kamill 2008 aug. 21. - 13:08:55
(176/296)
Néztem a honlapot is, nagyon kedves gesztus szerintem, hogy a Vikidál tiszteletbeli tag.
kamill 2008 aug. 21. - 13:05:36
(175/296)
Igen kaposvári lennék, de már Keszthelyen lakom egy ideje. Ott volt a család, nagyon élveztem, szerintem nagyon ügyesek, és gondolom azóta még jobbak lettek. Ideje lenne újra megnézi õket :)
Petrapetrus 2008 aug. 21. - 13:00:27
(174/296)
Igen, Õk azok. :-) Te is ott voltál akkor? Én is... :-D
kamill 2008 aug. 21. - 12:58:18 Előzmény Petrapetrus
(173/296)
Szia!
Õk az a társulat akik még jópár éve aug.20-án a kaposvári tesco mögött elõadták az István a királyt?
Petrapetrus 2008 aug. 21. - 11:43:43
(172/296)
Na, mielõtt elolvasnám az új hozzászólásokat, leírnám a véleményemet, ugyanis végre én is megtekintettem az elõadást.
Az eleje nekem sem tetszett. Elég sokáig húzták az idõt a nézelõdéssel, lótifutival. Közel álltam a bealváshoz, pedig csak nemrég keltem fel délelõtt lévén... :-) Az még nem is lett volna baj, hogy hétköznapi szerelés, de nekem túl "vontatottnak" tûnt az eleje. Lehetett volna kezdeni rögtön a ruhaválogatós résszel. :-)
Aztán. Szereplõk. Sokat fujjogtatok Vadkertitõl. Nekem tetszett. Mondjuk nálam már eleve az a "baj", hogy én ebben az elõadásban mindig is a pogányokkal szimpatizáltam. Ráadásul most annyira nem volt szimpatikus István, hogy duplán tetszett a pogány vezér. Nekem vonzóbb ez a "vadság", a nyers erõ, amit képvisel. Hangilag meg... Érdekes, engem a vad, rockos számoknál gyõzött meg, a lágy vonalon (Te vagy a legszebb álmunk) pedig kevésbé. Túl csöpögõs lett, de értem a rendezési elképzelést benne, úgyhogy ilyen szempontból korrekt, csak mondom, én jobban szeretem az erõsebb dalokat, mint a lírai "tinglitanglikat". (Bár ebben a darabban még a lírai dalok is csodaszépek.)
Sarolt tökéletes volt, jobbat nem is tudtam volna elképzelni, Enikõ remek alakítást nyújtott. Annyira rideghideg volt, hogy tudtam utálni is, és ez nagy szó. :-) (Ugyanis én a negatív szereplõket, és a negatívnak látszó szereplõket általában jobban szeretem. Kérdés, Sarolt mennyire tekinthetõ negatívnak, mindenesetre annak mutatta magát és nagyon jól sült el.) Aztán. Gizella. Tetszett is, meg nem is. Próbáltam ezt az egész elõadást egy külön egészként kezelni - és nem hasonlítgatni. De Gizella nem mindenhol volt számomra elég jó, jelzem, énekben. Furán vette a levegõt, vagy nem is tudom... Ezt leszámítva nem volt vele semmi problémám. Mondjuk nekem külön tetszett az, amikor Vecellinnel énekelt. Miszerint "Jajj, de unom a politikát". Ez a jelenet zseniális volt, a végén már ott tartottam, mikor megjelent Gizella karján a csecsemõvel, hogy ez a gyerkõc bizony nem is Istváné, hanem Vecelliné. :-D
Derzsi Gyuri, mint Asztrik, szerintem nagyon jó választás volt! De azt valóban le kell szögezni, hogy nincs valami "papos hangja". :-)
Fejes Szandi, mint táltosasszony. Nekem Õ is tetszett. Szerintem csodajó jelmeze volt, bár én is hiányoltam még belõle egy leheletnyi tüzet. "Meg kellett volna õrülni" a színpadon, legalábbis "önkívületi állapotot" szimulálni, de nem nagyon jött össze.
Torda és Laborc nagyon tetszett. Nem is tudok többet írni, ebben minden benne van. :-)
A fõurak. Egész jók voltak, rosszabbra számítottam. :-) Bár másik elõadásban nagyobb hatást tudtak gyakorolni rám.
Kit hagytam még ki..? Ja igen. Réka. Nos, bevallom, csalódtam. Elég kellemesen. Flóra tényleg jó Réka volt, leszámítva, hogy a hangja karcolt, nem is kicsit, ez sokszor "bántotta" a fülemet. (Tudom, tudom, Szikorának ez kellett.) De nem azért, mert rossz volt hallgatni, hanem a bennem felépített Réka-képet kissé rombolta. Ez a karcos hang engem arra "emlékeztetett", hogy "buta parasztlány". A "parasztlány" (esetünkben pogány leány) úm. stimmel, de a buta nem. Naivnak kissé naiv, de nem buta Réka. Legalábbis nálam nem. És ebbõl most egy kicsit ilyen "felemás" jött le nekem. Harcoltam, hogy a "fülemnek higgyek", vagy a szememnek. :-)
Meg az is az én "bajom", hogy hallottam én már Emesével is Rékát, és sokkal inkább közelebb áll az általam elképzelt Koppány lányhoz. Neki tiszta a hangja, akaratlanul is kicseng belõle az ártatlanság, a szeretet/szerelem, az alázat, ésatöbbiésatöbbi. Apropó. Jut eszembe. Egy kritika még Flórához. Amikor Istenhez fohászkodott elméletileg, nekem egyáltalán nem úgy tûnt. Inkább úgy, hogy a körülötte lévõ embereknek énekel, nem pedig az Úrnak. Emesénél ez viszont mûködik. Lehet érezni, mikor, kihez énekel. Itt annyira nem vettem észre a különbségeket. De ezektõl eltekintve valóban kellemes csalódás.
Feke Pálról még pár szó. Nem, nem, nem. Nem tudok "azonosulni" vele. A hangja csodálatos, csak ne lássam... "Süt róla a beképzeltség", még akkor is, ha nem az. Nem ismerem személyesen, nem akarom pont ezért bántani sem, mint embert, de ami sugárzott róla, szerintem ez volt. Egy pillanatra inogtam meg vele kapcsolatban. Amikor szimpatikussá vált, az az a jelenet volt, mikor Réka (ki)kéri apja testét. Itt többen is túlzásnak ítéltétek meg a mosolyát, nekem meg ettõl lett "emberi". De utána megint visszaváltott az unszimpatikus uralkodóvá.
Koroknai Árpi meg ennyi volt összesen? Hát csalódás. :-( Ennél szerintem nagyobb szerepet érdemelt volna. Ahogy Emese is. Bár, ha váltott szereposztás lesz, akkor mondjuk így tényleg egyszerûbb megoldani... Fene tudja. Molnár Ági nagyon tetszett, Töreki Andi is jó volt, csak valahogy amikor énekelt, inkább valami popslágert véltem hallani, mint "rockoperát". :-) Pap Annamarival meg nem tudok kibékülni... Azt a rémhamis 67-es útont sosem fogom elfelejteni neki. :-D
Ami a felvételt illeti, szerintem is sokszor volt szörnyû a minõség, nem értem, hogy pont az m1 nem tud rendesen rögzíteni valamit... Már elõre rettegek a kaposvári "Csak egy szög" és "56 06 / õrült lélek vert hadak" felvételeiktõl... Remélem azok jobbak lesznek... Mondjuk a Szög megvan nekem DVD-n, de attól még lehetne valami igényeset felvenni... :-)
mamusz23 2008 aug. 21. - 10:44:24 Előzmény Kakasi Józsefné
(171/296)
Ha a negatív véleményekbõl elég annyi, hogy "nem jó", akkor a pozitívak is legyenek már annyik, hogy "jó". Miért nem lehet az embernek szabad véleménye? Itt senki nem anyázott, nem beszéltünk csúnyán, csak elmondtuk, hogy mi nem tetszik.
3/10
Semprini 2008 aug. 21. - 10:06:26 3/10
(170/296)
Remekül összeszedted, a nagy részével egyetértek (a Te vagy a legszebb álmunk nekem a hihetetlenül béna félrerendezés ellenére tetszett, persze csak a lányok miatt, de a táncosok - akiknek már eleve nem értem a jelenlétét- kaphattak volna valami normálisabb jelmezt is).
Az, hogy az elején civilben jöttek be majd a végén ledobálták a gönceiket és nagy kelletlenül kisétáltak a képbõl, számomra úgy jött le, hogy "na most játszunk egy kis Isvánakirályosdit", majd a végén: "na, ezt se nekünk találták ki, legközelebb majd inkább Legózunk helyette..." :-P
mamusz23 2008 aug. 21. - 10:02:16
(169/296)
A jelmezeket én szidtam, de nem azért, mert rongyosak, hanem mert számomra egyformák, nem fejezik ki a jellemeket. A rongyosság ott került elõ, hogy az elején Koppány teljesen úgy néz ki, mint a félig-meddig már európai István, úri ruhában, koronával, palásttal, miközben Koppány a rongyos nomád népet hivatott képviselni. Tessék figyelmesen olvasni!
Gabi'91 2008 aug. 21. - 09:59:36
(168/296)
Látom itt is vegyes érzelmekkel fogadtátok az elõadást. Szerencsére volt összehasonlítási alapom, Már láttam korábban a '84es felvételt, és 19.én voltam Cseszneken, ahol a Mandala Dalszínház adta elõ a rockoperát.
A zenéjét már nagyon régóta szeretem és szinte kötelezõen néztem meg tegnap az m1en a jubileumi elõadás felvételét, tesómmal és anyuval. Voltak dolgok, amik nagyon tetszettek.
Ilyen kellemes meglepetés volt Herczeg Flóra. Amikor kiderült, hogy õ lesz Réka, mi egy emberként ugrottunk fel a fotelból. Ehhez képest most mégis örülök, hogy õt hallgathattuk meg, az egyik kedvenc karakterem lett általa, és az énekhangja is nagyon szép. Az egyébként is egyik kedvenc dalomat (Halld meg uram a kérésem) gyönyörûen énekelte. És ami nem mellékes a ruhája is nagyon tetszett. Már régóta kedvenc karakterem Sarolt, és most sem csalódtam, Éder Enikõ nagyon jól odatette magát a szerepbe, még azt is elhittem, hogy tényleg õ István anyja. Feke Pali számomra most semmi újat nem mutatott, viszont sokkal jobban tetszett, mint az eddigi két István, akiket láttam (Pelsõczy és Tóth Sándor), talán alkati adottságai miatt is.
Színészi szempontból, ami nagyon nem tetszett, az Koppány volt. Az adások alatt semmi bajom nem volt Vadkertivel, de itt olyan jámbor lett ez a Koppány, hogy nem hittem el, hogy egy kis földadománnyal nem lehetett volna „leültetni”. Nem látszott a szemében az a tûz, nem volt meg benne a barbárság (jó értelemben), ami Vikidálban megvolt.
A másik ilyen Fejes Szandra volt. Maga az ötlet, hogy a táltos helyett táltosasszony lesz, tetszett, viszont õ sem volt meggyõzõ. Az elõzõ nap látott táltos sokkal jobban bejött, szinte õ maga is transzba esett, ez Szandrán nem nagyon látszott, és igazából az énekhangját sem tudta megmutatni.
Laborc és Torda tökéletes volt, bennük láttam azt az indulatot, ami Koppányból hiányzott.
Ezen kívül a „talpnyalók” is teljesen a helyükön voltak, nem volt velük semmi baj, mint ahogy Vecellinnel és Gizellával sem.
Rendezésben viszont voltak pontok, ahol értetlenül ültünk a mû elõtt.
Már a legeleje furcsán indult elõször nem voltam benne biztos, hogy a megfelelõ csatornára kapcsoltam. Ezt a farmeros megoldást - az, ahogy a ruhákkal „játszottak”– az elején és a végén sem éreztem odavalónak, talán egy kicsit nem is értettem. (Akinek van magyarázata, szívesen fogadom.)
A másik problémánk a Te vagy a legszebb álmunk címû számnál/mal volt. Ez a dal arról szól, hogy a feleségek mennyire vágynak férjükre. Ehelyett kaptunk egy jelenetet ahol a három lány a szóló részeket majdnem egy fáklyának énekelte el, miközben három táncos lány modern ruháikban tornamutatványokat csinált, bordásfalnak használva a kissé elszédült Koppányt, nem igazán volt érthetõ és egyáltalán nem tetszett.
A másik ilyen a koronázás utáni jelenet, a Felkelt a napunk volt. A tömeg miért István mögött ünnepelte a királyt???
Ezek mellett még mindig tetszett, és biztosan meg fogom még nézni.
De úgy gondolom, hogy alapvetõ problémák a rendezéssel voltak, Szikora Jánosnak akkora lehetõségei voltak, hogy más és sokkal jobb megoldásokat is ki lehetett volna hozni belõle.
Kattrin 2008 aug. 21. - 08:39:31
(167/296)
A koronán ferde volt a kereszt? Na ne mondd... Az nem tûnt fel, hogy a mai koronát "készítették el/másolták le", és nem a latint, ami ugye a mai korona alsó része. Na mindegy.
Petrapetrus 2008 aug. 21. - 08:30:03
(166/296)
Ja, ezt azért beteszem, hátha valakit érdekel. :-) ;
Petrapetrus 2008 aug. 21. - 08:25:44
(165/296)
ISTVÁN, a király - Tóth Sándor
SAROLT, István anyja - Császár Angéla
GIZELLA, István felesége - Csomor Csilla
ASZTRIK, fõpap - Jegercsik Csaba

stb, stb.

Amúgy nekem ez a kedvenc István, a királyom: http://roxinhaz2.fw.hu/video/istvan_vid.html
Igaz, hogy amatõr társulat, de zseniálisak. Élõben fõleg. Már rengetegszer láttam velük a darabot. Jusits Zsolt zseniális István, Szabolcsi János pedig ezzel a hanggal frenetikus Koppány. Õk a kedvenceim. :-)
Ebben a Roxínházas produkcióban játszott már többször Rékát Torma Emese. Felejthetetlenül...
Érdemes megkuksizni a Roxínház weboldalát ( http://www.roxinhaz.hu ), egyrészt mert én készítettem az oldalt (a fentlévõ videókat is én választottam ki és én terveztem meg az egész "keretet" is, hogy így nézzen ki, pofás nem? :-)) másrészt pedig a társulat járja az országot egész évben, és ha a közelbe visznek egy István, a királyt, hát akkor érdemes elmenni és megnézni õket. :-)
Na, de nem szövegelek tovább, megyek, szaladok megnézem videóról a tegnap esti produkciót végre én is. :-)
3/10
Semprini 2008 aug. 21. - 07:42:39 3/10
(164/296)
Ahogy mondod!
Magenta99 2008 aug. 21. - 06:39:57
(163/296)
Nos, hát eléggé csalódott vagyok.....
Valószínûleg más lett volna az (illetve lett volna) élmény, ha nem egy steril, stúdióprodukciót látunk, hanem a valódi elõadást közvetítik.
Valljuk be, egy "film"-hez egy icipicit még kevés ez a csapat.

Én mindig is Feke-fan voltam, de sztem jobban teljesített a versenyen, átütõbb, hitelesebb, erõteljesebb volt, mint most - itt egy picit finomkodott, mesterkélt volt (bár valószínû, hogy ez nem az õ hibája, hanem a rendezésé).

Vadkerti hangjával most sem tudtam megbarátkozni - ez a csárdásos, operettes hang nekem nem Koppány!

Flóra hangja gyönyörû, de a merev, hideg tekintetétõl kiráz a hideg - nekem ez a merev arc nem tükrözött semmi érzelmet.
10/10
Deszpina 2008 aug. 21. - 06:31:31 10/10
(162/296)
Nem csalódtam. Természetesen nem másolja az elõzõ rendezéseket, éppen ez a jó benne.
Gabriella54 2008 aug. 21. - 01:20:12
(161/296)
Nagy várakozással ültem le a tv elé, arra vártam, hogy elsodorjon a darab, ahogyan a három általam ismert elõadás is tette, de sajnos nem így történt! Feszengtem, kényelmetlenül éreztem magam, csak Derzsi és Vadkerti jelenléte csillapította ezt az érzést, ez azonban nem volt elegendõ ahhoz, hogy végigszenvedjem ezt az estét. Nagyon sajnálom, hogy így alakult, sokkal több lett volna benne, ha a szereplõkbõl kihozzák mindazt, amit a Társulat során láttunk tõlük.
Béciman 2008 aug. 21. - 01:13:05
(160/296)
Szép összefoglaló.
És igaz.
Béciman 2008 aug. 21. - 01:08:32
(159/296)
Megírtam a lemezemet!
10/10
DarthGege 2008 aug. 21. - 00:02:51 10/10
(158/296)
Kedves prok és kontrák! Jók az érvek mindkét oldalon, de az a helyzet, hogy aki ma este Pelsõczy Lacit választotta az pofáraesett és szegényebb lett egy nagy élménnyel:) Amúgy ha jól veszem észre itt zömmel a szereplõkön és énekhangokon megy a vita. A rendezésrõl csak annyi lenne az észrevételem, hogy szerintem Szikora súlyosan leiskolázta a Koltayt. Mondjuk õt szerintem nem is nehéz... A hatásvadászat nem pótolja az intellektust.
Wild Flower 2008 aug. 20. - 23:39:55
(157/296)
sziasztok "régiek" és Újak"!
még nem olvastam végig a mai termést, csak pár gondolat az elõadásról:
-még egyszer meg kell néznem. vagy kétszer?:)
-mindenesetre segítséget kérek a megértéshez: amikor István háta mögött állt Sarolt, Géza, Koppány, Torda, Laborc, Réka- no akkor az mit akart jelenteni? vagy már a két hölgy is elhunyt?
-"nevettem" hogy a magyar urakat ( és ugye nem csak egyszer vannak a színen) olyanok (is) játszották akik már az elején kiestek- szegény Koroknai Árpinak meg az a nyúlfarknyi szerep jutott.
-Réka ruhája nagyon tetszett.
-néha nagyon is összefüggött a dalszöveg és a szerep
_nem értettem Koppány és István miért is ad egymásnak "pacsit"
-az eleje nem teszett csak már amikor felvették a korhû jelmezeket
-a Szandra nem kellett volna ( egyszer sikerült a kamerának elkapnia egy kis nyálfröccsöt)
-Vadkertit vegyes érzelmekkel fogadtam: pl. amikor az asszonyokhoz énekelt az kifejezetten szekszi volt. de máskor meg....
-még mindig Tóth Attila!!!!!!!!!!!!!!:)
-ja és a Wundiban kellemesen csalódtam
na maot mentem mert kezdõdik a 7 8.napja.
üdv WF