bourne 2008 aug. 26. - 07:35:32
(9/29)
a "játsza" vagy játssza" dologhoz annyit, h azt direkt írtam egy "sz"el, így gondoltam helyesnek ... a minnél az tényleg gáz, pont ...
viszont ha nyelvében él a nemzet, akkor kérlek nézd át a profilod ... :)))) köszi ...
MH 2008 aug. 25. - 23:29:11
(8/29)
Barátaim!
Nem szeretnék okoskodni, fõként, hogy nem láttam az elõzményeket (véletlenül csöppentem a vitába), de igaz, ami igaz: "játssza" a helyes alak. Ám az indokolásban kissé összekeveredett a ragozás (alanyi vagy tárgyas) és az igemód (esetünkben kijelentõ vagy felszólító - ámbár lehet még feltételes is). Ennél az igénél az az izgalmas, hogy a tárgyas ragozás kijelentõ és felszólító módú alakja jelen idejû egyes szám 3. személyben ugyanolyan alakú, de mivel ez nem szokványos (bár nem is túl ritka), sokan helytelenül használják.
Mindenki mentségére szóljon, hogy a közelmúltban egy megyei napilap címoldalán láttam a következõ feliratot: "A magyar csapat játsza a döntõt".
Most lett vége a filmnek, egy szót arról is: gyengécske...
Puszi mindenkinek: Heni
nati777 2008 aug. 25. - 21:46:06
(7/29)
Kedves Csolaci!

Az elsõ esetben volt igazad. Ugyanis azt, hogy valaki "játssza szerepét, játssza az eszét, játssza a dalt stb." dupla sz-szel kell írni. (Ld. "játszik" ige tárgyas ragozása.) Igazán nem akarok senkit kioktatni ezzel, és senki hargját kivívni, de van valami abban, hogy "nyelvében él a nemzet". Még akkor is, ha ez manapság nem túl népszerû.
csolaci 2008 aug. 25. - 21:04:44
(6/29)
Igaz, elnézést, hiszen nem mi ajánljuk Chernek, hogy játssza (meg magát)!
Köszönöm.
csolaci 2008 aug. 25. - 21:03:18 Előzmény bourne
(5/29)
Már a múltkoriban is adták s láttam. Másodszori megnézéséröl lemondok (német klaviatúrámon nincsenek hosszú ü és ö-ékezetek). Inkább megpróbálom a "film+"-on a "Pusztító düh"-öt, 21:05-töl.
Amúgy pedig, "nyelvében él a magyar" (mi, például, már 23 éve az NSzK-ban).
Üdv!
marie1 2008 aug. 25. - 20:59:04 Előzmény csolaci
(4/29)
Szerintem ebben az esetben mégiscsak a "játsza" a helyes. Nem? :-D
bourne 2008 aug. 25. - 18:34:57
(3/29)
elnézést kérek ... teljesen igazad van ... amúgy a filmet láttad, vagy csak helyesírás ellenõrzõként vagy itt??:)))))
csolaci 2008 aug. 25. - 18:09:37
(2/29)
"minél"
"játssza"
bourne 2008 aug. 25. - 11:00:21
(1/29)
szerintem jó kis filmecske ... próbáltak minnél több õrültséget összehordani benne, ami néhol egy kicsit sántít, de jók a párbeszédek és szerintem Cher nagyon jól játsza a szerepét ...
egynek jó volt :))