Tüskevár

Bakancslistához adom
6 éven aluliak számára nem ajánlott magyar ifjúsági filmsorozat, 1967

Értékelés:

268 szavazatból
Szerinted?

A film hőse egy kisfiú, a széltől is óvják, még az úttörőtáborba se engedik el. A nyári szünetben azonban elmehet a Kis-Balaton mellé egy rokonhoz, aki megismerteti őt a természet szépségeivel. A nyaralás feltétele, hogy jól kell tanulnia.

Egyéb epizódok:

Stáblista:

Szereplők

Matula bácsi
István bácsi
Bütyök hangja
Barkóczi Éva
Tutajos apja
Náncsi néni
Tutajos nagymamája
Tutajos anyja

Alkotók

Hozzászólások

Szerinted?
U 2023 nov. 20. - 04:30:59
Megbocsáthatatlan, hogy ezt nem színesben forgatták.
10/10
luci87 2023 szept. 09. - 20:37:31 10/10
Nem lehet megunni...gyerekkent is szerettem,es most is.Olvasni is.
10/10
Filmcriticsbyme 2023 aug. 21. - 11:07:26 10/10
Még mindíg jó, az újabb kiadásnál meg pláne jobb.. pedig az is jó lehetett volna
10/10
Blasius Biagio 2023 febr. 06. - 00:17:31 10/10
Ez az eredeti feldolgozás az igazi.
10/10
Dozer 2022 nov. 17. - 08:30:01 10/10
Matula bácsi visz mindent.
10/10
Katalin93 2022 febr. 12. - 23:04:06 10/10 Előzmény plokmi
Én kicsit másképp értettem :)


Bütyök csak néhány napig pihen, mert csak kicsit meghűlt. Ő már javában dolgozik, mikor az orvos Tutajos utolsó vizsgálatkor azt mondja, hogy 3-4 nap múlva felkelhet. Tehát hetek telnek el.


10/10
zolf 2021 nov. 30. - 22:18:50 10/10
Gyerekként nem szerettem a könyvet, mert unalmasnak tartottam. A sorozatból pedig csak jeleneteket láttam, de az se nagyon izgatott hiszen "fekete-fehér" volt. Aztán idővel elkezdtem megkedvelni a régi magyar filmeket és a régi nagy magyar színészeket. Az egyik ilyen film az "Indul a bakterház" volt, amit még gyerekként láttam, de annyira imádtam, hogy rongyosra néztem a videókazettát. Itt ismertem meg Bánhidi Lászlót is. (A nagyapámnak még egy "féltve őrzött" autogramja is volt a színésztől - ami sajnos idővel elveszett.) Viszont maga a színész már akkor is egyből megtetszett. Később elkezdtek érdekelni a természetfilmek és a "Robinson életmód" (azaz hogy egy egy ember kint él a vadomban és arra támaszkodik, abból él, amit a természet kínál - és csupán saját magára támaszkodhat). Így kezdtem érdeklődni a pákászok életmódja iránt. Valamiért különös romantikával gondolok ezekre az emberekre, amikor még a régi időkben - elzárkózva a társadalomtól - élték csöndes, egyszerű életüket a lápok nádasaiban, vadásztak, halásztak, nem függtek senkitől, harmóniában voltak a környezetükkel, nem vettek el többet a természetből, mint amire feltétlenül szükségük volt. Manapság az eldugott őserdőkben élő bennszülöttek élhetnek ilyen életet - viszont én sokkalta többre becsülöm az ilyen emberi mentalitást, mint amikor az ember ész nélkül, önző érdekekből pusztítja a saját környezetét és magán kívül semmi más nem számít. Felnőtt fejjel már másképp látom és értékelem a dolgokat, mint gyerekként. A sorozatot is pontosan ezért kedveltem meg már az első pillanattól kezdve. Hiszen összesít mindent, amit kedvelek; régi nagy magyar színészek (kiváltképp Bánhidi László), régi magyar filmes hangulat, természetközelség és egyfajta "portré" a pákász életmódról. A színek miatt pedig már régóta nem bánkódom, hiszen sok fekete-fehér film lett azóta a kedvencem :)
10/10
Rojita 2021 aug. 08. - 18:34:24 10/10
Ezt a Fejér Tamás rendezte 1967-es sorozatot mikor adta utoljára a Duna? Miért csak a 2012-es borzalmas átdolgozást adják mindig?
plokmi 2020 dec. 20. - 14:19:15
Kérdés a filmről.

Amikor a vihar miatt tüdőgyulladást kap Tutajos, a doki azt mondja neki, hogy 3-4 napig feküdnie kell. Bütyök viszont elkezd dolgozni. A cséplés utolsó napján István bácsi azt mondja neki, hogy 3 hétig dolgozott és ezért kap fizetést. De Tutajos is csak ezután gyógyul meg. Szóval 3-4 napig dolgozott Bütyök, vagy 3 hétig feküdt betegen a Tutajos?


10/10
trudy 2020 dec. 08. - 23:40:06 10/10
Nagyon élveztem. A vége pedig annyira hiteles volt, hogy szinte mintha a színészek sajnálata őszinte lett volna, hogy véget ért a filmforgatás, annyira átéreztem, hogy milyen szomorú, hogy vége a nyári kalandnak. Igazán kár, hogy a Téli bereket nem forgatta le ugyanez a gárda...
10/10
TitusLivius 2019 aug. 26. - 19:34:48 10/10 Előzmény Rojita
Bárhol kapható DVD-n, kétlemezes kiadvány, a másodikon "Bánhidy László foglalkozása színész" Bujtor beszélgetés extrával, a két kiadvány együttesen háromezer forint........
10/10
Rojita 2019 aug. 19. - 23:13:25 10/10
Kérjük szépen újra levetíteni!
10/10
pikigeri 2019 aug. 10. - 17:26:02 10/10
Tökéletes. Zseniális. Mestermű. Klasszikus. Alapmű. A filmsorozat művészi értékéhez hozzáad az, hogy fekete fehér. Fekete István regénye is kiváló (plusz még ott a Téli berek is, ami csak regény formájában hozzáférhető), de megkockáztatom, hogy itt megfigyelhető az a nagyon ritka jelenség, hogy a filmsorozat még sokkal jobb, mint a regény, pedig a regény is nagyon magas színvonalat képvisel. Az 1967-es Tüskevár című 8 részes filmsorozat a magyar filmgyártás egyik legfényesebb remekműve, ha nem a legfényesebb remekműve. Bánhidy Laci bácsi gyakorlatilag Matula bácsi szerepére született és egymaga el tudná vinni a hátán az egész filmsorozatot. Nem lehet eléggé és elégszer hangoztatni, hogy Bánhidy László mekkora színészlegenda, őstehetség és zseni, aki tökéletesen alakítja Gergő bácsi karakterét. Matula bácsinak fantasztikus karizmája és egyénisége van. Az öregnek minden szava és gesztusa aranyból van. Jobb "nevelőapát" nem is kívánhatott volna magának Seregi Zoltán és Barabás Tibor, mint Bánhidy Lászlót. Miden diák számára kötelezővé tenném, hogy ezt a filmsorozatot nézze meg, mert amennyiben kihagyják óriási élményről maradnak le. Rengeteg tanulsága és komoly mondanivalója van ennek a műnek. Feltétlenül meg kell említeni a Bánhidy Laci bácsihoz csatlakozó számos szintén óriási színészlegendát, akik szintén rengeteget hozzátesznek a filmsorozathoz és, akiknek a zseniális alakítása nélkül szintén nem lenne az a Tüskevár, ami. Bánhidy László érdekes módon sajnos a legkevésbé díjakkal elismert és kitüntetett színészlegenda, de Bánhidy Lászlónak az egész életműve alapján a magyar nézőközönség képzeletben garantáltan odaadja szerencsére a Kossuth-díjat.
A karakterekhez tartozó színészek:
Matula bácsi - Bánhidy Laci bácsi
Tutajos - Seregi Zoltán
Bütyök - Barabás Tibor magyar hangja: Petrik József
Tutajos anyja - Tábori Nóra Kossuth-díjas színésznő
Tutajos apja - Kállai Ferenc Kossuth-díjas színész
Tutajos nagymamája - Dajka Margit Kossuth-díjas színésznő
István bácsi - Zenthe Ferenc Kossuth-díjas színész
Náncsi néni - Kiss Manyi Kossuth-díjas színésznő
Kengyel, számtan tanár - Velenczey István
Kengyelné (Barkóczi) Éva - Földi Teri
Lajos bácsi, az osztályfőnök - Pethes Sándor
Orvos - Zách János
Balázs bácsi, a kocsis - Molnár Tibor Kossuth-díjas színész
10/10
Lyanos1 2019 júl. 07. - 12:59:04 Előzmény csbocsi
A Tenkes kapitánya filmforgatókönyvből lett nyomtatott könyv és nem fordítva. Így nem lehet túltömörített.
A Tüskevárat valóban kissé átdolgozták a könyvhöz képest. Már csak azért is, mert a szövegben rengeteg leírás van. Ezeket igyekeztek a profi fotósok által készített vadmadár felvételekkel pótolni a filmben. Bütyök anyja meg egy az egyben kimaradt. Hogy mindez túltömörítés-e? Lehet, de a cselekmény főbb pontjai így is megtalálhatóak a filmben.
Az meg már apróság, hogy - a korszellemnek megfelelően - a filmben az osztály minden tagja úttörő egyenruhában jelenik meg a tanévzárón. A könyvben erről szó nincs, sőt külön ki van emelve, hogy az osztályból csak Dubovánszky kötött nyakkendőt az évnyitóra.
Mindezzel együtt remek filmsorozat, bármilyen remake csak ront rajta.
robbr 2014 nov. 12. - 13:20:35 Előzmény atriumis
és a színészek is csodálatosak...
http://cultura.hu/kultura/a-tuskevar-matula-bacsija/
10/10
atriumis 2013 dec. 25. - 13:25:25 10/10
Örök darab, kedves , bájos, nagyon emberi..:)
csbocsi 2013 dec. 25. - 01:31:15
Szóról szóra igazad van... és én is tudom,hogy a Tüskevár és a Tenkes kapitánya is tévéfilm,nyilván ezért lett fekete-fehér. Igazából, ha színesben csinálják meg akkor is lehet ,hogy kifakult volna azóta, mint néhány azonos korú
másik film.
Számomra az igazán nagy kérdés az, hogy lehet e még korrigálni ezt a mulasztást és hogyan? Újraforgatni mindkét könyvet(jobban mondva,csak az egyiket) színesben? A Tüskevár új változata tudom,hogy elkészült,de amit az elõzetesben láttam, az nem sok jóval kecsegtet. Ezt a két könyvet filmen csak úgy tudom elképzelni,ami maximálisan ragaszkodik aú könyvhöz (már amennyire lehet). Nem tudom díjazni a mai korba átültetést,a szereplõk karaktereinek átírását és a rövidítéseket sem. Nekem még az eredeti film is kicsit túltömörítettnek hatott a könyv után.
10/10
Semprini 2013 dec. 24. - 21:49:37 10/10
" ha a Lúdas Matyit és a Rákóczi hadnagyát lehet nézni színesben ,akkor a Tüskevár fekete-fehér elkészítése alapvetõ hiba volt."
Azért azt ne felejtsük el, hogy a Ludas Matyi vagy a Rákóczi hadnagya mozifilmek voltak, a Tüskevér pedig a Tenkes kapitányához hasonlóan tévésorozat. Márpedig a hatvanas években még nem volt Magyarországon színes tévé, az csak jó 10 évvel késõbb kezdett elterjedni nálunk, tehát a világon semmi nem indokolta még akkor, hogy színesben forgassák le a tévére szánt filmeket, sorozatokat.
Az igaz, hogy a természetfilmes felvételek élethûbbek, szebbek lennének színesben, de az, hogy a Tüskevér fekete-fehér, ad hozzá valami plusz archaikus bájt, ahogy a régi fotók is fekete-fehérben az igaziak.
Azt viszont már tényleg csak sajnálni lehet, hogy nem forgatták le rögtön utána ugyanezekkel a szereplõkkel a Téli berek-et is, ez bizony jóvátehetetlen mulasztás volt.
csbocsi 2013 dec. 24. - 21:41:16
Tíz éves koromban kaptam a könyvet,amit azóta nagyon sokszor olvastam. A filmet késõbb láttam és kezdetektõl fogva
az volt a véleményem, hogy ha a Lúdas Matyit és a Rákóczi hadnagyát lehet nézni színesben ,akkor a Tüskevár fekete-fehér elkészítése alapvetõ hiba volt. Ezért azt gondoltam, hogy újra kellene csinálni az egészet,de már a Téli berek-
el együtt. Sajnos volt benne egy pótolhatatlan karakter (gondolom, vágjátok, hogy nem István bácsi,vagy Kengyel). Természetesen a Matulát játszó Bánhidi László.
Azért, ha van is pótolhatatlan karakter, valaki újra el tudja játszani a Matula szerepet. Van aki rosszul, van aki jól és van aki majdnem tökéletesen. Ez már nem csak nekem jutott eszembe. Ezt olvassátok el:
http://mno.hu/migr_1834/tutajos-visszater-443769
Szerintem Õ sem Kovács Lajosra gondolt. Én viszont mindkét rész leforgatására gondoltam. Kíváncsi vagyok vajon ki lehet az Õ Matula jelöltje???
10/10
offtopic
kimbin01 2013 dec. 24. - 18:13:33 10/10 Előzmény Szaffi2
Ebben igazat adok, kár, hogy nem filmesítették meg. Pedig akkoriban még jutott pénz
filmekre, meg tv sorozatokra. Szerintem a Tüskevár akkor is sikeres volt, és ez indokolhatta volna
a Téli berek megfilmesítését is.
Összes hozzászólás