Téma: Poirot

10/10
Petrapetrus 2014 szept. 11. - 09:58:19 10/10
(300/500)
Sziasztok!

Gondoltam szólok, hogy november-december körül kijön a Poirot utolsó évadának DVD-verziója is, illetve szeptember 15-én jelenik meg magyarul is David Suchet (és nem mellékesen Geoffrey Wansell) könyve, a Poirot és én, méghozzá az Akadémiai Kiadó gondozásában.
Akinek nem sürgõs, javaslom, figyelje az Alexandra akcióit, mert Akadémiais hetük is szokott lenni... Szóval az "akciós" 20%-os elõrendelési kedvezmény helyett - ahogy Sophie Hannah Európás könyvénél is - lehet majd elcsípni 40%-os engedményt. :)
LexH 2014 szept. 06. - 16:53:14 Előzmény Petrapetrus
(299/500)
Kösz, megnéztem. Jó kedélyû nõ lehet. A lábát talán nem kéne ennyire mutogatnia. Az arca és a haja a negyvenéves Jókai Annáéra emlékeztet. (Aki magát szépnek képzelte.)
10/10
offtopic
Petrapetrus 2014 szept. 05. - 14:34:00 10/10
(298/500)
Nem titkoltan Matthew azért is kérte fel Sophie-t, hogy legyen kicsit több bevétel. Anno elmondta, hogy szerinte a régi kötetek keresettségén is dob ez az új regény. Viszont Sophie Hannah tényleg AC-fanatikus, és amúgy is lélektani krimiket írt korábban, szóval esélyes, hogy nem is lesz olyan szörnyû a végeredmény. :) (és emiatt sem véletlen, hogy pont rá esett a jogutód választása :))

Sophie Hannah tényleg létezõ személy és nõnemû. :) Egy dundi, szemüveges, "ágasbogas" frizurás hölgyrõl van szó, de ha rákeresel a neten, te is megnézheted, hogy fest valójában. :)
LexH 2014 szept. 05. - 11:20:08
(297/500)
Engem is érdekel a könyv, bár az írói hódolat kifejezésének más, kevésbé tolakodó és kevésbé üzleties módját is el tudnám képzelni. AC örököseirõl nem is beszélve...
(Valóban írónõrõl van szó, vagy csak nõi álneve van?)
10/10
Petrapetrus 2014 szept. 04. - 14:48:05 10/10 Előzmény LexH
(296/500)
Igen, errõl már valóban többször is esett szó ebben a topikban. Én a magam részérõl kíváncsi vagyok a könyvre. A brit verziót elõ is rendeltem, viszont a magyart nem. Annyira nem sürgõs. Inkább kivárom, míg az Alexandra hetes akcióban hirdeti az Európás könyveket és megrendelem majd akkor. Nem 20%-os, hanem 40%-os kedvezménnyel. :) Az angol kiadás nekem azért kell egyébként, mert legyen már meg eredetiben is - nyelvgyakorlás gyanánt (rám fér), másrészt meg Sophie elvileg dedikálja is az enyémet, szóval így azért mégis csak különleges lesz... :) Sajnos mikor én idén kiutazom, Sophie éppen Manchesterben lesz, úgyhogy kénytelen voltam így szervezni a könyvet...

Amúgy megmondom õszintén, tényleg piszkosul kíváncsi vagyok és tûkön ülök, hogy mennyire sikerült ez a különleges projekt. Agatha Christie után nem lesz könnyû dolga a hölgynek, de hát bevállalta, ennek minden pozitívumával és negatívumával együtt.

Egyébként idén nem csak a Hannah könyv érkezik, hanem Christie részérõl is kiadnak még kiadatlan mûveket. Elvileg karácsonyra. Meg valami plusz meglepetést is rebesgetnek, nem tudom, mi lehet az. Talán a Poirot and me..? Majd kiderül. :)

De hogy ne legyek túlságosan offtopik: tud valaki valamit a Poirot széria befejezõ évadának DVD-kiadásáról? Már igazán idõszerû lenne szerintem megjelentetni, de hát semmi hírt nem láttam/olvastam róla azóta, mióta válaszolt nekem a kiadó hogy "hamarosan". És ez nagyon nem most volt... Tán csak nem ezt is karácsonyra akarják idõzíteni..? Gonosz kis húzás lenne, bár nyilván marketing szempontjából teljesen logikus. Más kérdés, hogy a mezei, hétköznapi embernek azért jobban esik, ha az évben elszórva jönnek ki a különbözõ könyvek/filmek, mert nem egyszerre kell túl sokat költekezni. :D
LexH 2014 aug. 26. - 12:24:37
(295/500)
A korábbi kommentekhez csatolom a hírt AC kegyes örököseirõl, akik "megkeresték" Sophie Hannah írónõt:

"Szeptember 9-én jelenik meg az egész világon Sophie Hannah új krimije, A monogramos gyilkosságok. A pszichológiai krimijeirõl híres Hannah új Poirot-történetet írt, amely szellemiségében követi Agatha Christie krimijeit, mégsem próbálja õt utánozni.
Hannah éppen Christie és Poirot hatására kezdett írni, és mivel a karaktert kiválóan ismeri, megörült, amikor megkeresték: írjon új Poirot-regényt. Sophie Hannah egyébként az elsõ olyan író, aki engedélyt kapott Christie örököseitõl, hogy regényében felhasználja az írónõ valamelyik karakterét. A kötet Magyarországon Molnár Eszter fordításában jelenik meg szeptember 9-én, az Európa Könyvkiadó gondozásában."
10/10
gladiolus 2014 aug. 11. - 16:41:29 10/10
(294/500)
Tetszett a Függöny, végülis nem volt vele gondom. Azért nem, mert minden úgy történt, ahogy azt Poirot akarta. A két kis öreg nagyon szeretetre méltóan játszotta el az utolsó fejezetet, kicsit meg voltak ugyan illetõdve, ami érthetõ, és Suchet kicsit törékenyen öregecskére vette a figurát, pont úgy, ahogy a könyv alapján elképzeltem.

Megkerestem, mi volt a zongoradarab az elején és a végén: Chopin Op.28. no.15-Esõcsepp prelûd. Stílusos befejezés.
10/10
gladiolus 2014 aug. 11. - 14:19:24 10/10
(293/500)
Nos, jobban szeretek a kedvenceimrõl írni, mert abból rengeteg van. Most viszont úgy tûnik, megtaláltam a negatív pólust is-megnéztem a 13. évadból a Nagy négyest, és hát....szóval ez nem nyerte el a tetszésemet.A filmmel, a szereplõkkel semmi bajom, ugyanolyan magas színvonalú a látvány, a színészi munka, a helyszínek is, mint eddig, a történettel van bajom. Valahogy nagyon snassznak találtam. Persze jó kis mutatvány benne Poirot részleges eltûnése, de a többi zavaró, az indítékot nagyon gyengének érzem,

SPOIRLER
hogy valaki ekkora nemzetközi mutatványt és hisztit rendezzen egy ostoba, fölényes nõ miatt, szerintem életszerûtlen.Vagy pedig egy nagyon beteg elme lázadozása, amit nem tudok átérezni.
SPOILER vége.

Agatha Christie-tõl eddig egyetlen regényt nem tudtam sosem elolvasni, az És eljõ a halált..ami az ókori Egyiptomban játszódik, és azt hiszem, ha ezt most nem film formátumban láttam volna, akkor ennél a Nagy négyesnél is elfogyott volna a cérnám. Ez lett volna a második.
Nemrégiben megnéztem a Gloriett a hullának c. filmet két változatban is, az egyiket Ustinovval a fõszerepben, a másik a jelenlegi 13. széria eleme volt. Ezt a történetet könyv formátumban még nem olvastam, valahogy sosem volt kedvem hozzá, ezért néztem meg most kétszer is. Természetesen Suchet rajongó vagyok, ha Poirot-ról van szó, de azt gondolom, hogy Ustinov sem rongálta le nagyon a karaktert, ha nem is volt olyan eredeti, mint Suchet, azért a figura méltóságát meg tudta teremteni. Az Ustinov féle feldolgozásban viszont nagyon zavart, hogy Mrs. Olivert, és fõként Hastings kapitányt komplett hülyének állították be. Szerintem kicsit méltóságon aluli volt Hastings-et egy ilyen bárgyú, tehetetlen, szinte már gusztustalan attitûddel ellátni. Oliverbõl pedig hiányzott a Zoe Wanamaker által megformált enyhén cinikus magabiztosság. Ariadné Oliver szerintem határozott személyiség, de az 1986-os változatban inkább egy hétköznapi kis nyugdíjas boltos néniként hatott, akinek nincs ki a négy kereke, és sokat rongált rajta Fodor Zsóka hangja is.
Ugyanakkor az új gloriettben a többi szereplõ nem volt annyira jó, mint a régiben. Persze mindez ízlés kérdése.Pl. George Stubbs és Hattie Stubbs a régebbi változatban karakteresebb volt, és az öreg kelekótya meggyilkolását is eredetibben oldották meg, és mutatták be, mint itt, csakúgy, mint a gyilkos felfedését és végsõ konfliktusát az anyjával.
A közelmúltban pedig ismét megnéztem a Paddington 16.50-et, igaz, ez nem Poirot hanem Marple, de mostmár egy kalap alatt lerendezem ezt is. Jó az egész film, van hangulata, de valahogy mégis az elsõ képkockák maradtak meg bennem legerõsebben, annak volt egy erõs, katartisztikus hatása, amikor az anya haldoklik. Milyen rövid rész, mégis mennyire fontos. A film eleje és vége mondanivaló szempontjából kerek egészet alkot, mert a lényeg az, amit a haldokló mond:

"Ha már aludnék, mikor jönnek, mondd meg nekik, hogy csakis a szeretet számít, az érzelmek, nem a pénz. Akármennyit örököl is. Drága gyermekeim, -Emma, Alfréd, Harold, Edith, Sadrick- mindegyiket annyira szerettem."

Sok Agatha Christie filmadaptációt láttam már, és az i s biztos, hogy még sokszor ifogom is látni, mert ez nálam idõszakosan visszatér. A szokásos hangulatok, fordulatok, gesztusok, cselekmény sémák mindig tetten érhetõek, és mindig megismerem, szeretem mindegyiket, néha már kitaláltam a gyilkost is, mert az ember egy idõ után megismeri Christie pszichés fordulatait, és romantikus szálait. De azért mindig akadnak a filmekben egyedi, vagy kiemelkedõen megható részek is, vagy egy mondanivaló, vagy egy színészi játék, mint pl. a Temetni veszélyesben, ami megmarad, egy kicsit erõsebben az emlékezetemben. Az elefántok nem felejtenek-nos az is nehezen felejthetõ, mert szép és mély emberi értékek húzódnak meg benne, és keverednek az ördögien kegyetlen és gonosz indulatokkal.
irmin 2014 aug. 08. - 16:51:43
(292/500)
Nos, két dolog. Az elsõ: a cím (3. évad, 4. rész-é) helyesen A Plymouth Express !!! Elég gáz, hogy a magyar változatban Playmouth-nak írják. :(
Második megjegyzés: a filmben tisztán kivehetõ Bartók egyik zenéjének részlete.(Zene húros-, ütõs hangszerekre és cselesztára.) A stáblistán (imdb angol nyelvûn) persze nem tüntetik fel. Ez bizony plágium! Kár mindkettõ...
vino-et-veritas 2014 júl. 22. - 11:23:51
(291/500)
OFF

Azért van néhány lehetõség.

a. TV-tuner a PC-be vagy USB-vel a notebook-ba. Néhány 1000 Ft-tól felfelé már elérhetõk és rögzítésre, illetve digitalizálásra is jók, programozhatók, stb. (Én ilyet használok az analóg mûsoroknál, de van hibrid, meg természetesen digitális is.)

b. PVR-es TV. Ez az újabb készülékeken általában elérhetõ szolgáltatás, de csak digitális csatornáknál használható. Egy USB-vel vagy külsõ meghajtóval szintén alternatíva lehet. Persze, ez a legdrágább megoldás, de TV-csere esetén érdemes gondolkodni róla. Ezt is programozható vagy egy gombnyomás és már megy is a felvétel. Archiválni, szerkeszteni viszont nehezen lehet, mert a TV-gyártók erõsen kódolják a felvételeket...

c. És persze marad még a jó öreg VHS. (Én is csak azért "tartom", mert elég sok régebbi felvételem van, amiket nem érdemes digitalizálni a minõségük miatt.)
10/10
zetorka 2014 júl. 21. - 22:03:47 10/10 Előzmény Petrapetrus
(290/500)
nincs videóm, szeretnék egyet venni anyunak, egyszer neki is álltam, de feladtam, az új nagyon drága a régit macerás beszerezni, ismerõsök mindig ígérgetnek, de soha nem lett belõle semmi
10/10
offtopic
Petrapetrus 2014 jún. 24. - 11:54:46 10/10
(289/500)
Igen, kaphatóak, de nem mindegy, mennyiért veszem meg, s az sem, hogy az adott könyv milyen állapotú, kötésû. Személy szerint a cérnafûzött, kötött darabokat kedvelem a legjobban, amik kemény borítóval rendelkeznek. Legyen minél strapabíróbb... (bár a ma kiadott könyvek közel sem olyan minõségûek, mint a korábbiak) A most, legutóbb vásárolt új kötetek darabja 1000 forint volt. Ha tudok, próbálok spórolni. :) Úgyhogy inkább apránként vásárolok, kivárok.
Edmond Dantes 2014 jún. 24. - 10:01:54
(288/500)
Elsõ ránézésre:

Az Ackroyd-gyilkosság
Poirot karácsonya
Éjféltájt
Gyilkosság a diákszállóban
Gyilkosság a csendes házban: ezek tudjuk, mind alapmûvek, sztem most is kaphatók.

Poirot elsõ esetei: ha ugyanazok az "elsõ esetek", nekem is megvan. 2008-as kiadás, kb. 18 megfilmesített novella.
A többit nem ismerem "személyesen" :)
10/10
offtopic
Petrapetrus 2014 jún. 24. - 08:09:26 10/10
(287/500)
- Az Ackroyd-gyilkosság
- Az óriás kenyere
- Befejezetlen portré
- Poirot karácsonya
- Éjféltájt
- Távol telt tõled tavaszom
- A rózsa és a tiszafa
- A lányom mindig a lányom
- Gyilkosság a diákszállóban
- Az élet súlya
- Gyilkosság a csendes házban
- Poirot elsõ esetei
- Az Álmok Háza
- A váratlan vendég

Ebben a listában vannak Mary Westmacott kötetek is, mivel azokra is vadászom. :)

Sophie Hannah korábban már elõkerült valahol itt a fórumon, hogy pontosan melyik topikban, arra nem emlékszem. Õ az az írónõ, aki megkapta a jogot Agatha unokájától, hogy írjon folytatást, folytassa Poirot kalandjait: http://spengernews.blogspot.hu/2014/06/mar-biztos-poirot-osszel-visszater.html
Edmond Dantes 2014 jún. 23. - 15:46:16
(286/500)
Mik hiányoznak? Nem hinném h segíteni tudok (nem gyûjtöm), csak érdekel :)
Ez a Sophie Hannah egy AC-klón? Nekem elég az igazi AC-termés is. Amit nem írt meg azaz amit nem AC írt, az nem AC.
10/10
offtopic
Petrapetrus 2014 jún. 23. - 14:49:48 10/10
(285/500)
Ustinov nekem sem lett a szívem csücske, mint Poirot. Sõt. Ha jól rémlik, vele készült Poirot-filmet VÉGIG még egyet sem néztem. Kényszert éreztem át/kikapcsolni, nem sokkal azután, hogy beléjük kezdtem. Annyira más az egész hangulata, a színészi játék... Nem, nem, nem... Számomra - egyelõre - David Suchet az egyetlen hiteles Poirot, bár nem hiszem, hogy ez változni fog... :)

Nemrégen bõvítettem kicsit az Agatha Christie könyvgyûjteményemet. Van egy kis listám a hiányzó kötetekrõl, s mivel az egyik könyvesbolt akciós kínálatában megtaláltam párat, így azokat megvettem. De szörnyen sok bosszúságot okoz, hogy bizonyos kiadások teljesen más címmel jönnek ki, én meg kapkodom a fejem, hogy akkor ez most megvan már, vagy sem..? A listámon ezért igyekeztem feltüntetni a kötetek korábbi címeit is...

Tud esetleg valaki valami újat a 13. évad DVD-kiadásáról? Még anno érdeklõdtem a kiadónál, de pontosat õk sem tudtak mondani, csak annyit, "hamarosan". Én már tûkön ülök, nagyon szeretném a kezemben tartani az utolsó boxszettet. :)

Õsszel pedig érkezik az új Poirot-regény, "A monogramm-gyilkosságok" címmel, Sophie Hannah jóvoltából. Nagyon kíváncsi vagyok rá, én biztosan meg fogom venni és elolvasom, viszont amit eddig tudni lehet az új kötetrõl... Annyira nem meggyõzõ. Már maga a cím is túlságosan emlékeztet az ABC-gyilkosságokra, ráadásul a mandzsettagombos megoldás sem tûnik túl eredetinek. Ettõl eltekintve kíváncsian várom, mi lesz a végeredmény.
Edmond Dantes 2014 jún. 23. - 09:46:31
(284/500)
Ilyen lett.
(Martin Shaw itt és ez alatt)
Edmond Dantes 2014 jún. 23. - 09:45:22
(283/500)
Az ígért két kép az elõbb lemaradt, megpróbálom ismét, egyenként.
Ilyen voltam:
Edmond Dantes 2014 jún. 23. - 09:42:37
(282/500)
A regény jó, a Suchet-es feldolgozás átlagos, az 1986-os változatot nem láttam. Ustinov hatszoros szerepeltetése mint Poirot: több mint tévedés. Senki nem álmodhatta bele Poirot-t Ustinovba: valszeg inkább a kétszeres Oscar-díjas, nagy húzó nevet látták Ustinovban. Nekem viszont csak az a pár Poirot-film ugrik be a nevérõl, amik pont nem passzoltak neki. Nagyon jó memóriájú filmrajongók talán még a Spartacusos (mellék)szerepére emlékeznek, de az a film Kirk Douglas menetelése volt.
Martin Shaw egy egy átlagos, öregedõ, középszerû figura...a film szempontjábóltalán jobb is, mint Tony Curtis lehetett sztárként amott a reflektorfényben.
Érdekességként egy régi kép Martin Shawról meg kb. egy olyan, amilyennek a filmben látjuk: "ilyenek voltunk", aztán (m)ilyenek leszünk...
LexH 2014 jún. 22. - 16:06:25
(281/500)
A Tragédia három felvonásban 1986-os változatát (Gyilkosság három felvonásban) és a 2010-es angol feldolgozást a véletlen folytán egy napon tûzte mûsorára az RTLII és a Story4, így aztán talán nem egyedül én látom ma mindkettõt. A 86-os változatban Ustinov játssza Poirot-t, akinek játékát alább többen elemezték (magam is). Charles Cartwrightot az amerikai feldolgozásban Tony Curtis alakítja, aki tökéletesen él a nagy szerep adta lehetõséggel, ami Martin Shaw-ról az angol változatban kevéssé mondható el.
Hogy a spoilereket elkerüljem, arra hívnám fel elsõsorban a figyelmet, hogy míg AC a szerelemben fogalmazza meg e tragédia mozgatórugóját, addig a filmek elsõsorban a pszichopatológiában.