Köszönöm, megvagyunk

Bakancslistához adom
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott magyar filmdráma, 101 perc, 1981

Értékelés:

23 szavazatból
Szerinted?

B. József negyven év körüli öntőipari szakmunkás és egy vidékről felkerült fiatal lány egymás mellé sodródik. Kettőjük történetében valódi emberi értékek, emberi vágyak, törekvések és a szerelem lehetősége keveredik anyagi érdekekkel, kölcsönnel, tartozással, erkölcstelen munkakapcsolatokkal, fel nem ismert lehetőségekkel. S az érzések és értékek torzulása szinte észrevétlenül tragédiává változtat emberi sorsokat.

Stáblista:

Szereplők

Alkotók

Díjak és jelölések

Hozzászólások

Szerinted?
Kuttyánszki 2019 nov. 03. - 14:29:13 Előzmény Frikando
"Szegény Madaras, így utólag visszagondolva azért kaphatott mindig ilyen szerepeket, mert talán õ maga is ilyen volt, ment ez a figura neki alapból."

Na, ezen jót nevettem, ha tudnád, mekkorát tévedtél. Igen, én is azt hittem, egy ilyen csóró roma fickó valahonnan a pusztákról...Mígnem szembesültem azzal, ki is volt valójában Madaras.
https://www.origo.hu/kultura/20170830-madaras-jozsef-portreja.html
10/10
gotha 2019 jan. 04. - 13:46:41 10/10
Egy korabeli újságban egy érdekes dolgot olvastam a filmről, mely szerit a végén Madaras nekihajt egy oldalkocsis motorral a háznak, ami ettől lángra kap és leég. Érdekes módon ez lett volna a film egyetlen kaszkadőrjelenete, a filmből mégis kimaradt. Az újságcikk szerint: A főszereplő
Madaras Józsefet egyébként ebben a jelenetben a BHSE motorversenyzője, Mohácsi Je­nő helyettesítette." Mindez 1979 október elsején történt.
Frikando 2015 aug. 27. - 16:49:23
Minden tiszteletem annak, aki ezt többször meg tudta nézni, én ilyesmiben nõttem fel, nekem nem esett túl jól a "nosztalgia".
Egyedül, esetleg a nulláról kezdve, jó nagy hitellel, fõleg hogy ilyen igénytelen a fõhõs, könnyen kialakul egy ilyen élettér, még ha jól is keres. Tolja egész nap a talicskát, aztán mégse jut egyrõl a kettõre. Túlórákkal együtt 3,5-5e körül kereshettek, ami jó pénznek számított akkoriban.
Szegény Madaras, így utólag visszagondolva azért kaphatott mindig ilyen szerepeket, mert talán õ maga is ilyen volt, ment ez a figura neki alapból. Nyakó is jól adta elõ a nem túl éles eszû, feltehetõleg intézetis lányt.
Amit esetleg vitathatóan adott vissza a film:

-A rendõrök általában nem ilyen személyiségûek voltak, finoman szólva.
-A csirkékért kapott pénzköteg vastagsága, nem volt ez ekkora bombaüzlet, szerintem.
-Ha mentõ jött a házhoz, a népek sosem tódultak be az idegen udvarba, az utcán bámészkodtak, mint manapság.
-A mentõs elhárítása a borravalóért. Hisz errõl szólt az életük. A rendõrök pedig a rendõrigazolvány felmutatásával szokták ilyenkor helyettesíteni a százast, felért az olyankor tízzel is.

"Hát én hova üljek?" Ez nagyon tetszett! :-)
gabroca 2009 dec. 19. - 20:09:55
Vasárnapi ebédet akarok!
10/10
alex4427 2009 dec. 19. - 19:23:10 10/10
ma este 23.10 Duna Tv!
Egy zseniális film a magyar 70-es évekrõl! A zseniális Madaras Józseffel és a sugárzóan tehetséges, fiatal Nyakó Julival!
Nem csoda, ha a film kitûnõ rendezõje nem tartozott az kor ünnepelt rendezõi közé! Ez a film ugyanis a vidéki kisembert a ROBOT (a gyárban és otthon, a háztájiban)fojtogató légkörében mutatja be!
És a PÉNZrõl is szól a film! Nálunk már, akkor is, minden a pénz körül forgott!
Igaz, hogy az akkor még csak egy százas volt a "fõszereplõ". Egy papír százas!
Ez mai áron egy 5 ezres? Vagy inkább 10 ezres?
far vik 2009 okt. 21. - 15:22:09
Jó, hogy írtad, szinte szóról-szóra ez járt ma a fejemben... Egy vadóc, a külvilágellen tüskéket növesztett, de nemes és becses erkölcsi érzékkel megáldott lány és egy beteg értékrendû és beteg lelkû, önzõ férfi tragikus kapcsolata. A szocialista vonulat szerintem leginkább a rendõr szomszéd jellemfestése lehetne...
TRIX 2009 okt. 21. - 12:41:25
Én csak most láttam elõször ezt a filmet, de megdöbbentõen emberi! A szereplõk játékát már megdícsérték mások elõttem; csatlakozom én is. A film ideje alatt hosszabb idõközökre elfeledkeztem arról, hogy filmet nézek. Azt tartom igazán jó filmenek, amelyik ezt eléri nálam. Elismerésem film valamennyi alkotójának!
marie1 2009 okt. 20. - 23:15:43
Pedig sokszor ilyen idegbeteg rohadékokat játszott, vagy egyszerû figurákat, mint Csupati. A Csillagszemûben is a rossz figura szerepe jutott neki, meg ha jól emlékszem a Zokogó majomban sem épp pozitív a szerepe. De nem is baj. Õ egy ilyen karakter volt.
Ez a film számomra nem is annyira korrajz, inkább az általános emberi gyengeségrõl szólt. Most is vannak, akik másokat hibáztatnak a sorsukért, kiszolgáltatják magukat, tehetetlenek. Nem kell ehhez az 50-es, a 70-es vagy 80-as évekhez visszanyúlni.
far vik 2009 okt. 20. - 21:44:42
Bocsánat, a Madaras József topicba szántam.
far vik 2009 okt. 20. - 21:44:06
Nagyon jó színész volt, azt sajnálom, hogy fõleg ilyen idegbeteg rohadékokat játszott, mint ebben a mai filmben is. Szerencsére azért nem csak ilyen szerepeket osztottak rá.
Kakukk76 2009 okt. 20. - 21:14:20
Én nem értem. Piszlicsáré filmeknek adnak 16-os és 18-as karikát, erre meg csak a minimálisnak számító 12-t. A kedves osztályozó bizottság szerint ezt érti vajon egy 12 éves? Nem mintha hülyének tartanám õket, de érettek egy ilyen filmre? Tiszta majomság ez a karikázás...
dreamer1 2009 okt. 20. - 15:36:28
Többször láttam a filmet.
Szerintem még most is sokatmondó a történet,amiben két kényszerûségbõl egymásra utalt ember életét látjuk szinte tragédiába torkollni.
Nyakó Juli és Madaras József élték a szerepüket.
Nyakó Juli akkor kezdett el filmezni és egyik legjobb munkájának tartotta ezt a filmet amivel a Legjobb alakítás díját is megkapta.
chyga 2009 okt. 20. - 10:00:04
Annak idején láttam. Nincs olyan emlékem, hogy hazugság lett volna ez a film. Persze, sokan éltek akkor -szociálista- ember színvonalon (tudjuk, pl. bérkeret-gazdálkodás, bújtatott munkanélküliség, Feket Vonat... Meg a "háromhatvanas kenyér".). Ma is: ki rosszabbul él, ki meg jobban. Így megy ez. Fölveszem a filmet, megérdemli.
Wekerle 2009 okt. 20. - 08:59:41
Nem tudom kinek az érdeke ennek a hazug filmnek a leporolása ma. Minden esetre 1981-ben két munkaképes fiatal embernek nem kellett szegénységben élni. Magam is, sõt a szüleim is, minden szülõi támogatás nélkül, a XX század viharai között is megtaláltuk a módját a tisztességes emberhez méltó életvitelnek. Az 50'-es években 15 évesen egy nyarat dolgoztam öntõiparban segédmunkásként. Az öntõipari szakmunkások megbecsült, jól fizetett szakemberek, mondhatni "munkás arisztokraták" voltak, akik nem kényszerültek méltatlan körülmények között élni.
Ma sokkal nehezebb az emberek élete, mint annak idején volt. Nem voltunk gazdagok, de akkor senkit sem fenyegettek megfizethetetlen közüzemi díjakkal, lakáshitel miatti kilakoltatással, nem voltak hajléktalanok, mindenki talált munkát a mezõgazdaságban vagy az iparban, és nem kellett hevederzárakkal és biztonsági rácsokkal védekezni a betörõk ellen, a politikusok nem merték a saját zsebeikbe tömni a közpénzt, és a közvagyon gyarapították, nem szétlopkodták, mint manapság.