Téma: Valkûr

8/10
Brambilla 2009 márc. 09. - 21:15:37 8/10
(143/323)
Csupán annyi, hogy a tiszti pisztolyok a Lugerek voltak :)
De ez a legnagyobb problémám, még Tom Cruise-t is ki lehetett bírni. Kifejezetten pozitívan csalódtam, egy csöpögõs, érzelgõs, hollywoodi klisékkel teli filmet vártam. Ehelyett végre egy történelmileg pontos mozi jött, amiben stimmeltek a nevek, egyenruhák, az események sorozata, persze mindenre nem térhetett ki.
Viszont, ami történelmi szempontból pozitívum, az filmként kicsit a kárára van. Tényleg nincsenek mélyen kidolgozott karakterek, de ehhez még egy óra játékidõ, és a tények elferdítése kellett volna, elvégre akármennyire jó egy színész, nem tudja pontosan ábrázolni egy olyan valós türténelmi személy érzéseit, gondolatait, amiket senki sem ismerhet pontosan, mert nem maradt fent elég infó az utókor számára.
De nálam egy történelmi filmnél elsõsorban a hitelesség a lényeg, a többi csak másodrendû, így simán adok rá egy 8-ast.
9/10
Nathan Petrelli 2009 márc. 09. - 20:39:11 9/10 Előzmény beo71
(142/323)
Hát igen...ez nem a tipikus háborús film, mint a Kelly hõsei meg a Híd túl messze van:P
Más szemmel kell nézni, és az is sokat segít, ha úgy ülsz be rá, hogy tudod, hogy mit várhatsz;)...egyébként szerintem a feszültség maximálisan meg volt benne végig, a Treskow-féle merénylettõl kezdve a Stauffenberg-féle merénylet megtervezésén át a kormánynegyed megszállásáig...én legalábbis nem unatkoztam rajta egy percig sem, pedig itt aztán tényleg mindenki ismeri a történet végét:P
Tom játéka pedig teljesen megfelelt nekem, nem mondom, hogy nem lehetett volna jobb embert találni Stauffenberg szerepére, de õ sem volt rossz...az egyetlen, akivel nem voltam elégedett, az a Hitlert alakító színész volt...azt nem tudom miért, de õ egy kicsit tényleg furcsa volt benne...
6/10
beo71 2009 márc. 07. - 15:12:50 6/10 Előzmény Nathan Petrelli
(141/323)
Nem úgy ültem elé,hogy eleve le akarom fikázni,azt viszont elismerem,hogy voltak elõítéleteim,mivel Tom Cruise jó filmeket szokott csinálni és a háborús filmeket is szeretem,na ehhez képest volt csalódás valamilyen szinten.
Talán ha mindezt levetkõzve nézem,jobban tetszett volna,de szerintem az igazán nagy filmek megfelelnek az elvárásoknak és adnak valami újat vagy elvarázsolnak.
Ja és majd elfelejtettem,a számomra kedves Bryan Singer rendezõ úr sem tett hozzá túl sokat,tisztességes rendezés és ennyi.
tdk 2009 márc. 05. - 20:20:50
(140/323)
Én most speciel csak arra tudok gondolni, már ami jó is. ;) Nemrég adtak valami Kilencedik napon vagy hasonló címû filmet, és szerintem az nem lett valami jó, alig tudtam rá figyelni.
10/10
Shelly_Webster 2009 márc. 05. - 20:13:16 10/10
(139/323)
meg volt egy csomó olyan merénylõ, akikrõl nem szokás megemlékezni.Persze, még most sem mondhatjuk, hogy tudunk az összes kísérletrõl, de pl Erwald von Kleist azon kevesek közé tartozik, akik túlélték a Sonderkommission 20 Juli tisztogatását, pedig õ '43ban is megpróbála már Hitlert(önmagával együtt) felrobbantani.Vele több interjú is készült, sok részletet õ mondott el júl.20a eseményeirõl.
10/10
Shelly_Webster 2009 márc. 05. - 20:04:28 10/10
(138/323)
Nem láttam a német változatot, de gondolkodom rajta, hogy meg kéne nézni. Én eddig nem vettem észre, hogy a mennyiség rontotta vona a minõséget,elég csak a Bukásra gondolni.
tdk 2009 márc. 05. - 20:00:12
(137/323)
Nem egészen ide tartozik, de van egy német film is (Stauffenberg - A Valkûr-hadmûvelet), amit nemrég láttam DVD-n a boltban. Az csak kb. 97 perces, de komoly színészek játszanak benne. Kíváncsi vagyok, az milyen lehet, mivel mostanság eléggé "felkapott" lett a németeknél a háborús és a háborús vonatkozású téma, és a mennyiség könnyen mehet a minõség rovására.

A HVG-n egyébként volt egy cikk "Merényletek Hitler ellen" címmel még 2004-ben, ezt most megkerestem, hátha valakinek jól jön (remélem, jó a link, mert be kell jelentkezni hozzá):

http://hvg.hu/hvgfriss/2004.30/200430HVGFriss667.aspx
offtopic
efes 2009 márc. 05. - 19:56:04
(136/323)
Persze, lásd Sophie Scholl.. pl. Meg a sok százezer echte német, aki idejekorán eltávozott az országból.
10/10
Shelly_Webster 2009 márc. 05. - 19:48:14 10/10
(135/323)
Nem is a filmen akarom számon kérni, csak azért írtam, mert sajna még mindig az van a köztudatban, hogy minden német buzgón bólogatott Hitlernek, ez viszont alapvetõen sértõ azokra nézve, akik megpróbáltak szembeszállni vele.
efes 2009 márc. 05. - 19:39:53
(134/323)
Jókat írtál, látszik, hogy felkészült vagy a témában, azt azonban közbeszúrnám, hogy egy hollywoodi játékfilmen, tehát egy Amerikában gyártott szórakoztatóipari, tehát profit termelésére készült terméken azért EKKORA történelmi hitelességet számon kérni: kicsit szõrszálhasogatás. :)

Szerintem, ahhoz képest, amit fent jeleztem, ez a film egy egészen objektív és tisztességes dolgozat.
10/10
Shelly_Webster 2009 márc. 05. - 19:38:36 10/10
(133/323)
Az, hogy a német ellenállás csak '44ben szállt volna szembe Hitlerrel, fatális tévedés. A német tisztek egy része már '38ban átvette volna a hatalmat, ha nem következik be a szégyenletes müncheni konferencia.Utána is számtalan kísérlet történt Hitler megölésére, csak épp nem jártak sikerrel.
És ami Stauffenberget illeti: már a Kristallnacht után szembehelyezkedett Hitlerrel. A keleti fronton Stauffenberg javaslatára kezdtek el orosz hadifoglyokat sorozni a Wermachtba, ezzel Stauffenberg a biztos pusztulástól mentette meg ezeket az embereket.(Ugyanígy tett Heinning von Tresckow is). Hitler egy idõ után betiltotta az újabb orosz katonák toborzását, ekkor Stauffenberg azzal kerülte meg a parancsot, hogy nem oroszként, hanem üzbégként, kozákként stb tüntette fel õket.Mivel gyakran bírálta a hitleri vezetést(legfõképp annak erkölcstelenségét), a feljebbvalói Afrikába helyezték át, mielõtt a Gestapo is felfigyelt volna a rendszerellenességére.
Valamint az is tény, Stauffenberg Madridban megpróbálta ismertetni Eisenhowerrel a merénylet tervét, és elkerülni azt, hogy az oroszok szállják meg Németországot, Eisenhower azonban(Teherán értelmében)csak feltétel nélküli megadást fogadott volna el.Ily módon az összeesküvõknek nem voltak illúzióik a sikert illetõen(sem Németországsem a saját sorsukra vonatkozóan), mégis a cselekvés mellett döntöttek.
10/10
Shelly_Webster 2009 márc. 05. - 17:57:29 10/10 Előzmény Motorman81
(132/323)
Stauffenberg sváb arisztokrata volt, nem a szõke hajú, kék szemû, tipikus árja német.Azt mondjuk nem tudom megmondani milyen magas volt(Cruise-nál biztos magasabb:P), de vmennyire azért hasonlítanak(persze, ha nem a Született júl.4én/Interjú a vámpírral képeket akarsz Stauffenberg eredetije mellé tenni, mint már vki megtette a fórumon).Biztos lehetett volna olyan színészt találni, aki jobban hasonlít Stauffenbergre, de nem a szõke hajúak között kellett volna keresgélni.
10/10
Shelly_Webster 2009 márc. 05. - 17:51:54 10/10
(131/323)
Ebben van vmi.Singer annyira koncentrált arra, hogy ne legyen nyálas, hogy a végén a ló túloldalára esett át. Lehetett volna több személyes vonatkozás is benne.Legfõképp arra törekedtek, hogy lépésrõl lépésre bemutassák magát az eseményt, ez mondjuk jogos is, mert a legtöbben csak a filmbõl ismerik meg a történetet, ettõl függetlenül lehetett volna benne több "emberi" vonatkozás.A végén mondjuk nyilván az ellenállók bátorságát akarták kiemelni,ahogy pl Witzleben megjósolja Freisler bukását, de azt nem ártott volna hangsúlyozni, hogy a merénylõk többsége családos volt, így nem csak a maguk biztonsága miatt kellett aggódniuk(Sippenhaft).
tametta 2009 márc. 05. - 07:28:24 Előzmény rues
(130/323)
Tegnap volt szerencsém a filmhez. Szerintem jó volt, történelmileg is fejlõdtem tõle.
ÉS nem bunkó közönség volt, normálisan csendben végignéztük, pedig sokan voltak az akciós nap miatt.
1/10
offtopic
damienisback 2009 márc. 04. - 20:50:24 1/10
(129/323)
mozi=nagy adag popcorn+2liter cola :D
egyébként az ilyen jellegû filmeket amúgy sem érdemes moziban nézni...
6/10
offtopic
rues 2009 márc. 04. - 19:28:39 6/10
(128/323)
A film tartalma és formája néha eltávolodtak egymástól.
Nekem Tom mint Stauffenberg kevésbé volt németes ez csak az alakjára vonatkozik. Játéka megfelelt az izgalmaknak.
A Filmpalotában az ilyen formátomú izgalmas filmek hangulatát elrontják a popcorn faló colát vedelõ mozizók.
9/10
Motorman81 2009 márc. 04. - 18:31:02 9/10
(127/323)
Tegnap láttam, nekem tetszett a film, leszámítva azt, hogy szerintem Tom Cruise nem tudott hitelesen játszani egy náci tisztet azzal a tipikusan amcsi fejével. A filmet élveztem, egyébként is tetszenek a 2. vilhábos filmek, de szerintem egy németes arcú és magasabb termetû színész jobb választás lett volna. (külsõ alapján Dolf Lundgren alkatú színészre gondolok, csak lényegesen több színészi képességgel, mint ami neki van...:-)
De egyébként tényleg tetszett a film, ez inkább csak kötözködés részemrõl, mert nem szeretem Tom Cruise-t.
10/10
Shelly_Webster 2009 márc. 04. - 17:02:34 10/10
(126/323)
Hét, azt hiszem, nem is annyira az érzelmekre kíván hatni.Fõleg, ha elõre tudod, mi lesz az egyes szereplõk sorsa, nem olyan megdöbbentõ, mert tényleg nem úgy csinálták meg, hogy az embereknek kiforduljon a gyomra a záróképek láttán.Aki ilyesmire vágyna, talál bõséggel a II.VHs felhozatalban; nézze meg vagy a Katyn-t vagy a Volksgerichtshof eredeti felvételét.
Én mondjuk azt tapasztaltam, hogy egy ismerõsöm, aki nem tudta, mi lesz az összeesküvõk sorsa, azért megdöbbent a záróképeken.Ez nyilván egyéni érzékenységtõl is függ, de szerepe van annak is, hoy tudod-e a végkifejletet.
8/10
Brambilla 2009 márc. 04. - 13:56:27 8/10
(125/323)
A pisztolyok rosszak voltak...
De tetszett a film, részletesebb elemzés késõbb :)
10/10
Shelly_Webster 2009 márc. 04. - 13:41:32 10/10
(124/323)
Relatív, hogy ki mit ért feszültség alatt; sztem még úgy is sok feszültséget hordozott a film, hogy az ember tudta, mi lesz a vége( a merénylet és Stauffenberg hívása közötti idõszak pl. sztem kimeríti a feszültség fogalmát).Tény, hogy látványos akciójelenetekben nem bõvelkedett, de erre elõre lehetett következtetni a témából.