1/10
Beyond silence 2009 okt. 14. - 00:41:04 1/10
(61/101)
A rengeteg veszekedésnek semmi okát nem fedeztem fel, hogy végül is mi bajuk egymással, így értelmetlen és hiteltelen számomra.
Yuliusz 2009 máj. 25. - 18:58:18
(60/101)
Vitánk kissé parttalanná vált, ez utóbbi válaszod pedig - ne haragudj - csupa közhely. Ez a kérdés sokkal összetettebb dolog.
Yuliusz 2009 máj. 24. - 20:31:58
(59/101)
Ez igaz is, meg nem is.
A II. világháború nagyon sok mindent megváltoztatott.
Azelõtt a fiatalok szinte egy az egyben ugyanazon értékek mentén illeszkedtek be a társadalomba, mint szüleik vagy nagyszüleik.
Ma már az egymást követõ generációk is alig értik egymást. És mindez fõleg az 50-es években indult. Ellenkultúrák, szegregációs küzdelmek, szexuális forradalom, nõi emancipáció stb.
Az 1930-as években pl. Örkényt meg sem értették volna.
offtopic
pozsizsuzsi 2009 máj. 24. - 17:34:57
(58/101)
Nem az irodalomtörténeti vitához, csupán ehhez az egy mondathoz:
"Nekem kissé már túlhaladott, az 1940-es, 50-es évek emberének világa"

Szerintem az ember ugyanazon az egy ösvényen tipródik még mindig, mint amelyikre anno letette a lábát. Az összes drámát vissza lehet vezetni ugyanazokra az alaptémákra, amik akkor idõszerûek voltak. Akár a görög drámák is ultramodernek, ha úgy vesszük.
Yuliusz 2009 máj. 24. - 17:21:56
(57/101)
Jó, akkor egy utolsó mondat :)
Miféle járatlan ösvény?
Amit O'Neill kõkemény drámaisággal ábrázol, ott Williams érzelmességgel operál. Nemcsak Albee, Arthur Miller is reálisabb, maibb.
De ismétlem, Williams kiváló író, a Vágy villamosa pedig különösen nagyszerû.
Nekem kissé már túlhaladott, az 1940-es, 50-es évek emberének világa.
Ettõl még nagyon jó színház!
Yuliusz 2009 máj. 23. - 16:19:17
(56/101)
Nem azt írtam, hogy Williams tehetségtelen, hanem, hogy nagyon jó bulvár.
Fõleg ma látszik, hogy az, mivel ma már sok amerikai produkcióban (fõleg filmeken) köszön vissza sok hasonló eszköz, amit Williams is használ.
Felszínes, szentimentális, szerencsétlen emberek megható sorsa, akiket sajnálunk, de semmi megrázkódtatás.
Albee sokkal drámaibb és egyben abszurdabb, és paradox módon ezért igazabb.
mildi 2009 máj. 18. - 19:06:44
(55/101)
Nem tudom miért, ez a darab sosem tartozott a kedvenceim közé. Úgy érzem, erõsen túlértékelt a darab. Igazán egy figurával sem tudtam azonosulni - elég ellenszenvesek a szereplõk.
A film egyébként kitûnõ színészek parádéja, Liz Taylor egyik legnagyobb alakítása.
Úgy tíz éve láttam színházban, Csomós Marival a fõszerepben - kitûnõ volt.
Enne ellenére a történet nem az én világom.
Yuliusz 2009 máj. 18. - 19:00:21
(54/101)
Williams legtöbbször elég giccses és melodramatikus.
Fülledt erotika, bizarr, szerencsétlen alakok. Bulvár, de elismerem: jó bulvár.
Nem személyeskedem, egy világsikerû íróról azt írni, hogy "erõlködik" meg hogy "elszúrta", az nagyképûsködés.
Elég annyi, hogy nem tetszik.
szonya1 2009 máj. 11. - 19:18:48
(53/101)
Nem áll össze..., logikátlan??? Nem lehet, hogy a hiba a te készülékedben van, ha ennyire nem érted a filmet?
Yuliusz 2009 máj. 11. - 18:03:32
(52/101)
Hát, sokat nem értettél belõle, az biztos.
A darab a magányról, a magánytól való félelemrõl szól, ahogy két ember a saját élete kudarcát a másikon bosszulja meg.
Leszámolás az "amerikai álom"-mal.
Albeenek egyébként van is egy ilyen címû darabja.
Persze, nem kell, hogy tetszen, de a szöveged buta nagyképûség.
Bocs!
offtopic
meszag 2009 jan. 28. - 18:17:58
(51/101)
Végül, egy darabig én is elhittem, hogy nincs is annál szebb, mint mikor két egészséges ffi szereti egymást....:D
leopard26 2009 jan. 28. - 18:15:32 Előzmény Moldávia bánata
(50/101)
én nem félek a farkastól:)
asanisimasa 2009 jan. 28. - 17:17:32
(49/101)
A film eredeti címe “Who's Afraid of Virginia Woolf?” inkább egy burkolt célzás a gyermekdalra “Who's afraid of the big bad wolf” mintsem “parasztvakítás”. Egyúttal utalás a film két fõszereplõjének “gyerekes” konfliktusaira is… Láthatóan egy olyan házaspárról van szó, akinek az egymás közti harc legalább annyira fontos az életbenmaradáshoz, mint másnak a szeretet, szerelem stb. Lehet, hogy ez nem szép, de ilyen is van… Ezek a figurák kényszeresen ragaszkodnak a helyzetükhöz, s nem is akarnak belõle kilépni. Az életük betöltetlen vágyakkal és elvárásokkal van tele, az egymással vívott harc nem cél hanem eszköz. Ennek a témának a kifejezése és intenzitása, mind a rendezõ, mind a színészek részérõl azt gondolom nem sikerült azért annyira rosszul és talán több tiszteletet is érdemel(ne)…
10/10
brickati 2008 nov. 08. - 15:56:52 10/10
(48/101)
Továbbra is keresem a film szinkronizált változatát, akinek sikerült rögzíteni, kérem írjon. Köszi szépen!
offtopic
Moldávia bánata 2008 nov. 03. - 23:03:07
(47/101)
Az amerikai drámairodalom túl sok témát nem dolgozott fel a XX. században.
Egyébként pedig Tenesse Williams is homo volt, s egyúttal talán ez is a legkomolyabb hasonlóság a két szerzõ között.
critixx 2008 okt. 19. - 15:24:00
(46/101)
Zagyva katyvasz? Már a tény remek, hogy a '60-as években, mikor a legtöbb stúdió a Dr. Dolittle és a Muzsika hangja-féle színpompás, méregdrága "érezzük jól magunkat és énekeljünk teli torokkal" musicalekkel próbálta visszahódítani a közönséget (akik közül az idõsebbek kiöregedtek, a fiatalokat meg marhára nem érdekelte ez a téma) megszületett ez a megdöbbentõen hiteles, zseniális színészi alakításokkal tarkított lélektani dráma. Burton és Taylor mindketten életük legjobb alakítását nyújtják. A legtöbb színpadról adaptált filmen persze kifogásolni lehet a színpadiasságot (még az olyan zseniális alkotásokban is, mint pl. A vágy villamosa), de ettõl még nem veszít értékébõl ez a mû sem.

Mike Nichols pedig a korszak egyik ígéretes fiatal tehetsége volt, egy évvel késõbb az õ keze alól került ki a szintén zseniális Diploma elõtt (ami már tényleg meg tudta fogni a fiatalokat). És habár ezt a két sikerét nem tudta megismételni, azóta is csinált jó filmeket.
10/10
brickati 2008 okt. 19. - 11:09:37 10/10
(45/101)
Nem muszáj ám olyan filmet nézni, ami nem érdekel, vagy nem értesz hozzá. Taylor osztályzata után utóbbi is valószínû.
10/10
brickati 2008 okt. 18. - 08:31:31 10/10
(44/101)
Üdv Mindenkinek!

Ha valaki rögzítené a ma esti szinkronos vetítéést, s errõl másolatot kaphatnék tõle, azt nagyon-nagyon megköszönném! Már régóta hajtom a szinkronját e filmnek, feliratos gyári dvd-n megvan, de a Ruttkai-Kállai páros nálam a régi szinkronok egyik csúcspontja!

Segítsetek!!! Köszönöm szépen!
10/10
Redfield 2008 febr. 03. - 09:37:43 10/10
(43/101)
Na segíthetnél a filmmel kapcsolatban. Angol nyelven néztem meg, felirat nélkül, és a vége nem teljesen tiszta. Tehát hogy mi miért történik, és mennyire igaz a dolog? Egyébként alapmû, a színészi játékok azt hiszem örökre maradandó nyomot hagynak.
kisGabi 2008 jan. 05. - 00:09:32 Előzmény feketevipera
(42/101)
Az én véleményem is az, hogy Taylor szándékosan játszott úgy, ahogy. Ez a történetbõl is adódik.