Leonardo, Vinciből - A zseni származása

Bakancslistához adom
Leonardo da Vinci - L´origine del geni
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott olasz dokumentumfilm, 50 perc, 2009

Értékelés:

8 szavazatból
Szerinted?

Leonardo da Vinci a reneszánsz művészet legkiemelkedőbb olasz mestere, akit a valaha élt legnagyobb szellemóriások között tartunk számon. A Firenze melletti Vinci községben született 1452. április 15-én egy nótárius, Ser Piero da Vinci és egy parasztlány, Caterina törvénytelen gyermekeként. Születésekor teljes neve Leonardo di ser Piero Da Vinci volt, ami azt jelenti, hogy "Leonardo, Piero fia Vinciből". Szülőföldjétől távol, Franciaországban, a clouxi kastélyban halt meg 1519. május 2-án. A sokoldalú reneszánsz embereszmény megtestesítője igazi polihisztor volt: festő, tudós, matematikus, hadmérnök, feltaláló, anatómus, szobrász, építész, zeneszerző, költő és író egy személyben.

Stáblista:

Alkotók

Hozzászólások

Szerinted?
Io 2011 jún. 30. - 20:06:28
Nagyon jó volt! Nem túl hosszú így bárki rászánhatja az idejét, gazdagítva így önmagát.
Sok mindent megtudhatunk a festészetrõl és a Mesterrõl egyaránt. A titkaival együtt csudálatos az a világ, amit Da Vinci megteremtett maga köré.....számunkra.
Seven7Crown 2011 jan. 05. - 16:06:17 Előzmény Commodus
Hali!

-Leo nem zseni volt, hanem annak a non plus ultrája!!

-Viszont én a sok érdeme közül, mégis a homályosnak tûnõ logikáját emelném ki, ami a napnál is világosabb volt, de Mindenki csak értetlenkedett elõtte!

-De az utolsó idézet volt a világegyetem legtisztább gondolata, miszerint mindenki maradjon a kaptafánál!!

-Adujuk meg a tudósoknak, ami jár nekik, a mûvészek kapják meg, ami a nép számára hasznos, és hát ha már ott van az egyház, akkor kedvükre osszák az észt a Bibliából!!!

P.S.
-Asszem ezt a szöveget, én sem fogalmazhattam volna meg ezt ilyen jól!!:)

-Gratula!!:))
Shanks 2011 jan. 04. - 18:11:51
Nagy koponya volt az biztos.
Commodus 2011 jan. 04. - 16:26:55
"A zseniális Leonardo nagy mûvész volt, nagy gyerek, és imádott játszani az emberekkel. Sikerének titkát elhíresült szólásának tudhatjuk be, vagyis mindent csak akkor hiszek el, ha már saját szememmel láttam. Nem a Biblia volt a tankönyve, hanem tapasztalatai szolgáltak alapul páratlan tudásának, melyeket festményeivel, és technikai tudományával fejezett ki. Tudósok, és teológusok hadának fantáziáját mozgatta már meg képeinek misztikus hatása, belemagyaráztak mindent, amit látni akartak, alkotásait hasonlítottuk össze, és mindig vártuk, várjuk a megfejtéseket, miközben ez a nagy spíler csak jót hahotázik rajtunk, hogy mindenki bedõl neki! Pl.MonaLiza rejtélyes mosolyát egy bibliai titokra való rálátásának vélik a teológusok, és miközben próbálják elõvarázsolni a hölgy hangját, addig nézünk a misztikus jövõbe, és várjuk a nagy megoldásokat! Az Utolsó Vacsora erre a legjobb példa, ami teljesen kicsapta a biztosítékot! A vallásos tudósok Júdás, és az Apostolok elhelyezkedésével magyarázzák a kép titokzatosságát, mások, pedig a térlátás segítségével próbálják bebizonyítani, hogy a figurák elhelyezése egy dia sorozatot ad ki.
Szerintem, pedig arról van szó, hogy az a tudomány, aminek Leonardo birtokában volt, azt festményeinél is felhasználta, mellyel az egyház kétségbeesetten próbált hitelt szerezni a Biblia történeteinek. A nagy Leonardo pedig kihúzta alóluk a talajt!:))
Tudományos felfedezései szerintem mindenki elõtt ismertek, a geometriai ábrák, állítható körzõ, óraszerkezet, a fénysugarak viselkedése, tanulmányozása….stb.
És végül, de nem utolsó sorban, ott van az anatómia, ami még a modern orvostudománynak is alapja. 30hulla felboncolásának eredményeit rajzokban örökítette meg, bal kézzel, és tükörírással, miközben váratlan idézetével rávilágított egész élete munkásságának lényegére:
„Te, aki azt mondod, hogy jobb az anatómiát gyakorolni, mint ezeket a rajzokat nézegetni, igazad lenne akkor, ha egy emberben látni lehetne egyszerre mindazt, amit ezek a rajzok mutatnak, így minden leleményességed ellenére nem fogsz látni semmit, mint néhány vénát, és nem lesz másról tudomásod, mint néhány vénáról.
Mivel egyetlen test nem volt elegendõ, így több testre volt szükség, hogy tudásom tökéletesítsem, és ezt kétszer is megcselekedtem, hogy lássam a különbséget.”Vagyis mindent csak akkor hiszek el, ha már saját szememmel láttam, és a Biblia is csak akkor lenne elfogadható, ha a meséinek alapja is bizonyított lenne!"