1/10
leahmoore 2009 márc. 11. - 14:24:14 1/10 Előzmény Leonidas
(160/860)
Leonidas!

A fórum lényege, hogy elmondod a véleményed A FILMRÕL! Ha fikázni akarsz, meg kötekedni, javaslom a B közepet a fradi meccsen. Elég szánalmas, ha csak ennyit tudsz hozzáfûzni... :S
dash 2009 márc. 11. - 10:39:42
(159/860)
Politikai és társadalmi fricska egy érdekes köntösben. Sosem voltam oda a szuperhõsös filmekért, ezután sem leszek, de ez volt az egyetlen film kategórián belül amiben láttam némi értelmet. (7/10)
10/10
sleepwalker77 2009 márc. 11. - 09:30:30 10/10
(158/860)
Eddig az Iron Man vitte nálam a prímet képregény feldolgozásokban, de most a Watchmen is feljött az elsõ helyre.
Abszolút 10-es.
10/10
Judybaba 2009 márc. 11. - 09:12:57 10/10
(157/860)
Én tegnap néztem meg a filmet, és mondhatom, NAGYON TETSZETT!!!!Sokkal rosszabbra számítottam! Nem gondoltam volna, hogy ez a film ilyen mély és komoly témákat feszeget! Komolyan mondom nagyon kellemes csalódás! Bár eszméletlen hosszú a film, de megnézném még egyszer! SZUPER!!!!
10/10
twillight 2009 márc. 11. - 08:26:31 Előzmény Zsótti ecsém
(156/860)
*Spoiler*

Csak annyit:

- a "tûzmentéses" jelenet nem volt annyira hosszú, és fontos funkciója van: megmutatja, hogy a kissé pocakos hétköznapi ember, és a majdhogynem-tinilány latexcuccba bújik, és magasról téve a szabályokra kimennek (visszatérnek!) a "hóra"! (a jelenet a Batman-paródia betetõzése)

- a szexjelenetnek is meg van a maga funkciója: új kapcsolatok szövõdnek, a csaj visszavonhatatlanul elpártol Mr. Manhattantõl, valamint párhuzamot állít az anyja és a Komédiás viszonyához. Valamint nincs túlspilázva, egyszerûen csak lefekszenek egymással mint az átlagemberek.

Más:

- Annak pedig aki Csótányt tartja a fõszereplõnek: õ nincs ott mindenhol, csak egy szál az egészben (bár õ adja a keretet, szóval tényleg õ tûnhet a legfontosabbnak). De emellett ott van Bagoly és Selyem, ott van Mr. Manhattan, ott van - szintén párhuzamos szálként - Ozymandias (és Eddie története is külön fut annak ellenére, hogy csak a többi szereplõ elmondásából tudjuk meg mindíg).
A különbözõ szálak az én meglátásom szerint az emberiesség és embertelenség különbözõ fokozatait szemléltetik. Jó példa erre Roscharch, aki bár mindent fekete-fehérben fogad el, és szinte állati módon létezik, de bizonyos szempontból mégis õ a legemberibb figura - és a leghõsiesebb is!

Kérdés:

- "logikátlanságról" szólva: nekem az nem jött le, hogyan jut ki Csótány a cellájából aminek a padlója csupa áram?
10/10
offtopic
Cowface 2009 márc. 11. - 00:12:38 10/10
(155/860)
Bocs! Lemaradt a

SPOILER

szó az elõzõ bejegyzésembõl!
10/10
offtopic
Cowface 2009 márc. 11. - 00:10:42 10/10 Előzmény Vadrenalin
(154/860)
Hali!

A történet szempontjából nem számít a különbség, mert a "tanulság" ugyanaz. A képregény annyiban más, hogy ott nem Dr. Manhattan támadja meg a New York-ot (persze tudjuk, hogy itt sem, csak ezt hitetik el), hanem földönkívüliek támadásának állítja be Adrian Veidt (Ozzymandias) az egészet, de nyilván a rendezõ nem akart ennyire a sci-fibe bonyolódni.
Ha teheted mindenképp olvasd el a képregényt is. Még összetettebb, jobban megismered a karaktereket, több a szál és érdekes dolgokat találhatsz olyan apróságokban mint az egyes képek elhelyezése az oldalakon. A film pedig szerintem annyira hû, amennyire csak lehet, a két kategória természetesen annyira különbözik, hogy értelmetlen lenne ennél többet várni.
Hannibal Lecter 2009 márc. 10. - 23:27:00 Előzmény emii.
(153/860)
Én a Schindler listájának és a Passiónak is tudtam a végét, de nem rontott a két említett film tökéletességén. :)
Jerrxy 2009 márc. 10. - 22:21:28 Előzmény emii.
(152/860)
Én is hasonló véleményen vagyok. Már hihetetlenül unalmasak azok a filmek, amiknek az elejétõl kezdve tudja az ember a végét. Itt meg az utolsó fél órába többször is fordult az egész történet. Persze, aki nem akar gondolkodni az elõbb olvasson utána mielõtt megnézné aztán mehet Mónika showt nézni:))
10/10
emii. 2009 márc. 10. - 20:41:56 10/10 Előzmény majszli
(151/860)
Nos, hogy megmagyarázzam, hogy miért gondolod ezt a filmet egy rakás fosnak... ami tulajdonképpen (gondolom) nem nagyon érdekel... az az, hogy te csak nézted. Nem agyaltál, mert megszoktad, hogy egy film mindent kitálal tipikus esemény-összeveszés-kibékülés-happy end vagy pedig nincs happy end, néhány ember meghal, hogy legyen "hatalmas csattanópontja" a filmnek és mindent eléd tálalnak. Hiszen manapság a filmek nagy része, errõl szól.
Szerintem te úgy "készültél fel" erre a filmre, hogy olyan, mint egy spiderman film. Vagy akármilyen film, ami tökéletesen megegyezik a fentiekkel.
Én ajánlok valamit neked... Nézd meg ezt a filmet akkor, amikor egyedül szeretnél lenni és használni szeretnéd a búrád... Akkor rájössz az összefüggésekre.. és arra, hogy ezt a filmet nem lehet szarnak nevezni.
Ez egy tanács/vélemény... persze, ízlések és pofonok - különbözõek - de azért mégegy próbát megér ;)
10/10
Zyppho 2009 márc. 10. - 20:25:08 10/10
(150/860)
A Rorschachot alakító színész nagyon durván megvalósította a szerepet. Eleinte kételkedtem de nagyon odavágott (nemcsak a végén).
És csak 1 a lényeg... Mindenképp menjen el megnézni ezt a filmet aki még nem látta, mert ha majd dvd-n pörgeted MEGBÁNOD h nem a vásznon láttad elõször. :D
10/10
offtopic
emii. 2009 márc. 10. - 20:12:51 10/10
(149/860)
twillight... írtad, hogy nincs fõszereplõje a filmnek.
Minden filmnek van/volt/(lesz?) fõszereplõje...
Rorschach
sipka 2009 márc. 10. - 19:05:45 Előzmény Andal
(148/860)
Igazad van abban, hogy a logikátlan dolgokat is meg kell említeni egy-egy film elemzésekor. Viszont jó néhányan másként értelmezik ezt a kifejezést :) Például nem szerencsés Rorschach maszkjának mûködését felhozni, mint logikátlanságot. Ez a furcsaság együtt jár a megalkotott karakterrel, amit el kell fogadni.
S az, hogy valamiben tényleges logikátlanság fedezhetõ fel, még nem feltétlenül teszi tönkre az egész mûvet. A "Sötét lovag" címû film bevezetõjében látható sárga busz beolvadása a többi (azonos kinézetû) jármû közé, is ide tartozik, amitõl egyáltalán nem érzem azt, hogy kevesebbet érne a történet. Sõt, én ennek ellenére nagyon szeretem azt a "Batman" filmet :P
Amúgy elolvastam az összes megjegyzésed, amire megpróbálok reagálni: Ugye ott volt elsõnek a "a kiöregedett igazságosztók bedarálnak mindenkit" típusú szöveged, amit nem nagyon értek... A régi csapatból szinte egyetlenegy öreget sem látunk harcolni. Egyedül csak "Komédiás"-t, de hát látható is volt a bajlós végkimenetel :)
Az új generációsok pedig elég fittek ahhoz, hogy képesek legyenek lerugdosni néhány segget :D Azt hiszem talán Rorschach a legidõsebb a 45 életévével (Persze Dr. Manhattant leszámítva, aki ugyebár halhatatlan).
Szóba hoztad még, hogy miképpen lehetséges Rorschach egyszerû legyõzése, miközben ezen karakter mindenkit levert az épületen belül... Hát nagyon egyszerû a magyarázat: eme szomorú vereség elõtt kiugrott egy épület ablakán :) Megmondom õszintén, utána nekem se lenne erõm viaskodni :DD
A hõsök létrejöttének indokáról pedig azt mondanám: lényegtelen. Csak simán szolgálni akarták a társadalmat, és kész. Nem kell ahhoz tragikus eseménynek történnie, hogy védelmezõvé váljon az ember :)
SPOILER
"Dr. Manhattan"-t is megdorgáltad, mert nem látott bele barátja fejébe, nem kémkedett az ellenség után, és felesleges dolgokkal foglalkozott, mint például az új energiaforrás. Muszáj elmondani, hogy "Dr. Manhattan" figurája egy másik tudatsíkon elmélkedik, amelynek hatására fokozatosan elvesztette emberies énjét. Közömbösé vált a társadalom iránt, és már nem igazán hallgat a kormány utasító szavaira. Ozymandias barátjának is csak azért segít megvalósítani zseniális ötletét, hogy levegye saját magáról a világmegmentõ terhet. Szabadulni akart attól a közösségtõl, amely régóta untatja. Nem érez irántuk semmit...
Szóval ilyen gondolatokkal küszködik ez a lény, amitõl érthetõvé válnak az elõbb felsorolt momentumok.
S bár igaz, hogy az új energiaforrás nem fogja eltüntetni az atombombákat, de legalább eggyel kevesebb tényezõ marad a szükségszerû alkalmazásukra.
A börtönös részben pedig azért nem vágták szét a tõrbe csalt fickó melletti rácsot, mert hosszabb ideig tartott volna. A cella ajtónál csak a zárat és a két zsanért kellett szétfûrészelni, hogy bejussanak. Így egyértelmû volt, hogy a kikötözhetetlen rabot feláldozzák a szent cél érdekében.
Ozymandias "könnyen" megfejthetõ jelszava igazából az emberismerettõl függ. Mit szeret, mi érdekli stb. Ozy imádja a egyiptomi legendákat, így nem volt olyan nehéz megfejteni... De igazad van mivel szánalmasan egyszerû volt, fõleg hogy az egyik könyvön díszelgett a belépési kód :DD
A fõhadiszállásra való betörés megvalósítása azért sikerült, mert már senki sem tartózkodott az épületben (ezt Twilight is elmondta).
SPOILER VÉGE

S legvégül nézzük meg a filozófiai mondanivalót: A világ megmagyarázhatatlan!!!! (Húúú, ezt aztán jól leegyszerûsítettem :DDD)

UI: Mondanál nekem néhány olyan alkotást, amelyben az emberi feláldozás szerepel egy nagyobb ügy érdekében? S ha lehetséges, akkor 1986 elõtti alkotásokból válogass :) Persze biztos találni fogsz párat, de azért nem nevezhetõ "lerágott csontnak" ezen cselekményszál :P
Zsótti ecsém 2009 márc. 10. - 16:04:17
(147/860)
Zack Snyder precíz és értékes adaptációt csinált, ami az összképet nézve nagyon is megállja a helyét. A történet hosszú és összetett így várható volt, hogy nem lesz minden tökéletesen "elmagyarázva". Rendezés magas szinvonlú, bár a "tûzmentéses" és "szexelõs" részek simán maradhattak volna a vágószobában (egyszerûen feleslegesek és gyatrák voltak....hozzáteszem: a Bagoly srác és csaja eleve sem brillíroztak túlzottan). Rorschach és Komédiás karakterei viszont hihetelen jól el lettek találva, és viszik is a hátukon a filmet. Ettõl függetlenül tényleg hosszú. Bár kérdés, hogy jobb lett volna e ha kettévágják, vagy ha lerövidítik a történetet? Szerintem egyikkel sem jártunk volna jól. 9/10
twillight 2009 márc. 10. - 15:40:35 Előzmény Andal
(146/860)
***Spoiler***


"Dehogynem, egy filmnél bele lehet kötni a logikátlan dolgokba; a képregényadaptációkat ezért is szokták kritizálni, tisztelet a kevés kivételnek."

A képregényekben szuperhõsök rohangálnak. Némi engedményt tenni kell velük szemben okoska.

"A képregényt nem ismerem, de a filmnek önmagában is meg kellene állnia minden háttérinfo nélkül."

Meg is állja. Sõt, ha az itt elhangzott infók valósak, akkor a film még jobb is a történetében.

"Manhattan az egyedüli superhero, a többiek csak maszkos önbíráskodók, akiket betiltottak, semmilyen természetfeletti képességgel nem rendelkeznek. Ehhez képest az akciójelenetekben a kiöregedett igazságosztók bedarálnak mindenkit, különösen Rorschach volt számomra irritáló."

A "kiöregedett igazságosztók" mind természetesen jó kondinak örvendettek, otthon gondolom edzegettek is valamennyit, és volt, amelyik 30+ éves volt csak, ami nem olyan öreg. Ezen kívül sok pénzükbõl spéci cuccokat gyártattak maguknak (pl. a ruhákban szvsz minimum acélbetétek vannak ökölnél, könyöknél stb. hogy nagyobbat üssenek + ez csak képregény!). Csótány meg soha nem jött ki a gyakorlatból, erõs, okos, szívós, kegyetlen dög. Az ominózus lángszórós jelent meg olyan gyorsan történik, hogy akár még el is képzelhetõ.

"A '40-es évek hõseirõl, az indítékukról még kapunk vmi, szvsz röhejes infot, de a következõ generációról nem nagyon jött le számomra semmi."

Pedig mondták: a kormányzatnak propagandacélokra jól bejött az álarcos-osztag, így fenntartották késõbb is (ami nem változtat, hgy utána meg feloszlatták).

"Nem igazán értem, hogy ezt a teleportálgatós szuperfegyvert/szuperhõst miért nem vetették be a szovjetek ellen, hogy kiiktassa az ellenség vezérkarát, infot szerezzen a kilövõállomásokról és kiiktassa azokat stb."

Mert a) Mr. Manhattan nem kicsit feltûnõ, és csak az ellen tud valamit tenni, amit lát, ahol "fizikailag" ott van. Plusz nyilván meg is kellett volna gyõzni õt arról, hogy csináljon ezt-azt, de mint tudjuk már az is nagy erõfeszítésébe kerül Mr.M-nek, hogy észrevegye maga körül az embereket ;)
Így ha nekiáll odamenni ahova nem kéne a ruszkik lõnek. És ha ekkor valami elkerüli a figyelmét mindennek vége. Mr. Manhatten pedig "nem mindenható, nem mindentudó, és különösen nem isten" - ahogy õ maga mondja.

"Ehelyett vmi naiv tudósként dolgozik az új energiaforráson, ami elhozza a világbékét. Persze ez csak maszlag volt, de számomra röhejes is. Ha lesz új energia, eltûnnek az atombombák maguktól?"

Ez tipikus képregény/szuperhõs motviáció. Mr. Fantastic a F4-bõl is dolgozik mndenféle sz@ron, azt mégse kritizálja senki.
Az atombombák meg nem tûnnének el maguktól, csak az atom általi fenyegetõzés szûnne meg (a hõsök reményei szerint), mivel nem lenne ok a háborúra, mert nincs mit elvenni a másik féltõl (ebbõl a szempontból az író pragmatista).

"A sztori végén, ha jól értettem, jópár nagyvárost (a keleti blokkból is) kicsinál Ozymandias, nem csak New Yorkot, ezért jön össze a nagy világösszefogás. Szóval ha ezt Ozy megcsinálta Manhattan tudta nélkül, akkor Manhattan mire lett volna képes?"

Egyfelõl jól értetted, másfelõl Mr. Manhattan bármire képes volna, hiszen sebezhetetlen és képes az anyagmanipulációra.

"Hiányoltam a szovjeteket a sztoriból, a hidegháborús hisztériát, paranoiát, boszorkányüldözést. Csak az a hülye világvége óra volt."

Azért nem kaptad meg õket, mert az oroszoknak nem volt közük az ábrázolt cselekményhez. Amúgy nem "oroszok", hanem kommunisták. De mutatták Fidelt, állandóan emlegették az oroszokat, akadt pár plakát és néha megamlítette egy-egy szereplõ, hogy mennyire útálja a komcsikat. Mi kéne még?

"Pár kisebb logikátlanság: a börtönben a kézlevágás a körfûrésszel, a szuperIQ Ozy gagyi jelszóval védi legfontosabb infoit és külön kartotékot tart fenn a legtitkosabb üzelmeirõl, hogy mindenki el tudja olvasni, a fõhadiszállására bárki bemászhat. Manhattan annyira hülye, hogy nem tudja mire is lehet még használni az általa fejlesztgetett cuccot."

1) hogy szeded le a ruhacsomót, ha az fél méterrel beljebb van a rácson, amin ha benyúlsz letépik a kezed?
2) Ozy gépét high-tech kütyük nélkül kell feltörni. Ozy okos, nem pedig mindenre-emlékezõs. A fõhadiszállás épp ki volt ürítve, ha nem figyeltél: épp átvonultak az Antarktiszra testületileg (ráadásul az ablakon át mentek be egy felhõkarcoló 120. emeletén). Amúgy II. Ramszesz neve jó képzeteket ébreszt (Exodus, valaki?), és különben is ez olyan képregényes-dolog. Amúgy meg mit csinálna annyi üzleti adattal? Tartsa fejben?
3) Manhattan el van foglalva, és õ hisz a volt szuperhõsnek, hogy arra használja a cuccot, amire mondja. Manhattan szupererõs, nem szuperintelligens, sem telepata.

"Egy kérdés: mi is lenne az a nagy filozófiai mondanivaló a filmben? Nekem az emberiség kiirtja-e magát, fel lehet-e áldozni embereket egy nagyobb ügyért stb. témák eléggé lerágott csontok."

Egyfelõl ne keverd a nagyot az újjal, mert az nem ugyanaz. Ha lerágott csont, akkoris "nagy". Vedd figyelembe azt is, hogy mikor íródott a sztori - akkoriban ez volt a slágertéma. A felsoroltakon kívül ott van még a "jó-e a jó, jó-e az ember, jó-e a világ, micsoda isten, el tudod-e fogadni a világ folyamatos kettõsségét, önfeláldozás, képes vagy-e szürkének látni a dolgokat vagy maradsz fekete-fehér, kitartás, felelõsségvállalás, mit tehet egyetlen kisember" - ezek mind-mind a mondanivaló részei és nyilván még több is.
twillight 2009 márc. 10. - 15:38:59 Előzmény Leonidas
(145/860)
Én követtem el "Captain Ameriká"-t. A Minuteman osztagból az egyiknek (a régi fényképen, meg asszem õ halt meg attól, hogy beakadt a köntöse a forgóajtóba) lényegében dettó ugyanolyan a ruhája, mint Amerika Kapitánynak (természetesen minimális módosítással, hiszen ez más képregény).

Én amit nagyon remélek, hogy Mr. Manhattan grafikai megjelenítését eladják, és máshol is fel fog tûnni, mert egyszerûen csodálatos, ahogy az izmok a grafikában is mozognak.
10/10
rider19 2009 márc. 10. - 14:45:54 10/10
(144/860)
Zseniális minden téren. Akinek a tipikus akciófilmek jönnek be annak ez nem biztos, h elnyeri a tetszését. Ezen az agytekervényeket is kell néha használni. Elkondolkodtató, látványos, nagyszerü monológokkal és dialógusokkal köritve, csupa egyedi karakterekkel és jó szinészi alakitásokkal. A zene is jól megkomponált alatta, lletve a betétdalok is jó választások voltak a film atmoszférájához. A kezdet is igen egyedire sikeredett, nagyon eltalált dolog volt ez a lassitásos szereplõgárda, illetve elõtörténet bemutatás.:) Igazi 10 pontos alkotás.
offtopic
norton15 2009 márc. 10. - 14:42:18 Előzmény sipka
(143/860)
Na de hol abban az élvezet a rajzolónak?:D

Annyira leragadtál Rozsomáknál, hogy Hulk õsemberszerû kinézete már fel sem tûnt...:)
5/10
Andal 2009 márc. 10. - 13:51:51 5/10
(142/860)
"Bármelyik képregényadaptációban találhatunk buktatókat, és 100 dologba bele lehetne kötni, de nem tesszük. Ebben az esetben miért ilyen fontos? "

Dehogynem, egy filmnél bele lehet kötni a logikátlan dolgokba; a képregényadaptációkat ezért is szokták kritizálni, tisztelet a kevés kivételnek.

A képregényt nem ismerem, de a filmnek önmagában is meg kellene állnia minden háttérinfo nélkül. Pár spoileres kérdés, megjegyzés akkor.

SPOILER

Manhattan az egyedüli superhero, a többiek csak maszkos önbíráskodók, akiket betiltottak, semmilyen természetfeletti képességgel nem rendelkeznek. Ehhez képest az akciójelenetekben a kiöregedett igazságosztók bedarálnak mindenkit, különösen Rorschach volt számomra irritáló (kommandósok leblokkolnak a tûzokádós trükktõl, hát persze, aztán sima rendõrök gumibotozzák meg, micsoda megoldás). A '40-es évek hõseirõl, az indítékukról még kapunk vmi, szvsz röhejes infot (azért öltöztek be talán exzsaruk, hogy a szintén maszkabált játszó bûnözõket elkapják), de a következõ generációról nem nagyon jött le számomra semmi, miért is kezdték el a dolgot (a csaj az anyja hatására, max ennyi).

Manhattan meg a hidegháborús helyzet számomra érthetetlen: vhol megemlítik, hogy képes lenne semlegesíteni a szovjet atombombák 99%-át, de az 1% is elég lenne a világégéshez. Manhattan rendezte le kb. egy hét alatt a vietnami problémát, Nixon kérésére. Nem igazán értem, hogy ezt a teleportálgatós szuperfegyvert/szuperhõst miért nem vetették be a szovjetek ellen, hogy kiiktassa az ellenség vezérkarát, infot szerezzen a kilövõállomásokról és kiiktassa azokat stb.

Ehelyett vmi naiv tudósként dolgozik az új energiaforráson, ami elhozza a világbékét. Persze ez csak maszlag volt, de számomra röhejes is. Ha lesz új energia, eltûnnek az atombombák maguktól?

A sztori végén, ha jól értettem, jópár nagyvárost (a keleti blokkból is) kicsinál Ozymandias, nem csak New Yorkot, ezért jön össze a nagy világösszefogás. Szóval ha ezt Ozy megcsinálta Manhattan tudta nélkül, akkor Manhattan mire lett volna képes?

Hiányoltam a szovjeteket a sztoriból, a hidegháborús hisztériát, paranoiát, boszorkányüldözést. Csak az a hülye világvége óra volt.

Pár kisebb logikátlanság: a börtönben a kézlevágás a körfûrésszel (nem a ruhacsomót szedik le, nem arrébb próbálják kivágni a rácsot, hanem legyen véres látvány), a szuperIQ Ozy gagyi jelszóval védi legfontosabb infoit és külön kartotékot tart fenn a legtitkosabb üzelmeirõl, hogy mindenki el tudja olvasni, a fõhadiszállására bárki bemászhat. Manhattan annyira hülye, hogy nem tudja mire is lehet még használni az általa fejlesztgetett cuccot.

Egy kérdés: mi is lenne az a nagy filozófiai mondanivaló a filmben? Nekem az emberiség kiirtja-e magát, fel lehet-e áldozni embereket egy nagyobb ügyért stb. témák eléggé lerágott csontok.
k00001 2009 márc. 10. - 10:47:33 Előzmény twillight
(141/860)
Rorshach maszkjában egy fehér és egy fekete színû folyadék van, melyek sosem keverednek, sosem mennek át szürkébe, így adva ki a tintapaca-tesztre emlékeztetõ rajzolatot, illetve szimbolizálja Rorshach fekete-fehér világfelfogását.