Téma: Erkel

napraforgó 2018 márc. 16. - 13:00:04
(16/16)
Kb. 8 év után most megint belefutottam, és most is azt szeretném tudni, vajon kik énekeltek akkoriban. mMert azt s ajnos nem látttam.
Olyan nagyszerű volt az a pár operarészlet...Úristen, gyönyörű volt....
Hála Istennek, én valah, kamaszlány koromban láttam, hallotam a Bánk bánt élőben, Simándy Józseffel anno, azóta is könnybe lábad a szemem, ha, őt hallom. A Hazám, hazám ária mindig megkönnyeztet. Sokan énekelték már, na de úgy, mint Simándy, senki sem.....
ezustfenyo 2013 ápr. 04. - 08:59:40
(15/16)
A Karlovy Vary filmfesztiválon a zenés filmek diját elnyerõ film két fõszereplõje:Erkel-Pécsi Sándor,Erkelné-Szörényi Éva látható egy 1952-es Nõk Lapja cimoldalán.
lszl139 2011 dec. 01. - 15:09:31 Előzmény oncogito
(14/16)
Igen, én is így voltam vele. Meg is van a gyûjteményemben.
cika 2011 nov. 06. - 17:39:22 Előzmény Vinogradov
(13/16)
Minden rendezõt és produkcióját abban a korban szabad bírálni, amikor alkot(ott). Keleti M. az õ korában bizony felette jó rendezõ volt. Ne a mai szemmel nézd, amikor már az elõdök hibáiból is vonnak le következtetéseket! Én egy olyan rendezõvel dolgoztam, aki elsõként próbálkozott a bluebox technikával, digitalizálással. Valóban, ma már tudjuk, hogy rettentõ kezdetleges technika volt. Csakhogy akkor az volt a legjobb.
Vinogradov 2010 nov. 10. - 19:28:52 Előzmény hurvanyek
(12/16)
Elfogadom, hogy az alapján amit írtam, félre lehetett érteni mindazt, amire valójában gondoltam.

Mindenestre Keleti nem volt jó rendezõ, mert emberileg is komoly hibákkal és kihívásokkal küszködött, viszont jó orra volt a megfelelõ stábok összerakásához és egy nehéz korban, többek között e képességének köszönhetõen igen szerencsés pozícióba tudott kerülni.

Oktatói-nevelõi tevékenységét tekintve valóban felhozhatók vele kapcsolatban pozitívumok, csak nem éppen sok. Egy Máriássy Félixhez, Herskó Jánoshoz képest semmit nem tudott arról, hogy milyen is egy igazi rendezõ - e generáció tanítómestere nem õ, hanem a külföldi film neorealista és modernista fejlõdése volt.

Ha Truffaut ismerte volna a nevét, tanulmányok garmadájában írt volna arról, hogy miért nincs az égvilágon semmi köze a "rendezõi titulushoz", de sajnos nem ismerte.

Nagy kár érte, mert így bizony csak nagyon keveseknél találkozhatunk e rendkívül gazdag, ám a fent taglalt okokból következõen éppen rendkívül szegényes rendezõi életmû "helyén kezelésével".

(Hogy mit is értek ezalatt, arra vonatkozóan egy-két idézetet is fellövök majd a napokban, mert most nincsenek birtokomban azok a kötetek, amelyekbõl citálhatnám az ide vonatkozó sorokat.)
napraforgó 2010 nov. 10. - 09:15:10
(11/16)
Köszönöm a tájékoztatót. Akkor talán Gyurkovics Mária volt Szilágyi Erzsébet. Szép volt, a film minden "lepusztultsága" ellenében.
Elhiszem, hogy drága lenne felújítani, de ha a Hippolytot fel tudták újítani, talán egy értelmesebb film is megérdemelné.
trandolis 2010 nov. 08. - 20:08:58
(10/16)
Az operarészletekben Gyurkovics Mária, Osváth Júlia, Székely Mihály, Fodor János, Rösler Endre, Udvardy Tibor, Simándy József, Melis György, Palánkay Klára szerepelt. ( http://erkel.oszk.hu/kut/erdekessegek )
7/10
Semprini 2010 nov. 08. - 16:31:46 7/10
(9/16)
Palánkay Klára volt Gertudis valóban, Székely sztem biztos, a Petur bordalt pedig Fodor János énekelte. Sztem Ilosfalvy nem volt benne.
chyga 2010 nov. 08. - 12:37:49
(8/16)
A film elején büszkén virít az MNFA embléma, mintegy mutatva, itt magyar minõség lesz mutatva. Ezután remek volt a film elején véletlenszerûen ugráló román (?) felirat, bravó, MNFA. A hang minõsége meg ... XXI. század, (szak)emberek!
7/10
Semprini 2010 nov. 08. - 09:45:09 7/10
(7/16)
A filmben szerepelt még Gyurkovics Mária, Székely Mihály (Tiborc), és Melis György is. Sajnos némelyik részlet nagyon össze volt szabdalva, sõt a Bánk-Tiborc kettõst még át is írták. Ezért a film nálam csak 7 csillag, de azért nekem is tetszett, jó volt újranézni.
napraforgó 2010 nov. 08. - 07:20:44
(6/16)
Én a sok szép opera részletnek örültem. A legtöbb énekest nem is ismertem, csak Rösler Endrét (V.László) és Udvardy Tibort (Hunyadi László) ismertem fel, mert egyik-másik jelenetet már adták korábban a tv-ben. De nagyszerû volt a Szilágyi Erzsébetet éneklõ hölgy is, az õ nevét sajnos nem tudom.
Kár, hogy a fontosabb énekesek nevét nem tüntették fel a szereposztásnál. Megérdemelték volna.
hurvanyek 2010 nov. 07. - 23:43:37 Előzmény Vinogradov
(5/16)
Ekkora butaságot rég olvastam.Keleti Márton korszakos rendezõ volt ,nemzedékek tanulták tõle a szakmát.Nem csinált semmit? hahahaha A legjobb filmeket rendezte,amik csak voltak a filmtörténetben.
Falus Péter 2010 nov. 07. - 23:23:39 Előzmény Vinogradov
(4/16)
vitatkoznék, hisz a film 1955-ös, és nem 1952-ben készült. Kiváló film, de magán hordja azoknak az éveknek a politikai felhangját. Ragyogó szereplõk, és kiváló énerkesek teszik naggyá a filmet. Véleményem szerint Keleti nagyszerû rendezõ volt, mert a nagy szinészek önmagukban kevesek! Ha nem jó rendezõ, akkor a Tizedes meg a többiek magától jó????
10/10
oncogito 2010 nov. 07. - 17:54:18 10/10 Előzmény Vinogradov
(3/16)
Egyetértek a szavaiddal.
Rám is nagyon nagy hatást tett a film.
Vinogradov 2010 nov. 07. - 17:40:10
(2/16)
A legsötétebb ötvenes években készült legkiválóbb történelmi filmjeink egyike.

Péchy Sándor Erkelként fantasztikus, lenyûgözõ, egyszerre természetes és romantikusan pátoszos, az alakítása nagyon mély benyomást tett rám.

Persze a forgatókönyvet Thurzó Gábor és Békeffy István írta, az operatõri munka Eiben István nevét dicséri, a díszlettervezõ nem kisebb személyiség mint Fábri Zoltán, a dramaturg pedig Bacsó Péter, a jelmeztervezõ Köpeczi Boócz István.

A korabeli filmalkotásoknak nem mindegyikében találkozott ennyi nagy név, így nem véletlen, hogy a film jó lett, annak ellenére, hogy Keleti Márton rendezte - vagy talán épp azért, hiszen Keleti, bár zseniális orra volt a legjobb stábok összehozásához, rendezõként szinte semmit nem csinált, mondhatni: csapnivaló volt - így aztán kb. annyi köze volt ehhez a mozihoz, amennyi köze volt Albrecht fõhercegnek (Uray Tivadar kitûnõ alakítása) a Bánk Bán bemutatójához.

Összességében igényes, kiváló életrajzi film ez, minden további nélkül ajánlhatom bárkinek (és ez nagy szó egy 1952-es magyar filmmel kapcsolatban)...
Ettig 2006 ápr. 03. - 17:00:25
(1/16)
Nagyszeruen megemlékezve Erkel Ferencre és az akkori korulményes idoszakra. Pécsi Sàndor szenzàciosan jàtsza Erkel szerepét. Kàr, hogy akkor még (1952-ben) koltséges a szines film gyàrtàsa. A szinhàzi opera jelenetek sokkal jobban mutattàk volna a jeleneteket szinesben. Orulok, hogy innen tàvolbol és idoben is tàvolbol ujra làthattam ezt az emlékezetes alkotàst. Amikor eloszor làttam alig multam tizenot éves.
Koszonettel Ettig Etienne Istvàn.