Téma: Dűne

10/10
t87654321 2021 nov. 04. - 09:13:01 10/10
(80/280)
Szuper alkotás!
3/10
offtopic
durumdara 2021 nov. 04. - 08:18:28 3/10 Előzmény clark29
(79/280)
Köszönöm, Mr Clark (Kent?), Ön megmentett!
Már nem érzem magam egyedül magam és még 3 offline ember véleményével (pár napja írtam).
Tierce 2021 nov. 03. - 16:57:51 Előzmény tesz-vesz
(78/280)
"érdekes, hogy a frement, akit megölt a párviadalban, az álmaiban a tanítómesterének gondolta, ezt jobban kifejthették volna, nem emlékszem már a könyvből, hogy mi is volt ez."


A látomásaiban Paul nem nem feltétlenül azt a jövőt látja, ami biztosan be fog következni.
Csupán útvonalakat lát.
A könyvben van, hogy többféleképpen is látja ugyanazt, de van, hogy bizonyos dolgokat egyáltalán nem lát vagy nem úgy látja...

...így a film részéről ez egy nagyszerű utalás a jövőbelátásra.
9/10
offtopic
tesz-vesz 2021 nov. 03. - 15:51:11 9/10 Előzmény csincsilla72
(77/280)
Schätzing: Raj, sorozata? hol? nem találok semmit róla. mi a címe?
9/10
tesz-vesz 2021 nov. 03. - 15:46:05 9/10 Előzmény Pabló
(76/280)
mert tán ma itthon nincs feudalizmus? azt hiszed? kapitalista feudalizmus van, hűbérbirtokos oligarchák és a nagy és kis cégek is királyságként működhetnek még a nyugaton is bizonyos tekintetben. apáról fiúra, szülőről gyerekre szállnak a cégvezetések és a vagyonok, most képzeld el ezt akkor, amikor egy-két bolygón egyeduralkodó lesz egy cég, még emberibb is, ha egy uralkodó család van, mint ismeretlen szociopata igazgatótanács, akit csak a profit érdekel.
9/10
Pabló 2021 nov. 03. - 12:35:11 9/10
(75/280)
Nagy scifi rajongó vagyok, de a Dűne soha nem volt kedvenc. Arra jöttem rá, hogy ez a jövőbe kivetített feudális rendszer egyszerűen nekem nem jön be. Mert azt sugalja, hogy az emberiségnek nincs pozitív jövőre lehetősége. A technológia fejlődik, de emberi szempontból csak visszafejlődni tudunk.

Azonban a film az szerintem telitalálat, ez egy nagyon jó scifi! Az értékei: egy bonyolúlt viszonyrendszert tud úgy érzékeltetni, hogy nem ennek elmagyarázására megy el a film nagyobb része. Szép lassan bontakozik ki, tehát nem az akció dominál, de ezzel együtt szuper a látványvilága. Az emberi történés, a sztori teljesen jól követhető. Persze bennem is keletkeztek hiányérzetek, de ez minden filmmel így van. Ami a legjobban mutatta, hogy ez egy nagyon jó fil, hogy amikor a végére értem, kanyar nélkül folytattam volna. Sőt olyan erősen felkelette az érdeklődésemet, hogy fejben folytattam a sztorit :)
8/10
csincsilla72 2021 nov. 02. - 21:16:01 8/10 Előzmény durumdara
(74/280)
Sok igazság van abban, amit írsz, de azért én maradnék a valóság talaján. :-) Ez egy moziverzió. Sem idő, sem lehetőség olyan mélységében vagy részletességében visszaadni a könyvet, amire akár egy tévésorozat képes lenne. Ezt egyszerűen nem lehet számonkérni. Igen, vannak dolgok, amik engem is zavartak: a túltolt PC (pl. színesbőrű szereplők ott, ahol semmi keresnivalójuk), a karakterek helyenként kétdimenzióssá silányítása
DE! van egy óriási előnye a Lynch-féle változathoz képest: ezt végig lehet nézni és meg is lehet érteni úgy, hogy nem olvastad a könyvet, mert ad elég háttérinfót a megértéshez. Lehet, hogy a karakterek kevéssé színesek, kevéssé árnyaltak, de a film működik. És igen, látványos is, mert enélkül már nem eladható egy mozifilm. De én egyáltalán nem éreztem a csatajeleneteket túltoltnak, túl pörgősnek, ahol másodpercenként 3 snittet is lezavarnak. A történet érthető volt, lekötött. És ami a legfontosabb: a Dűne univerzuma megmaradt olyannak, amilyennek az író megalkotta. És nekem ez elég.
Pontosan ezért örülök, hogy egy másik nagy sci-fi kedvenc: a Raj nem moziverzióban, hanem TV-sorozat formájában készül. Bár a hajam tépem attól, hogy milyen színészeket választottak ott is.... Úgy látszik, a politikai korrektség kötelező elem, enélkül már egy projekt sem kap finanszírozást.
9/10
tesz-vesz 2021 nov. 02. - 19:17:12 9/10 Előzmény Icenmy
(73/280)
a rendezői változat Momoa szerint lehet 5-6 órás is, azt azért várjuk már meg, mert elég nyersanyag van hozzá.
5/10
clark29 2021 nov. 02. - 17:59:38 5/10
(72/280)
Óriási csalódás. Vannak jól sikerült könyvadaptációk, na ez nem az..... De önálló filmként sem jó. Mondjuk amikor rábízták ezt a projektet Villeneuve-re, tudtam hogy ez lesz mert a korábbi sci-fi filmjei sem voltak jobbak.....
Sikerült az egyik legkiemelkedőbb sci-fi regényből egy bugyuta, súlytalan filmet kreálni Villeneuve "mesternek".
A történet gyenge, a karakterek elnagyoltak, a párbeszédek suták. Sokakkal ellentétben én a látványvilágtól sem vagyok elájulva. Félreértés ne essék, nem azt vártam, hogy egy az egyben a könyvet vigyék filmvászonra, de sikerült teljesen kiherélni Herbert remekművét... A sok felesleges jelenet helyett inkább fordíthattak volna időt a karakterek bemutatására, megformálására, mert ez az egyik erőssége a könyvnek. A kedvencem Lady Jessica, aki a filmben egy szimpla, enyhén hisztérikus anyuka lett, vagy Hawat, akiből egy kedélyes fregattkapitányt csinált a "mester". De a báró alakja is elég gyengére sikeredett, semmi sem jelenik meg abból a vadállatias, ravasz, ördögien gonosz de mégis zseniálisan intelligens karakteterből.....
Persze a szereplők mellett semmit nem tudunk meg az Impériumról, a házak közti ellentétekről, a Dűnéről, a férgekről, a fremenekről, a vízfegyelemről és sorolhatnám....
Ez nem a Dűne, inkább csak szemelvények felvillantása a regényből. Messzire kerülendő.... ha sci-fi filmet akartok nézni, inkább a Coherence vagy a Hold című filmeket ajánlom, ha esetleg még nem láttátok ezeket.
6/10
Icenmy 2021 nov. 02. - 15:25:08 6/10
(71/280)
Ez lemaradt bocs.
6/10
Icenmy 2021 nov. 02. - 15:24:06 6/10
(70/280)
Sziasztok!

Én olvastam könyvben, láttam a 84-es illetve a koprodukciós feldolgozást is. A véleményem az, hogy ez pont azon bukik el mint a koprodukciós feldolgozás, vagyis gyengébb, mint az eredeti, nem bevállalós. Ebben a mai világban "píszí" , illetve az üzleti szemlélelet miatt rengeteg fontos jelenetet hagytak ki valamint simították el, ami miatt volt az eredetinek éle és ereje. Így nem kell besorolást emelniük, tehát többen mennek be a moziba. Annak örülök hogy megcsinálták, nagyon látványos, viszont kicsit életlen, bátrabban kellett volna szerintem hozzányúlni, most minden adott lett volna hozzá. Az eredeti megnézése után kell megnézni ezt és úgy remélem érthetőbb, hogy mire gondolok, jobban kijöttek a jellemek, illetve a világ sötét volta.
9/10
offtopic
tesz-vesz 2021 nov. 02. - 14:17:02 9/10 Előzmény gyereamozibabe
(69/280)
azért nem lehet lebombázni a férgeket, mert ők termelik a fűszert, én úgy tudom
9/10
offtopic
tesz-vesz 2021 nov. 02. - 14:14:46 9/10 Előzmény durumdara
(68/280)
de pont azt kérdem, hogy milyen lényeges elemek maradtak ki, amik pl jellemet mutattak? amiket korábban írtál, az nem tűnik vészesnek.
mi az a harkonnenek magyarázó vitája, a sivatagi két kulcs jelenet? a vízzel kapcsolatos részek az elején? spoileres jellel megírhatod kommentbe.
már így is unalmasnak tartották sokan, nem mintha igazuk lenne.
9/10
gyereamozibabe 2021 nov. 02. - 12:18:11 9/10 Előzmény durumdara
(67/280)
A könyvbeli Dűnére senki nem kíváncsi filmen! (még a könyv sem kötött le mindenkit) Mindig röhögve olvasom a könyvrajongók fanyalgásait egy film alatt. Ez más művészeti ág. Itt érzéseket kelt a kép és a zene. A könyv kb egy NatGeo-s leírása a társadalom működésének. (sőt, még az egyén gondolatait is szájbarágva, belső monológként írja le) Ezt megpróbálja Lynch a 84-es verzióban, és a szereplők debilnek tűntek miatt. Ugye nem akarsz NatGeo-s dokufilmet moziban nézni? Két óra alatt elhadarni sem lehetett volna mindennek a működését, és a motivációját. Kaptunk támpontokat, és majd utánaolvas, aki akar. Pl, hogy a férgeket miért nem lehet lebombázni... vagy mi ez a kardozásos hülyeség.. és miért nincs számítógép ebben a világban. Látjuk a helikopterek manuálisak, egy mondatban megemlítik, hogy az űrhajók navigációja is ember agy alapú (ezért kell nekik a fűszer agyserkentő), de ennél nem is kell több infó, akinek van esze összerakja a sztorit.
9/10
gm262 2021 nov. 02. - 09:55:43 9/10
(66/280)
Korábban többször neki futottam a könyvnek, de nagyon unalmasnak találtam. Az előző filmekről annyit tudtam, hogy bukta. Most sci-fi rajongóként ültem be a moziba, a történtről semmit sem tudva. Nem csalódtam. Bár lassan bontakozik ki a történet, kb. 70 percig semmi izgalom, látszik, hogy filmeposz készül, folytatásokkal. A nagy vásznon szuper látványosak a képek, a kísérő zene markánsan támogatja filmet, végül az izgalom sem marad el. Összegezve: végre egy klasszikus sci-fi a moziban. Várom a folytatást!
3/10
durumdara 2021 nov. 02. - 08:38:31 3/10 Előzmény tesz-vesz
(65/280)
Hát az rendkívül szomorú, ha a mai kínálatból ez a legjobb. Számomra vásári bazáráru...
5 év múlva meg a fene sem fog emlékezni rá... mert "Van mááááásik!" (Eötvös Gábor bohóc)

Itt tart a világ, lassan kiüresedik. Ha egy zenében túl sok az intro, lapoznak. Ha egy filmben túl sok a beszéd, le sem forgatják, vagy kiveszik belőle... Mindent kompaktálni kell, hamar adagolni, mert ha nincs megfelelő töménység, elvesznek...

Továbbra is fenntartom, hogy ez nem a Dűne, csak az akciókivonata. Kb. olyan, mintha felkérték volna a rendezőt, hogy a Harry Potter 4 részét forgassa le és vágja meg egyetlen órásra...

Lényeges részek maradtak ki vagy satnyultak el - amikben erő volt, amik jellemet mutattak.
Maradt egy látványcsomagolt nudli, amivel a "Marvel kapitány és tsai" szintű nézőket meg már nem lehet megfogni, hiszen ők a Galaxis megmentőit várják (így nekik unalmas és érthetetlen).
Mások oldalon meg vannak a kevesek, akiknek ez kevés.

Elhiheted, hogy nagyon vártam, mit tudnak kihozni belőle. De úgy látom, átestek a ló másik oldalára - most szép a képi világ, de a szövegkönyv jelentős megkurtítása árán, hogy ezt az ipari szörnyeteget kiszolgálja. Holly-Shai-Hulud...

Én nem tudok ennek tapsikolni, mert hűen tükrözi a jelen nyugati világ illúzió jellegét...
Ahogy Popper mondta: felgyorsult a világ, csak sajnos ez a gyorsulás nem jó irányba vezet.

És most ellőtték ezt a filmet, ami azt jelenti, megint vagy 20 évig nem fognak hozzányúlni.
Kérdés, hogy 20 év múlva hol lesz ez az ingatag gólyalábakon imbolygó, tékozló társadalom, hol lesz a kultúra és hol leszünk mi?

Még annyi: hogy ne csak kritizáljak.
Én biztos meghagytam volna a Harkonnenek magyarázó vitáját, a sivatagi két kulcs jelenetet, a vízzel kapcsolatos részeket az elején.
Csak hát így a mai embereknek ez "uncsi", mert "nem történik semmi, csak beszélnek"...

"Értik már, mi a probléma?" (Kapj el, ha tudsz)
apolka 2021 nov. 01. - 22:18:30
(64/280)
4/10
Erv75 2021 nov. 01. - 21:10:24 4/10
(63/280)
10/4
😷 Ennél még a cowbolyok
és űrlények is jobban lekötött! 😷
9/10
tesz-vesz 2021 nov. 01. - 20:12:07 9/10 Előzmény antapeti
(62/280)
alig vettek fel zöld háttér előtt, minden meg lett építve Etyeken, kivéve a külföldi sivatagot. Timothi Csalamádé (bocs, ki nem betűzöm) azt mondta: két jelenete volt zöld háttér előtt.
9/10
offtopic
tesz-vesz 2021 nov. 01. - 19:55:03 9/10 Előzmény d9o3
(61/280)
mondjuk, hogyha David Lynch-rajongó vagy, akkor legalább mind a 6x jól írnád le a nevét.
nem Lync.