Téma: Sztálingrád

twillight 2010 febr. 08. - 14:00:16
(122/242)
Foglyokat ejteni rossz: felügyelni kell õket, el kell helyezni õket, táplálni kell õket...

Moszkvát mondom: hiába foglalod el. Az csak egy város, a ruszkik ugyanúgy feladták volna, mint bármelyik másikat.

A villámháborúról annyit, hogy az oroszok ellen elfelejtheted. Túl nagy terület, túl gyors haladás, túl hosszú utánpótlási vonalak: ez az amit ott mindenki kap. A német offenzíva is azzal számolt eredetileg, hogy tél elõtt összeroppantják a vacakul felszerelt ruszkikat - és láthatod mi lett belõle.

A szovjeteket békén kell hagyni olyan technológiával, ami nem képes percek alatt átszelni a világot.
jikov 2010 febr. 08. - 11:44:31
(121/242)
Nem volt rossz film, német film lévén úgy ültem neki, hogy tuti hiteles lesz, de nekem is felemás érzéseim vannak. Néha propagandisztikusnak éreztem, hogy mindenáron az akar lejönni a filmbõl, hogy micsoda emberbarátok voltak a német katonák és amúgy is egy szedett-vetett csürhének tûntek, márpedig a németekrõl ugyebár nem ez a kép él úgy általában(az élet minden területén).
VOltak hibák is a filmben, pl. úgy ugráltak egyik helyrõl a másikra, tehát egyik pillanatban itt, aztán meg már máshol, más területen, mintha mi sem lenne természetesebb Sztálingrádban. Továbbá, amikor a csajt lelõtte valaki, akkor is csak fogták magukat azt odébb álltak.. De ki lõtte le? Simán lõhetett orosz is, akkor a németekre miért nem lõtt? NA mind1.
Összességében nem volt rossz.
10/10
DarkGirl 2010 febr. 08. - 07:48:24 10/10
(120/242)
Jó volt a film. Eléggé megrázó volt.
9/10
offtopic
fredi60 2010 febr. 08. - 00:02:25 9/10
(119/242)
Azért a Ryan közlegénynek van bizonyos köze a valósághoz.

Inspired by the true story of the Niland brothers. Sgt. Frederick Niland was in the 501st Parachute Infantry Regiment, 101st Airborne.
http://www.imdb.com/title/tt0120815/trivia

The Niland Brothers were four American brothers from Tonawanda, New York, serving in the military during World War II. Of the four, two survived the war, but for a time it was believed that only one, Frederick Niland, had survived. Frederick was sent back to the United States to complete his service, and only later learned that his brother Edward, missing and presumed dead, was actually captive in a Japanese POW camp in Burma. Steven Spielberg's film Saving Private Ryan is loosely based on the brothers' story.
http://en.wikipedia.org/wiki/Niland_brothers
Badger 2010 febr. 07. - 23:55:11
(118/242)
Vagy 50 hsz tegnap óta. Szuper.
Csak szemezgetnék a témákból párat.

Hitler aki belebarmol a hadvezetésbe:
Igen ezt a háború második felében állandóan megtette, és ahogy voltak vitatható döntései úgy voltak nagyon jó helyzetfelismerései is. Utóbbira példa hogy az agyonreklámozott Rommellel szemben Hitler állította hogy a második front Normandiában nyílik...
Mielõtt a Wermacht rajongók megennének: Rommel ugyebár a nimbuszát az afrikai tevékenységével szerezte. Nem kétségbe vonva katonai tehetségét megjegyzendõ hoyg ez éppen arra az idõpontra esett amikor a Wermachtot az elsõ nagy vereségek érik, és ezért a náci sikerpropagandának szüksége volt egy gyõztesre. Valójában az afrikai hadszíntér kb semmilyen fontossággal nem bírt a keleti fronthoz képest.


A német sikerek agyonajnározása:
Nagy divat a Wermachtot a világ legjobb hadseregeként feltüntetni. Volt egy kis elõnyük 39-ben. Rendszeresítették az 1936-os év technikáját és alkalmazták azokat a hadvezetési ötleteket amik a legkorszerûbbnek számítottak.
Amiket pl egy Charles de Gaulle nevû francia tiszt könyvben le is írt. Az már az élet fintora hogy a francia hds vezetõi nem, de mondjuk Heinz Wilhelm Guderian megfogadta a tanácsait. :) (Megjegyzem errõl a támadásról is Hitler mondta ki a végsõ szót, és nem sikerült túl rosszul.)

Ugyanez a másik oldalon. Tuhacsevszki 10 évvel a háború elõtt már tudja hogyan kell a modern háborúkat megvívni, Zsukov már alkalmazza is az elveket a Halhin-goli háborúban és szétveri a japán csapatokat. De 1941-ben mégis Sztálin elmebeteg parancsai (nincs visszavonulás) dominálnak...
Magyarán könnyû nagy sikereket aratni ha az ellenfél felkészületlen és dilettáns. Plusz: A Luftwaffe. Vegyük észre a Wermacht addig sikeres amíg a feje felett a Luftwaffe az úr.

És végül:
XII. Károly, Napóleon, Hitler. Õk azok akik figyelmen kívül hagyták azt a földrajzi tényt hoyg Oroszo. nagyjából Európa felét teszi ki. Ez nagyon jól látszott a filmben:
- Hol vagyunk?
- Nem tudom.
offtopic
Vinogradov 2010 febr. 07. - 23:50:38
(117/242)
Na igen... :)
6/10
ondok 2010 febr. 07. - 23:47:45 6/10
(116/242)
Hát az tuti ,hogy alegjobb a belsõ bomlasztás,mert lám a harmadik világháború helyett milyen szépen legyõzték békés úton a Szovjetúniót:)
offtopic
Vinogradov 2010 febr. 07. - 23:38:07
(115/242)
Azt egyébként marhára bírom - csak mellékes adalék - hogyha Oroszország meghódításának terveirõl beszélünk, mindig Napóleon meg Hitler jut eszünkbe, holott a svédek vagy a lengyelek sokkal közelebb kerültek a dologhoz - ráadásul 1610-1611-ben nem sokon múlott, hogy nem lengyel lett minden oroszok cárja...

Na mindegy, ez amúgy nem fontos, csak mellékesen jegyeztem meg... :)
Vinogradov 2010 febr. 07. - 23:35:08
(114/242)
"1. Szerintem mire a katonák odáig jutottak, hogy be kellett állniuk a kivégzõosztagba, már annyit gyilkoltak, hogy teljesen mindegy volt számukra, kire, mire lõnek."

Sztem ez meglehetõsen relatív.

A háború valóban megfoszthat minden emberi mivoltunktól - de azért volt példa jócskán az ellenkezõjére is.

A filmnek ezen a pontján pontosan erre az ábrázolásra volt szûkség. Annál is inkább, mert ez jól illett az alapkoncepcióhoz: a németek természetszerûleg semmivel sem voltak vérengzõbb katonák, semmivel sem követtek el több gaztettet, mint a háború más hadseregei.

És azt se feledd, hogy egy gyereket kellett volna lelõniük...

Lehet, hogy utólag könnyû kimondani, hogy ez hiteltelen, de sztem, egyáltalán nem az, mert azért gyerekeket ölni nem mindennapi gaztett.



2. "+ Ha Ti fogságba esett orosz nõk lennétek, úgy viselkednétek, ahogy a csaj?? + Egy teljes rakták kajátok, piátok, tüzifátok van, erre nekiindultok a hómezõnek?"

Ez már inkább tekinthetõ hibának, de végül is elfogadható, ha azt vesszük, hogy milyen állapotban voltak a barátaink.
Vinogradov 2010 febr. 07. - 23:28:39
(113/242)
A Ryan közlegény valóban nem rossz film, és nem csak a kivitelezés terén - viszont több helyen visszataszítóan amerikai, az alapsztoriról nem is beszélve, amit továbbra sem hiszek el, mondjon bárki bármit - ezt egyébként már több nálam hozzáértõbb ember is megcáfolta.

A Sztálingrád tökéletesen hiteles film, mindent elmond a háborúról, amit el lehet mondani, de azt kell, hogy mondjam, kevéssé közhelyes. Nagyon is erõteljes, és végre arról a bizonyos "másik" oldalról mutatja meg az eseményeket.

A Sztálingrád egy nehezen feldolgozható eseményrõl született nagyon pontos látlelet, a Ryan közlegény alaptörténete ellenben egy nyilvánvalóan meg nem történt eseményen alapul...

Na most akkor hogy is van ez?
Symur 2010 febr. 07. - 23:27:33
(112/242)
Hm... nem is tudom...Felemás érzéseim vannak a film után... Valahogy néha hiteltelennek éreztem a dolgot. Szerintem mire a katonák odáig jutottak, hogy be kellett állniuk a kivégzõosztagba, már annyit gyilkoltak, hogy teljesen mindegy volt számukra, kire, mire lõnek. + Ha Ti fogságba esett orosz nõk lennétek, úgy viselkednétek, ahogy a csaj?? + Egy teljes rakták kajátok, piátok, tüzifátok van, erre nekiindultok a hómezõnek?
Ennek ellenére vannak nagyon erõs pillanatai is a filmnek
6/10
ondok 2010 febr. 07. - 23:22:51 6/10
(111/242)
Hát az biztos ,hogy a tél az legalább akkora ellenfél volt mint az orosz csapatok.Pont ezért kellett volna kitartani a villámháború mellett ,és ha Moszkva elesett ,akkor amár amúgy is demoralizálódott oroszok élén a teljesen szétesett Sztálinnal nem tudtak volna talpra állni.nem beszélve arról ,hogy mekkora szarvashiba ,hagyni tétlenül a bekerítést.amikor az erdeti haditerv szerint nyomultak elõre hetek alatt eljutottak Kievbe,és százezrével ejtették a foglyokat.
GAM3R 2010 febr. 07. - 23:16:34
(110/242)
Nem mondom, hogy rossz film, de azért szerintem a Sztálingrád meg a Ryan közlegény így is ég és föld. Azért, ha a németek nekiülnek tudnak nagyon jó filmeket készíteni. Ebben is azt szeretem, hogy bár a téma miatt nehéz is lenne happy endre megcsinálni, de mégse lesz az, míg azért a legtöbb amerikai filmre pont fordítva van. (kivételek persze vannak)
twillight 2010 febr. 07. - 23:14:49
(109/242)
Hiába mész Moszkvába, vagy akárhová Oroszországban.
Kietlen, hideg, szar hely, ahol folyton csak nõ az elõtted lévõ sereg. Megtûámadni a szovjeteket egy halálmenet.
És ez jól át is jött a filmen.
6/10
ondok 2010 febr. 07. - 23:01:22 6/10 Előzmény szamarhegy
(108/242)
Folytatni teljes erõvel az elõnyomulást Moszkva felé,és körülzárni minél több orosz sereget ,és nem letáborozni Sztálingrádnál úgy mint Szulejmán Eger alatt ,amibe õ is belebukott.
6/10
ondok 2010 febr. 07. - 22:59:20 6/10 Előzmény redsas
(107/242)
Mellesleg a lerugdosást a teherautóról apám mint katona tapasztalta a németek részérõl.
Towner 2010 febr. 07. - 22:51:32
(106/242)
Véletlenül ma újra néztem a Ryant, (elõszõz szinkronnal, összesen 4-szer) nem fest idealista képet a csodálatos ameriai katonákról, sõt...
Magasan a legrealistább, (azóta is utánzott, /kézikamera majd minden akciófilmen/ stb) legjobb háborús film, amin a moziba úgy szorult össze az ember gyomra mint ahogy gyerekkorában.
Természetesen a Sztálingrád is kiváló..
pathfinder 2010 febr. 07. - 22:44:47
(105/242)
Sajna lemaradtam róla.
GAM3R 2010 febr. 07. - 22:36:31
(104/242)
m1 mindig ilyen filmeket adna, akkor egyfolytában nézném. Ha pedig háborús, akkor 100x inkább ez, mint egy Ryan közlegény. Pedig aztán az is lehetne jó, csak ugye Hollywood ... :(
saibor 2010 febr. 07. - 22:06:24 Előzmény Persepolis72
(103/242)
Ja, ezt ismerem, köszi.
Nézem a filmet, bajtársiasság, helytállás, becsület... szép szavak, azért mégis csak az ember a legocsmányabb állat.