Téma: Bánk bán

napraforgó 2012 márc. 18. - 08:30:32
(25/45)
Szerintem az sem véletlen, hogy Placido Domingo is tiszteletbõl magyarul adta elõ a "Hazám-hazám" áriát.
Bár meg kell mondjam, hogy amikor Simándy József énekelte, a torkom elszorult, a szemembe könnyek gyûltek, úgy énekelte, mint egy himnuszt. Nekem valóban ez a harmadik himnuszom a Himnusz, és a Szózat után.
(Domingo sajnos nem tudta ilyen szépen énekelni)
napraforgó 2012 márc. 18. - 08:22:00
(24/45)
Biztos nagyon szép az Otello is, de féltékenységi drámának itt van nekünk a Bánk bán is. Otello történetéhez nincs sok közünk..., a Bánk bánhoz annál inkább.
napraforgó 2012 márc. 18. - 08:18:25 Előzmény Tibag05
(23/45)
Milyen érdekes, hogy a "Micsoda nõ"-t említetted, meg az abban szereplõ operát (A Traviáta volt, a "bukott nõ" története, amin a kis prosti úgy elandalodott).

OFF:
Máig emlékszem arra, hogy az iskolánk egész felsõtagozatát kirendelték Jancsó Miklós Szegénylegények c. fiélmjének megnézéséhez (azt hiszem, valami díjat nyert vele). Ki volt bérelve egy közeli mozi a vetítéshez. El lehet képzelni - 4 évfolyam 3-3 osztálya. A kamasz fiúk végignyerítették az egészet. Megjegyzéseket tettek a pucér nõre.
Egyetlen hang, egy értelmes gondolat nem maradt meg a filmbõl. Sõt sikerült elérni, hogy egyetlen Jancsó filmet sem tudtam megnézni azóta. Pedig Jancsó hihetetlenül okos és még szimpatikus ember is.

Lehet, hogy a mai fiatalok is így vannak a Bánk bánnal, vagy akár az Ember tragédiájával.
offtopic
napraforgó 2012 márc. 18. - 08:02:36
(22/45)
Szerintem a Bánk bán az operairodalmunk kiemelkedõ mûve. Szomorú, ha ezt valaki nem látja.
Szép történet, csodás zene és nagyszerû énekesek adtk elõ.

OFF
Megértem én, hogy ha kötelezõ valami, akkor rögtön megszûnik vonzónak lenni.
Olyan, mint a spenót, amit az óvodában letuszkoltak a torkunkon. (Azóta sem bírom megenni, még a szagát sem állom)

Én imádom az operákat, holott eléggé botfülem van. Valaha rég a TV nemcsak színházi elõadásokat, hanem operákat is közvetített. 13 éves voltam, amikor Verdi Rigolettoját adták. Az elsõ felvonásban, a herceg ún. "kesztyû-áriájánál" szerettem bele az operákba (na meg a hercegbe).
Megjegyzem, akkoriban még minden operát magyarul énekeltek és nagy súlyt helyeztek a prozódiára, és arra is, hogy az énekes érthetõen énekeljen. Gyakorlatilag minden szót lehetett érteni, esetleg a több szereplõs jeleneteknél, amikor mindenki mást énekelt lehetett csak kis gubanc a megértéssel.
juhasz63 2012 márc. 17. - 22:29:29
(21/45)
Zsigmond Vilmos által fényképezett és világhírû operaénekesekkel elõadott Bánk bán mérföldkõ ebben a mûfajban, egyszerûen lenyûgözõ. Most volt szerencsém megnézni gyerekeimmel együtt és bár már láttuk-hallottuk az Operában (ott is felejthetetlen élmény volt), nagyon örülök, hogy a Duna TV is mûsorra tûzte. Mindenkinek látnia kell!
6/10
agi_13 2012 márc. 17. - 21:31:25 6/10 Előzmény Tibag05
(20/45)
"...ha mindenáron operafilm kell, akkor a Herbert von Karajan által sajnos nemcsak dirigált, de egyben rendezett Verdi Othello juthat eszünkbe. A lényeg a szép kép, a szép táj, a szép fény, a szép ruha, a szép hajnal, a szép este és reggel, a szép hold, a szép fáklya, a szép oszlopcsarnok."
(Bán Zoltán András, Mancs 2002)
Mindez itt hiányzik, ehhez jön még a gyenge rendezés és a fõszereplõ hibás kiválasztása, ami miatt a kiváló énekesek sem tudnak elvarázsolni. Nagy kár... Emellé a film mellé nem lehet egy fiatalt sem leültetni...
Tibag05 2012 márc. 17. - 14:05:23 Előzmény stampo
(19/45)
már épp akartam kérdezni, hogy mi köze ennek a Munkácsyhoz!
a "Micsoda nõ"-ben hangzott el, hogy egyszer mindenképpen el kell menni egy operába, mert vagy elkönyveled hogy nem tetszik, vagy megtanulod tisztelni a mûfajt. Nem szó szerint, de részemrõl nem szeretem az operát, bár vannak világhíres fülbemászó áriák amit szívesen hallatok meg néha. De ennyi.
offtopic
Ezüstliliom 2012 márc. 17. - 00:40:55 Előzmény adamnagysweetmovie
(18/45)
Ha talán elolvastad volna Redfield hozzászólását is, amire reagáltam, tudnád, hogy az "átlagos fiatal"-ozást õ kezdte, úgyhogy nála reklamálj!
adamnagysweetmovie 2012 márc. 16. - 22:26:45 Előzmény stampo
(17/45)
Most látom, másfél éves a bejegyzésed.
Ezekszerint nem volt rá pénz. És Vajnánál (akinél inkább a mûvészeti szabadságot lehet félteni, mint a propaganda túltengését) talán jobban megnézik, mire költenek, mint a bõkezû kulturális tárcánál. Reméljük.
adamnagysweetmovie 2012 márc. 16. - 22:21:56 Előzmény stampo
(16/45)
Minden kurzus kitermeli azt a filmjét, amivel aztán a következõ évszázad azonosítja majd. A rendezõ, aki más mûvészeti ágból átkalandozik, pedig a nevét adja ehhez a történelmi mementóhoz.
Szerintem ez az ilyen mûvek és létrehozóik igazi mércéje, ítélõje.
A sok tekintetben szidott 2000s évek kitermelte a nemzetközi szinten kiemelkedõen sikeres újhullámot, a 2001-2010 közti évekre ha emlékezünk, ezeken keresztül emlékezünk majd.
2010-2011 ezzel szemben kiesett, és ezekszerint jön egy Munkácsy-megafilm is, amirõl a 2010es évek elejének kurzusát beazonosíthatjuk majd.
adamnagysweetmovie 2012 márc. 16. - 22:12:27 Előzmény Ezüstliliom
(15/45)
Átlagos fiatal az milyen? Minden ember egyedi.
stampo 2010 nov. 07. - 20:45:17
(14/45)
Persze: minden idõk legdrágább magyar filmjének megrendezésére... (Munkácsy Mihályról fog szólni, elõzetesen 3,3-3,5 milliárd forintra becsülik a költségeket. Biztosan nagyon-nagyon-nagyon jó lesz!)
stampo 2010 nov. 07. - 20:40:28
(13/45)
OFF (vagy mégsem?) Káel Csaba alkotásai közül kifelejtõdött, hogy az elõzõ Fidesz-kormány idején az Országimázs Központ házi filmeseként örökítette meg Orbán Viktor külföldi útjait.(Közpénzen, sok-sok millióért...) Lehet, hogy már nem büszke rá? Ezüsthajó és Happy End Kft. - istenkém, azok a szép, korrupciótól mentes évek. Viszont arra nem is emlékeztem, hogy a Bánk bán producere Wermer András volt. Õ már nem él, Káel pedig - most, hogy újra kedvezõ irányból fúj a politikai szellõ - minden idõk legdrágább filmjének megrendezésére készül.
offtopic
Ezüstliliom 2010 nov. 07. - 18:29:57 Előzmény Redfield
(12/45)
Akárhogy is, én remélem, hogy egy átlagos fiatal nem olyan, mint Te vagy.:)
10/10
tiadam 2010 aug. 20. - 21:16:23 10/10 Előzmény X-Master
(11/45)
Ez nem csak egy film...
Pünkösdi Kató 2010 jan. 17. - 15:48:51 Előzmény Zempy
(10/45)
Én feliratozva láttam a tv-ben elõször, ezért ragadtam a képernyõ elõtt - szinte véletlenül -, de mégiscsak az felirat hatására. Szerintem operát - aki nem operarajongó, mint én - csakis így szabad nézni, hogy ne menjen el a kedve.
Pünkösdi Kató 2010 jan. 17. - 15:46:07 Előzmény Redfield
(9/45)
Sajnos az érdektelen, de köt. szinházi elõadással rontják el a tanárok, iskola a diákok színházba járási kedvét. Nem a Bánk bánnal kell beparancsolni a diákot a színházba. Én is e miatt utáltam meg az egészet, aztán 10 év múlva a musicalek szeretetével léptem be évek múlva a színházba, mint nézõ. :)) Azóta szeretem a színház világát. :) Kellett egy musical - a Hair film -, ahonnan újra a mûvészet felé fordultam. :)
1/10
X-Master 2009 nov. 06. - 12:20:37 1/10 Előzmény wim
(8/45)
A világ legunalmasabb filmje amit valaha láttam.
offtopic
wim 2009 okt. 10. - 14:13:34 Előzmény Redfield
(7/45)
Én nem lennék olyan szadista, hogy diákoknak kötelezõvé tegyem, kivéve ha meg akarom utáltatni, mert akkor biztos a siker. Nem azért, mert rossz a film- ehhez sajnos nem tudok hozzászólni, bár Zsigmond Vilmos tudtommal nem egy senki - , hanem mert az opera mûfaját kevesen komálják. Sõt én ha tehetném, a Bánk bánt is törölném a kötelezõk sorából, mert mai diák számára felér egy kínvallatással. (Ja, elárulom, én szeretem az operát, sõt úgy hatodikos korom körül Erkel-rajongó voltam, ami lehet, hogy mai szemmel nézve abnormális.)
Redfield 2009 okt. 09. - 22:21:26
(6/45)
Meg van bocsájtva. :) És valószínûleg azért éreztem így, mert 1. az opera nem az én mûfajom, 2. baromira olyan hírnevet akartak növelni, amit nem kellett hova növelni, még tanítják is az iskolákban, és 3. szégyenletes, hogy egy színpadi operát filmre visznek, és amolyan "hagyományõrzés" címszó alatt nem használják ki a vizualitás adta lehetõségeket, csak látod a kamerát ráközelíteni az éneklõ arcokra, meg látod a teliholdat. Nagy ügy. Ha meg akarták volna kedveltetni a mûvet a fiatalsággal, mernek kockáztatni, ehelyett csináltak egy felesleges filmverziót is, mert semmit nem ad hozzá semmilyen formában a hagyományos elõadáshoz. Ez egy semmilyen alkotás, és nem pusztán azért, mert én amúgy se kedvelem a Bánk Bán-t, hanem mert a pofám leszakad, hogy egy az egyben ugyanazt megcsinálták filmvászonra, és ezt meg kellett néznem az osztállyal, mert hogy ez a Bánk Bán. Lássuk be: kötelezõ, vagy nem, ajánlott, vagy nem, alapmû, vagy nem, egy átlagos fiatalt ez kurvára hidegen hagy, érthetõ okokból. Nem mondom, hogy fel kell turbózni Rómeó + Júliá-sra, de ez csak azzal csinál kedvet egy élõ elõadás megtekintésére, hogy a legkisebb egyediség sincs benne, és fárasztóan tartalmatlan. És igen, élõben jobban tetszett, pedig azt is utáltam, és majdnem azon is elaludtam, de ha valamit filmre viszünk, ne legyünk már ilyen hülyék...