Téma: Mindenki

pneklara 2017 febr. 28. - 20:55:17
(94/294)
A polémia abból indult ki, hogy gonosz-e Erika néni? Én semmi gonoszságot nem fedeztem fel benne, inkább akkor már szakmailag megkérdõjelezhetõ a gyakorlata. Az viszont egyáltalán nem derült ki a filmbõl, hogy fél, tart az igazgatótól.Ezt csak én feltételeztem, mert más magyarázatát nem találtam a szokatlan viselkedésének: a gyerekek hiányosságai fölött szemet huny, talán az õ érdekükben, vagy önös érdekbõl? Valószínû, meg van az oka, hogy a rendezõ elképzelése szerint miért nem járja a szakmai logika szerinti utat: ülj le, figyeld a többieket, majd meghallgatlak, s meglátjuk, hogy énekkaros lehetsz-e, stb. Inkább valóban a hazugságra van kihegyezve a történet: egy pedagógus kérhet-e egyenként a gyerekektõl hazugságot, alakoskodást - hisz egymásról sem tudtak a tátikázók.A két alapszituáció: alakoskodjon-e a gyerek tanári kívánságra? Ill. lázadhat-e a gyerek, ha a pedagógus megkérdõjelezhetõen viselkedik.Az okokat nem kutatja a film, ill. azzal magyarázza, hogy Erika néni minden gyereknek esélyt akar adni.Ez valóban nagyszerûsége a filmnek, hogy mindenki saját habitusa szerint egészítheti ki a tartalmat.Tény, hogy 30 évvel ezelõtt más volt a szellemiség az oktatásügyben, mára nincs már megkérdõjelezhetetlen tekintély.
R.mara 2017 febr. 28. - 19:55:10
(93/294)
Miért lenne ez egy másik film témája? Hisz épp errõl szól a történet. A tanárnõ nem gonosz, csak opportunista, és erre neveli a gyerekeket is. Csakhogy õk fellázadnak.
pneklara 2017 febr. 28. - 19:25:34
(92/294)
Harmadjára már nem nézem meg:) Lehet, hogy Erika néni végig tudja, hogy egy ronda, sumák dolgot csinál, ezért akarja titokban tartani...mert mondjuk fél az igazgatótól. Minden áron tömeget kell énekkarba szerveznie. Akkor szakmailag is gyenge, mert egy laikus hogy veheti rá, amivel szakmailag nem ért egyet? Már rég pályaelhagyónak kellene lennie. De ez már egy másik film témája lehetne.
pneklara 2017 febr. 28. - 19:18:39
(91/294)
A -80-as években sok gyereknek egyetlen esélye volt, hogy mondjuk Svédországba menjen: ha sportol, vagy énekel kórusban. Tehát szívesen jártak kórusba, a lehetõség miatt is. Szerintem tiszta éneklés vagy van, vagy nincs. Eszméletlen munkával sem lehet valakibõl tisztán énekelõt faragni, ha gyerekkorában nem volt képes tiszta hangképzéssel énekelni.Majd csak megszólal itt egy szakember is, hogy a tátika járható út-e? Az én gyerekeim zeneisek voltak. S mivel köztudott, hogy az ilyen osztályok kiemelkedõk, protekcióval bekerültek fahangúak is. Nem kellett nekik tátikázni, nem mentek külföldre a kórussal, nem kellett zeneiskolába járniuk. És fahangúak maradtak az ének tagozatos osztály 8 éve alatt is.Mert órára azért jártak.
nahogyvanezawágner 2017 febr. 28. - 19:18:35
(90/294)
"Én úgy értelmeztem, hogy "ez köztünk marad, nem fog senki kicsúfolni érte" - tehát én tapintatnak éreztem a részérõl."

Nem azt mondta, hogy "ne aggódj, nem mondom el senkinek", hanem azt, hogy "ezt nem mondhatod el senkinek". Nem ugyanaz.

"A lány úgy nézett a "beéneklésre", mint a vett malac."

Kb. a harmadik "maaaooo"-t már együtt énekelte a többi gyerekkel. Arról amúgy volt szó, hogy elõtte nem járt soha énekkarba. Miért ne kezdhetné el most? Btw Erika néni akkor is korrektebb lett volna, ha azt mondja a kislánynak, hogy "figyelj, már csak 10 nap van a versenyig, nem tartom valószínûnek, hogy mindent tökéletesen megtanulj addigra, csatlakozz hozzánk a verseny után".

Jutka néni: azért õ sem tökéletes, kb. le se tojja, hogy új gyerek jött az osztályba. "Bemutatom Zsófit, ja nem, nem kell felállni, az Alföld itt és itt terül el..." Annyit se mondhatott el a gyerek, hogy mégis ki õ, és honnan szalajtották.
pneklara 2017 febr. 28. - 18:59:18
(89/294)
A tv-ben is említették, hogy ahány ember, annyi vélemény. Valószínû, mindenki saját attitûdjébõl kiindulva értelmezi a dolgokat. Én úgy értelmeztem, hogy "ez köztünk marad, nem fog senki kicsúfolni érte" - tehát én tapintatnak éreztem a részérõl.
Sok nem életszerû dolog volt még itt: honnan a fenébõl tudta, hogy hamisan énekel Zsófi?A tömegbõl kiszûrte? A lány úgy nézett a "beéneklésre", mint a vett malac. Sose csinálta. Ki a fene gondolhatja, hogy beáll egy kórusba teljes jogú tagként?
Jutka nénirõl kiderül 1-2 mozdulatából, hogy jó pedagógus lehet: szó nélkül letörli a rosszak nevét - nem ad teret a spicliskedésnek. De csodálom a tanárokat, hogy merik kiküldeni 5 percesre a gyerekeket a folyosóra: én lehet, hogy haza mennék.
Vacskamati12 2017 febr. 28. - 18:49:16
(88/294)
Abszolút igazad van. Én ezt már hamarabb írtam, de csak egyvalaki válaszolt, és szerinte ez nem gond. :(
Hát a gondok gondja pedig. Bármilyen más filmben lehet tátikát kéri egy színésztõl, de ebben?? ...
Vacskamati12 2017 febr. 28. - 18:20:29
(87/294)
SPOILER
És mit szólsz ahhoz a kis manipulatív furmányhoz, hogy "nem mondjuk el senkinek... ugye te sem szeretnéd, ha a többiek rosszabbnak gondolnának?" Ez is jó pedagógus ismérve?
nahogyvanezawágner 2017 febr. 28. - 17:58:42
(86/294)
1. Az igazgató alapelve az, hogy "bárki csatlakozhat". Zsófitól is azt kérdezi, hogy "Szeretsz énekelni?", nem azt, hogy "Szép hangod van?" Innentõl kezdve egyértelmû, hogy Erika néni a saját szakállára teszi azt, amit.
2. Zsófinak NINCS rossz hangja. Való igaz, nem teljesen tiszta, ezért nyilván nem fog szólót énekelni, de ez egy kórusban még pont belefér. Ráadásul ha sokat gyakorol, javíthat is rajta. Valószínûleg a többi gyerek sem lehet annyira hamis, hiszen a végén mindenki szép tisztán énekli a Bodzavirágot, vagy legalábbis az összhatás rendben van. Totál botfülûek amúgy sem szoktak énekkarba járni.
3. 10-12 évesen ne az legyen a fontos, hogy egy csapat gyerek sorra nyerje a díjakat és kijusson Svédországba, hanem hogy jól érezzék magukat a közösségben, és együtt énekelhessenek.
pneklara 2017 febr. 28. - 17:15:43
(85/294)
Megnéztem, azzal az elõítélettel, hogy egy satrafát fogok látni, aki utálja a gyerekeket, s csak önmagával törõdik.
Erre megjelenik egy széparcú, kifejezõ tekintetû, határozott, de kedves, mosolygó tanárnõ. Szakmailag rendben lehet, hisz az igazgató szerint híresek és sorra nyerik a díjakat. Liza szerint õ a legjobb, s imádja.A tanárnõ sokat tapasztalhatott már keserû dolgokat is, erre enged következtetni "az élet nem mindig igazságos" kijelentése.Valóban van egy zsaroló mondata, hogy igazgató úr és a szüleitek csalódnának, ha...És külön tetszett az "el lehet menni" kijelentése.
Hogy tisztában van a szakmájával, jelzi, hogy a tiszta ének nem csak akarat és tanulás kérdése: nem mindenki olyan szerencsés, mint te.
Ami viszont nem tetszett, hogy ezek a szövetkezõ ártatlanságok úgy néznek rá. mint az õsellenségre, s kis gonosz mosollyal néznek össze cinkosan.
Valóban szép az énekük - de nem jut eszükbe, hogy ezt Erika néni formálta?Egymásra vannak utalva, s csak együtt érnek el eredményt.
Roberto DiCapribogyó 2017 febr. 28. - 15:17:25
(84/294)
.
Roberto DiCapribogyó 2017 febr. 28. - 15:17:08
(83/294)
.
Roberto DiCapribogyó 2017 febr. 28. - 15:15:52
(82/294)
Én ezt az újranézést támogatom! Annyira, hogy ha tényleg megnézed, immáron direkt más szemszögbõl, akkor adok egy kis segítséget, kit vizionálj magad elé Erika nénit nézve:).

u.i.: amúgy kövezz(etek) meg, de isten bizony Dr. Genya szimpatikusabb a fotó alapján...pedig õ aztán nagyon genya :).
Roberto DiCapribogyó 2017 febr. 28. - 15:11:01
(81/294)
Én ezt a "nem érdemlem meg ezt a jegyet" dolgot szép gesztusnak találom. A tanárodnak meg nyilván nagy volt az egoja és besértõdött, kritikának fogta fel a dolgot. A barom.
Daniel Jackson 2017 febr. 28. - 14:35:53
(80/294)
Judit, amit te mondasz az rendben van, de én most arra próbáltam utalni, hogy ez a dolog olyan, mint ha Jeles András a Saul fia után amúgy (mellesleg) egy koncentrációs tábort (is) üzemeltetne. A film nekem is nagyon tetszik - csak így a háttérben kicsit lefejezettnek érzem.
K. Judit 2017 febr. 28. - 14:28:56
(79/294)
Értem én, de az a gondom, hogy ez egy film, amiben a kislány (Dóri) szerepet játszik. Õ nyilván nem vállalna el egy kórusban éneklést, mert tisztában van vele, hogy ahhoz nem énekel elég jól, de egy filmszerepet elvállal, mert valószínûleg tudja, hogy van hozzá tehetsége, jól csinálja. Jól is csinálta.
A kórus pedig saját magát játssza akár egy megyei, akár egy külföldi versenyen indul.
Daniel Jackson 2017 febr. 28. - 14:18:43
(78/294)
Köszönöm a hozzászólást, mert a kontextus pontosan ez ebben az esetben - idézem magamat:
"Hais Dorottya énekhangját szinkronizálták ((szerk: MERT) nem tud olyan szépen (!!!!) énekelni) szerk: EZÉRT a filmben (!) hangdublõze Walton Rebeka volt."
Minden másban egyetértek veled.
K. Judit 2017 febr. 28. - 14:09:15
(77/294)
Félreértés. Ez nem ciki, mert a kislány csak szerepet játszott. Neki ez volt a dolga, hogy hamisan énekeljen. Ha tökéletesen tisztán énekelt volna, nem jön át az üzenet.

Nem kell a gyerekeket sumákolásra tanítani, ne örüljenek olyan díjnak, amit nem érdemeltek meg. Majd késõbb eljutnak bárhová ahová akarnak, de ne egy olyan díj birtokosaként tegyék, ami másoknak járt volna. Ilyen egyszerû. És jó volt látni, amikor a gyerekek megértették, hogy ezzel nem "mindenki nyert", hanem épp ellenkezõleg, inkább mindenki át volt verve. Ezért kellett összefogniuk, hogy a kórus vezetõje is belássa, nem a díj a fontos, hanem az együtt éneklés. Akár rosszul, de legalább örömmel. (A hamis éneklésen még lehet javítani, de azon nem, ha olyasminek örülnek, amit csalással szereztek meg.)
pneklara 2017 febr. 28. - 13:44:39
(76/294)
Nekem ez az Erika néni egy szimpatikus, gyerekszeretõ, de szakmáját is becsülõ embernek tûnik. Most leülök ismét, s megnézem azzal az indíttatással, hogy ez az Erika néni egy szadista, részrehajló, álnok, gyereknyúzó, megalázó pária. Kíváncsi leszek, hogy nyakon csípem-e ezeket a szem. vonásokat benne, eleve rossz szándékú szemlélettel?:)
Daniel Jackson 2017 febr. 28. - 13:42:51
(75/294)
A gond csak az (ami okán az Akadémia az Oscar-t vissza is veheti), hogy a film készítõje ugyanazt csinálta a filmben szereplõ kislánnyal, amirõl a film szól.
Részletesen: A fõszereplõk közül Gáspárfalvi Dorkát megkérte a rendezõ, hogy ne tisztán énekeljen, Hais Dorottya énekhangját szinkronizálták (mivel már a munka elején jelezte, hogy nem tud olyan szépen énekelni) hangdublõze Walton Rebeka volt.

A filmbéli tanárnõ is racionálisan (!) elmagyarázta, hogy miért is kell tátogni, de a film pont errõl szólt, hogy itt nincs kompromisszum. Ez a fennkölt eszme hozta az Oscar-t, miközben ugyanúgy készült!
LEGYÜNK TÁRGYILAGOSAK: EZ NAGYON CIKI!!