Téma: Nevem Sam

7/10
offtopic
idõjós1010 2009 júl. 04. - 18:45:37 7/10
(115/275)
Nem ezt mondtad, hát akkor mit mondtál?
"A szeretetnél nincs semmi fontosabb egy kapcsolatban, tehát lehet, hogy valahol szebb lakása, több játéka, stb. lenne, de ettõl a szeretet még hiányozna"

Egyébként örülök hogy lezártuk, mostmár részedrõl is a vitát. Maradjon is így.
10/10
Jucis 2009 júl. 04. - 17:46:00 10/10
(114/275)
mindkét oldal véleményében van igazság (de azt még mindig nem értem h a moderátor hogy nem lépett még, lehet h leközlik majd vmi vitafórumon:P-a vallás részére értve)

a film vmilyen szinten egy utópia.

Mert:
objektív nézõpontból nézve találhatók olyan mércék, amiknek nélkülözhetetlenül meg kell lenniük egy szülõben ahhoz, hogy fel tudja nevelni a gyermekét (pl. általános intelligencia, és itt nem a diplomával megszerzettre vagy az érzelmire gondolok).

ugyanakkor a szeretet elég is lehet. mert mondhatjuk azt h annak a szülõnek adom a gyerek felügyeleti jogát, aki szereti, mert ez a legfontosabb. de megfordíthatjuk, és mondhatjuk azt is, hogy bár a másik nem szereti, vagy nem annyira - mert az elõbbi azért ritka - de mivel biztos anyagi, egzisztenciális háttere, lakása stb. van, ezért a gyerek érdekét az szolgálja leginkább, ha nála helyezzük el, de a másik szülõ feltétlen láthatási joga mellett. --> sztem egyébként a film vége is ezt sugallja, legalábbis én így értelmezem.

ahhoz, h az amerikaiak fele picit buta és naiv, no comment, ez így van: pl a középiskolákban kizárólag az amerikai történelmet tanítják, nincs világtörténelem, majd felveszi a diák fakultatívnak ha kell. minek az.
10/10
Gabriella54 2009 júl. 04. - 17:21:38 10/10
(113/275)
Véletlenül sem ezt mondtam, de ha te így akarod felfogni, lelked rajta.
Nem vagyok különösebben vallásos, de Pál apostol korintosziakhoz írott levelében mindent megtalálsz: hit, remény, szeretet - és ezek között legfontosabb a szeretet.
Ergo: csak azért nem kell valakitõl elvenni a gyermekét, mert értelmileg esetleg nem áll a megfelelõ színvonalon. Képes eltartani, képes gondoskodni róla, képes számára biztosítani a megfelelõ iskoláztatást, ráadásul még mérhetetlenül szereti is. Sam akkor rokonszenvesebb lenne, ha õ is magára hagyná a lányát?
Most komolyan: az olyanoknak, mint Sam, tényleg ne legyen gyerekük? Talán kasztrálni kéne õket? Merthogy nagyon arrafelé tendálsz a véleményeddel!
Részemrõl a vitát lezártam.
7/10
offtopic
idõjós1010 2009 júl. 04. - 17:06:01 7/10
(112/275)
Gyönyörû érv lenne, sõt egészen megható is tényleg, ha ezt írtam volna, de nem ezt írtam, te viszont csak valami ilyesmire tudtál volna visszavágni :-) hát ehhez gratulálok, tényleg remek érv :-)

Hagyjuk inkább.
twillight 2009 júl. 04. - 17:00:26
(111/275)
Ja. Vegyük el a gyereket az összes szegénytõl, fogyatékostól (született vagy szerzett mindegy), aki épp nem ér rá stb. és adjuk az elkényeztetett gazdagoknak, akik még a kutyájukat is másokra bízzák.

Hát, ez is egy vélemény...
7/10
offtopic
idõjós1010 2009 júl. 04. - 16:42:08 7/10
(110/275)
Sokan, de nem mindenki.
Rika 2009 júl. 04. - 16:41:05 Előzmény szingh
(109/275)
Ezzel maximálisan egyetértek. Mivel én az ellenpéldában éltem/élek.
offtopic
Rika 2009 júl. 04. - 16:38:53 Előzmény idõjós1010
(108/275)
Nézõpont kérdése.
Sokan gondolnak egy konkrét lényre ott valahol fönn, vagy lenn, esetleg egy nagyszakállú bácsira, de számomra ez mindig elképzelhetetlen volt.
"Én vagyok az út, az igazság és az élet"
Nekem benne van a lényeg.
7/10
offtopic
idõjós1010 2009 júl. 04. - 16:28:05 7/10 Előzmény Gabriella54
(107/275)
A nevelõszülõk talán nem lennének képesek szeretni? Nagyon sok olyan pár van akiknek saját gyermekük sohasem lehet, és hatalmas ajándéknak tekintenek egy örökbefogadott gyereket is, képesek sajátjukként szeretni õt.
A szeretet ugyan fontos, de egy gyerek felneveléséhez önmagában a szeretet, csakúgy mint a pénz, még kevés. Sam maga is gyerek volt, lelkileg is, és odafent is.

Ezt fogd fel te is egyszer.
Részemrõl a vita lezárva.
10/10
Gabriella54 2009 júl. 04. - 14:44:41 10/10
(106/275)
Látogatási jog azt az elvált szülõt is megilleti, aki elõl esetleg sikítva menekült a párja...
A szeretetnél nincs semmi fontosabb egy kapcsolatban, tehát lehet, hogy valahol szebb lakása, több játéka, stb. lenne, de ettõl a szeretet még hiányozna
10/10
szingh 2009 júl. 04. - 13:04:29 10/10
(105/275)
A gyermeknek mindenekelõtt emberséget kell tanulnia a szülõktõl. Szeretet, odafigyelés, biztonságos, meleg otthon: ezek azok, amikre szükségük van. Mindezt meg tudta teremteni a fõhõs. Gyengébbek kedvéért a film készítõi megalkották az ellenpélda figuráját is, melyet Michelle Pfeiffer játszik zseniálisan. Átlagon felüli intelligencia, siker, pénz, csillogás,...boldogtalanság, ridegség, érdektelenség, érzéketlenség. Gyermeke egy hideg otthonban magányosan, odafigyelés, szeretet nélkül sínylõdik, mégsem akarja senki elvenni a szüleitõl.
Természetesen tanulságot levonni, értékelni mindenkinek magának kell, ebben segítségünkre vannak az Otthonról hozottak. (Vagy sajnos néhányakat pont ezek gátolnak meg a helyes értékelésben.)
7/10
idõjós1010 2009 júl. 04. - 11:54:00 7/10
(104/275)
Valamiben tényleg hisz mindenki, de ez még nem feltétlen Isten.
7/10
idõjós1010 2009 júl. 04. - 11:51:24 7/10
(103/275)
Nem a fogyatékosok ellen hozzák ezeket a döntéseket, hanem a kisgyermekek védelmében. Másik családban nõne fel a gyerek, de látogatási jog minden bizonnyal megilletné az apát is.
10/10
Gabriella54 2009 júl. 04. - 08:28:08 10/10
(102/275)
Ezek szerint a következõ lépés a Taigetosz vagy a sterilizálás lesz? Vagy az az ötlet, hogy ilyen embereknek, mint Sam, ugyan minek gyerek? Hogy lehet ilyet még csak gondolni is? Jézusom, komolyan végigfut a hátamon a hideg!
Persze hogy nagy az egyén felelõssége is, de a társadalom nem fordíthat hátat és nem foszthat meg senkit a szeretettõl. Vagy akkor már diktatúrának hívják!
10/10
Barbie24 2009 júl. 04. - 00:02:36 10/10
(101/275)
Csodás film! :) Megható és egyben néhol vicces ( nem rosszindulatból mondom ezt, de néha megmosolyogtam dolgokat)
És alap 10 pont! ;)
offtopic
Rika 2009 júl. 03. - 23:55:22
(100/275)
"Mindenki hisz, aki él. Mert ha nem hinne, nem élne."
Valami ilyesmit mondott Lev Tolsztoj.
Ez úgy megragadt bennem:)
7/10
idõjós1010 2009 júl. 03. - 23:43:31 7/10
(99/275)
Azért szerintem egy békaesõnél, vagy egy egérmegszállásnál több esély van, sõt hacsak nem egy filmrõl van szó, rendre számítani kell ilyen problémákra egy gyermek nevelésénél. Aki a szerencsére alapozva tud csak felneveli egy gyereket az ne legyen szülõ. sam-nek sokszor a beszéd is nehezen ment, gondolj bele ha a gyerekre is átragadt volna ez a beszédhiba. Ez csak egy film, így nem csoda az hogy nem történt meg, de a valóság egészen más.
"Ha a kislány lemarad a tanulásban, nyilván segíthetnek neki az iskolai tanárai."
A tanárai foglalkoznak vele annyit amennyit mindenki mással, de egy szülõ akkor se legyen tehetetlen mikor a gyermeke neki tesz fel otthon kérdéseket a tananyaggal kapcsolatban.
"Ha a egyerek elszökik, akkor gondolom Sam is a rendõrségre megy mint mindenki más"
Egy jó szülõ gyermeke nem jut el még az ajtóig sem, mert a szülõ nem tehetetlen, és képes rendbe tenni a saját gyermeke fejét, észérvekkel, határozott fellépéssel, szigorral.
"van, hogy egy 8 éves gyerek tart el egy 5-6 fõs családot egyes helyeken"
Igen, biztosan van ilyen is, és akkor ez most egy jó dolog, egy ideális dolog? Nem nem az, és ha csak lehet meg kéne kímélni a gyerekeket egy ilyen nagy feladattól. De valyo9n akkor, valyon olyankor mivan ha a gyermek képtelen eltartani, ápolni a szüleit, talán mert még nem elég érett hozzá fejben? Mi történik akkor, ha a gyereknek nem sikerült idejekorán felnõnie? Én 22éves vagyok, de még most sem érzem magam képesnek ilyenre. Egy gyereknek az a dolga hogy gyerek legyen, egy kamasznak pedig az hogy tanuljon. (jó mondjuk az én 22 éves fejem lágya is benõhetett volna már, de nem nõtt, és még igen sokan így vannak ezzel)

A vallásos témátokhoz, témádhoz pedig nekem semmi közöm, és nem kívánok beszállni a vitába. Egyébként én sem hiszem el azt amit a bibliában leírnak. De nem ítélem el azokat akik hisznek, sõt valahol megértem, és megint máshol irigylem is egy kicsit õket. Hinni hogy van egy Isten odafent akibe mindig lehet bízni, lelkileg kapaszkodni jó dolog.
twillight 2009 júl. 03. - 23:05:55
(98/275)
Mi lett volna, ha...? Mi lett volna, ha békaesõ esik, vagy hirtelen leigáznak mindenkit az egerek?
Nincs értelme a "mi lenne ha" kérdésnek. Adott, hogy a gyerek normális és a biológiai apjával képes családot alkotni.
Természetesen ha a gyerek is fogyatékos, a kérdés mindjárt más színben tûnhetne fel, de nem errõl szól a film alapszituációja.
Ha a kislány lemarad a tanulásban, nyilván segíthetnek neki az iskolai tanárai. Nem csak az egyén alkalmazkodik a társadalomhoz, hanem a társadalom is az egyénhez.

Ha a egyerek elszökik, akkor gondolom Sam is a rendõrségre megy mint mindenki más, maga pedig végignézi a lehetséges általa ismert helyeket. Nálunk is volt ilyen, és a szülõk itt sem álltak a "helyzet magaslatán".

A kamaszodás új kérdés, de elfeledkezel arról, hogy évek alatt a kislány és az apja összeszoknak, alkalmazkodnak egymáshoz, kiismerik egymás erõsségeit és gyengéit. Sam ki tudott állni magáért a filmben ha kellett.
A fél USA idióták gyülekezete mûveltség terén. Európát egy országnak hiszik egyesek, mások Kanadát egy óceán túlpartjára teszik, és most nem akarok a vallásos részérõl beszélni (pedig aztán! Még a bíróságra is elmentek, hogy a vallást ismerjék el tudománynak). Tõlük is elvennéd a gyerekeket? Esetleg anyámtól, akivel az idióta papok elhitették a Biblia teremtéstörténetét, és emiatt minden orovsi könyv ellenére azt hitte, a férfiaknak egyel kevesebb bordája van? (végül hagytam neki, hogy megszámolja rajtam, szerencsére a saját szemének már hitt)

Valóban nagy segítség Samnek a kislány. Nagy segítség azoknak is, akiknek valamilyen komoly bajuk van (rák, köszvény, vagy említsük meg Stephen Hawkingot). Az, hogy a gyerek mekkora segítség a szülõjének (van, hogy egy 8 éves gyerek tart el egy 5-6 fõs családot egyes helyeken), nem lehet szempont abból a szempontból, hogy a családjában hagyjuk-e, vagy emeljük ki onnan.
7/10
idõjós1010 2009 júl. 03. - 22:45:47 7/10
(97/275)
Lehet hogy tudott írni-olvasni, már rég, nagyon-nagyon rég láttam a filmet, az a kép viszont még mindig elõttem van mikor az alsó tagozatos kislánya dicsérte meg az apját, mert az már kezdett egész "szépen" olvasni.
"Illemet, egymásrafigyelést, a határidõk betartását"
Igen ez nem kétséges, és igaz, de menyi minden van amit viszont nem tudott neki megtanítani. Pl mi van akkor ha a gyereknek nem megy olyan jól a tanulás, ki segít otthon majd neki, ki tanul vele? Ha a gyerek egyszer valami miatt megmakacsolja magát durcás lesz, esetleg elszökik, Sam mihez kezd majd? Ha jól emlékszem történt valaha hasonló a filmben is, és Sam nem igazán volt a helyzet magaslatán. Mi lesz majd ha a gyerek kicsit nagyobb lesz, mondjuk kis kamasz, néha az õ fejüket komolyan rendbe kell tenni, de még maga Sam is gyerekvolt lelkileg, és ami a tudást illeti némiképp fejben is.

Sajnálom hogy nem tudok veled érdemben vitába szállni, mert már alig emlékszem a filmre, de ami rémlik belõle, amit még akkor rögtön megállapítottam mikor néztem, az az volt, hogy mekkora nagy segítség Sam-nek az a kislány.
twillight 2009 júl. 03. - 22:29:34 Előzmény idõjós1010
(96/275)
Sam tudott írni-olvasni. Lassan, de tudott. Pl. a pénztárnál, amikor összeveszik az ügyvéddel, hogy õ is ki tudja számlnia dolgokat.

A gyerek valóban sokat tanulhat a szülõjétõl. Illemet, egymásrafigyelést, a határidõk betartását (biztos van erre jobb szó, de most nem jut eszembe). Ezt mind megtanulhatta Samtõl a kislánya.
Az adatokat, logikát, készségeket megtanulja az iskolában.
A társas viselkedést sem otthon tanulja meg senki, hanem amikor eljár otthonról.
A hivatali ügyintézést meg úgyis ott helyben kell mindenki kitalálja.

Nincs semmi, amit Samnek át kellett tudni adnia, és nem volt képes rá.

OFFTOPIC
A vallás ellenben destruktív egyetlen igen apró részlettõl eltekintve, ami önmagában már nem is a vallás, hanem csak a hit része.