Téma: Ida regénye

offtopic
guess.who 2023 jan. 14. - 19:41:42 Előzmény napraforgó
(54/94)
Szerintem nem volt ezzel a filmmel semmi különösebb baj: ugyan egy klisés, Gárdonyi-féle, századfordulós romantikus mű alapján készült, ami ma már idejétmúltnak tűnik/tűnhet, de szerintem a szereposztás nagyon jó volt: Mentes Júliára mintha ráöntötték volna ezt a -kicsit Szerencsi Évás-Abigéles- figurát, Kovács Lehel bármikor, bármiben zseniális; Mészáros Béla hozta a szokásos pénztelen lúzert; Ember Márk végre nem a (nála egyáltalán nem működő) kiabálós-agresszív karaktert alakította (és így kiderülhet, hogy nem is olyan rossz színész); Lovas Rozi bármikor, bármiben gyönyörű - és hát Stefanovics Angéla a gyalázatos Bödörék után végre megint visszatért ahhoz, amiben nagyon-nagyon jó, még akkor is, ha csak pármondatos a szerepe.

Egyébként a Hallmark gyártja szó szerint futószalagon az ilyen sémájú filmeket: a megcsömörlött, de sikeres nő elutazik a sok állammal odébb található vidéki/kisvárosi szülői házba/borkészítő manufaktúrába/lóvellneszbe, ahol találkozik a gyerekkori ismerősével/jóképű síoktatóval/bunkó kertésszel, eleinte kígyót-békát mondanak egymásra, majd 70 percnyi vita után kiderül, hogy tulajdonképpen egymást szeretik örökkön-örökké, jöhet a csók, a stáblista, majd a reklámblokk.
De szerintem a világirodalom jó részének is az egyik legtöbbet használt kliséje ez, talán csak a komplett regényen át vágyott, végül sok-sok nehézség után beteljesülő szerelem gyakoribb nála. :)
luci87 2023 jan. 11. - 11:10:39
(53/94)
A regényt én is tobbszor olvastam,es a 74 es filmet is lattam.Nem csodalkozom, hogy megvaltoztattak benne dolgokat, és sok fontos dolgot is kihagytak. Érdekességképpen tekintek ra, nekem ez még mindig jobban tetszik, mint a Pillango modern változata.
6/10
napraforgó 2023 jan. 11. - 09:09:24 6/10 Előzmény Tinv
(52/94)
A Romana, meg Júlia, stb. romantikus kis regényfüzetkék tele vannak hasonló geil, romantikus történetekkel. Teljesen szokványos történetek - valami kényszeritő külső körülmény hatására összekerül egy lány, meg egy férfi. Eleinte hadakoznak egymással, de mire a füzetke végére érünk, már nagy a szerelem. Azért az eredeti Gárdonyi regény nem ennyire szirupos.
7/10
Tinv 2023 jan. 07. - 19:58:15 7/10 Előzmény hpapline
(51/94)
Jól sikerült, ha elvonatkoztatunk a regénytől, annak szellemiségétől. Ez nem az Ida regénye, csak annak ötlete alapján készült film. Talán jobb lett volna teljesen a modern korba helyezni és igazi vígjátékot csinálni. Biztos nagyon jó lett volna, Goda ért ehhez. Így viszont tényleg felemás.
10/10
hpapline 2023 jan. 07. - 19:05:28 10/10 Előzmény Tinv
(50/94)
Itt pont ez a lényeg, hogy egy részben mit tudnak kihozni a műből. Szerintem jól sikerült.
10/10
hpapline 2023 jan. 07. - 19:01:31 10/10 Előzmény napraforgó
(49/94)
"Gárdonyi Géza azonos című műve alapján". Rögtön a film elején látható.
toths1957 2023 jan. 07. - 17:44:24 Előzmény napraforgó
(48/94)
-
7/10
Tinv 2023 jan. 06. - 16:14:16 7/10 Előzmény napraforgó
(47/94)
Teljesen igaz. Ezt is - mint sok mást - szerintem Zsurzs Éva tudta volna megrendezni, 4-5 részben, hogy olyan legyen, ahogyan a könyv alapján elképzeljük. Manapság erre hiába várunk.
10/10
Vilmos8 2023 jan. 06. - 11:21:55 10/10
(46/94)
A videa.hu -n elérhető.
6/10
napraforgó 2023 jan. 06. - 07:17:00 6/10 Előzmény csincsilla72
(45/94)
Bizony. A regény szerint Ida az anyja halála óta, 7 éves kora óta a klastromban nevelkedett. Férfit gyakorlatilag nem is látott. Már csak azért sem, mert az apja a szünidőkre sem vitte haza. Neki a saját szórakozása fontosabb volt. A lányát nem is egy világi leányneveldében neveltette, hanem egy szigorú zárdában.
Hát csoda, hogy Ida kikerülvén a zárdából bizalmatlan a "férjéül" bemutatott fiatalemberrel? Naná, hogy tart tőle és a lehető legnagyobb távolságot tartja?
De Csaba bizalmatlansága is érthető, azt hiszi, hogy egy "megbotlott" lányt kell elvennie a pénzéért.
A regény és az 1974-es film is nagyon jól visszaadja ezt a távolságtartást, amely kezdetben mindkettőjüket jellemezte.
Én sajnos ezt a tartózkodást, távolságtartást egyáltalán nem éreztem az újabb variációban. Sőt, valóban, ebben Ida egyszertelen, fiatalos bakfis, aki élvezi az életet és egyáltalán nem tartja magát távol a férjétől. Oké, egyre közelebb kerülnek egymáshoz, csak hát ez az előzmények ismeretében egyáltalán nincs megalapozva.
Egyszóval ez a történet, nem az a történet, amit Gárdonyi megirt. Lehet ez szép film, meg élvezhető is, csak sajnos nem az, amit vártam.
5/10
csincsilla72 2023 jan. 05. - 23:22:10 5/10 Előzmény napraforgó
(44/94)
Semmi kötekedés, csak egy kis kiegészítés a kommentedhez.:-)

"Balogh Csaba nemhogy nem volt báró, csak egy szerény kis újságiró, mert a festészetből nem tudott megélni. A húga nem volt báróné, csak egy falusi jegyző, vagy talán szolgabiró felesége."

Csaba földbirtokos fia volt, nemesi származású, ezt az ősi földet herdálta a jegyző sógor és került majdnem árverésre. Pont ezért volt neki ciki, hogy pénzért kellett elvennie valakit, mert az ő köreikben ez elképzelhetetlen volt. Ezért nem is mutatta be a lányt a nővérének.Ida egyszerű módos polgárlány volt.

"Mint ahogy az ominózus párbaj sem láttam, pedig az is egy fontos momentum volt a történetben. Mert mind Ida, mind Csaba akkor döbbent rá, hogy mennyire fontos nekik a másik."

Igen, ez a regény egyik fordulópontja, dramaturgiailag nagyon hiányzott.

"A Kati nevű cseléd idétlenkedéseitől eltekintve olyan sok vicces jelenet nem volt benne. Na, ő volt az, aki a regényből teljes egészében hiányzott. Én itt is el tudtam volna nélkülözni."

Kati a müncheni cseléd volt a regényben, ott abszolút nem volt idétlen. Igazából súlytalan mellékszereplő.


"A házasságkötést követő ún. együttélés nem volt olyan merev, mint az eredeti regényben, illetve az 1974-es filmben, ahol ugye nagyon tartották a távolságot, azt, hogy "idegenek" egymásnak.
Itt inkább egy civakodó friss házaspárnak tűntek, akik egyáltalán nem olyan extrém módon kerültek össze. Ennyi erővel akár komolyabban is összeismerkedhettek volna."

Pontosan. A film egyáltalán nem érzékelteti azt az utat, ami a könyvben és a Romhányi-feldolgozásban nagyon jól megjelenik. Aki még nagyon hiányzott a szereplők közül, az Csaba idős festő barátja, aki beteg volt, nyomorban élt, és Ida mindennap látogatta és ápolta Csaba tudta nélkül. Ida nem volt tökéletes, de egy kedves, naiv, jószívű, érzékeny lány volt, aki a számára "idegen" Csaba barátját is támogatta. Kettejük közeledésében ennek kiderülése is fontos szerepet játszott.
5/10
csincsilla72 2023 jan. 05. - 22:05:00 5/10
(43/94)
Nagyon szeretem a regényt, sajnos elfogult vagyok, éppen ezért nem is várom, hogy ugyanazt az élményt nyújtsa bármilyen filmes feldolgozás. De ez nagyon felemásra sikeredett. Az egy dolog, hogy sok mindent rövidítettek, a játékidő egyszerűen nem elegendő a történet részletekbe menő megfilmesítésére. De hiába a szép kosztümök, enteriőr, korhű környezet, ha a szereplők teljesen hiteltelenek. Ida a könyvben naiv, néha esetlen, néha gyerekes. Csaba merev, csikorgóan jólnevelt, csak nagyon indokoltan lobbanékony.
SPOILER
Ebben a filmben a csaj bárgyú, időnként egyszerűen beképzelt bunkó. Csaba pedig neveletlen és szemtelen. A szolgáló előtt veszekedni? A nyílt utcán smárolni? Mások előtt jelenetet rendezni?
Négyszemközt elvileg kimért, egymással udvarias idegenek, itt meg nagyjelenet minden ötpercben.

5 csillag a körítésért. De ez az alkotás többet nem érdemel.
10/10
hpapline 2023 jan. 05. - 21:19:19 10/10 Előzmény Radnai György
(42/94)
Nem Egerben vették fel a kültéri jeleneteket, hanem Veszprémben.
10/10
Vilmos8 2023 jan. 04. - 10:17:01 10/10
(41/94)
Ismételt megtekintést követően is kiváló filmalkotás!
7/10
Tinv 2023 jan. 03. - 23:32:41 7/10
(40/94)
Sok köze nincsen Gárdonyi csipkefinomságú történetéhez, inkább egy kosztümös modern romkom, de annak ellenére, hogy előítélettel ültem le elé, eléggé elszórakoztatott. Goda Krisztinának határozottan van érzéke a vígjátékokhoz, Stefanovics pedig egy csoda :).
6/10
napraforgó 2023 jan. 03. - 16:39:53 6/10
(39/94)
Engem nem az zavar, hogy megváltoztatták a történetet (igazából az is), hanem az, hogy azt irják, hogy: irta Gárdonyi Géza. Hát nem. Ezt nem Gárdonyi irta, hanem valaki más.
Ha tisztességesek, akkor azt irják, hogy "Gárdonyi Géza műve alapján".
dmmddm 2023 jan. 03. - 12:26:17 Előzmény ligetiz51
(38/94)
Örülök neki,hogy tudtam segíteni. :) (Ebben a feldolgozásban a mellékszereplők is nagyon jók voltak. Egyébként valamelyik Goda Krisztina-interjúban elhangzott,hogy nem véletlen,hogy emlékeztet a zárdás lányok egyenruhája az Abigélre, mert a rendezőnő nagy kedvenceinek egyike az Abigél-filmváltozat.)
10/10
ligetiz51 2023 jan. 03. - 06:58:21 10/10 Előzmény dmmddm
(37/94)
Valóban, megtaláltam, el is mentettem (biztos ami biztos)...köszönöm a segítséget. (Egy apró érdekesség: a zárdás lányok között szerepel Rudolf Szonja is 1-2 mondat, jelenet erejéig. Igen a Rudolf Péter-Nagy- Kálózy Eszter lánya... aki igen szép és tehetséges nem csak ebben, hanem eddigi színészi pályáját tekintve is.)
dmmddm 2023 jan. 02. - 17:32:32 Előzmény ligetiz51
(36/94)
Az új verzió is fent van, a 2022-es, tudom,mert én is ott néztem meg másodszorra. (csak nem a bal oldalon felül középen, hanem jobb oldalt középen egy kisebb ablakban, legalábbis 3 napja még igy volt)
Edmond Dantes 2023 jan. 02. - 16:42:32
(35/94)
Aranyos, korhű, eleven volt, két kedves új arccal ... és kellően tömör. Ma ennél több nem remélhető.