moriarty 2007 okt. 07. - 11:19:59 Előzmény perry
(62/382)
Végigolvasva a hozzászólásokat reagánék 1-2 dologra.
Azt már valaki említette, hogy a partraszálló hajók miért nem futottak ki a partra.
Egyrészt ugye a merülésük miatt, másrészt az "Atlanti fal" erõdítései miatt, amik nemcsak a bunkerekbõl, hanem mindenféle akadályokból is álltak, amik pont a part megközelítését voltak hivatva megakadályozni.
Miért nem bombázták elõtte a partot?
De bombázták, sõt a hadihajók folyamatosan lõtték a hajóágyúkkal, de teljesen "kitakarítani" nem lehet akkor sem.

Én kiváncsi voltam a filmre eléggé, mert sok jót olvastam róla, megnézve viszont vegyes érzelmek voltak bennem.
Annak örültem, hogy ez a film nem volt annyira erõszakosan "amerika nyeri a háborút" stílusú, és próbálta megmutatni, hogy õk sem voltak szentek.
Azis látszott, hogy inkább a látványra mentek, hogy a tömegeknek mutassanak valamit egy háború valódiságából.
De ugye vannak olyanok is akik nem vehetõk a tömegek kategóriába.
Hogy mind röhögtek volna a háborút megjárt katonák?
Pl a Tigris közelharcban való elintézésén...
Miért nem használta a védõggéppuskáit a harckocsi mikor lerobbantották a láncát.
Hogy tudtak belõni géppisztollyal a vezetõ oldali kitekintõn amit páncélüveg véd. Hogy tudták felnyitni a belülrõl zárt, (egyébként röhejes hordótetõ vékonyra ábrázolt) parancsnoki kupola nyílást?
Az ilyen és ehhez hasonló dolgokat nem értettem a filmben, pedig látszott, hogy igyekeztek a korhûségre és a részletekre is figyelni.
De a tömegeknek az ilyesmi nem fontos :)
Mindezek ellenére én azért a látvány és a realisztikusságra törekvés miatt az egyik legjobb háborús filmnek tartom, ha nem veszem figyelembe a keretsztorit.
Sztorival együtt is jó, csak azmár más kategória.
perry 2007 okt. 07. - 07:56:51
(61/382)
Na, most nem tudom ki élt át itt háborút?
Mert ha igen, akkor bizonyára hitelesen tudja alá támasztani milyen is az?
Hipotéziseket gyártani lehet , vagy olvasni dokumentum irodalmat, esetleg látni a korban készült híradó vagy dok. filmeket.
Nálam az a "mûalkotás" mércéje hat -e rám, vagy
képes-e magával sodorni?
Az is igaz , hogy az amerikai nép mítosz teremtõ és idolokat választó világát nehezen fogadja el az európai "szem".
A fim nem több, nem kevesebb mint a katonák elõtti tisztelgés, az amerikai katonák elõtt.
Magas mûvészet? Talán igen , talán nem.
Egy biztos, ez Spielberg véleménye.
7/10
Redfield 2007 okt. 06. - 13:47:33 7/10
(60/382)
Ha igazi értelmetlenséget akarsz, nézd meg a: Dicsõség ösvényeit. :)

De értem, mire akarsz kilyukadni, csak ebben lehetetett volna sokkal erõsebb is ez a kérdés.
7/10
Redfield 2007 okt. 06. - 13:28:58 7/10
(59/382)
Már régen láttam, és nem ok nélkül. :)
De amit fel tudok idézni, az a temetõs rész például az öreg Damon-al. Azt ennél jobban már nem is lehetett volna arra irányozni, hogy fogyjanak a zsebkendõk. De komolyan: mindent maximálisan úgy csináltak, hogy csöpögõs szar legyen. A többi helyen meg a sok akciónál a látványra ment ki az egész, próbáltak feszült, izgalmas hangulatot teremteni, na de kérem szépen... csak annyira volt feszült az egész film, (leszámítva egy korábban említett részt) hogy maga a nézõ biztonságban tudja magát. Ezért neveztem kalandfilmnek. Egy jó háborús film nem csak meghat, de igazán negatív érzelmeket is kivált belõled, szinte már oda helyez a frontra. Ennek ez nem sikerült, és csak olcsó takarózás az, hogy nem is volt célja.

Bevallom gyerekként nekem is nagyon tetszett a film, ez a nagyközönségnek készült. De aztán megnéztem más háborús filmeket, amik valóban háborús filmek lettek.
7/10
Redfield 2007 okt. 06. - 13:03:30 7/10
(58/382)
Valószínûleg a többségnek, aki nem volt a háborúban tetszhetett, azok, akik meg megjárták bizonyára nem tudták eldönteni, hogy röhögjenek, vagy sírjanak. Spielberg egy nagyszerû filmet csinált, ez nem is kétséges. :) De háborús témában vagyunk, és itt eléggé hülyeség, hogy minden halálnál szóljon a hatásos zene, és az érzelmek repkedjenek, és a nézõbõl csorogjanak a könnyek, amellett, hogy egy izgalmasnak számító filmet látott. Hát persze, izgalmas volt, talán nem is éreznénk annyira a veszteséget, meg a fájdalmat (mi másképp), ha nem csinált volna egy ténylegesen ütõs részt bele, aztán vett volna vissza családi szintre. Mert hogy ez történt. Csinált egy 80-85 %-ában családbarát háborús (kaland) filmet, több megható résszel, ahelyett, hogy rendezõi profizmusával legalább EZT a témát reálisabban kezelte volna. Nem az volt a baj, hogy nem fröcsögtek végig a belek meg nem repültek a fejek mindenfelé. De még talán az is megmentette volna.

D.Sz. ajánlásai mellett még nem árt látni az: Apokalipszis most!-ot, vagy pl a: Szakasz-t sem. Nem azért, mert azok nem érzelegnek ennyit a csatamezõn... de azért is.
norton15 2007 okt. 06. - 12:45:14
(57/382)
Igaz, de két golyóval a testében is harcolt egy kis ideig. Meg aztán tuti hogy magyar.:DDD
norton15 2007 okt. 06. - 09:25:30
(56/382)
Nekem valahogy pont nem a partraszállás tetszett. Ha jobb vágás, az õrületet jobban bemutatná, ami akkor volt ott az Omaha beachen (ha jó emlékszek), akkor megemeltem volna a kalapomat.
7/10
Redfield 2007 okt. 06. - 08:03:25 7/10
(55/382)
Giccses. Lehetne nagyon jó is... de giccses. Lássuk be, ha még nem is számítjuk a temetõs siránkozást: Spielberg drámai szinten úgy-ahogy sejteti, hogy ez most egy kegyetlen háború akar lenni, de ennek ellenére csinált egy kalandfilmet. A partraszállás volt az egyetlen igazán jó, kiemelkedõ része a filmnek, és személy szerint sajnálom, hogy nem érhet fel a nagy háborús remekekhez, csak mert Hollywood jobban ki akarja hangsúlyozni a szépséget, mint a szörnyûséget, még a csatamezõn is.
norton15 2007 okt. 06. - 07:59:44
(54/382)
Nevetséges a Tv2... Ryan lesz majd vasárnap, csaknem éjfélkor egy 3 órás film.
norton15 2007 okt. 05. - 20:40:01
(53/382)
Remek film, sajnos tele pátosszal, amerikai hõsiességgel, zászlóval és az elpusztíthatatlan magyar Horvath õrmesterrel. Kár, hogy Edward Norton nem válallta a Ryant, pedog akkor még jobb lett volna...:(
Zolkó 2007 ápr. 06. - 21:00:25
(52/382)
Ne búsulj. Erre még a forgatókönyv is megkapta volna az Oscart:)
10/10
zszoltan 2007 ápr. 06. - 19:52:21 10/10
(51/382)
Ha nem, hát nem! Csak azt tudnám, hogy hogyan lehet többet bemásolni a szerkesztõablakba, mint amennyi belefér. És utána még szerkesztettem is!
10/10
zszoltan 2007 ápr. 06. - 19:49:08 10/10
(50/382)
"már ebbõl kiindulva is" Hát ez az! Rossz a kiindulási pont. Ezért is Ryan a hibás...
Mindig is éreztem, hogy ez a befejezés nem elég jó. Akkor leírnék egy másikat. Bár ez kicsit pozitívabb végkicsengésû, de talán jobban rámutat a lényegre. (Hátha nem veszik a fejemet érte.)

SPOILER! (AKI MÉG NEM LÁTTA, NE OLVASSA EL)

Amikor másodjára néztem meg a filmet, feltûnt, hogy Ryan az elején sántikál. De vajon miben? :) Bocsánat.
Ez a Ryan valahogy nem illik bele a képbe. Ryan sántít! Mint a protoss dragoon a StarCraft Ambush-mozijában. És nézem Ryan-t, ahogy vonszolja magát, a fülemben meg ott dübörög a sarge hangja: Kill 'im!
So be it...

A német katonák már a híd felé közelednek. Bár páncélos közeledésének semmi jele, a puszta létszámfölényük is reménytelenné teszi akármelyik hídfõ megtartását. Nincs más hátra, fel kell robbantani. Szerencsére - mint tudjuk - már jóelõre aláaknázták. És mindent pontosan egyeztettek Ryan-nel. De hol késik Ryan?
Miller százados tudta jól, hogy a németek nem hülyék. Eleve azért próbálta meg a hídfõt tartani ellenük, hogy azt hihessék, mindegyikõjüket megölhetik. "De nem tudtak Ryan létezésérõl! Hol a pokolban van Ryan?! Ostobaság volt arra a zöldfülûre bízni, hogy ha a helyzet súlyosra fordul, röpítse levegõbe a hidat! Valahol kushad a fedezéke mögött, és nem látta, hogy már többször intettem a végszót! Blast it!"
- Menjen át maga, uram! Mi addig feltartjuk a nácikat, míg eléri a túloldalt. Aztán meg már úgyis mindegy... - szól a pár megmaradt amerikai katona egyike a hevenyészett fedezéke mögül.
Miller megindul a hídon át, de nagyon mélyre kell hajolnia a rá vadászó német golyók elõl, hogy végig a híd korlátjának fedezékében maradhasson, lassan halad. Most már õk is tudják, amit eddig csak sejtettek: ha az amerikai tiszt átér, a híd repül, és õk nem tudják elfoglalni. Hát kétségbeesetten lövik a korlátot, hátha valamelyik golyó eltalálja az amcsit.
Nem úgy tapasztalt társuk, akit már láttunk korábban a géppuskával kaszálni. Õ már eleve egy romház elsõ emeltére próbált felkapaszkodni puskájával. És most egy pillanatra tiszta rálátást nyert a hídra, éppen idõben. "Már a híd felén túl is jutott a kis sumák!" Bumm! És az amerikai százados lába alól kiszalad a talaj. Elkerülendõ az amcsi ellentüzet, azonnal visszahúzódik a megmaradt fal mögé, majd ügyesen leugrik, hogy földön csatlakozzon a hídfõ ostromához.
Miller kétségbeesetten próbálja magát talpravergõdni. Egyik kezével a korlátba kapaszkodva feltérdel, miközben a másikkal a pisztolyát kotorja elõ. Menni már nem bír, de talán még ellõheti a detonátort. Ha meg nem sikerül, úgyis mindegy... Erõlködve az ég felé emeli fejét, de félúton megakad. Pislog párat, mintha nem hinne a szemének.
Ryan végre elõmerészkedett, és a híd felé fut robbantani. A százados kiáltani, akar, de csak erõtlen hörgés tör elõ belõle. Intene, de Ryan már nem figyel rá. Egyetlen pillantás a haldokló felettesére elég volt a fiúnak, hogy fejét leszegve elt
Zolkó 2007 ápr. 06. - 16:52:22
(49/382)
Ez oké, de azért ezzel - "Megértjük, hogy Miller százados nem feleslegesen vesztegette el az ebben a küldetésben elesett embereit, ahogy a korábban elvesztett 94-t sem..." - nem tudok egyetérteni. Ha jól emlékszem Neked van közöd a matekhoz, úgyhogy már ebbõl kiindulva is 7 (asszem) az több, mint 1. Ez így eléggé egyszerû, de mégsem tudok elfogadni semmilyen hitet és elméletet, amiért az egyetlen Ryan fontosabb lett volna az elesetteknél.
10/10
zszoltan 2007 ápr. 06. - 16:20:58 10/10
(48/382)
Sokan azt vallják, hogy nem lehet olyan filmet készíteni, amely szórakoztató és tartalmas is egyszerre. Ezt tapasztaltam én is egyes mozizókat elnézve, nemcsak ennél a filmnél. A látványos jelenetek - úgy tûnik - a nézõk egy jelentõs részénél azt érik el, hogy nem figyelnek a mondanivalóra, amit máskülönben meglátnának. És aki a Ryan közlegény megmentésé-re azt mondja, hogy 'szokásos látványfilm' vagy 'az unalmas közepét kivághatták volna', azt sajnos megvakították a villogó látványelemek.
Ezt a remekmûvet nemcsak háborús vagy dráma kategóriában találom kiemelkedõnek, hanem - elsõsorban - abban, ahogy a kettõt sikerült ötvöznie. Kategóriájának filmjei többségében vagy semmitmondó akciófilmek, vagy az 'egyszerû lelkû' mozilátogató számára 'nézhetetlenül szörnyûek'.

Ez a mozi viszont három egymásra épülõ rétegben mutatja meg nekünk, amit látnunk kell:
- 'Mi történt?': ez a látvány és a történet, leginkább a drámákban járatlanok mozibaterelésére szolgál; jelen esetben pazarul sikerült
- 'Miért történt?': az emberi drámák egymást követõ epizódjai és a katonák lelkére nehezedõ nyomás - néhol nyomasztóan - hiteles ábrázolása
- 'Mi történt volna, ha...?': a mû filozófikus és legfõbb mondanivalóját - aminek árnyéka a jól kidolgozott beszólásokkal rávetül a felsõbb szintekre is - tartalmazza ez a réteg, melynek megfejtéséhez bizony nemigen elég egyszer megnézni a filmet. És nem elég csak nézni...
Az elsõ két réteg megteremti harmadik réteg feldolgozásához szükséges feszültséget és hangulatot, hogy a nézõ Miller legényeivel együtt lázadozza végig a történteket, mindig azt kutatva, hogyan lehetne az értékes emberek értelmetlen elvesztegetését megakadályozni. És persze az ember újra és újra meg akarja nézni ezt a nagyszerû filmet, mert érzi, hogy valamit elkerülte a figyelmét. És amikor az elgyötört Miller esetlenül próbálja Ryan-nek elmagyarázni, mit kell tennie, a csatazajtól távoli nézõpontjából szemlélõdõ nézõben egyszer csak összeáll a kép. Megértjük, hogy Miller százados nem feleslegesen vesztegette el az ebben a küldetésben elesett embereit, ahogy a korábban elvesztett 94-t sem...

E mestermûvet értékelve erõs volt a késztetés bennem, hogy mindkét szempontból tökéletesnek értékeljem. De aztán meggondoltam magam, tekintettel a meglehetõsen véres jelenetekre és a néhol nagyon is nyomasztó hangulatra. Nyilvánvaló, hogy a mondanivaló kiemelését szolgálja a kíméletlen ábrázolás, de akik végképp nem bírják az ilyet, azokhoz sajnos nem juthat el az üzenet, amit én még máshol nem láttam. De mindenki más feltétlenül nézze meg! Majd 5-10 év múlva ismét, újabb adag mondanivalót fejtve ki belõle.

Forma:3 + Tartalom:5
13/10 (kategóriájában 10/10, azon kívül kicsit több)
10/10
zszoltan 2007 márc. 29. - 19:59:37 10/10
(47/382)
Látod? Már nem is számítok rá, hogy más is úgy gondolja, mint én. :)
10/10
zszoltan 2007 márc. 28. - 13:49:16 10/10
(46/382)
Igazad van, az 'élmény' szót pozitív esetben szoktuk használni. Talán az 'átélt dolgok' semlegesebb lett volna, de az meg olyan bénán hangzik. (Jó, persze hogy borzalmakat éltek át, de amikor a bajtársad a golyózáporban kilép két lépést a fedezék mögül, hogy téged behúzzon, az legalább olyan hõsies, mint amikor egy tûzoltó berohan a rogyadozó, égõ házba a gyerekedért.)
10/10
zszoltan 2007 márc. 27. - 14:09:04 10/10 Előzmény sunnymedia
(45/382)
Szerintem Ryan és a tolmács gyerek együtt tértek vissza a normandiai bázisra. Biztos útközben megtárgyalták háborús élményeiket...
sunnymedia 2007 márc. 19. - 19:43:31
(44/382)
A naturalisztikus ábrázolásmód és a fényképezés az, ami nagyon tetszett a filmben. Azon felül elgondolkodtató volt, hogyan is mesélhette el Ryan mindazokat a borzalmakat a partraszálláskor nekünk - nézõknek -, ha õt magát 80 km-re odébb dobták le, vagy ért földet? Ez nekem egy kicsit fura volt.
Bov 2007 márc. 18. - 15:54:53
(43/382)
alapfilm 8/10