Téma: Stalker

emori 2009 máj. 14. - 08:47:57
(22/82)
Tegnap néztem meg. Számomra eddig a Szédülés (Hitchcock) volt a legjobb film a világon, de most nagyon gondolkodom, hogy lecseréljem-e a Sztalkerre.

A legvégén csak annyit tudtam kinyögni, hogy "b*zmeg", és utána félóráig semmi értelmeset nem voltam képes csinálni, annyira letaglózott Tarkovszkij alkotása. Mestermû.
10/10
tcshooker 2009 febr. 04. - 20:46:13 10/10
(21/82)
Elõször egészen kicsi gyerekkoromban láttam (valamennyit belõle, míg el nem aludtam, mert kb. este 11-kor kezdték vetíteni) a Magyar Televízió tán 2-es csatornáján. Más még nem is volt akkoriban. Akkor még nem sokat értettem belõle, de a hangulata annyira megfogott, hogy többé nem ment ki a fejembõl. Aztán valamelyik Galaktikában olvastam egy részletet a Sztrugackij testvérek könyvébõl, a Piknik az árokpartonból. Addig nem nyughattam, míg be nem szereztem a könyvet. Hihetetlenül izgalmas, letehetlen mû. És a végén a kivonata, a csupasz lényege a Stalker. A film ebbõl készült, de nem szolgaian. A kisregény fõ mondanivalója számomra az volt, hogy ha lehetõségünk van rá, vajon bele merünk-e nézni az igazi tükörbe, ahol saját magunkat látjuk, csak a lényeget. Vállaljuk-e, hogy kiderül, olyanok vagyunk-e, mint hisszük, vagy nemcsak a külvilágot, hanem magunkat is becsapjuk? (Nem árulom el, szereplõink vállalták-e.)
Megvallom, hogy az írott Stalker még a filmnél is mélyebb nyomokat hagyott bennem. A film emlékeim szerint nem pontosan errõl szól. Azt hiszem, hamarosan újra meg kell néznem.

Valamelyik hozzászólás írta, hogy sok film merített belõle. Nekem akkor volt nagyon erõsen ez az érzésem, mikor a Gömb címû filmet néztem.
Korábban egy másik fórumban írtam, hogy a Dark City a kedvenc filmem valamennyi közül. Helyesbítenem kell, mert a Stalker az. És a kedvenc könyvem a Piknik az árokparton.
10/10
Madame de Tourvel 2009 jan. 17. - 19:31:47 10/10
(20/82)
A Film.
Mûvészet.
Nem lineáris történetmondás, hanem gondolatébresztõ, felkavaró alkotás.
Filozófiai elmélkedés.
Ha divatosan fejezem ki magam: interaktív film! Mivel részesei leszünk a történetnek, a gondolataink építik fel a filmet, a képsorok építik fel a gondolatainkat.
Az egyik legmeghittebb kapcsolat, ami létrejöhet nézõ és film (alkotás) között.
kocamama 2008 dec. 10. - 14:15:36
(19/82)
Számomra van valami szuggesztív meggyõzõ ereje a filmnek, de a fekete-fehér részek túlságosan depresszívnek tûnnek.
Abyss 2008 dec. 10. - 08:06:17
(18/82)
:-)
Látszik, hogy egy szót sem értettél az egészbõl. Érdekes "vélemény" a filmrõl, hogy unalmasunalmasunalmas, elhiszem, hogy untad, de nyilván azért, mert a film nem a hétköznapi módon elgondolkodtató, és nyilván nem vagy elgondolkodó fajta, ami nem baj, de nyilván ezért nem vetted észre, hogy pontosan mi is ez a film, mi a célja...:-)De nyilván elfogult vagyok...Tarkovszkij filmet, ha nézel, akkor sokszor kell megnézni és akkor majd történik valami, de nyilván az, aki unatkozós fajta, az nem fogja többször megnézni és ezért nem is fogja megérteni soha. A mûalkotások között ez is olyan, aminek a mélyén nagyon sok minden rejtõzik és sokszor kell találkozni vele, hogy minden elõkerülhessen, minden, amit a Mester megálmodott...:-)
8/10
efes 2008 okt. 23. - 18:28:10 8/10
(17/82)
Meglepõdtem, hogy csak '79-80-as a film, én korábbinak hittem valamiért. De mindegy, a lényeg az, hogy mennyi film építkezik a Stalkerbõl, nyíltan vagy akár burkoltan! A Mad Maxtõl és az ahhoz hasonló postwardream-filmektõl egészen a leglilább mûvészfilmekig (pl. Kamondy Zoltán filmjei), sõt PC-játékokig. Sõt, szerintem a Lost is egy vastag, de zseniális Stalker-nyúlás, persze más eszközökkel, más sztoriban, de valahol mégiscsak ugyanarról beszél.
8/10
efes 2008 okt. 23. - 18:20:27 8/10
(16/82)
Az milyen! Ülnek, mint egy fázósan összebújó majomcsalád, nagyon lassan nyit ki a kép, elõttük mozdulatlan a víz, majd egy csepp, kettõ, röpke zápor, amely aztán elcsendesedik, majd teljesen eláll. Újra mozdulatlan a pocsolya, ekkor az Író beledob egy marék kavicsot...
10/10
verdeleth 2008 aug. 28. - 00:52:33 10/10
(15/82)
Nem akarlak meggyõzni hogy de akkor is jó film, mert az nem az én mûfajom. De szeritem olvass utána, nagyon sok érdekes dolgot tudhatsz meg a filmrõl, amit nem vettél észre vagy nem annak hittél. pl. az esõrõl. Ajánlom Kovács andrás Bálint Tarkovszkij c. könyvét. Utána ha megnézed, kétlem hogy ugyanez lenne a véleményed, mint most. Nem szégyen, én nagyon sokszor néztem meg, és mindig észrevettem valami újat, vagy felfedeztem, amit irtak róla és elsõre nem tûnt fel. Próbáld meg, nem bánod meg.
10/10
savernake 2008 júl. 09. - 09:29:58 10/10 Előzmény kocamama
(14/82)
Nem, nem túlzás. Szerintem is a legjobb. Annyira szugesztív, hogy évek-évtizedek múltán is bevillan váratlanul egy-egy kép, dallam, arc...varázslatos a hangulata. Ilyen alkotásokra csak a legnagyobbak képesek: Tarkovszkij, Antonioni, Kubrick, Bergman, Besson, Tim Burton, David Lynch, Woody Allen...
10/10
Tenebra Mors 2008 márc. 14. - 19:59:50 10/10
(13/82)
Végre megnéztem én is a Sztalkert! (Igaz, már kellett volna - de nem jártam be arra a vetítésre - pssszt! XD)

Engem is lenyûgözött! Nem azt mondom, hogy legjobb film, vagy "ilyet még nem láttam", hanem egyszerûen lenyûgözõ. Eleve ezzel tudott megvenni kilóra, hogy ilyen atmoszférát tudott teremteni. Ennyire eredeti világot kevesen teremtenek. Mert ez teremtés volt, hiszen ilyen igazából nincs, ez csak egy "történetváltozat" a nyomor, elnyomás, diszilluzionáltság jelenségeire.
A képi világ is nagyon jó, külön értékeltem, hogy a fekete-fehéret, mint stilizációs eszközt használta, és csak a Zónában láthattunk színeket. Ez egy újabb értelmi síkot hozott létre, s ezzel is érzékeltetve volt az elválasztás a fantáziátlanság és a "színvitel" között.

A Sztalker azért is kedves számomra, mert játszottam a játékkal is, ami ugyan sokban eltér, de atmoszférájában nagyon is egyezik a filmmel. Szóval jó volt ezt a hangulatot egy filmben is látni.

Talán ilyen jól megalkotott és magába szippantó világot csak Bergman: Hetedik pecsétjében láttam.
10/10
Bartuc 2008 febr. 10. - 11:28:32 10/10
(12/82)
Tarkovszkij a világ legtehetségesebb és legegyedibb rendezõje, hozzá hasonló, vagy vele felérõ más nincs. Ebbõl kifolyólag nem is szól mindenkihez, de akiket meg tud érinteni a filmjeivel, azok szerencsések. Az a képi világ és hangulat, az a metaforarendszer, szín- és kamerakezelés (és még sorolhatnám tovább is) máshol sehol nem található meg, leszámítva Tarkovszkij többi remekmûvét. Én kötelezzõ tananyaggá tenném az arra érdemes helyeken, mert képvisel akkora mûvészi és formáló értéket (ha nem többet), mint a legnagyobb költõk és írók mûvei.
10/10
verdeleth 2007 dec. 11. - 22:16:26 10/10
(11/82)
ha van akkor ezeket mind oda sorolnám Meg még más jelzõk is alá, de ezt már leirtam
kocamama 2007 dec. 11. - 20:12:57 Előzmény verdeleth
(10/82)
Igen, a Tükör tényleg szuper. Többször megnéztem már. Lehet, hogy van költõi filmmûvészet?
10/10
verdeleth 2007 dec. 11. - 16:09:27 10/10
(9/82)
ahogy azt leirták ez a személyes véleményem Nagyon sok imádott filmeme és rendezõm van (Bunuel, Bergman, Polanski) de tényleg Tarkovszkij az akinek az összes filmje olyan szinten hagyott csukott szájjal, ahogy senki más Természetesen mindenkinek van ilyen, nekem Tarkovszkij és fõleg a Stalker és a Tükör ami egyszerûen felejthetetlen, megunhatatlan. Ennyire mély és hihetetlenül szép és szomorú film nagyon ritkán készül. Húh most átfutott rajtam az egész film és beleborzongtam
kocamama 2007 dec. 10. - 19:17:06
(8/82)
Na és a Bergman filmek?
kocamama 2007 dec. 10. - 15:20:20 Előzmény verdeleth
(7/82)
Bátor megjegyzés: A világ legjobb filmje. Azért ez túlzás, nem?
10/10
verdeleth 2007 aug. 12. - 02:34:36 10/10 Előzmény Redfield
(6/82)
egyébként én a Stalkert tartom a világ legjobb filmjének minden értelemben Sok sok van ami nagyon közelit de ez egy olyan alapkõ amit nem lehet megkerülni, nem is érdemes
10/10
verdeleth 2007 aug. 11. - 21:09:20 10/10 Előzmény Redfield
(5/82)
szép gondolat.Érdemes elolvasni Kovács András Bálint Tarkovszkij könyvét, fantsztikus értelmezések vannak benne az összes filmjérõl
10/10
Redfield 2007 aug. 09. - 00:09:14 10/10 Előzmény verdeleth
(4/82)
A képiek örök nyomot hagynak az emberben. Ilyen mélységû, mûvészi és magasra törõ alkotást eddig csak egyet láttam: a 2001: Ûrodüsszeiá-t. A Stalker olyan mû, amit nem elég látni, érezni, felfogni. Ez egy szelet a megfoghatatlanból, ami érzékeinket, hitünket, és egész lényünket is meghaladja. A félelmetes és ugyanakkor hívogató helyszínek bebizonyítják: a világ nem változik, csak mi emberek változunk, és minden szilárd dolog, amibe kapaszkodunk csak önámítás. Gyötrelem és vágy... ezek viszik elõre az embert, ezek határozzák meg a személyét. Hiábavaló lenne minden? Semminek sincs értelme? Módunkban áll kételkedni, és hinni az ellenkezõjét. Emberek vagyunk, a magunk rendszertelen rendszerességében. De mindíg többek és mindíg kevesebbek is annál, aminek véljük magunkat.
10/10
verdeleth 2007 ápr. 13. - 14:57:37 10/10
(3/82)
na végre sikerült megnéznem Megrázó, komolyan Nem hittem volna hogy ilyen filmet lehet forgatni. A regényhez nincs sok köze, de ez nem is lényeges.Még sokkal sötétebb a hangulata, néhol meg telesen reményteli.Gyönyörú képek, mégha egy gyártelep az egész, mégha mindent rozsda borit, és minden halott. Gyönyörû