9/10
kgyuri0 2009 febr. 02. - 01:12:50 9/10
(77/137)
Szuperfilm! 9p!

SzászJános megint remekelt.

Elolvastam a beírásokat s néhánnyal muszáj konfrontálódnom.
Ez a film azon túl, hogy remeklés, nagyon sok mindennek nem tekinthetõ. Így pl biztos, hogy nem kábítószer-problémát többé-kevésbé permisszíven megközelítõ modernkedõ, fontoskodó Trainspotting szerû idegbajterjesztõ sem olyan értelemben, hogy „MûvészkémdeRohadt ExaltáltegyFrancosnagyZseniIsVagyTeMertbelövödMagad”, sem olyan értelemben, hogy „LámazEmberMilyenEsendõIsMertKéptelenazIgazSzenvedélyPótszerénekEllenállni”, de még csak nem is „ModernVilág, az italunkCóla!” értelemben. Nem, ezért baromság az Index jó kritikuasa, FöldesAndrás részérõl Jókairól gagyogni: „ugyanis olyan udvarias, mértéktartó, mondhatni nett film született” – szerinte!
Mert õ nyilván azt képzeli, a drog jelenléte legalább is az elõbb emlegettem három hozzáállás valamelyikét kellene vonzza:
„a nézõ napokkal a megtekintése után is bizonytalan mozdulatokkal nyúlt a fecskendõ vagy az LSD-bélyeg után. A Meztelen ebédben hátborzongató természetességgel csúszott össze a valóság és a vízió, barátságos kávézókban tûntek fel óriási mutánsok, míg végül senkinek nem maradtak kétségei, hogy miért mászott bele Burroughs a pszichodelikus mocsárba.”
Ami engem illet, én az idecitált mûvet se könyv se film formájában nem kultiváltam.
Nen ez a film egy ilyen kábszeres kis propaganda filmnél (pro vagy kontra, mindegy is!)mindenképpen jóval több.
Aztán ez a film még nem szerelmi történet sem! Ahogy valamelyik hozzászólásból véltem kiolvashatni. A szerelmi történet ahogy silenzio(21. hsz) kívánja valami pozitív kifejlettel köteles bírni:
„Az író a "kapcsolatuk" után sem tudott írni, csupán plagizált, és Gizella sem talált megnyugvást...”
Igen,ez egy õszinte problémafölvetõ és nem optimista választ adó feldolgozása a szerelemnek, a világharmónia, a jó szellem, avagy egyes nézõk elvárnák a szerelemtõl a megváltást úgy az orvos, mint a beteg részére. Csalatkoznak. Van ilyen. Az ilyen féle megváltás elég munkás harc (miként a filmbõl remekül megfigyelhettük), a harc pedig minimum kétesélyes.
8/10
micacica 2009 febr. 01. - 22:52:11 8/10
(76/137)
Nekem tetszett ez a film. Igaz, én Csáth írásait is szeretem. Viszont azon gondolkodtam, hogy miért külföldi színészek játszottak? Simán el tudtam volna képzelni Brennernek Cserhalmit, Gizellának meg... nos, ez nehezebb... mondjuk Gryllus Dorka?
Persze tetszett az eredeti szereposztás, de annyi remek magyar színész van!
3/10
csilisbab16 2009 jan. 31. - 13:30:36 3/10
(75/137)
nagyon elvont film:D nekem nem jött be 10/3
Sz23 2009 jan. 31. - 12:11:12
(74/137)
Megnéztem, és körülbelül azt kaptam, amire számítottam! Számomra nem is a sztori volt a lényeges, hanem hogy lejön-e a képernyõrõl Csáth világa. És igen, sikerült!
Köszönöm az alkotóknak!
sancho1234 2009 jan. 31. - 10:18:58 Előzmény Caline
(73/137)
Kár, hogy nem nézted meg. Kifejezetten nyomasztanak a depressziós filmek, könyvek. Itt mégis más volt az érzésem. Talán mert volt katarzis, mégis csak egy nem nyitva hagyott buta usás horror, sem öncélú háborús rettegés.

A vallásellenesség is kimaradt. Egyszerûen a helyzetükben kiszolgáltatott apácákat látunk a saját emberi rettegéseikkel, amolyan lelki próbatétel, nekik talán nagyobb pokol ez az egész, mint a féltudatlan, megfásult elmebetegeknek. A fõhõsnõ sem miattuk akarja kiszedetni az agyát, hanem saját gondolatainak betegessége miatt.

Bár majd 100 éves a sztori, ma sincs másként. Ugyan ilyen gyarló és kegyetlen a célvesztett ember környezetével és önmagával fõleg.

Nem bírtam meg nem nézni.
10/10
kowalsky 2009 jan. 31. - 01:12:36 10/10
(72/137)
hát bizarr egy szerelmi történet.. tele- más-más okból adódó- szexuális túlfûtöttséggel. a rettenetarcú és szépszájú kitûnõ választás, hibátlan a tárgy-esztétikája a filmnek – néha már már sértõ – maszkos fal – illetve túl direkt. szépségesek a fények és a helyszínek. meg jó hogy a szász képes volt ezt összerakni ennyi kísérlettel töltött év után. volt ebben minden: csipetnyi csáth meg scott fitzerald na meg persze bódy is. kár hogy nem mutatott jobban túl magán a történet és nem ment mélyebbre – de ez már csak paraszthajszál. az apácák teszik áldozattal a dolgukat, az orvosok korabeli módszerekkel kísérleteznek… s nincs ember az intézetben akit ne a mániája vezérelne.. pont mint az életben :----D
9/10
od.gszal 2009 jan. 31. - 01:04:00 9/10
(71/137)
Megnéztem, és nem bántam meg egyáltalán.
1, Nincs benne semmiféle vallásellenesség, keresztények támadása.
2, Megmutatja nekünk, milyen mélységek rejtõznek az emberben, bennünk. Ezzel nem könnyû szembe nézni.
Newcastle United 2009 jan. 30. - 15:25:12
(70/137)
Szerintem nezd meg, foleg ha egyedul vagy az este.:) Nehol vontatott a film, de osszessegeben megis az ember lelkebe maszik, es elgondolkodtatja. Nyomot hagy benne.
Az egyhazellenessegrol annyit hogy en se szeretem az olan filmeket, de itt szo sincs errol. Az teny, hogy egy-ket apaca talan nem angyali jellemekkel van felruhazva, de maga a film nem errol szol.
9/10
od.gszal 2009 jan. 30. - 15:13:42 9/10
(69/137)
Én tuti megnézem, pedig én is egyedül leszek otthon. :)
Ma sajnos divat minden vallás támadása, mind a materializmus, mind az okkultizmus oldaláról.
Caline 2009 jan. 30. - 14:35:17
(68/137)
Dilemma:
- Megnézzem? (Teljesen egyedül leszek éjjel)
Vajon érdemes a lelkemet zaklatni, botránkoztatni és nyomasztani egy várhatóan szörnyû filmmel?! Pedig borzasztó kíváncsi vagyok, mint egy kisgyerek - aki, tudja, hogy talán nagyon félni fog, de mégse tudja a szemét levenni a vonzó látványról.
Talán nem kéne megnézni...
Nem akarom, hogy az egyházellensség botránkoztasson; valaki emlegette, hogy nem hiteles az apácák és papok ábrázolása a filmben. Az ezer sebbõl vérzõ Katolikus Egyháznak semmi szüksége rá;és nekem se, aki még mindig a tagjának vallom magam.

Inkább nem nézem meg...
offtopic
pozsizsuzsi 2009 jan. 30. - 14:09:21
(67/137)
Én már a Wittman fiúknál így jártam, pontosan az miatt a bizonyos határátlépés miatt, a díszbemutatón kénytelen voltam kimasírozni a terembõl.
1/10
savernake 2009 jan. 30. - 13:21:32 1/10
(66/137)
A díjak, a pozitív kritikák után számomra óriási nagy csalódás ez a film.
Elsõsorban a kifejezetten visszataszító képi ábrázolás miatt. Átlépte azt a határt, amikor már nem tudtam a tartalomra, mondanivalóra figyelni az undor és az émelygés miatt.(Nem is értem hogyan kaphatott 16-os besorolást.) A Faun labirintusa mellett van a polcon - soha többé nem nézném meg semmi pénzért:-)).
Amúgy meg szerintem sok dolgot "átemelt" a rendezõ Bódy Gábor Psyche c. zseniális filmjébõl.
lanncsa 2009 jan. 30. - 11:09:36
(65/137)
2 éve láttam, moziban, nagyon hátborzongató...
1/10
kardosks 2009 jan. 30. - 10:30:43 1/10
(64/137)
Beteg. Perverz. Gyomorforgató.
Kevher 2009 jan. 25. - 10:05:26
(63/137)
jaj, tehát szeretem az ilyeneket.
bocs
Kevher 2009 jan. 25. - 10:04:33
(62/137)
a könyvet nem olvastam, de a filmet láttam. szerintem nagyon jó, elgondolkodtató, ugyanakkor borzongató, szerintem az ilyeneket. azért egy felest érdemes bedobni elõtte :))
Sz23 2009 jan. 20. - 13:46:49
(61/137)
Elkezdtem olvasgatni a hsz-eket. Amit nem értek: miért kerestek benne logikát? Egy drogos világában? (A filmet még nem láttam, csak a könyvrõl beszélek!)
Most komolyan, olyat el tudtok képzelni a valóságban, hogy bemegy a beteg az orvoshoz, és az orvos rögtön lefekteti? Majd ugyanez, a következõ beteggel? Plusz megkínozza?
Víziók sorozata az egész, amiben itt-ott megcsillan a valóság, a tényleges történés. Amúgy egy határvonalak nélküli, összemosódott ópiumos képzelgéssorozat-szerintem. Az, hogy miért pont az apácák kegyetlenek-számít?
A többit majd a film megnézése után!:)
Sz23 2009 jan. 20. - 13:37:28
(60/137)
Hoppá. Amire abszolút nem számítottam, az, hogy Csáthtal "találkozom" a tévémûsorban.

Tervbe volt véve már rég ez a film, mégis kimaradt. Viszont a tévében bepótolom! Komoly elvárásaim vannak, mert olvastam Csáth Naplóját (elég beteg...), és ez a film azt dolgozza fel, bár a tartalom alapján elég laza a kapcsolat. De ha a film visszaadja a csáthi hangulatot, ám legyen! És akkor megérte megnézni.

Nagyon kíváncsi vagyok!
*Bátorszív* 2009 jan. 18. - 22:13:23 Előzmény fc.kenyér
(59/137)
...Így igaz..., Gondolj csak az ógörög (moralizáló,- etikázó-, útmutató-, (sematizált) ) tanmesékre, ahol a regélõ bölcs, már a prológusban a szánkba csócsálja, hogy minõ üzenetet is hordoz a história, melyet okulásul az utókorra testál...,
Nota fix, egyetértek., Pórabbak lennénk a tanmesék nélkül.(( Persze az egyetemes kulturában mindennek megvan a ´maga´ helye..,))
- that's all about this for now.,-

..Az ´Ópium´-hoz jó borzongást kívánok..!
fc.kenyér 2009 jan. 17. - 20:53:38 Előzmény *Bátorszív*
(58/137)
aztán vannak "egyszerû" tanmesék, melyeket a végén majd mindenki mûalkotásnak mond (: ez a szép ebben a mûvészetben (: nekiülök ennek a filmnek még egyszer valamikor