Téma: Poirot

frenchbullie 2015 szept. 16. - 06:21:00 Előzmény Edmond Dantes
(420/500)
Ó, erre nem is gondoltam, pedig tényleg így van, Suchet-nek csak elõdei voltak, Joan Hickson-nal ellentétben. Talán ennek az is lehet magyarázata, (azon kívül, hogy õ a "legpoirobb":-), hogy elég fiatalon kezdte alakítani a szerepet. Számomra ez a korai epizódoknál feltûnõ leginkább. Miss Marple-nek viszont már eleve idõs hölgyeket választottak, akiknek emiatt nem adatott elég idõ, hogy minden epizódban szerepeljenek:-(

Most találtam néhány képet a neten, meglepett, hogy Ian Holm is játszotta Poirot-t. Errõl eddig nem tudtam. Egyébként a fotók alapján elég haragos Poirot-nak látszik:-)
LexH 2015 szept. 16. - 06:02:30
(419/500)
Július 20-i kommentemet ismétlem meg az jubileum és a szavazás eredménye alkalmából:

Agatha Christie születésének 125. évfordulóján az írónõ magyar kiadója arról szavaztatja az olvasókat, melyik a kedvenc AC-krimijük.
A legtöbb szavazatot szerintem a Tíz kicsi néger kapja majd, de az én favoritom a Gyilkosság az Orient Expresszen. Az írónõ Az alibi címût szerette legjobban (Ordeal by Innocence).
Edmond Dantes 2015 szept. 15. - 12:57:41
(418/500)
Ebben nagy szerepe van Suchet-nek és a páratlanul sikeres sorozatnak. Az olvasás visszaszorulóban, de a mozi/TV/online filmnézés jóvoltából Suchet "minden háztartásba" :-) eljut. És sokan tõle kaphatnak kedvet utólag az elolvasásához.
Jane Marple (noha valójában kicsit/nem-kicsit, de õ maga AC!) eleve jóval kevesebb mûben szerepel, a (számomra) legigazibb alakítója, Joan Hickson régen elment, több "utóda" is lett, ami szintén nem okvetlenül szerencsés (Suchet-nek csakis elõdei voltak!) és néhány darabba jól-rosszul utólag írták be. Hát sztem ezek miatt nincs/sincs az élmezõnyben Marple-os sztori.
Tíz kicsi néger meg tényleg akkorát szól, hogy Poirot nélkül is minimum két méterrel veri a mezõnyt...mint Usain Bolt :-)
frenchbullie 2015 szept. 15. - 12:42:55
(417/500)
Szeretem a Tíz kicsi néger-t, szeretem, de nálam nem elsõ helyezett, mert nem szerepel benne se Monsieur Poirot, se Miss Marple. Egyénként érdekes, hogy mennyire elhúz Poirot a Miss-hez képest, hisz Marple-story nem jutott dobogós helyhez. Igaz, ha választani kell, én is inkább a belgára voksolok.
Edmond Dantes 2015 szept. 15. - 12:36:37
(416/500)
És hát: ma van a Nagy Nap!
Ma 125.
Éljen sokáig! :-)
Edmond Dantes 2015 szept. 15. - 12:27:09
(415/500)
Nagyjából a papírforma:
http://hvg.hu/kultura/20150915_A_magyarok_is_megszavaztak_a_legjobb_Agat
...bár nálam Az Ackroyd-gyilkosság a bronzérmes, sõt, inkább holtversenyben ezüstérmes az Orienttel.
Edmond Dantes 2015 szept. 14. - 15:46:53
(414/500)
Ez a "játék a betûkkel" móka AC-nél másképp, máshol is elõfordul pl. a már többször említett A kutya se látta-opuszban, ott persze egészen más (=nem cirill) kontextusban, de "kulcsfontosan" ...az ABC-gyilkosságokról nem is beszélve.
frenchbullie 2015 szept. 14. - 13:59:59
(413/500)
Ahogy megláttam az arcát A kettõs nyom-ban, egybõl tudtam, hogy már láttam valamiben az illetõ színészt. A sajátos izgés-mozgását és a sajátos mimikáját lehetetlen elfelejteni! David Bamber õ, és a BBC-s Büszkeség és balítélet-ben alakította a mézes-mázos, mégis nehezen elviselhetõ Mr. Collins-t...

Megint tetten értem Agatha Christie-t:-) A kettõs nyom-ban is bevetette a cirill betûs írásmóddal való variálást. Ezt már "megjátszotta" az Orient expressz-ben is! Csak hol cigarettatárcán, hol nõi zsebkendõn szerepelnek azok az ominózus betûk.
frenchbullie 2015 szept. 14. - 13:48:19
(412/500)
Már Tuppence-tõl is irigyeltem a kicsi piros autóját A balhüvelykem bizsereg-ben, most pedig A kettõs nyom-ban láttam meg egy hasonló járgányt. Egyszer annyira szívesen kipróbálnám, milyen élmény lehet vezetni egy ilyen békebeli matuzsálemet...
frenchbullie 2015 szept. 14. - 13:42:50
(411/500)
Nos, megnéztem A kettõs nyom-ot, és annak örültem, hogy megtudtam Vera Rossakoff-ról, amit kellett, viszont maga a sztori, ez a kis ötvenperces, nem nyûgözött le annyira, mint a "nagyfilmek". Ellenben az apró részletek!!! A ház, ahol a bûntény történt, kész csoda, a tiszta, világos színek, a fények... Imádtam az üvegtéglás ablakot, az ablak felett kialakított polcon lévõ rengeteg könyvvel, meg a színben harmonizáló, kissé nonfiguratív tulipánmintás pamlagot. Ééés, akkor a bejáratnál pózoló, nyújtózkodó madarakról (kõoroszlánok helyett:-), még nem is beszéltem. Sõt a Marc Chagall festményrõl sem. Na jó, meggondoltam magam, egészében véve mégiscsak lenyûgözött a filmecske:-) Az is tetszett, hogy a történet végén Poirot olyan kis szigorú bírt lenni:-)

Spoiler
Hiába, két dudás nem fér meg egy csárdában...

Rájöttem, hogy a novellák alapján készült Poirot sztorikat - ezeket a 49 perces szösszeneteket, nem ismerem túl jól. Talán azért, mert nem nagyon olvasok novellákat, inkább verseket vagy regényeket. Így sajnos, novellafeldolgozások is kimaradnak az életembõl, persze. Ez lehetett az oka, hogy A kettõs nyom eddig elkerülte a figyelmemet.
frenchbullie 2015 szept. 13. - 16:52:34
(410/500)
Pedig lehetséges:-) De köszönve útmutatásod, most utánanéztem a wiki-n, aztán a Poirot évadok között, és megtaláltam!!! Csak csalafintán Kettõs nyom-nak fordították ám, még szerencse, hogy az eredeti cím, a Double clue egyezett. Most délután meg is nézem, hogy többé ne kelljen szégyenkezve azt vallanom, hogy nem ismerem a grófnõ történetét:-)

Szert tettem idõközben a Függöny-re, fel is tettem a háttértárra, hogy megadva a módját, bármikor megnézhessem nagy képernyõn, ne csak úgy laptopon, de a bármikor várat magára... Gondoltam, hogy majd ma délelõtt, de aztán inkább A titokzatos styles-i esetet néztem:-)
Edmond Dantes 2015 szept. 13. - 15:16:16 Előzmény frenchbullie
(409/500)
Lehetetlen, hogy nem ismered :-) R. grófnõ ebben lesz P örök szerelme" s ebben teszi le...khm...a "névjegyét":
https://en.wikipedia.org/wiki/Poirot%27s_Early_Cases#The_Double_Clue
Magyar címe: Dupla csavar / Kettõs bûnjel
IMDb: http://www.imdb.com/title/tt0394838/
frenchbullie 2015 szept. 11. - 18:20:37
(408/500)
Ha már szóba került, nekem Vera Rossakoff grófnõ személye sem tiszta. Láttam a Herkules munkáiban, igen. De az elõéletérõl nem tudok szinte semmit, nem olvastam olyan regényt, - már ha létezik - ami Rossakoff grófnõ története lenne, vagy kimondottan arról szólna, hogyan ismerkedtek meg egymással, õ és Poirot. Csak néhány mondatot olvastam vele kapcsolatban, a különbözõ írásokban, általában mint az elegánsan szép, ragyogó nõ megtestesítõjét, említette Poirot, úgy emlékszem. De semmi több...
LexH 2015 szept. 11. - 11:14:26
(407/500)
frenchbullie
Megértelek, én is szoktam "bojkottálni" mûveket. A Függönyt mégis ajánlom: úgy kell olvasni és nézni mint egy Poirot-sztorit a sok közül. Az is; AC még a második világháború idején írta.

Dantes
Azt hiszem, ezt már megbeszéltük. Poirot kerüli a nõket, látszólag aszex, némiképp feminin, ugyanakkor sokkal többet tud a nõkrõl, mint a könnyen elcsábítható Hastings, akit viszont a nõk többnyire csak taktikai okokból csábítanak el.
Edmond Dantes 2015 szept. 11. - 09:42:39
(406/500)
Hááát...nekem mindig az tûnt fel inkább, Poirot-nál is (Vera Rossakoff grófnõ!), Hastingsnél is, hogy csupa olyan hölgybe "szerelmesek", akiknél zéró az esélyük! Ez számomra kissé mindig gyanús: talán szándékosan "futnak" (totyorognak) folyvást elérhetetlen naaagy szerelem után. Talán -vagy nagy valószínûséggel- NEM IS AKARJÁK utolérni álmaik hölgyét?! Gyanús.

Függönyhöz el kell érkezni. Olvastam + kétszer láttam már és hidd el, van visszaút és van feltámadás...legalábbis ebben az esetben, ha érted, mire gondolok :-)
(A könyv nekem jobban tetszett.)
frenchbullie 2015 szept. 11. - 08:57:28
(405/500)
Igen, az feltûnt nekem is, hogy Hasting szereti tenni a szépet:-) Poirot szokta is ugratni amiatt, mennyire feltûnõ a vörös hajú hölgyek iránti vonzódása.
frenchbullie 2015 szept. 11. - 08:52:21
(404/500)
Ó, így már érthetõ, köszönöm. Régen olvastam az Ijedt szemû lányt, és arra emlékeztem, hogy a regényben mély benyomást tett Hastings-re az illetõ hölgy, de arra már nem, hogy õ lett a felesége. A Függöny-t viszont bojkottálom, így a benne foglaltak számomra nem ismeretesek...
LexH 2015 szept. 11. - 06:11:46
(403/500)
Így van, egy bizonyos „Dulcie” volt a felesége, akit az említett mûben (A ijedt szemû lány, másik cím: Gyilkosság a golfpályán) ismert meg, s ott „Hamupipõke” néven emlegetett. Házasságuk alatt Argentínába költöztek, ahol egy farmot vezettek. A Dantes által említett Függönyben már így ír róla:
„Feleségem, aki a legdrágább és legodaadóbb társ volt, akit csak kívánhat magának az ember, immár argentin földben pihen. Úgy halt meg, ahogy mindig is remélte, hosszú szenvedés, öregkori gyengeség nélkül. Egy nagyon magányos, nagyon boldogtalan embert hagyott maga után.”
borzi84 2015 szept. 10. - 19:55:34
(402/500)
Úgy látszik, kötöm az ebet a karóhoz, mert továbbra is azt mondom, "Az ijedt szemû lány"-ban szereplõ hölgyet vette feleségül.
Ha jól emlékszem, egy késõbbi történetben utaltak is erre. (Mármint a megismerkedésükre, s arra, hogy SPOILER! egy ideig "Madame Hastings" gyanúsítottja volt a gyilkosságnak. SPOILER VÉGE!)
Edmond Dantes 2015 szept. 10. - 19:18:46
(401/500)
Sztem mindig agglegény és mindig reménytelenül-esélytelenül udvarol/szerelmes...aztán a Függönyben derül ki, hogy valamikor "idõközben" megnõsült (meg talán már el is özvegyült? utána kellene néznem, de nem lényeges) és gyerekei is vannak, Judith lánya kulcsszereplõ a nevezett regényben.