3/10
-greghouse- 2013 okt. 24. - 00:05:21 3/10
(11/31)
...ja és még annyit, ha már "kirchen"-ek, hogy Ausztriában nem szállhattak le, mivel amerikaiak fogadták õket. Márpedig a film 1956 júniusában történik, és az osztrák államszerzõdést 1955 májusában aláírták, ami után még abban az évben Ausztriát elhagyta az összes megszálló csapat, 1956-ban már semmilyen külföldi támaszpont nem volt Ausztriában, hivatalosan is teljesen semleges volt. A leszállás tehát mindenképpen Németországban volt. Hiába, gyorsan repültek azok a kétmotoros kis IL-ek (vagy mik), és amelyik Szombathelyre indult, nyilván fel volt tankolva Németországig.
...a film ismertetõje szerint egyébként az egésznek annyi a valóságalapja, hogy volt egy ilyen gépeltérítéses szökés, az összes többi körülmény teljesen fikció. (Heten voltak és nem hárman, és nem mentek el Németországig, nõ nem volt az ügyben, stb.) De még egyszer, nem a részletek zavarnak, hanem a borzalmasan gyatra és gyenge forgatókönyv, a valószerûtlen, lehetetlen alakok és idióta párbeszédek. (Ugyebár, tudják, hogy a kicsi 14 fõs gépen ott ül egy ávós, de nyilván a gép fedélzetén kell megbeszélni, hogy "megtöltötted?" "Igen. De nem akarom használni." Mert az ávós nyilván szundikál....Brrr...)
3/10
-greghouse- 2013 okt. 23. - 23:39:39 3/10
(10/31)
Még mielõtt a repteret mondják, a pilótafülkében a bokszoló megkérdezi a társát, "hol járunk?" A válasz pedig az, hogy "a német-osztrák határ fölött". Utána jön az akármilyenkirchen. Ezek szerint visszafordultak? Vagy a németeknél is van ilyen? Vagy mi a f.mért mondta, hogy a "német-osztrák határ fölött járunk"? Vagy Magyarország németnek számít? Csak ezért.
Különben mindegy, mert ahová leszálltak, az pontosan az a reptér, ahonnét (Budaörs) felszálltak. Még annyi fáradtságot sem vett a rendezõ, hogy más szögbõl mutatnák, ugyanaz a hegy, ugyanazzal a magas épülettel a háttér.
De bár ez lenne a legnagyobb gond.
Ha én producer lennék (:-)), egy fabatkát sem adnék ezért a forgatókönyvért. Tessék még dolgozni rajta.
Egyébként a téma jó (naná, hiszen igaz történeten alapul), de nagyobb formátumban sokkal többet lehetne kihozni belõle. Mit csinál közben az itthoni irányítás, a honvédelem? A amcsik is lazán elsõ látásra beengedik csak bemondásra, hogy õk szabadságharcosok. Nyilván nem a polgári légifolyosón ment, mert azok nem érinthetik a katonai légteret. A katonai légtérbe meg berepül egy idegen (ellenséges?) gép, az minimum fejtörést okoz, és nem vágja rá a légiirányítás azonnal, hogy jöhet. Stb.
De még ha így is volt, a forgatókönyv akkor is kidolgozatlan, a "szerelmi szál" teljesen érdektelen, az utasok pár poéntól eltekintve sima és néma statiszták, biodíszlet.
....Másrészt, ha arra gondolok.... még mindig jobb, mintha az unalomig kötelezõen adott "Szabadság, szerelem" c. "nagy" játékfilmet adták volna megint, ahol Dobó Kata lazán tartja a tûzforró dobtáros géppisztolycsövet.
Ez legalább nem volt hosszú....
2/10
reptilian.bastards 2013 okt. 23. - 23:01:32 2/10
(9/31)
Már nem emlékszem, de nem Traunkirchenrõl volt szó a filmben? A mondatokat egyébként nagybetûvel kezdjük, a tulajdonneveket nemkülönben.
Szerencsére nem néztem végig a filmet, mert közben vacsorát csináltam, de Greghouse-nak igaza van: ez egy ultragagyi film, némi hazug propagandával. A forradalmat "belülrõl kell csinálni, itthonról". Na persze, több (egészen pontosan öt) teherautónyi fegyvert sem osztogattak szét a békés tüntetõknek, és provokatõröket sem vetettek be, nyilván nem beépített ember terítette le a rádió fegyvertelen õrét sem. És még sorolhatnám...

http://internetlap.blogspot.hu/2009/11/megint-otvenhatot-szerveznek-magyarnak.html
neemmindegy 2013 okt. 23. - 22:56:28
(8/31)
A port.hu-nak üzenet: Lengyel Ferenc és Lengyel Tamás nem ugyanaz.
1/10
veritasen 2013 okt. 23. - 22:50:22 1/10
(7/31)
Primitív és egyben provokatív film. Az alkotók próbálják provokálni azokat, akiket 1956 miatt személyesen vagy családtagjaikon keresztül érint. Ezt valószínûleg nem direkt teszik, hanem ennyire fogalmuk sincs, hogy hol élnek, ennyire primitívek. Szégyen, hogy ezt a filmet a forradalom évfordulóján leadta az MTV.
A film ugyanis avval a dívatos megközelítéssel él, hogy próbáljuk objektíven, több nézõpontból megközelíteni a magyar múltat (pl. nem baj, hogy százezer számra erõszakoltak meg nõket a szovjet felszabadítók, biztos rossz napjuk volt a háború miatt, ostoba, aki ezt nem érti meg). A filmben a hazatérõké az erkölcsi fõdíj, csak azt elfelejtette a tökfej rendezõ, hogy ezekre az emberekre a következõk vártak volna: válogatott kínzások (pl. körmök letépése, ami gyakorlat volt az 50-es években), + min. 20 év börtön.
Tudnivaló különben, hogy a valódi történetben egyetlen ember sem tért vissza a film alkotóinak felmenõi vagy fajtársai által terrorizált szerencsétlen Magyarországra. Ez tény. Még az ÁVÓ-s sem.
10/10
reblint 2013 okt. 23. - 22:23:43 10/10
(6/31)
Szerintem zseniális film volt, végig feszültség volt, engem teljesen felkavart, és egy órát gondolkodtam rajta. Ezt kevés filmnek sikerül elérnie. (Ne fantasztikus Hollywood-effekteket keressetek benne, a hangulat átérzése és a dilemma megértése a fontos szerintem)
3/10
hhgygy 2013 okt. 23. - 21:43:26 3/10
(5/31)
Amikor a vaskohász (vagy ki, aki az üzemi lottón nyerte a repülõutat az öntudatos munkásnõfeleségével) az amerikai katonai repülõtéren elkurjantja magát, hogy "aki magyar, velünk tart", az volt az amúgy is gagyi film mélypontja.
3/10
-greghouse- 2013 okt. 23. - 21:36:14 3/10
(4/31)
Akár jó film is lehetett volna, úgy is indult - de nem lett.
Forgatókönyv zéró alá.
Én nem hiszem, hogy Tenki Réka rossz színésznõ, tehát csak a rendezõ és/vagy a forgatókönyvíró hülyesége lehet, hogy bármi történik, a csajnak néhány mondaton kívül csak annyi a szerepe, hogy féldebil mosollyal az arcán bámuljon bele a nagy semmibe. Igaz, az utasok sem szólnak jóformán semmit. A pilótafülkében lazán lelkiznek, mintha csak a vacsorájukat tervezgetnék. Élet és halál kérdése minden pillanat, de ezek halál nyugodtak (a bokszoló kivételével, Lengyel Tamás az egyetlen hihetõ figura).
...Epres Attila is jó színész, megint csak rendezés lehet, hogy mikor eltalálja a lövés, elnyúlik, laza mosollyal bámészkodik, a csajnak azt mondja: "Haslövés. A bátyám is ilyet kapott." És mosolyogva nézi a tájat vagy mit.
...A haslövés az egyik legborzalmasabb, legfájdalmasabb sebesülés, kezelés nélkül húsz perc kínhalál. De nem, az ávós lazán mosolyog.
...Aztán pár perc alatt átrepüli egész Ausztriát, és ott vannak a Német-Osztrák határon. Közben a kutya sem szól hozzájuk. Az utasok sem beszélgetnek.
...A baromi nagy izgalom nyilván az, hogy most bevallja a csaj hogy van egy gyereke. Aztán mindenki megy a maga útján.
...Én ilyen rossz forgatókönyvet már nagyon régen láttam megfilmesítve. Pedig jól indult. Kár.
3/10
-greghouse- 2013 okt. 23. - 20:03:01 3/10
(3/31)
Tíz szavazat statisztikailag zéró jelentõségû. Majd úgy 300 körül kezd valamennyire számítani.
Cicamani 2013 okt. 23. - 19:49:01 Előzmény Hellas 1903
(2/31)
Egyébként Te láttad a filmet, és ha igen, kérdezném, hogy érdemes megnézni, mert nagyon alacsony a tetszési index.
Üdv!
10/10
Hellas 1903 2013 okt. 20. - 19:23:09 10/10
(1/31)