meszag 2008 aug. 18. - 06:23:49 Előzmény Humpy
(31/211)
Egyetértek, részben. nekem is volt a régi nagyok között számtalan kedvencem, de Latinovicsra alergiás vagyok. Iszonyodom tõle.
offtopic
Humpy 2008 aug. 16. - 18:37:27 Előzmény efes
(30/211)
'MGP-n sok olyan, a sorstól kapott és nem önként felvett "támadási és fogási felületet" találni, melyeken keresztül az ilyeneket kihasználni szeretõk könnyen támadhatják.'
Figyusz, MGP-rõl nincs több mondanivalóm. Latinovits Zoltán-t egyszer sem láttam színházban, MGP-nek egyetlen sorát sem olvastam. Nyilván nagy becsben tartották õt azok, akiknek módjában állt rendszeresen színházi belépõkhöz jutni, vagy akik a baráti kör segítségével bejuthattak az elõadásokra.
MGP és társai nagyívû recenziói nélkül is teljes élményt szereztek nekem kiváló színelõadások és filmek. Olyan szükségem van a 'nagy kritikusokra', mint az egészséges embernek pszichiáterre.
Aztán majd jöhetsz nekem a nagy kritikus nagy kritikusának még nagyobb kritikusának színházi kritikáiról írott nagyszerû kritikákról. Ez nem semmi, ha belegondolsz. :))
Humpy 2008 aug. 16. - 18:16:33 Előzmény meszag
(29/211)
Nem nagy ügy. Minden színész egy kicsit, vagy nagyon, ripacs.
Egy kivételt azért tudok tenni: Básti Lajos. Neki olyan hangja volt, ami nagyon ritka kincs egy színész számára és õ jól sáfárkodott vele. Meg talán Tomanek Nándor, meg Sinkó László. Básti Lajos akkor is egy külön kategória.
Humpy 2008 aug. 14. - 15:36:43 Előzmény efes
(28/211)
Az jó, efes, h Te higgadt tudsz maradni egy ilyen témában is. Ezért kérdezlek pont Téged, miért olyan nehéz megbocsátani Latinovitsnak, és miért nézed/nézitek el oly könnyen MGP-nek az ügynökösködését? Ez utóbbi a mai napig boldogan él kedves és szép feleségével, ha jól tudom, míg LZ a vonat elé vetette magát, nyilván nem szellemi képességeinek teljében.
Én még visszatérnék a témára, ha majd kicsit több energiám lesz, ill. majd ha megtisztelsz egy õszinte válasszal a fenti kérdésre. Õszinte alatt azt értem h nem kapkodod el a választ, hanem elõbb alaposan átgondolod.
meszag 2008 aug. 14. - 14:49:52
(27/211)
Egyébként az Utazás a koponyám körül-t elõször rádiójátékban hallottam, valamikor a 70-es évek elején. Nagyon szeretem.
meszag 2008 aug. 14. - 14:48:17 Előzmény efes
(26/211)
Sztem meg igazi ripacs volt, még a halálában is.
Sosem felejtem el, a Ruttkai Éváról készült emlék mûsorban a színházi alkalmazottak se igazán "szép" embernek festették le.
9/10
offtopic
efes 2008 aug. 14. - 13:05:28 9/10 Előzmény Humpy
(25/211)
Nincs ma Magyarországon olyan ember, ki többet tudna a magyar színházi világról, és azt szellemesen el is tudná mesélni, mint MGP. Én elolvasnám azokat a jelentéseket, mert azok bizony a század második felének a színházi történetét jelentik. Minthogy Latinovits (nem beszélve Bujtor nemzetközi karrierjérõl és Frenreisz rocksztár-vállalkozó státuszáról) messze nem volt "elnyomott és megnyomorított" színész, éppenhogy minden jóval, budai villával és hasonlókkal rendesen el volt látva azokban az idõkben, így MGP jelentései nem nagyon tartalmazhattak semmi "terhelõt", semmit olyat, amilyet Latinovits ne mondott volna el széles nyilvánosság elõtt. (lsd. lentebb)

MGP-n sok olyan, a sorstól kapott és nem önként felvett "támadási és fogási felületet" találni, melyeken keresztül az ilyeneket kihasználni szeretõk könnyen támadhatják, illetve találhatnak fogást rajta. Ha valakinek a tökén szorítják, az könnyen rábeszélhetõ bármire, ezt mindig elfelejtik a nagy "besúgózók". Vagy inkább csak letagadják...
9/10
offtopic
efes 2008 aug. 14. - 12:54:27 9/10 Előzmény Humpy
(24/211)
Közismert Latinovits antiszemitizmusa, több helyütt megírták azt az esetet (ha jól emlékszem, talán Cserhalmi is mesélte egy interjúban), mikor már az élete vége felé részegen ült a Fészekben, mikor belépett egy ismert zsidó származású színházi személyiség. Latinovits magából kikelve ordított rá: Zsidók és buzik kifelé!!!

Ettõl függetlenül azonban õ a színészkirály e honban.
Humpy 2008 aug. 10. - 08:51:06 Előzmény Miki1900
(23/211)
Biztos van akit érdekel, ki is az a Molnár Gál Péter valójában, akitõl nagy odadással idézgettek e topikban.
Itt lehet olvasgatni róla: http://index.hu/politika/belfold/mgp/
http://www.es.hu/pd/display.asp?channel=MUBIRALAT0448&article=2004-1129-1929-11XXBR

Molnár Gál Péter végül maga ismerte be ügynök múltját miután a Latinovits család, Bujtor István és Frenreisz Károly, betekintett a MGP által Latinovits Zoltán-ról írt jelentésekbe. Szóval besúgó volt, akit lelepleztek, tehát nem maga állt elõ avval, hogy "én vétkem, én vétkem" és nem maga kérte a bûne bocsánatát.
offtopic
Miki1900 2008 aug. 01. - 15:18:15 Előzmény efes
(22/211)
"Kisebb-nagyobb mértékben mindenki rasszista. " ezzel teljesen egyetértek. nagyon sokfajta rasszizmus van.
és elõítélettel még a legintelligensebb emberek is rendelkeznek. nem rendelkezhetnek, hanem ténylegesen rendelkeznek vele.

viszont biztos van valami oka, h ezt mondta efes. lehet, h félreértette, amit látott; hiszen a nacionalizmust is összekeveri a fasizmussal (és ezt most nem azért mondom, h sértegessek).
de azért jó lenne, ha elmondaná, mi alapján mondta ezt.
hadd döntsünk mi is.
Humpy 2008 júl. 31. - 21:03:55 Előzmény efes
(21/211)
"Kevés ilyen pöffeteg, arrogáns, rasszista pasas volt a magyar színivilágban, mint a Latinovits."

Talán másnak is szemet szúrt, de ezt itt és most tegyük rendbe. Pöffeteg, arrogáns, pukkancs, haknihuszár stb. ez mind rendben. Stílusok és ízlések különbözõk. De NEM RASSZISTA! Ez nem jellemezte a játékát. Latinvoits Zoltán ember volt, karakteres, karizmatikus és talán valamennyire antiszociális is. De bûcselekményért, rasszizmusért nem volt elítélve. Ezennel én felmentem õt az igaztalan vádak alól!
És mi végre való az ilyen ostoba kijelentés? A rasszizmus nem bûncselekmény, mint ahogy a sarlatánság, kóklerség, dilettantizmus, sõt még az áskálódás sem. Pedig azokért is el lehetne ítélni embereket, akár börtönbe is csukni, miért ne. Ez a hangulatkeltés az egyik legnagyobb magyar színész ellen fölösleges és szánalmas.
Kisebb-nagyobb mértékben mindenki rasszista. Tehát, mondjuk efes is, vagy akár én is. Úgysem lehet ezt bizonyítani amíg ez gondolati szinten van, vagy urambocsá összevissza beszél az illetõ a barátai vagy a közönsége elõtt. Aki viszont ezzel nem éri be és mások életére tör, na a fölött tessék pálcát törni, ne Latinovits fölött!!

Ha a tisztelt hozzásszóló, amint lehetõsége adódik, visszavonja az igaztalan és vádló szavait, akkor én azt tisztességes megbánásnak veszem és azzal be is fejezhetjük.
offtopic
Miki1900 2008 júl. 31. - 20:44:57 Előzmény efes
(20/211)
"Kevés ilyen pöffeteg, arrogáns, rasszista pasas volt a magyar színivilágban"

Latinovits rasszista???
ez új.
Humpy 2008 júl. 26. - 00:44:50 Előzmény Miki1900
(19/211)
Én is oda voltam a filmért, na meg a regényért, természetesen. Jó lenne újra látni ezt a különleges filmet!
Révész György másik nagy filmje: 'A Pendragon legenda'.
Humpy 2008 júl. 26. - 00:38:23 Előzmény efes
(18/211)
Meghökkentõ volt ezt olvasni:
"De ez a pukkancs parikajancsi, a Latinovits akkora színész, olyan zseni, mint a világ legnagyobbjai"
A mi egyik legnagyobb férfi színészünkrõl sok jót (és a fentiek szerint) rosszat lehet mondani. Én csak jót tudok. A zsenális szerepformáló, a karaktert önálló életre keltõ és versmondásban szinte átlényegülõ Latinovits biztos, hogy képtelen volt értelmezni mások szakmai alulképzettségét, netán dilettantizmusát. Zilált idegzete tényleg felmondta a szolgálatot, s szinte törvényszerûen maga vetett véget életének.
Hogyan is mérhetõ az õ szerencsétlen magyar élete, mondjuk az amerikai Jack Nicholsonéhoz? Tehetségükben nem volt különbség, de az esélyt egy méltó emberi életre csak a nagy hollywood-i sztárok kapták meg, nem a mi Latinovits Zoltánunk. Ez a magyar tragédia!:(((
offtopic
Miki1900 2008 júl. 25. - 20:15:40
(17/211)
már régóta vadászok erre a filmre.
perry 2008 ápr. 17. - 23:32:35
(16/211)
Kedves efes:)

Múltból felzengõ húrokat pendítettél meg lelkemben. Anno Pécs Körzeti TV.-s koromban rengeteget jártunk át Kaposvárra és a fél színházat volt szerencsém ismerni Lukács Andortól
Gõz Pistán keresztûl Kulka Sanyin át Csákányi Eszterig. Az ominózus Marat halála elõadást ott volt lehetõségem megtekinteni. Peter Weiss amúgy is kedvenc szerzõim egyike. Ács rendezése és a közösségi mûhelymunka tette azzá a darabot amire azt mondhattuk , hogy a 80' s évek kultikus elõadása. A Nagy Francia Forradalom pedig egyenes
párhuzamot alkotott a nézõkben az 1956 s Forradalommal.
Azt én is csak anekdotákból hallottam , hogy úgy csempésztek be hozzátartozókat a Víg WC ablakain és egyéb "úttalan utakon" de a kaposvári elõadáson is a lépcsõktõl kezdve az oldal közlekedõkön is ültek, álltak, szóval "búcsújáró hely" volt.
Akkor még nem is beszéltem a cigarettafüstös
és vörösboros kaposvári színész klubban eltöltött a színházat megváltó beszélgetésekrõl
Ascher-l vagy Babarczi-l bár az utóbbit nem igazán kedveltem, vagy akit inkább az Gazdag Gyula.
Nah, megyek aludni és színházat álmodi, jóéjt kedves efes.:)
9/10
efes 2008 ápr. 17. - 17:50:04 9/10 Előzmény perry
(15/211)
Egyszer láttam egy fotót, amely vagy a katonásokat vagy a kaposváriakat ábrázolja. Egy buszban ülnek, mennek tájolni, és mindenki az Üres tért olvassa.... :)) Lehet hogy vígszínházasok, a Popfesztivál idejébõl. Kb a te korosztályod, ha nem csalódom, nekem ezeket már csak mesélik. Meg, hogy amikor az Ács János megcsinálta a Marat/Sade-ot, és felhozták a Vígbe, leálltak a vilamosok a Körúton, mert akkora tömeg volt a színház elõtt... ezeket nagyon sajnálom, hogy nem éltem meg.
9/10
efes 2008 ápr. 17. - 17:04:44 9/10 Előzmény perry
(14/211)
Mekkora gané ez az MGP..:) csak az a baj, hogy túl sokszor van igaza...
szonya 2008 ápr. 16. - 19:37:22
(13/211)
Nem szép dolog az irigység:),de irigylem aki láthatta Latinovitsot színházban játszani!Én is olvastam a Ködszurkálót:),és voltam Balatonszemesen a múzeumában,de sajnos csak kevés filmjét láttam:(
perry 2008 ápr. 16. - 19:21:27
(12/211)
Ja és Lomanként,volt szerencsém Tímár József Lomanját is látnom néhány filmkocka erejéig ez számomra az etalon. Latinovics másképpen volt
jó számomra nem a megfáradt ügynök volt, inkább a
család és Loman viszonyát szikráztatta fel.
De idézhetek Molnár Gál Pétertõl is, aki
több éve az ÉS- ben megjelent kritikájával elõvezeti azt a flegmázást mely mai "kritkuszaink" sajtja lett. Tisztelet a kivételnek.
"Láttam a humanizmustól szipogó gennyedzést Timár József hattyúdalaként. A leromlott testu színész gyilkos daganattal foszerepelte el formalista rendezésben Arthur Miller drámáját. Emberevo karavánok jártak a nézotérre búcsúzni tole. Könnyben úsztak a jól értesültek. Suttogták: orvos várja morfiuminjekcióval, hordágy, ápoló. Sopánkodták: "saját halálát játssza."

Willy Loman Szegeden Kiss Ferenc volt. Halálraítélten duzzadt az egészségtol. Életeros kisgazdának látszott. Majd szétvetette a retorikai ero. Veszprémben Valló Péter Latinovitsra osztotta az utazó ügynököt. Latinovits akkoriban a hangmaszkírozás elméletével bajlódott: Liliomot cigányosan beszéltette, mert hogy o ilyeneket hallott, miközben a Gundel étterem asztalai alatt játszott. Willy Lomant pedig népszínmu-zsidónak gajdolta el. Ájult tiszteloi ugyanúgy nem azt látták-hallották, mit csinál a szerepben a színen, mint Timár esetében. Tordy vígszínházi alakítására - ugyancsak Valló istállómesteri muködésével - az elso szünetig vagyok tanú. A továbbiak elol a Deutsche Oper dramaturgjával és egy dramaturgnövendékkel eliszkoltunk vacsorálni."
Szóval minden lehet a nap alatt még ízlések és
pofonok is változhatnak.