10/10
Irgum76 2015 márc. 31. - 21:51:36 10/10
(76/116)
"Vannak a filmnek olyan szakaszai, mikor szó szerint ki kell "találni", hogy mi zajlik Hawking-ban"

igen vannak de ha figyelmesen nézed az apró reakciókból ki lehet következtetni

mint mikor a felesége el akarja küldeni az orgonistát tudod, hogy Hawking tudja, érzi, hogy van valami vonzalom kettejük között mégis azt mondja kell a segítség mert látja, hogy a felesége sokkal boldogabb és így támogatja õt

vagy amikor boldogan ünnepel a család és nézi ahogy jóízûen, simán esznek neki meg folyton kiesik a kezébõl a kanál

vagy hogy a feleségével mért nem kommunikál a táblán keresztül és a nõvérnek mért nyílik meg

"mert azon kívül, hogy megnyomorodott teste foglyaként ül a tolószékében, semmilyen kommunikációt nem tart fent a fõszereplõ a saját nézõjével"

hát igen hozott anyagból dolgoztak...
olahmiki1959 2015 márc. 31. - 19:13:05
(75/116)
Sajnos, nem láttam a filmet - még.
De nagyon sok hozzászólást elolvasgattam,- lám, többek között erre is jó az itteni fórum, hogy olyasféle dolgokról is képet kapjunk, amiket nem tapasztaltunk meg... (Indiában sem jártam még, mégis rengeteget tudok róla olvasmányokból, filmélményekbõl...)
Kérdésem:
Nem lett volna szerencsésebb, játékfilm helyett egy dokumentumfilmet készíteni Stephen Hawkingról?
Megszólaltatni benne családtagokat, szomszédokat, gyerekkori barátokat, neves csillagász-kollégákat, tudósokat?
Hawkingról, a vívódó, gyötrõdõ emberrõl, az apáról, a társról, és Hawkigról, napjaink egyik legnagyobb gondolkodójáról, tudósáról, a nyomorék testbe zárt zsenirõl?

Nem tudom a választ, csak felmerült bennem a gondolat...
10/10
Irgum76 2015 márc. 31. - 15:18:48 10/10
(74/116)
"Ugyanis nagyjából semmit nem tudunk meg róla, a munkájáról - nem összekeverve a fogalmat a tudományos munkásságával - a gondolatairól, az érzésvilágáról, a belsõ küzdelmeirõl, az élni, alkotni "akarás" motivációiról, az emberrõl magáról, jól titkolóznak az alkotók."

esetleg nézd meg újra gyakorlatilag az egész film errõl szól
proklima 2015 márc. 29. - 05:39:51
(73/116)
"értem vannak az átlagemberek akik KÜLÖNLEGES, EGYSZERI ÉS MEGISMÉTELHETETLEN-ek
és vannak a különleges emberek akik KÜLÖNLEGESEBBEK, EGYSZERI ÉS MEGISMÉTELHETETLEN-ek

de úgy érzem egy kicsit elkanyarodtunk..."

Szerintem is...

Hogy kiegyenesítsük a kanyart:
KÜLÖNLEGESEBBEK, EGYSZERIBBEK ÉS MEGISMÉTELHETETLENEBBEK!
Kanyar vége...
10/10
offtopic
Irgum76 2015 márc. 28. - 20:05:15 10/10
(72/116)
értem vannak az átlagemberek akik KÜLÖNLEGES, EGYSZERI ÉS MEGISMÉTELHETETLEN-ek
és vannak a különleges emberek akik KÜLÖNLEGESEBBEK, EGYSZERI ÉS MEGISMÉTELHETETLEN-ek

de úgy érzem egy kicsit elkanyarodtunk...
proklima 2015 márc. 28. - 19:19:53
(71/116)
21-én írtam egy hozzászólásomban (A szürke ötven árnyalata), ide másolom:
"MINDEN EMBER KÜLÖNLEGES, EGYSZERI ÉS MEGISMÉTELHETETLEN!"
Te is.
Az "átlagemberek" is.
10/10
offtopic
Irgum76 2015 márc. 28. - 17:44:22 10/10
(70/116)
én erre a Philippe Pozzo di Borgo-ra írtam, hogy átlagos
dolgozik, gyereket nevel, zenét hallgat semmi különösebb dologgal nem emelkedik ki

egyébként:
- ti mind egyéniségek vagytok!
- én nem...
proklima 2015 márc. 28. - 16:33:45
(69/116)
Szerintem sem Stephen Hawking, sem pedig Philippe Pozzo di Borgo nem tartoznak az átlagember kategóriába.
Ezért fogalmaztam így.
"Átlagember(fõnév):
Másokhoz leginkább hasonló, mindennapos személy, aki képességeivel, jó vagy rossz tulajdonságaival nem emelkedik ki a közösséget alkotó többi ember közül." (Magyar értelmezõ szótár)
10/10
Irgum76 2015 márc. 28. - 14:29:35 10/10
(68/116)
egy kis érdekesség összehasonlítás a film és a valóság között:
http://www.historyvshollywood.com/reelfaces/theory-of-everything/

mondjuk azt nem kérdezték meg, hogy tényleg ilyen látszólag könnyedén vette-e a leépülésé
10/10
offtopic
Irgum76 2015 márc. 28. - 11:38:54 10/10
(67/116)
ez már csak szõrszálhasogatás
egy teljesen átlagos emberrõl szól a film akinek mellesleg sok pénze van
eIemes 2015 márc. 28. - 10:41:55
(66/116)
az átlagos kerekesszékes még franciaországban sem milliárdos...
ha nálunk látsz egy 600SEL merdzsót kék matricával, 99% valószínûséggel csaló.
10/10
Irgum76 2015 márc. 28. - 10:29:59 10/10 Előzmény eIemes
(65/116)
"Ennyi erõvel bármelyik fogyatékkal élõrõl készíthettek volna filmet."

Így van.

"Feltehetõ, hogy azokból nem lett volna sikerfilm"

nem hiszem az Életrevalók teljesen átlagemberekrõl szól és mégis sikerfilm
10/10
Irgum76 2015 márc. 28. - 10:28:18 10/10
(64/116)
nekem nagyon tetszett majdnem annyira vagy annyira csak máshogy mint az Életrevalók
nem, nem a rokkantság párhuzam miatt hanem az élet igenlés, a pozitív gondolkodás, az ironikus humor miatt
gondolkoztam, hogy 9-et vagy 10-et adjak-e rá
néhol tényleg majdnem giccses leginkább a narancssárga szûrõ miatt és a zene miatt
és Hawking tudományos életébõl is szerettem volna többet látni

de ennek ellenére nálam 10/10
eIemes 2015 márc. 28. - 07:50:12 Előzmény PatóPál
(63/116)
Fikaországban élünk (és ebben semmi irodalmi túlzás vagy szarkazmus nincs, ez az elég pontosan felmért helyzet).
PatóPál 2015 márc. 27. - 21:14:36 Előzmény eIemes
(62/116)
Nem egy hozzászólólásra akarok reagálni, de másként nem enged a rendszer hozzászólni a filmhez. Nem értem a filmet az emberek számomra indokolatlan negatív reakcióját. Mi a bajuk ezzel az emberrel? Hogy egyesek épkézlábon, egészségesen nem képesek az életben boldogulni? Ezért kell fikázni olyan mûvet, ami arról szól, hogy akarattal, toleranciával, szeretettel, türelemmel és sok önfeláldozással mindez áthidalható? Én nem vagyok ilyen megalkuvásra képes, de el tudom hinni, hogy van ilyen.
eIemes 2015 márc. 22. - 07:57:36
(61/116)
"Ennyi erõvel bármelyik fogyatékkal élõrõl készíthettek volna filmet."

Így van.

"Feltehetõ, hogy azokból nem lett volna sikerfilm"

Bizonyára. Fogékonyak vagyunk a különlegesre, ebbõl él a bulvársajtó.
Viszont sok fogyatékkal (segítséggel) élõ ember van körülttünk.
Jó esetben együttézéssel tekintük rájuk - miközben fogalmunk sincs arról, hogy mi az, amivel együttérzünk.
A filmet megnézve már a kezünkben van ez a tudás. Nagyon közelrõl megláthattuk.
Azonosulhattunk a szereplõkkel.

SPOILER
Jonathan, az anglikán pap kitörli Hawking fenekét majd felöltözteti és a kocsiba rakja.
/SPOILER

Ez a helyzet az emberek 99%-a számára hasbaakasztó.
Kb 33% viszolyog attól, hogy egy idegen embert tisztogasson.
Kb 66% viszolyog attól, hogy egy idegen ember tisztogassa.
Amíg nem rakja a szemünk elé a rendezõ, sikeresen elhárítjuk magunktól azt a gondolatot, hogy egy segítséggel élõk is megvan MINDEN szükséglete, amit egyedül nem tud megoldani. Lehet testi fogyatéka, lehet beteg vagy baleset után lábadozó, lehet nagyon öreg -- épp ezért a legtöbbünknek ÁT KELL ÉLNIE majd ezt. A film nagyszerû lehetõséget teremt arra, hogy lemásszunk a fehér márvány piedesztálról és elfogadjuk, hogy igen, valószínûleg én is kerülök még ilyen helyzetbe. Manapság már "megúszhatom", hogy öreg szüleimet tisztogassam (bedugom egy öregotthonba - van errõl egy ragyogó gyerekmese*), de hogy engem tisztogassanak, az erõsen valószínû. Csak tessék belegondolni.

Hawking (egy szinész segítségével) bepillantást engedett életének azokba a részeibe is, amivel nem szoktunk dicsekedni, azért, hogy tanulhassunk.

* a gyerekmese:

Együtt élt egy család: nagypapa, szülök és egy unoka. A nagypapa megöregedett, reszketett a keze, idõnként kiöntötte a levest a terítõre. A felnõttek elõször fedve néztek rá, a menye néha pörölt vele, aztán külön ültették, hogy ne vegye el az étvágyukat. Egyszer véletlenül az öreg eltörte a cserép tányért, akkor "ügyetlen!" felkiáltással egy fatányért adtak neki. A kisfiú talán nemis értette, mi történik. Egyszer a szülõk arra lettek figyelmesek, hogy valamit farigcsál.
- Mit csinálsz, kisfiam?
- Faragok nektek fatányért, hogy amikor öregek lesztek, legyen mibõl ennetek.

A mese kevésbé nyilvánvaló mondanivalója, amivel a filmben azért már szembesülhettünk: a segítõ is bele tud fáradni. Sõt, ez a fajta kiégés (a segítõ munkában) igen gyakori. Tíz év.
proklima 2015 márc. 21. - 22:03:44
(60/116)
Ez film egyértelmûen nem Hawking munkásságáról szól.
Ez egy közönségfilm. Nem szerzõi film.
Ennyi erõvel bármelyik fogyatékkal élõrõl készíthettek volna filmet. Feltehetõ, hogy azokból em lett volna sikerfilm, mivel "csak" hétköznapi, nem ismert emberek.
Lehetett volna dukumentumfilm. S ki nézné meg?
Lehetett volna sci-fi (Hawking szerint a Higgs-bozon elpusztíthatja a világot). "A fénysebességgel terjedõ vákuumbuborékok esete Univerzummal." Ezt talán néznék.
Ennél sokkal arányosabb életrajz/tudományos munkásság található több filmben is.
Helen Keller: A csodatévõ, A kismadár (süketnéma)
Dr. Temple Gradin: Temple Gradin (Asperger-szindróma)
Persze, ez nem azt jelenti, hogy csapnivaló film, de lehetett volna jobb is. 8/10
eIemes 2015 márc. 21. - 21:37:36
(59/116)
szerintem elég határozottan leírták mindenütt, hogy a tudományos munkáról nem esik szó a filmben, persze annak is van elõnye, ha valaki "tiszta lappal" ül be a moziba. én tegnap este néztem -- még a szépítéseket is megértettem.
6/10
kobax 2015 márc. 21. - 21:28:54 6/10
(58/116)
A tudományos munkásságát csak felvillanások erejéig érinti a film - ez a film egy legszorosabb értelemben vett életrajzi dráma, ahol tényleg a drámán és az élettörténeten van a hangsúly (milyen nehéz a feleségének ennyi éven át, meg hogy milyen nehéz neki a betegséggel).
Aki a tudományos munkásságára (lett volna) kíváncsi (mint pl. én), az csalódni fog.
Kár érte, ennél sokkal jobban ki lehetett volna használni a film 2 óráját, mint pl. az "Egy csodálatos elme" esetében - na, ott rendben vannak az arányok.
A fõszereplõ gyerek tényleg nagyot alakít, ezt nem vitatom!
Mégis, összességében nekem nem tetszett.
6/10
eIemes 2015 márc. 18. - 14:59:04 Előzmény ikem
(57/116)
"...miért kezdik..."

Kezdik? Már száz éve is volt :)