_blank" href="http://www.rottentomatoes.com/m/sunshine/" title="http://www.rottentomatoes.com/m/sunshine/">www.rottentomatoes.com</a>

Az értékelés számtalan újságíró, valamint az átlag mozinézõk súlyozott átlaga alapján történik: 87 % - no comment. Még az imdb és jóval 7fölé értékeli a filmet, ami bizony már az átlagon felüli alkotások ismérve, tehát nem feltétlen vagyunk egyedüli élharcosa.
Redfield 2007 ápr. 15. - 22:09:29
(35/301)
Az ember gyermeke nekem jobban tetszett. De igazán nem értem, miért csak a multiplexek játsszák. Jó, hatáson van a hangsúly, de átvehette volna pl: a Mûvész, abba még befért volna. Vagy a kisebb Multik, mint a Kossuth, vagy a Corvin, (ami nem a hálózat tagja, de azért nehogymá...)
Bigpapa 2007 ápr. 15. - 21:59:52
(34/301)
Csak itt vagytok más véleményen, maroknyian, de más fórumokat olvasgatva, nem egyedüli az én negatív véleményem. A koromra büszke vagyok,mint ahogy arra is, hogy jópár, nekem kedves filmet összegyûjtöttem. Ezeket a tényeket azért mertem elárulni,mert nem szerettem volna, ha valaki azt hiszi, "ez a csávó havonta elmegy egyszer moziba és akkor is köpködi a filmeket. Én inkább azt vettem észre, neked nem tetszik,ha valaki nem borul térdre e hatalmas opusz elõtt :)))) Tudod mit? Postázom majd neked DVD-n :))))))))))
mokuskodo 2007 ápr. 15. - 21:23:47
(33/301)
Bár látom nagyon zavar, hogy mindenki más véleményen van, mint te, és hogy téves következtetést vontál le a veled együtt megnézõk arcáról, a "nem túlzottan etikus ilyen szinten spoilerkedni egy hozzászólásban,mint ahogy te tetted" nem a véleményedre vonatkozik, hanem arra, hogy talán azoknak, akik még nem látták a filmet és így olvasgatják a fórumot, nem kéne JELZÉS NÉLKÜL a film poénjaiból lelõni jópárat.

Mellesleg szerintem annyira szánalmas úgy megpróbálni etalonnak és sérthetetlennek beállítani a véleményedet, hogy elmondod az életkorod és hogy mekkora filmgyûjteményed van. Az ízlés szubjektív dolog, ennek megfelelõen most következzen az enyém.

A film végeztével, mikor kijön a tömeg a moziból, szeretem meghallgatni mások véleményét, figyelni, ki mit szûrt le. Most is próbáltam ezzel az eszközzel élni, de mindenki csöndben volt. A tömeg csöndben vonult ki közel két percen keresztül a folyosókon kanyarogva. Szerintem ez az, ami jellemzi a filmet. Letaglózó. Elhiszem, hogy nem mindenkinek tetszik a film, de a kép, a hang és a történet együtt mindenkire hatással van. Ennyi! Voltak benne hibák, a végét én sem felhõtlenül szerettem, de mindvégig sejtjeimben éreztem az egészet, az Ember gyermeke óta ez volt a legmeghatározóbb film a mozikban számomra.

És aki még nem látta, gyorsan nézze meg, ez egy kötelezõen mozis film, viszont sajnálatos módon már elsõ héten is igen kevés moziban játszák!
Redfield 2007 ápr. 15. - 20:06:11
(32/301)
sosem késõ elvont mûvészléleknek lenni. :) Nincs is annál jobb élet-forma. :) hehe
Bigpapa 2007 ápr. 15. - 19:59:07
(31/301)
"nem túlzottan etikus ilyen szinten spoilerkedni egy hozzászólásban,mint ahogy te tetted"
Ezt megmagyaráznád nekem? Mert ,ha valami nem tetszik, akkor nem írhatja meg az ember? Ez egy fórum. Aki meg akarja nézni a filmet, csak azt olvashatja, hogy hûha ,meg azta de cool volt és micsoda mélyen szántó gondolatok?
Nem az volt. Az Armageddonban legalább elhitették velünk, hogy erre képesek lennénk, de 2057-re még csak azt a célt tûzték ki, hogy embert küldjenek valahogy a marsra,de még lövésük sincs hogyan, nem egy Manhattan méretû plutónium bombát építeni, amit beleküldünk a napba. A James Bond sem hihetõ sztori,nem azzal van bajom, de ez a film 20%-ot sem ért el a valamire való mûvek polcán. Lehet, nekem is elvont mûvészléleknek kéne lennem, és meglátni benne valamit,amit ti láttatok, de így, 32 évvel a hátam mögött, többezer film után sem láttam meg. Ez szar volt a javából és Uff! :))) Simon mondja, ezzel vége! ;)
Redfield 2007 ápr. 15. - 17:21:24
(30/301)
Azzal nem is volt gond.

SPOILER!!!!

Az már viszont egyáltalán nem tetszett, hogy látjuk a nap fényét a földre megérkezni anyucihoz és a kisgyerekekhez (is). Egyszerûen nem jó. Két okból: 1. lerombolja a hatást, amit a rendezõ a film fõ kérdésére hegyezett ki. (mennyire lehet fontos az élet, és ha már annyira fontos, megérdemeljük e, hogy éljünk, vagy túléljünk?)
2. Alapból hülyén vette ki magát, hogy az egyetlen földön játszódó rész a legvége és az is szép. Sokkal jobb lett volna lezárni Capa ábrázatával. Kivonja a nézõt a filozófiai hatás alól, mintha próbálna választ adni a saját kérdésére. Ami mondanom sem kell: nem igazán szerencsés dolog.
Elessar 2007 ápr. 15. - 17:05:23
(29/301)
Bigpapa, akkor tényleg más filmet láttunk, ugyanis nálunk a fél mozi még maradt néhány percig az end credits közben is. Oh, és annyi, hogy azért nem túlzottan etikus ilyen szinten spoilerkedni egy hozzászólásban, mint ahogy te tetted, még akkor sem, ha nem szeretted a filmet, amihez persze minden jogod megvan :S

A filmrõl (ismét): Jim Raynorral (ilyen névvel sci-fi kedvelõ? nem is csodálkozom;) ) szinte mindenben egyetértek, bár nálam az Event Horizon is ott van a top scifik közt, amely néhány elemében nagyon hasonlít a Napfényre, illetve fordítva. Tökéletes filmélmény, újszerû, nem gagyi ûrfilmet láttunk, amely örömtelien sokszor felelt meg a "tudományos fantasztikus" jelzõnek. (Raynor: érdekes, a Merkúr résznél én is csak úgy bámultam a gyönyörûségtõl, mint egy kisgyerek). A végsõ kép (SPOILER!!!): nekem viszont kimondottan tetszett, ahogy Cilian Murphy az utolsó pillanatát vagy egy percen keresztül, mintegy transzcendens állapotban élte meg, boldogan megízlelve végül a Nap fenségességét, mindenhatóságát, és talán az Icarus-2 küldetésének sikeressége felett érzett örömöt.
Bigpapa 2007 ápr. 15. - 15:24:02
(28/301)
Szerintem nem egy filmet láttunk. Azt tudom, hogy engem nagyon nehéz kiakasztani, de tegnap sikerült ennek a filmnek. Kb 70 en ültünk a moziban, és mindenkinek az arcán azt láttam, hogy :Jézusom! És nem azért,mert olyan mérhetetlenül hatalmas élményt kaptak.
A szármyas fejvadászt eredendõ bûn egy mondatban említeni ezzel. 32 éves vagyok, jópárezer filmet láttam,de ezt nem szabad úgy emlegetni,ahogy áradoztok róla. Persze,ha a 20Century Fox fizet nektek ezért,akkor oké :))))))))
Redfield 2007 ápr. 15. - 14:14:59
(27/301)
cool. :) és a végérõl mit gondolsz? a befejezésrõl? szerintem az máshogy jobb lett volna.
Jim Raynor 2007 ápr. 15. - 14:06:34
(26/301)
A karakterekhez igazából nem a múltjukon keresztül ( arról szinte semmit nem tudunk ) kerülünk közelebb, hanem azokon a pillanatokon keresztül, amikor szótlanul egymásra néznek egy komoly döntés meghozatala elõtt, amikor látni a szemükben, hogy a döntés súlya mekkora teherként nehezedik rájuk, vagy mikor párbeszédet folytatnak egymással lelki dolgokról ( "-Nem félek a haláltól." "-Én igen...". stb. ).

A film számomra egy szépen megkomponált Ûropera, melynek ott a helye a legnagyobbak között, bár talán a Solaris és az Ûrodüsszeiai a mítikus részének konkrét jelenléte és kidolgozottsága miatt talán egy hajszállal alulmarad, de azért így is szépen teljesített. Ha a horror rész helyett egy metafizikai-lírikus szálat épített volna a rendezõ a filmbe, talán az új etalon is lehetett volna.

De így is elismerésem a rendezõnek, a forgatókönyvírónak és minden technikusnak, aki a filmen dolgozott és az összes színésznek ( Chris Evans alakítása nagyszerû ).

Én a filmet szinte nyugodt szívvel ajánlanám bárkinek, aki egy picit is szereti a sci-fi-t, vagy aki teljes kikapcsolódásra vágyik.
Ha a soft-horror szál nem lenne, akkor meg egyértelmûen ajánlanám mindenkinek. :)

Összességében, a filmnek nálam méltó helye van a Soderbergh-féle Solaris ( a Tarkoszvkij-féle nekem nézhetetlen, és jobban is tetszett Soderbergh interpretációja, mind hangulatában, mind képi világában, mind befejezésében ) és az Ûrodüsszeiai mellett, még akkor is, ha filozófiai jellegében látszólag(!) alulmarad azokkal szemben. Ugyanis a Sunshine misztikus jellege áthatja az egész filmet, mégha ez a misztikum nincs is szóvá téve és nincs is jelen direkt módon a filmben cselekmény-szálként ( pl. 2001. Ûrod. - a monolit, vagy mint a Solarisban maga a bolygó ). A rendezõ elérte, hogy misztikusnak éljük meg a Nap közelségét és annak környezetét ( bolygórendszerét ). Nagyszerûen sikerült neki.
Számomra pl. az is óriási élmény volt, mikor összegyûlt a legénység és együttesen rácsodálkoztak a Nap körül keringõ Merkur-ra.
Jim Raynor 2007 ápr. 15. - 14:04:21
(25/301)
Én nem szeretnék senkivel sem kötekedni, nem akarom sem cáfolni, sem megerõsíteni senki véleményét, csak leírni a sajátomat.

Nekem a film egy igazi mozis élmény volt, korrekt színészekkel és alakításokkal, nagyon elégedett voltam mindennel és mindenkivel, amit és akit láttam a vásznon.
Olvastam, h 40millából forgatták a filmet ( mert kis stúdiókban dolgoztak ), de írta a rendezõ, h ennek ellenére reméli azt fogjuk érezni, mintha egy 100millás produkción lennénk.
Én azt éreztem.

Tökéletes látvány-, és hangvilág, elképesztõ, amit a filmben mûveltek. Számomra szinte tökéletes volt az összhang a filmben, technika, látvány, zene és forgatókönyv terén, ezért olyan atmoszférát és hangulatot teremtettek, ami teljesen elragadja a nézõt.
Számomra a film egy másfél órás meditáció volt.

A színészekkel és az általuk megformált karakterekkel is teljesen elégedett voltam, a 2001 Ürodüsszeiát sem azért szeretjük, mert nagyon mélyen megformált karakterei voltak.
A fõszereplõ ott két hapsi, akikrõl igazából semmit tudunk.
Az nézõpont kérdése, hogy valaki ezt rendezõi (forgatókönyvírói) hiányosságnak tekinti-e, vagy egy tudatos rendezõi húzásnak, egy olyan technikának, mellyel a rendezõnek valamilyen célja van, hát hány olyan film van, amiben a fõszereplõ karakterek csak körvanalakban vannak ábrázolva, vagy még úgy sem egy bizonyos hatás elérése érdekében, ráadásul egymástól eltérõ hangulató és stílusú filmekben : pl. United 93, Ûrodüsszeia, Másnap.

A film drámaisága : nekem teljesen átjött, együtt éreztem a legénységgel, nagyon szépen és tudatosan megkoreografált drámai jelenetei vannak a filmnek. Látványos, jól megírt és egyáltalán nem felszínesek a drámai részek sem.

A film utolsó fél órája :))

Hmmm, szóval... Hát én személy szerint úgy, ahogy van kihagytam volna a horror részt. Vagy ha mindenképpen meg akarta volna tartani a rendezõ a misztikus részt, hát én nem horroros, menekülõs-gyilkolós epikus szálat építettem volna a filmbe, hanem egy erõteljes, mély, párbeszéd-jellegû lírikus szálat, amiben mondjuk az egyik fõszereplõ és a misztikus alak közötti párbeszédet figyelhettük volna, mondjuk egy félig valósághú, félig látomás-szerû cselekménysorozatban, ahol mondjuk a mítikus alak elmesélné, h egy transzcendens erõ tartotta õt életben, hogy átadjon egy üzenetet az Ikarusz 2 legénységének, stb. Nahh, ez így nekem jobban tetszett volna.

A horror rész kizökkentett az addigi jól felépített történetbõl és atmoszférából, de azért nem vágta haza a filmet szerencsére, nem voltam csalódott és ennek ellenére is nagyot tetszett a film.

Szerintem a forgatókönyv is teljesen a helyén volt, nagyon ész-szerûek és logikusak voltak a párbeszédek és az események is változatosak, izgalmasak és eredetiek, amik a párbeszédeket követték.
A karakterekhez igazából nem a múltjukon keresztül ( arról szinte semmit nem tudunk ) kerülünk közelebb, hanem azokon a pillanatokon keresztül, amikor szótlanul egymásra néznek egy komoly döntés meghozatala elõtt, amik
Redfield 2007 ápr. 15. - 11:41:36
(24/301)
Habár a vágás kicsit valóban ész nélküli volt, mindennel tökéletesen a hatásra dolgoztak. A látvány nem mutatott újdonságot igazán, de hát mit várunk? A következõ lépés a 3D-s filmek áradata kell, hogy legyen ilyen szempontból. Voltak benne valótlan dolgok, pl.: a felemelõ jelenet a végén, amit te is szóba hoztál, ennek ellenére nem rontja el számomra az élményt, hiszen sémájában tökéletesen megfelel a 28 nappal késõbb-nek, még a gyenge részek is úgy, és ott vannak a filmben, mint abban. Szerintem egy trilógiát akar összehozni Boyle, mert a fõszereplõt is úgy választotta bele újra, csak ez most sci-fi lett. A színészeknél örülök, hogy nem lettek rendesen kidolgozva a karakterek. Ránk lett volna tukmálva, hogy ez ilyen, az meg amolyan. Nem. Nem azért kellett szeretnünk vagy utálnunk õket, mert ilyen, vagy amolyan, hanem mert mind emberek, mind félnek, pánikolnak, vagy épp küzdenek a jó ügyért. Ez lehetett a cél, és én nem bánom.
Nálam a sci-fik közül szintén nagy film a: 2001, ahogy az Alien is, (bár inkább a 2 és a 3), a Szárnyas fejvadász, kellemesebb idõtöltésre meg: A Gömb esetleg.
Nálam az igazán TOP rendezõk: Lars von Trier, Stanley Kubrick, és David Lynch.
Bigpapa 2007 ápr. 15. - 10:24:09
(23/301)
Szeretem,amikor egy filmnek van eleje,közepe és vége.Itt belecsaptak a sztoriba egybõl azzal,hogy a képünkbe vágták, kihül a nap. Az utolsó 10 mp-en kívül a fagyos földrõl egy képkockát sem mutattak. Egy igazán ütõs karakter sem volt a filmben. A Capa olyan volt végig,mint egy bedrogozott Underground zenész, de igazából egy egyéniséget sem mutattak.Nem volt szerethetõ és nélkülönözhetõ karakter köztük, akiért izgulhattam volna. Nem szeretem azokat a filmeket,amikben ki tudom találni,hogy mi fog következni.Nem olvastam a filmrõl,nem láttam a bemutatóját, de iszonyatosan kikövetkeztethetõ volt. B*romság volt az is, hogy az elsõ hajó parancsnoka életben volt. 7 évig nem bírja ki abban a környezetben,fõleg nem ilyen nyílt sebekkel,abban a hatalmas porban. Ahogy az a f*szi feltünt, elkezdte az operatõr azt a szörnyû képkezelést,amit gondolom õ Cool-nak hitt,de az elvont,speed-es majmokon kívül mindenkit idegesített. Érthetetlen volt, hogy lehet az a manus 3x erõsebb,mint õk,hiszen fél kézzel felemelte és kitartotta a csávót a végén.
Imádom a filmeket, hiszen majd 6000db os gyûjteményem van, de ezt a filmet akárhogy szépíted, katasztrófális sz*rság volt.2007-ben egy sci-fi- ben nem szabad ilyen alapvetõ hibákat elkövetni. A 2001 Ûrodüsszeia és az Alien alapmû. Mai szemmel a technika nevetséges,de akkor olyan volt, mint pár éve a Mátrix. Az megteremtett olyan képi hatásokat,trükköket,amiket azóta számos filmben viszontláttam. Rendezésben Tarantino áll közel hozzám, a Ponyvaregény óta minden munkáját megnéztem.
Most én kérdezem tõled,hogy milyen filmeket szeretsz, mert erre 87%-ot adni.....
Redfield 2007 ápr. 15. - 01:28:26
(22/301)
Te, én nem tudom, hogy milyen filmeket szeretsz, meg hogy mit vártál, de nagyon nem egyezhet az ízlésünk, ha ennyire lehúzod a filmet. :) Azér sajnálom, hogy nem tetszett. Szerintem sem változtatja meg a világot, de azért nem nevezném rossznak sem.