Tokiói történet

Bakancslistához adom
Tokyo monogatari
japán dráma, 136 perc, 1953

Értékelés:

17 szavazatból
Szerinted?

A vidéken élő idős Hirayama házaspár a háború utáni nyüzsgő Tokióba utazik, hogy meglátogassa két gyermekét. Elfoglalt orvos fiúk és kozmetikai szalont vezető lányuk azonban nem látja őket szívesen. Sem idejük, sem kedvük szüleikkel foglalkozni. Csak háborúban elesett fiúk özvegye, Noriko fogadja őket őszinte örömmel, aki még egy szabadnapot is kivesz, hogy megmutathassa nekik Tokiót. A két idős embert gyerekeik végül befizetik egy üdülőhelyre. A szülők a zajos helyen rosszul érzik magukat, és a vártnál korábban visszautaznak Tokióba. Lányuk azonban "fontos" esti elfoglaltsága miatt elküldi őket. A Hirayama házaspár másnap hazautazik. Az anya megbetegszik, és meghal. Gyermekeik már túl későn érkeznek...

Stáblista:

Szereplők

Alkotók

Hozzászólások

Szerinted?
k11zoltan 2017 febr. 10. - 23:17:40
Jól mutatja be az emberi magatartást.
Nekem egy kicsit hosszúnak, és vontatottnak tûnt néhol.
Gina424 2014 jún. 07. - 21:50:56
Nagyon szomorú és megindító történet. SPOILER Mondjuk számomra hihetetlen, hogy valaki ennyire ne foglalkozzon a szüleivel.
10/10
zotya94 2013 aug. 01. - 15:34:05 10/10
Ja és ajánlom még Az utolsó krizantém történetét, annyi, hogy megszerezhetetlen, de jó.
10/10
zotya94 2013 aug. 01. - 15:26:27 10/10
ÁÁÁÁÁ Istenem még csak most láttam mert az ázsiai filmet a végére hagytam de ez a mû hát hihetetlenül jó, 1953 de ebben van a legjobb kocsmázós képsor is hihetetlenül erõs darab top3 film nálam. Kár, hogy csak 18 évesen láthattam, de erre ennyit is megérte várni.
Ada a Völgybõl 2011 okt. 03. - 11:11:42
Tényleg remek egy történet, azthiszem mondhatom, hogy az éra legszínvonalasabb japán mûve. Sajnos, a szigetországra olyan nagy hatással volt a züllött amerika világa, hogy a filmek tradicionális, úgymond "japános" értékei szinte teljesen elhagyták a mozivásznat. Talán 2 mûvet tudnék kiemelni, me,lyek hasonlóan kiemelkedõek. Az egyik Dazai Osamu mûve és Arato Genjiro rendezése nyomán a Ningen Shikkaku- Fallen Angel a másik pedig a Heian korból származó egy nõ(!), névszerint Shikibu Murasaki alkotott és idén decemberben kerül a mozikba, a Genji Monogatari- Genji herceg története.
9/10
adamnagysweetmovie 2011 okt. 03. - 10:51:23 9/10 Előzmény adamnagysweetmovie
Ozu kétszer szerepel az adatbázisban, a kétféle névsorrenddel!
9/10
offtopic
adamnagysweetmovie 2011 szept. 10. - 11:23:09 9/10 Előzmény efes
Csak a teljesség kedvéért, a 30s évek Ozujánál erõs a burleszk és a lubitschi vígjáték hagyományának hatása a kritikusai szerint, melynek szórványos nyomai komorabb filmjeiben is felfedezhetõk (pl. a részeges jelenet ebben a filmben). A világ kicsi és kerek.
9/10
adamnagysweetmovie 2011 szept. 07. - 18:18:23 9/10
Azért aki ezt az ajánlót írta...
9/10
adamnagysweetmovie 2011 szept. 07. - 18:10:21 9/10
Ja, szeptemberben megjelenik egy könyv a transzcendens moziról, Ozu, Dreyer, Bresson mûveirõl. Paul Schrader írta, a Francia Újhullám Kiadó adja közre. Nem reklámnak, közérdekûnek szánom.
9/10
adamnagysweetmovie 2011 szept. 07. - 18:07:13 9/10
Úgy transzcendens, hogy közben teljesen hétköznapi dolgokat mutat be. Zseniális, hogy mindenki nézõpontját érthetõvé teszi, senki felett nem ítélkezik, valahogy úgy, mint Renoir.
Csak nagyritkán éreztem szentimentálisnak (szemben Wenders rosszabb filmjeivel), az uralkodó hangulat inkább a bölcs belátás és a modern kor feletti szomorúság.
Tényleg, még neten sem érhetõ el magyarul (modern kor feletti szomorúság), legalább az Örökmozgó néha mûsorra tûzi.
10/10
tündemamusz 2010 febr. 05. - 12:44:03 10/10
A mesterség neve: filmmûvészet.
Coleman 2009 júl. 17. - 18:07:17
Egyszer egy kritikus azt írta, hogy õ megírhatná minden idõk legjobb elemzését a Tokiói történetrõl, akkor is csak a felszínét súrolná. Mert ezt tényleg nem lehet visszaadni szavakkal. A filmtörténet egyik olyan kincse, amin nem fog az idõ, ma is épp oly lenyûgözõ, mint 50 éve!
Vinogradov 2009 ápr. 19. - 18:01:08 Előzmény efes
Dejszen én is ippeg ezt mondom!
offtopic
efes 2009 ápr. 18. - 19:35:11 Előzmény Vinogradov
Hát, a tömegekhez szóló esztéta azért elég gyanús! :D
Vinogradov 2009 ápr. 15. - 20:42:47
"Nagyon élvezetes két és fél órát kínálok!"

Vagyis inkább Ozu kínálja, én csak kívánom... :)
Vinogradov 2009 ápr. 15. - 20:42:12 Előzmény efes
"meglepõen sokan, fõleg az amúgy más területekkel intenzíven foglalkozó értelmiség, de más érdeklõdõ, de mélyebben filmmel nem foglalkozó nézõk közül is, tekintve, hogy senki nem érthet mindenhez és jól tud jönni egy bevált(!), szakavatott és hozzáértõ vélemény a választást/értelmezést megkönnyítendõ."

Volt idõ amikor mûködött, és egy bizonyos életkoron vagy mûveltségi színvonalon felül mind a mai napig mûködik ez a mechanizmus - de tessék megnézni, milyen vékony ez a réteg az egész társadalomhoz képest!

Mondom ezt én, aki ráadásul esztétának készülök! :)



"Ez persze, fõleg a manapság izomból lesajnált, ún. mûvészfilmekre érvényes, amelyeken lehet rágódni, megértésükhöz pedig többrétû ismeretek is szükségesek, a különbözõ történeti ágaktól az adott kor társadalomtudományi és kulturális viszonyaiig."

Ami azt illeti, a kártékony posztmodern kérlelhetetlen térhódítása kis hazánkban aztán nagyon tett róla, hogy bizonyos "mûvészfilmek" méltóak legyenek arra az izomból lesajnálásra.



"Ez pl. egy ilyen film, sikerült megszereznem angol felirattal, meg is nézem, ha lesz végre egy kis nyugodt délutánom, estém."

Nagyon élvezetes két és fél órát kínálok!
offtopic
efes 2009 ápr. 15. - 12:13:02 Előzmény Vinogradov
"ez a kritikusok álláspontja, arra pedig mindnyájan tudjuk, hányan adnak..."-> meglepõen sokan, fõleg az amúgy más területekkel intenzíven foglalkozó értelmiség, de más érdeklõdõ, de mélyebben filmmel nem foglalkozó nézõk közül is, tekintve, hogy senki nem érthet mindenhez és jól tud jönni egy bevált(!), szakavatott és hozzáértõ vélemény a választást/értelmezést megkönnyítendõ. Ez persze, fõleg a manapság izomból lesajnált, ún. mûvészfilmekre érvényes, amelyeken lehet rágódni, megértésükhöz pedig többrétû ismeretek is szükségesek, a különbözõ történeti ágaktól az adott kor társadalomtudományi és kulturális viszonyaiig. Ez pl. egy ilyen film, sikerült megszereznem angol felirattal, meg is nézem, ha lesz végre egy kis nyugodt délutánom, estém.
Vinogradov 2009 ápr. 11. - 12:30:33 Előzmény efes
"Ozu nem annyira elfeledett rendezõ, hiszen Wim Wenders Berlin... körüli "aranykorában" sokat emlegették a japán mestert, mint elõzményt, origót."

Ozu elfeledett rendezõ...

A "Berlin" egyébként is több mint húsz éves, másrészt ez a kritikusok álláspontja, arra pedig mindnyájan tudjuk, hányan adnak...

Nálunk ráadásul Ozu valóban teljesen ismeretlen, a Port.hu szerint pl. egyetlen filmet rendezett - ezt (!).

Pedig idehaza nem csak, hogy ezt kéne hozzáférhetõvé tenni, de már a harmincas évekbeli, jóval kevésbé szemlélõdõ, meglehetõsen élénk kameramozgással operáló alkotásaitól kezdve az összes többit is.



"Továbbá, Kuroszava kapcsán is mindig megemlítették, mint a valódi japán rendezõt, az "amerikai" Kuroszavával szembeállítva."

Na igen - ahogy mondani szokták volt annak idején - Ozu a legjapánabb japán, míg Kuroszawa a legkevésbé japán japán rendezõ.

No, de az jó régen volt :)



"Sajnos, nekem eddig kimaradt mûvészete, nem találkoztam még sehol hozzáférhetõ mûvével, irigyellek is érte, hogy te igen."

Hát, én nem tudom, hogy mennyire hozzáférhetõ vagy hozzáférhetetlen, tény, én is egy filmelméleti kurzusomon, egy tanárom révén jutottam hozzá ehhez az
egyetlen Ozu filmhez - többet nem is láttam - (akárcsak olyan kincsekhez, mint a "Dzsingisz kán utóda" c. Pudovkin-ritkasághoz, vagy a "Párttagsági könyv" c. meglehetõsen nevetséges harmincas évekbeli szovjet propaganda-látlelethez). Az egyéb Ozu-mûveltségem pedig stúdiumokról, utánaolvasásból és a youtube-on való vizslatásból szereztem.
Vinogradov 2009 ápr. 11. - 12:19:01
Nagyon örülök, hogy másnak a figyelmét is felkeltette ez a film - ahogy elnézem a nicknevedet, téged amúgy is érdekelhetnek a japán dolgok.

De hogy fog ez eljutni a többi emberhez??
offtopic
efes 2009 ápr. 10. - 20:16:03 Előzmény Vinogradov
Ozu nem annyira elfeledett rendezõ, hiszen Wim Wenders Berlin... körüli "aranykorában" sokat emlegették a japán mestert, mint elõzményt, origót. Továbbá, Kuroszava kapcsán is mindig megemlítették, mint a valódi japán rendezõt, az "amerikai" Kuroszavával szembeállítva. Sajnos, nekem eddig kimaradt mûvészete, nem találkoztam még sehol hozzáférhetõ mûvével, irigyellek is érte, hogy te igen.
Összes hozzászólás