Téma: A platform

9/10
Gaddemon 2020 szept. 02. - 15:00:41 9/10
(36/56)
Eszméletlen film. Nem tudom, mikor láttam utoljára ilyen ötletes, egyedi és ennyi mélyebb értelmű szimbólummal tarkított filmet. Nem elég egyszer látni, muszáj újranézni, miután az ember aludt rá egyet és átgondolta. Nagyon kell figyelni, mert könnyű az apró, de fontos dolgok mellett elsiklani.
3/10
Imre Lukács 2020 aug. 23. - 16:03:17 3/10
(35/56)
Lehet kevés vagyok hozzá de nekem kifejezetten gusztustalan és idegesitő volt....értem én a metaforákat és hogy ezekkel mire is akar célozni de akkor is túl elvont.
10/10
Nagy Kis Katalin 2020 júl. 02. - 00:39:55 10/10 Előzmény Sweet-But-Psycho
(34/56)
Minap a neten láttam egy videót, egy srácot mutatott, akit az utcán állítottak meg. 4 millió Ft értékben volt rajta gönc. Aztán mutattak egy lányt. Kb vele egy korút. A 13 éves lány az anyukájával kb havi 20 ezer Ft-ból él meg úgy, hogy erdőben szednek össze mindenfélét és adják el. És ki segít ennek a lánynak? Hol az a sok gazdag segítőkész ember?
10/10
Nagy Kis Katalin 2020 júl. 02. - 00:33:07 10/10
(33/56)
Ebbe a világba nem könyv való, hanem kés! Érdemes nagyon elgondolkodni a látottakon, mert teljesen ebbe az irányba haladunk..
8/10
zotya987 2020 jún. 23. - 21:58:36 8/10
(32/56)
Nekem nagyon bejött a film, mégha a végét kicsit lezáratlannak is éreztem, igen hirtelen lett vége. Nincs ezzel gond, mert mindent elmondtak amit kellett amugy... csak némi hiányérzet maradt bennem. Egyre több olyan alkotás születik Holywoodon kívül ami igazán jónak mondható és ez a mozi is remek példája annak, hogy hogyan lehet szinte 0 költségvetésből (Holywood sokszáz millió dollárból készült semmit mondó szarságai helyett) ugyancsak jó filmet készíteni.
cellasto 2020 jún. 18. - 19:43:49
(31/56)
Mar csak azert minimum 4 pontrol indul, mert nem amerikai hulladék.
Megnézem mindenképp!
2/10
Sweet-But-Psycho 2020 máj. 31. - 12:21:47 2/10 Előzmény c p
(30/56)
Egyetértek. Még ha a filmet máshogy is látjuk. Ezért vagyunk hasonlók. Mert annyira különbözünk. Tiszteletben tartom a véleményed.
2/10
Sweet-But-Psycho 2020 máj. 31. - 12:10:17 2/10 Előzmény dave555
(29/56)
Tévedsz. Az ember nem féreg. Nem sz.rik a szegényebbre. Persze vannak olyanok is. Meg másmilyenek. A szájbarágós szimbolika pedig csak annak okoz katarzist, aki keveset látott az életből, nincs is igénye rá, és elegendő számára, ha mások elmondják, mit gondoljon. Nem vagyunk egy súlycsoportban. Lazíts!
10/10
c p 2020 máj. 30. - 17:29:38 10/10 Előzmény dave555
(28/56)
Egészen dermesztő a dominancia iránti vágy, amivel átléped mások véleményét. A filmre magam is 10/10-et adtam még márciusban, amikor láttam és én is lelkesen éltettem az akkori hozzászólásomban, de nem tartom elfogadhatatlannak, hogy valaki csak 2 pontra értékeli. Nincs olyan objektív pontrendszer, ami alapján kijelenthető lenne, hogy ez a film legalább 6 pontos.
9/10
bokor5 2020 máj. 29. - 19:50:41 9/10
(27/56)
Nagyon jó!
Elgondolkodtat, hogy milyenek is vagyunk mi emberek valójában: állatok!
10/10
dave555 2020 máj. 24. - 19:44:52 10/10 Előzmény antdomi
(26/56)
De tényleg, bocs, hogy ennyit írok, de muszáj rákérdeznem: ha neked ez a kettes film, akkor mennyi nálad a Pappa Pia? Vagy úgy általában mondjuk a Kálomista filmek. Mennyi az Álom.net? Mennyi az egy szoknya egy nadrág remake-je? Ha ez a kettes nálad...
10/10
dave555 2020 máj. 24. - 19:39:55 10/10 Előzmény antdomi
(25/56)
Elfelejtettem külön kiemelni a zenét, ami szintén fantasztikus.
10/10
dave555 2020 máj. 24. - 19:37:39 10/10 Előzmény antdomi
(24/56)
És már bocsáss meg, de a 2-es film az mondjuk a Pappa Pia. Ez a film még azoknál is legalább 6-os, akik gyűlölik, de őszinték. A 2-es az egy nyilvánvalóan dühös pontozás, aminek semmi alapja nincs. Én tudom, hogy mindenki annyi pontot ad, amennyit akar, végül is bármit meg lehet tenni, az Annie Hallra is adhat valaki 1 pontot, mert irritálják a zsidók, csak nagyon kilóg a lóláb (ez most csak egy példa volt). De most is hasonlót érzek, kilóg a lóláb. Ez a film sehol nem kettes. Remek színészi alakítások vannak benne, elsőrangú a fényképezés, a forgatókönyv, remek az alapötlet, amit te is elismertél, fantasztikus a díszlet, a maszkosok, minden első osztályú. Azért nem zavaros és azért nem esik szét, mert szimbolikusan értelmezhető csak, és ha így értelmezzük, minden a helyén van. De ha neked tényleg nem tetszik, az is rendben van, de akkor is minimum 6 pont, olyan magasan van a film szakmailag. Ha ezt nem ismered el, attól függetlenül, hogy tetszett-e vagy sem, akkor minimális szinten sem tudod megítélni, milyen egy jó film. Még egyszer mondom, itt most kivételesen nem ízlésről beszélgetünk, hanem filmszakmai alapokról. A kettes az gagyi. Ez pedig nem az.
10/10
dave555 2020 máj. 24. - 19:28:23 10/10 Előzmény antdomi
(23/56)
De elolvastam, meg most ezt is, és ezekből valóban kiderül, hogy valamennyire sikerült felfognod a film mondanivalóját, amihez szívből gratulálok. Azonban mégiscsak azt írtad az elején, hogy "A film alapötlete jó, de sok sebből vérzik. A történet, ahogy halad előre egyre zavarosabbá válik, majd széthullik, a végkifejlet hiányos, értelmetlen." - és adtál rá 2 pontot. Én erre reagáltam. Egyáltalán nem zavaros a történet, nem hullik szét, nem hiányos a végkifejlet és nem értelmetlen. A többi stimmel. :)
2/10
antdomi 2020 máj. 24. - 13:03:13 2/10 Előzmény dave555
(22/56)
Inkább az a baj, hogy nem olvastad el a spoileres tartalmamat is. A lényeget ott kifejtettem.
Íme: „Ha figyelembe vesszük Goreng értelmezését a börtönről, akkor ez egy szélsőséges kapitalista rendszer kisméretű modellje, amelyet az uralkodó osztály használ a proletariátus válaszai tesztelésére. Ez az eszköz az uralkodók számára, nem pedig a társadalom egésze számára.
A hatalomban lévők szabályokat állítanak fel, ám nyilvánvalóan nem követik őket.
A foglyok nem tudnak alkalmazkodni a rendszerhez annak ellenrére sem, hogy a rendszer kimondhatatlanul és elfogadhatatlanul kegyetlen.”
Ez a film a Netflix jóvoltából talán szándékkal éppen akkor látott napvilágot, amikor a COVID19 járvány kezdte kifejteni hatását, ill. a járványügyi intézkedések. (Élelmiszer-raktározás, kapzsiság, az éhínségtől és a hatósági intézkedésektől való rettegés, stb.)
Ezt a filmet filmként értelmezni sem valami vidító, hiszen a besorolása horror, thriller, a környezete pedig börtön, ami nem a jó lét helye kellene legyen. A Horror filmek nem a pozitív hatásuktól szoktak kitűnni, hanem éppen ellenkezőleg. A 333 szint és a szintenként 2 ember az ördög számát, a 666-ot akarja kifejezni, azaz a poklot, a pokolias létet.
A filmhez válaszként még csak annyit fűznék hozzá, hogy az a bizonyos mennyiségű élelem, amit elindítanak, jóval kevesebb, mint amennyire a Gögör személyzetének túléléséhez szükség lenne, és ez minden probléma forrása. (A Föld, ill. bizonyos régióinak túlnépesedésével ugyan ez a helyzet. Ok-okozat összefüggés)
Amíg létezik az emberi butaság, kapzsiság, addig lesznek problémák is belőle.
10/10
dave555 2020 máj. 24. - 02:25:01 10/10 Előzmény loserock
(21/56)
Nem kell ennyire részleteiben megfejteni a filmet, szerintem az alkotók sem gondolták ezeket ennyire végig. Az emberiség önző működését mutatja be. Pokol? Miért lenne pokol? Ez egy társadalomkritika, az emberről szól, méghozzá az élő emberről.
10/10
dave555 2020 máj. 24. - 02:19:23 10/10 Előzmény antdomi
(20/56)
Az a baj, hogy miközben te a filmet nézted, a börtönt láttad, meg azt, hogy eszik egymást az emberek. Én pedig végig a körülöttem lévő világra gondoltam. Arra, hogy mennyire ilyen az ember. Nagyon jól megmutatja a film, hogy miért nem lehet normálisan élni az emberi civilizációban, az ember alaphibáira világít rá. Nyilvánvaló, hogy ha az ember nem lenn ilyen önző, akkor mindenki boldogan élhetne, ha a ráció irányítana, akkor meg lehetne úgy szervezni a világot, hogy mindenkinek jusson. De az ember tele van állati ösztönökkel, gonoszsággal, önzéssel, és ehhez rengeteg hivatkozási alapot is talál, ahogy ezek el is hangzanak a filmben. Mindig ezer okot tudunk arra mondani, hogy miért ne kelljen nekünk lemondani semmiről, csak a másiknak. De elég keményen benne van a filmben az is, ahogy egymással bánunk. A menekült rohadjon meg a határnál, miért? Mert az ÉN biztonságom fontosabb, mint az ő élete. És ez csak egy példa volt. És ha valaki el is kezd helyesen cselekedni, akkor az alatta lévő szinten már ugrálnak a kaján. Mindig vannak olyan barmok, akik megszakítják a láncot, ezért az államot, az emberi társadalmat csak erőszakkal lehet fenntartani, ahogy ez szintén kiderül a filmből. Nagyon szépen végigviszi a film azt a problémakört, hogy miért nem tudunk egymással békében élni.
10/10
dave555 2020 máj. 24. - 02:08:06 10/10 Előzmény Sweet-But-Psycho
(19/56)
Úristen hogy lehet valaki ennyire büszke arra, hogy nem fogott fel semmit a filmből? Az, hogy a panna cotta az üzenet, az azt jelentette, hogy úgy fogják tudni megértetni az alul lévőkkel, hogy miért kell beosztani a kaját, hogy van egy erős brand, egy logó, a panna cotta. Így működik az emberi agy, ezért működnek a reklámok, egy kép, egy logó kell hozzá, az adja el a terméket. Ez a politikai termék pedig arról szólt, hogy meg kell szervezni az ételosztást, és ennek lesz ez a szimbóluma. Más kérdés, hogy a kislány megette az üzenetet, de amúgy se voltak lent sokan, úgyhogy nem is volt rá szükség. Ezért találta ki a végén a csávó, hogy a kislány lesz az üzenet. Ha a Panna Cotta mint logó nem vált be, akkor majd a kislány, mint erős szimbólum, talán. Ő lesz az az "angyali" karakter, aki egyszemélyben tudja megtestesíteni azt a célt, hogy ne fogyasszunk mértéktelenül. Kb olyan figuráról van szó, mint Greta Thunberg a klímaváltozásnál. Az volt a csávó elképzelése, hogy ha felküldi a csajt, talán fent majd megértik, hogy van itt egy kisgyerek is, és talán miatta majd változtatnak ezen az egészen. Mondom magyarul: a filmet nem lehet az anyagi térben értelmezni, csak a szimbolikusban. Nyilvánvalóan semmi értelme az egésznek konkrétan, nincs is ilyen hely. Ez egy szimbólum. Az emberiség önző működéséről szól, és baromi jól mutatja be, mekkora féreg is az ember, mennyire sz.rik a szegényebbre. Csodálatos film! Sajnálom, hogy nem jött át neked.
10/10
dave555 2020 máj. 24. - 01:59:32 10/10 Előzmény csabalaj
(18/56)
Mi van? Hát nem tök egyértelmű? Rég láttam ennyire egyértelmű filmet. Arról van szó, hogyan teszi tönkre, zsákmányolja ki az ember a mohóságával, önzésével, a mértéktelen fogyasztásával a bolygót, illetve a gazdag a szegényt. Arról van szó, hogy az ember nem ismeri azt a szót, hogy elég. Ennél erősebb kritikát az emberiségről rég láttam vagy olvastam.
10/10
dave555 2020 máj. 24. - 01:55:15 10/10 Előzmény csmya
(17/56)
Miután az egész filmnek csak a szimbolikus térben van értelme, szerintem nagyon is lezárták. A kislány az üzenet. Ez számomra azt jelenti, hogy legalább a harmadik világban éhező gyerekek miatt változtassunk már az életmódunkon, ha már magunk miatt nem tudunk. De azt is jelentheti, hogy talán a következő generációnak már másféle fogyasztási szokásai lesznek, más alapokra fogják helyezni a gondolkodást és teljesen új paradigmát hoznak.